Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 22. 10. 2020 meniny má Sergej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Strava
4
necis
18. september 2016, 13:35
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tribulus a rôzne iné doplnky výživy na zvýšenie hladiny testosterónu v tele. Skutočne fungujú a dokážu aj zlepšiť svalové prírastky?

Ak sa spomenú zvyšovače testosterónu v tele, asi ti ako prvý napadne výrobok zvaný Tribulus. Funguje, či predstavuje len ďalší dômyselne marketingom tlačený "zázračný" suplement?

necis
18. september 2016, 13:35
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Suplement zvyšujúci hladinu testosterónu v tele. Existuje vôbec? Už dávno vieme, že takmer všetky doplnky výživy môžeme označiť ako biznis storočia a okrem produkcie obrovského zisku predajcom nám spôsobujú iba prievan v peňaženke. Našťastie, jestvuje medzi nimi i pár výnimiek, ktoré stoja minimálne za úvahu si ich zadovážiť (napr. rybí olej, kreatín, horčík, vitamín D a iné). Asi sa teraz divíš, ako sme sa mohli spýtať takú základnú otázku už na úvod článku, veď taký tribulus je starý známy testosterón booster. Všade to píšu, všade o tom hovoria!

 

Tribulus a rôzne iné doplnky výživy na zvýšenie hladiny testosterónu v tele. Skutočne fungujú a dokážu aj zlepšiť svalové prírastky?

 

Začnime pekne pomaly. Čo je vlastne testosterón? V jednoduchosti, testosterón je hormón, ktorý syntetizujú muži i ženy, a to vďaka luteinizačnému hormónu (zvaný aj lutropín) pochádzajúceho z podmozgovej žľazy. Pri vypustení tohto hormónu dochádza k syntéze testosterónu zo semenníkov/vaječníkov, kedy malé množstvo pochádza aj z nadobličiek (z konkrétneho typu bunky - Leydigová bunka). Následovné už určite vieš, no vypichnime si aspoň pár základných funkcií testosterónu: podieľa sa na syntéze svalových bielkovín, vplýva na hustotu kostí, produkciu spermií, distribúciu tuku a okrem ďalších dôležitých faktorov nám aj zhrubšuje hlas, či dokonca zlepšuje priestorovú orientáciu. Napriek tomu, že ženy produkujú omnoho menej testosterónu (približne 14-20x menej) aj pre ne je dôležitý pre čerpanie vyššie spomenutých benefitov (teda ako ktorých, že).

Typy testosterónu

Exogénny testosterón (vonkajšie podaný) - Toto je už trošku iná téma a tak sa mu povenujeme len v skratke. Exogénny testosterón môžeme rozdeliť do viacerých skupín, kedy poznáme pomalšie uvoľnujúce sa, stredne rýchlo až po rýchlo uvoľnujúce sa typy, a ďalej ich môžeme podeliť do skupín vďaka rozdielnej forme užívania.

 

Endogénny, prirodzený testosterón (v tele) - testosterón, ktorý si sám vybuduje naše telo, pričom ho delíme ďalej na voľný a viazaný. Pre ľahšiu predstavu: Celkový testosterón v tele = voľný + viazaný. Viazaný je naviazaný na ďalšie (pod)látky: 1. Na pohlavný hormón globulín - pôvodne syntetizovaný v pečeni, kedy hrá významnú úlohu pri produkcii testosterónu, avšak jeho priamy vplyv na telo nevieme s určitosťou definovať. Približne až 60 % testosterónu v tele je viazaných na globulín, čo hrá veľmi dôležitú úlohu pri zistení, aké veľké množstvo testosterónu máme k dispozícii pre rôzne dôležité procesy v tele. Zároveň sa tento typ viazaného testosterónu nedokáže priamo uvolňovať do buniek. 2. Albumín - taktiež je syntetizovaný v pečeni, kedy tvorí približne 30 % testosterónu v tele. Avšak, naviazanie albumínu je tak "delikátne", že je schopné sa uvoľniť priamo do bunky. Voľný testosterón je, ako si si určite už správne tipol, bez naviazania a napriek tomu, že predstavuje cca iba 2 % celkového testosterónu, ho telo kompletne využíva (aj) pri raste svalov.

 

Tribulus a rôzne iné doplnky výživy na zvýšenie hladiny testosterónu v tele. Skutočne fungujú a dokážu aj zlepšiť svalové prírastky?

Suplementy

Teraz prejdime k samotným doplnkom, ktoré nám sľubujú zvyšovanie hladiny testosterónu. Plnia svoje sľuby? Zistíš! Nie je to však len povestný, legendami opradený tribulus, podobných doplnkov je viac.

 

D-AA - aminokyselina, ktorá sa podieľa na syntéze testosterónu. Bohužiaľ, na túto látku sa v budúcnosti bude musieť vykonať obrovské množstvo výskumov, pretože momentálne o nej nevieme úplne všetko. Avšak, je celkom pravdepodobné, že dokáže zvýšiť hladinu testosterónu v krvi, ale čo vám všetky tie e-shopy nepovedia je fakt, že zvýšenie sa vo výskumoch objavilo len na 6-12 dní a následne sa testosterón znížil na pôvodné hodnoty. U neplodných mužoch trvá toto zvýšenie približne o 30 % dlhšie, ale následne sa stane to isté. Takže reálny výsledok? Nulový, irelevantný.

