Rodičia s jedným dieťaťom sa pri jedle správajú inak. Vyústiť to môže do nadváhy alebo až do obezity.
Podľa najnovšej štúdie majú jedináčokovia vyššie riziko obezity než ľudia so súrodencami. Vedci porovnávali stravovacie návyky a váhu detí-jedináčikov a zistili, že sa stravujú viac nezdravo ako detí z viacdetných rodín. Síce vzorka detí bola pomerne malá a nateraz nemohli dokázať, prečo to tak je, výskum poslúži ako základ do budúcnosti. Vedci chcú túto tému určite rozvíjať ďalej. Píše CNN.
Byť jedináčikom bolo kedysi zlé znamenie
Vedci sa deťmi bez súrodencov zaoberajú už dlho. Existovali rôzne predpoklady o zlých stránkach vyrastania bez bratov alebo sestier. Staršie výskumy sa venovali hypotézam o tom, že jedináčikovia sú tvrdohlavejší, egocentrickí, súťaživí, extrémne rozmaznaní alebo budú trpieť hypochondriou. Všetky tieto tvrdenia už medzičasom vyvrátili.
Podľa CNN sa vďaka metaštúdiám podarilo porovnať viac ako 200 výskumov, ktoré sa venovali práve jedináčikom. Výsledky boli veľmi pozitívne. Jedináčikovia „predbehli“ ostatné deti vo výkone aj v inteligencii. Nepreukázalo sa žiadne priame spojenie medzi počtom súrodencov a rôznymi duševnými ochoreniami alebo poruchami osobnosti. Jedináčik teda nemá o nič vyššiu šancu trpieť duševnou poruchou, než hocikto iný. Okrem toho sa dokázalo, že majú pochopiteľne silnejšie puto s rodičmi. Ako však súvisí to, že nemáš súrodencov, s tvojou váhou?
Väčšia šanca na obéznosť
Vedcom extrémne pomohol zákon v Číne, ktorý obmedzoval počet detí na 1 dieťa na domácnosť. Vďaka tomu sa mohli venovať napríklad viac ako 20-tisíc chlapcom z mestského prostredia, ktorí nemali súrodencov. Mali o 36 % vyššiu šancu na nadváhu a až o 43 % vyšší predpoklad na obezitu.
Sú aj ďalšie štúdie, tie za „rizikovú“ skupinu okrem jedináčikov označili aj najmladšie dieťa. Pravdepodobne to súvisí so správaním rodičov pri jedle. Častejšie ho používali ako odmenu, menej deti chválili pri jedle. Podľa inej štúdie majú aj matky jedináčikov nadváhu, no dedičnosť alebo rodinné návyky pri jedení nemusia byť jediným možným vysvetlením.
Mohlo by to byť spôsobené aj iným životným štýlom. Rodičia s viacerými deťmi plánujú jedlá, častejšie jedávajú doma, nemajú až tak často fast food. Navyše nemajú tieto deti doma nikoho, s kým by sa mohli hrať, pobehovať po dome a ostať tak v pohybe.
Síce vedci zatiaľ nevedia, prečo je to riziko väčšie, podľa CNN tvrdia, že je dôležité sa týmto číslam venovať. Odporúčajú skrátiť čas pred obrazovkami a takisto znížiť množstvo rýchleho občerstvenia v domácnostiach.