Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 5. 8. 2020 meniny má Hortenzia

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
0
Viktor Kniš
28. október 2019, 12:17
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Prečo vyšetrovací tím označil za objednávateľa vraždy Jána Kuciaka Mariana Kočnera? Pomohli SIM karty, Threema aj svedkovia

Špeciálnemu tímu sa podarilo podrobne zmapovať, ako vyzerali momenty pred vraždou novinára a jeho snúbenice.

Viktor Kniš
28. október 2019, 12:17
Prečo vyšetrovací tím označil za objednávateľa vraždy Jána Kuciaka Mariana Kočnera? Pomohli SIM karty, Threema aj svedkovia
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Podrobnosti z 93-stranovej obžaloby na Mariana Kočnera, z ktorej vyplýva, akým spôsobom došlo ku vražde novinára a jeho snúbenice dnes zverejnili aktuality.skDenník N. Z dokumentu vyplýva, že Marian Kočner je označený za hlavného organizátora dvojnásobnej úkladnej vraždy a dôkazy potvrdzujú, že motívom bola práca investigatívneho novinára. Ján Kuciak vo svojich článkoch mapoval ekonomickú trestnú činnosť Mariana Kočnera a prichádzal s množstvom nových informácií, ktoré mohli podnikateľa dostať do väzenia.

 

 

Počas vyšetrovania vypočuli aj Jaroslava Haščáka, zapleteného v kauze Gorila a Norberta Bödöra – nitrianskeho podnikateľa, ktorý mal vraj styky na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. 

 

Prečo vyšetrovací tím označil za objednávateľa vraždy Jána Kuciaka Mariana Kočnera? Pomohli SIM karty, Threema aj svedkovia

 

Medzi svedkami ja aj Peter Tóth, bývalý príslušník SIS, ktorý, spoločne s ďalšími ľuďmi, pre Mariana Kočnera sledoval Jána Kuciaka a ďalších novinárov. Z obžaloby sa dozvedáme, že Tóth odovzdal zhotovené fotografie Jána Kuciaka na USB kľúči svojmu šéfovi Marianovi Kočnerovi. 5 mesiacov pred vraždou napísal Kočner cez šifrovanú aplikáciu Threema Petrovi Tóthovi  správu v znení: „Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta.“  Tóth, ktorý sa po dlhšom čase od vraždy, pravdepodobne zo strachu pred trestným stíhaním rozhodol vypovedať medzi obvinenými nie je.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Aké sú najdôležitejšie časti 93-stranovej obžaloby
 • Ako prišli vyšetrovatelia na to, že si vraždu Jána Kuciaka objednal Marian Kočner
 • Koľko za vraždu podľa vyšetrovateľa Kočner zaplatil 
 • Ako sa vražda stala
 • Kto tvrdí, že chceli Jána Kuciaka len zbiť
 • Kedy by mal začať hlavný proces a kto bude rozhodovať o tom, či Marian Kočner dostane 25 rokov, alebo až doživotie

 

Na snímke Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza

Ako vyšetrovací tím odhalil, že je objednávateľom vraždy Jána Kuciaka Marian Kočner? Dôkazom sú telefóny, kamery aj spolupáchateľ

Najhlavnejšie dôkazy

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1127 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Podľa polície je jedným z hlavných dôkazov komunikácia s Alenou Zsuzsovou prostredníctvom šifrovanej komunikácie cez aplikáciu Threema, ktorá je už verejnosti známa. Resp. minimálne tie úryvky, ktoré zatiaľ boli zverejnené tak, aby nemarili vyšetrovanie vraždy.

 

Prvým z dôkazov sú podľa obžaloby zverejnenej Denníkom N a Aktualitami záznamy zo sledovania novinárov, ktoré boli nájdené pri domovej prehliadke u Mariana Kočnera. On tvrdí, že chcel informácie proti novinárom použiť vo svojej YouTube relácii Na pranieri, totožné snímky Jána Kuciaka však mala v telefóne aj Alena Zsuzsová. Tá ich ukázala aj sprostredkovateľovi Zoltánovi Andruskóovi, ktorý s políciou spolupracuje od prvého dňa a tiež strelcovi Miroslavovi Marčekovi. Obaja túto skutočnosť vo výpovediach potvrdili.