 

Maca - Lepidium meyenii je zelenina z rodu brokolice, ktorá sa primárne využíva ako afrodiziakum. Čo dokáže? Zvýšiť libido. Čo nedokáže? Zvýšiť testosterón. Takže ďalší "testosterón booster" je odpísaný. A nie, nemysli si, že: "mám chuť na sex, tá Maca riadne šlape a skutočne zvyšuje testosterón". Toto s tým nemá spoločné nič.

 

Vitamín D -  vitamín, ktorý by si mal minimálne v zime suplementovať, no to už vieš z nášho rozsiahleho článku, kde takisto zistíš, ako je to so zvyšovaním testosterónu.

 

Tribulus - to najlepšie na koniec, takže sa mu poďme povenovať trochu viac.

 

Je najznámejší v hre! Jednoznačne! Tribulus terrestris je rastlina pochádzajúca z Ajurvédy (odvetvie medicíny pôvodom z Indie), ktorá je väčšinou odporúčaná pre mužskú vitalitu a mužnosť, a to konkrétne so zameraním na kardiovaskulárne a urogenitálne zdravie. Je taktiež doktormi často predpisovaný pre zlepšenie libida a zvýšenie testosterónu v tele. Čo sa týka libida, tak viaceréštúdie nám tento fakt preukázali a zistilo sa aj zlepšenie erekcie. Aj napriek vyššie spomenutej premisii pri zlepšení libida, všetky doterajšie štúdie skúmajúce tribulus z hľadiska zlepšenia športového výkonu nepreukázali výraznejšie benefity. Taktiež je dôležité si uvedomiť, že libido sa nerovná vyššej hladine testosterónu, a preto používať tento pojem ako určitý "merač" hladiny testosterónu je nielen zlé, ale hlavne nelogické.

 

Poďme na ďalšie výskumy a fakty, kedy z každého si dovolíme vytiahnuť hlavnú myšlienku. Výskum z roku 2007 na profesionálnych rugby hráčoch nepreukázal zvýšený nárast sily či svalových prírastkov u skupiny suplementujúcej tribulus. Rok 2001 a štúdia vykonaná na zdravých cvičencoch (18-35 rokov) opäť preukázala takmer nulové zmeny v telesnej kompozícii a váhe medzi skupinou užívajúcou tribulus a zvyšnými cvičiacimi. O rok skôr bola publikovaná štúdia, kde dokonca podávali cvičiacim subjektom 750 mg tribulusu a druhej skupinke iba placebo a opäť suplementovanie nijako výrazne nezdvihlo hodnoty testosterónu v tele. A pomerne nedávna štúdia z tohto roku dokonca ako subjekty využila 30 mužov, ktorí už mali problémy s plodnosťou, no zase raz po 3 mesiacoch užívania tribulusu nenastalo žiadne zvýšenie celkového testosterónu, voľného testosterónu či lutropínu. Jediné skúmania, kde sa zvýšila hladina testosterónu, a na ktorých zároveň marketéri stavajú základy svojich kampaní sú všetko štúdie na potkanoch, dokonca kastrovaných potkanoch, prípadne na štúdiách, ktoré neboli nikdy peer-reviewed, čiže neprešli overením a kontrolou, či nikdy neboli publikované. Pre marketérov a naivných ľudí to ale stačí. Žiaľ.

 

 Popis k obrázku asi netreba

Tribulus a rôzne iné doplnky výživy na zvýšenie hladiny testosterónu v tele. Skutočne fungujú a dokážu aj zlepšiť svalové prírastky?

 

Tribulus a jemu podobné suplementy nemajú reálny efekt na na zvýšenie testosterónu u zdravých mužov. U neplodných je tento efekt aspoň minimálny. A do tretice, vzťah medzi užívaním tribulusu a zväčšení svalov, sily či možnosti spaľovať viac tuku je takisto neexistujúci. Všetky tie vety: „zvýš si týmto doplnkom hladinu testosterónu“, skutočne nič neznamenajú. Ak máš 40-50 či viac rokov, prípadne máš nedostatok zinku, vitamínu B či D, to znamená nedostatok mikroživín v strave, vtedy tu existuje nejaká minimálna šanca, že ti testosterón boostre decentne pomôžu dostať hladinu testosterónu na lepšie hodnoty. Zanedbateľná, ale je! Pri nedostatku mikroživín testosterónové boostre dokážu ich deficit znížiť, a to je dôvod, prečo sa hladina testosterónu zvýši. Ešte raz. Ak si na tom s testosterónom zle, máš slabý spánok, deficit živín, vtedy tu malý efekt tribulusu a jeho kolegov je, pretože sa tento deficit anuluje. I keď, dodávame, že dávkovanie by malo byť asi tak 1000x vyššie.

 

Ďalšia podstatná vec, posilkové reči: „riadne mi to šlape, stále mám erekciu a chuť na sex", sú takisto irelevantné. Nejde len o to, že jeden povedal, ale o to, že libido a testosterón nie sú synonymá! V tomto prípade radšej investuj do vitamínu D, horčíku, vitamínu B alebo zinku, ktorý napomáha aj k lepšiemu spánku. A lepší spánok = viac testosterónu. Nič viac za tým nehľadaj. Zameraj sa na to, čo funguje, a slepo nenasleduj marketingové slogany sľubujúce zázraky na počkanie.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.