 

 

„V závere výsluchu potvrdil, že pozná jednu alebo dve z fotografií Jána Kuciaka, ktoré mu boli predložené k nahliadnutiu,“ opísal prokurátor Marčekove slová podľa Denníka N

 

Obžaloba podrobne opisuje aj fyzický pohyb objednávateľa Mariana Kočnera, jeho stretnutia so Zsuzsovou, keď jej napríklad odovzdával 50-tisíc eur z Tatra banky pre sprostredkovateľa.

 

Dozvedáme sa, koľko času strávili jednotlivé osoby spoločne, napríklad, keď prišiel, deň po vražde, Zoltán Andruskó ráno za Alenou Zsuzsovou. Podľa obžaloby trvalo stretnutie len 8 minút, od 8:04 do 8:12 v Komárne. Následne sa stretli ešte raz a potom išla do Bratislavy za Kočnerom po peniaze. Kočner vybral 50-tisíc eur 22. februára a následne aj 27. februára, keď sa vykonávatelia dožadovali pridania kvôli medializácii vraždy novinára. Mariana Kočnera pri výbere vysokej hotovosti v banke zaznamenali aj kamery.

 

Podľa Aktualít vypovedal aj svedok, ktorý dokázal veľmi dobre opísať vodiča podozrivého vozidla na benzínke pri Veľkej Mači – s veľkou pravdepodobnosťou išlo o vykonávateľov Szabóa a Marčeka. Ich auto sa podľa svedka pomaly pohybovalo po ceste smerom k obci. 

 

Na snímke vpravo Alena Zsuzsová, ktorá je obžalovaná v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice ako jedna z dvoch objednávateľov spoločne s Marianom Kočnerom. Zsuzsová je obvinená aj v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Ako vyšetrovací tím odhalil, že je objednávateľom vraždy Jána Kuciaka Marian Kočner? Dôkazom sú telefóny, kamery aj spolupáchateľ

Únos, bitka, vražda

Pôvodný plán v prípade vraždy Jána Kuciaka kvôli článkom, ktoré písal o Kočnerovi, mal byť taký, že ho unesú a navždy zmizne. Okrem sprostredkovateľa Zoltána Andruskóa začal po čase s políciou spolupracovať aj vrah Miroslav Marček, ktorý podrobnejšie opísal, čo sa dialo pred vraždou. Podľa jeho slov už 19. februára, teda 2 dni pred vraždou, prišli ku Kuciakovmu domu, keďže v ňom uvideli aj Martinu Kušnírovú, nakoniec odišli.

 

Keď sa vrátili 21. februára, opäť bola v dome aj snúbenica. Marček podľa Aktualít vypovedal, že počkal, kým pôjde Kušnírová na toaletu a vtedy zabúchal na dvere.

 

Otvoril Ján Kuciak a on ho zastrelil. V tom sa podľa Marčeka zjavila aj jeho snúbenica, ktorá utiekla do kuchyne a tam zastrelil aj ju. Keď vychádzal z domu, ešte raz vystrelil na novinára. Tento Marčekov opis síce nesedí s tým, ako boli nájdené telá, odborníci sa však zhodujú, že si nemusí vzhľadom na situáciu pamätať podrobnosti a prokurátor konštatuje, že prípadne rozdiely nemajú vplyv na záver, že Marček vraždil. 

 

 

Kým Miroslav Marček presne opísal priebeh úkladnej dvojnásobnej vraždy, spolupáchateľ Tomáš Szabó polícii vo výpovedi tvrdil, že síce chodili do Veľkej Mače kvôli Kuciakovi, chceli ho vraj len zbiť – tak mala znieť objednávka. Keď prišli do domu, už bol vraj mŕtvy. 

Biznis so SIM kartami

Podstatnú rolu pri vyšetrovaní zohrala aj pomoc od Europolu. Ide o európsky policajný úrad, ktorý okrem iného poskytuje technickú podporu členským štátom Európskej únie. 

 

Europol v spolupráci so slovenskou políciou analyzoval všetky dáta zo SIM kariet v obci Veľká Mača a vytiahol dve veľmi špecifické. 21. februára 2018, teda v deň vraždy, boli v obci úplne nové, pred tým tam neboli a komunikovali výhradne medzi sebou. To vyšetrovací tím vyhodnotil ako dostatočný dôkaz na to, aby označil SIM karty za podozrivé a oddelil ich od zvyšku majiteľov, ktorí v dedine bývajú. 

 

Z výpovede Zoltána Andruskóa vyplýva, že kúpil pred vraždou dve SIM karty a dve zariadenia od ľudí, ktorí si zarábajú tým, že na svoje meno registrujú telefónne čísla a následne ich predávajú za vyššiu sumu ľuďom, ktorí nechcú pri komunikácii prezradiť svoju identitu. Polícia vypátrala všetkých – od obchodníčky v predajni O2 až po osobu, ktorá SIM karty Andruskóovi predala, aby mohli byť použité na komunikáciu počas vraždy. 

 

Na snímke polícia odvádza Miroslava Marčeka – strelca, ktorý zavraždil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

 Ako vyšetrovací tím odhalil, že je objednávateľom vraždy Jána Kuciaka Marian Kočner? Dôkazom sú telefóny, kamery aj spolupáchateľ

Čo bude ďalej? 

V súčasnosti hrozí Marianovi Kočnerovi a jeho spolupáchateľom mimoriadny trest 25 rokov až doživotie. Dnes už vieme, že o vine alebo nevine v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd – senát Ruženy Sabovej. Tá má povesť spravodlivej a nebojácnej sudkyne, čo je obzvlášť v súčasnej dobe, keď je dôveryhodnosť justície na bode mrazu, zásadná informácia. Pridelenie spisu Sabovej je vecou náhodného výberu.

 

 

Advokát zastupujúci rodinu zavraždeného Jána Kuciaka Daniel Lipšic si myslí, že hlavné pojednávanie nebude vytýčené do konca tohto kalendárneho roka, pretože bude trvať, kým si senát naštuduje 25-tisíc strán spisu. 

 

„Rátam, že to je vec niekoľkých mesiacov. Samozrejme, že v tejto veci súd bude konať prednostne, lebo zo štyroch obvinených sú traja vo väzbe v tejto veci a štvrtý je vo väzbe vo veci falšovania zmeniek,“ tvrdí advokát Daniel Lipšic. 

 

V obžalobe sa ešte uvádza, že podozrivá komunikácia aj v rozmedzí dní 21. februára až 25. februára 2018. Teda v čase, od kedy boli Ján Kuciak a Martina Kušnírová zavraždení až do dňa pred tým, kedy ich našli. V obžalobe sa Threema spomína, komunikácia však nie je špecifikovaná. Podľa Denníka N bude táto komunikácia proti Marianovi Kočnerovi použitá priamo na súde. 

 

Na snímke polícia odvádza Tomáša Szabóa, jedného z vykonávateľov vraždy, ktorý vo výpovedi tvrdí, že chceli Kuciaka len zbiť. 

Ako vyšetrovací tím odhalil, že je objednávateľom vraždy Jána Kuciaka Marian Kočner? Dôkazom sú telefóny, kamery aj spolupáchateľ

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: dennikn.sk, TASRNáhľadový obrázok: TASR - Michal Svítok/TASR - Henrich Mišovič Tagy: ján kuciak, martina kusnirova, Marián Kočner, Kočnerova Threema
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
9
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.