Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 2. 12. 2020 meniny má Bibiána

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
8
Jakub Paulík
6. október 2019, 12:11
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 nedocenených postáv z Pána prsteňov, ktoré zachránili Stredozem

Ktorá z nich patrí medzi tvoje najobľúbenejšie?

Jakub Paulík
6. október 2019, 12:11
10 nedocenených postáv z Pána prsteňov, ktoré zachránili Stredozem
Zdroj: New Line Cinema
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Filmová trilógia Pán prsteňov od Petera Jacksona má do dnešného dňa obrovské množstvo verných fanúšikov, pričom čitatelia Filmkultu nie sú žiadnou výnimkou. Hlavných hrdinov, ako Aragorn, Gandalf či Frodo, však všeobecne poznajú aj neznalci sveta J. R. R. Tolkiena. Nie každá postava môže byť dedičom trónu Gondoru, bielym čarodejníkom či nositeľom Sauronovho prsteňa.

 

V ospevovanej trilógii ale nájdeme ďalšie relatívne menej známe a v niektorých prípadoch priam nedocenené postavy, ktoré síce nezožali všetku slávu, ale výrazným spôsobom zasiahli do deja. A to takým spôsobom, že osud Stredozeme by bol bez ich prítomnosti častokrát na vážkach.

 

podhodnotene lotr postavy
podhodnotene lotr postavy Zdroj: New Line Cinema

 

Haldir

Strážca Lothlórienu našich hrdinov v prvej časti uvítal svojským spôsobom, pričom si ako správny elf stihol vystreliť z trpaslíka Gimliho. V pokračovaní s názvom Dve veže bola ale jeho rola význačná.

 

Spoločne s armádou 500 dobre vycvičených a vyzbrojených elfov bol vyslaný k Helmovmu žľabu (Helm's Deep), kde sa Aragorn, Legolas, Gimli, kráľ Théoden a ľudia z Rohanu pripravovali na veľký boj proti vojskám Sarumana. Pri obkľúčení nepriateľmi Haldira zasiahla smrteľná rana, a tak sa Bitka o Helmov žľab stala jeho poslednou.

 

 

Bez Haldirovej pomoci a udatnosti elfov by však žľab s veľkou pravdepodobnosťou padol skôr, než by k nemu stihla prísť armáda vedená Gandalfom a Éomerom. Tým pádom by na mieste zahynul kráľ Rohanu, budúci kráľ Gondoru a množstvo ďalších odvážnych bojovníkov, ako Gimli či Legolas.

 

 

 

Arwen Undómiel

Ženské postavy nie sú v knižnej predlohe ani vo filmovom spracovaní oproti mužom veľmi dôležité. Napriek tomu tu máme svetlé výnimky, ako napríklad Arwen. Tá už v priebehu prvej časti trilógie zasiahla do príbehu tým, že ochránila nosiča prsteňa.

 

Nazgúlovia jej síce boli celý čas v pätách, ale záplava z rieky vyvolaná Arwen ich nakoniec odplavila preč. Jej postava bola dôležitá aj z dôvodu, že v priebehu ďalších častí Aragornovi dodávala silu do boja, pričom svojho otca presvedčila, aby dal opätovne ukuť Narsil (Andúril). A práve vďaka danému meču sa Aragorn dostal k pomoci od armády mŕtvych.

 

 

Éowyn

Neter kráľa Théodena Éowyn a dcéru Elronda Arwen spájala láska k Aragornovi, ale taktiež spôsob, akým ovplyvnili osudy Stredozeme. Narozdiel od Arwen však Éowyn nezmenila osud dejín iba nepriamo, ale rovno svojou fyzickou prítomnosťou – presnejšie zničením Černokňažného kráľa Angmaru, vodcu nebezpečných Nazgúlov.

 

Toho, ako si možno ešte spomínaš, nemohol zabiť žiaden muž. Černokňažník však nečakal, že sa pod helmou bojovníka Rohanu v skutočnosti skrýva odvážna žena, ktorá jeho život ukončila jednou dobre mierenou ranou mečom. A vzhľadom na to, že pri boji o Minas Tirith bola Éowyn jedinou ženou, nikto iný by kráľa Angmaru poraziť nedokázal.

 

 

Pipin

I keď je rasa hobitov vzrastom nízka, v príbehu Pána prsteňov zasiahli do mnohých veľkých udalostí. A tentokrát určite nehovoríme iba o nositeľovi prsteňa. Taký Pipin stál nepriamo za útokom na Isengard.

 

Keď sa vojská Sarumana presunuli k Helmovmu žľabu, dvojica hobitov sa pokúšala presvedčiť entov, aby zaútočili na jeho pevnosť. Tí bohužiaľ odmietli. Bol to ale práve Pipin, kto Stromovousa (Treebeard/Stromobrad) zaviedol pred Isengard, aby mu ukázal Sarumanove dielo skazy, čím v ňom vyvolal hnev.

 

Útokom na Isengard dokázali Saurona pripraviť o jeho najväčšieho spojenca. Tým však Pipinove hrdinstvá nekončia. Ak si spomínaš na záverečný boj na hradbách Minas Tirithu, určite si nezabudol aj na moment, kedy Pipin zachránil Gandalfovi život.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1464 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
V čom Xbox Series X prekonal PS5 a v čom je zase japonská konzola niekoľkonásobne lepšia?V čom Xbox Series X prekonal PS5 a v čom je zase japonská konzola niekoľkonásobne lepšia?
Sympatická Slovenka Jana lieta ako letuška v Ryanairi. Sedieť 8 hodín denne v kancli ju nebavilo, tak dnes žije na MallorceSympatická Slovenka Jana lieta ako letuška v Ryanairi. Sedieť 8 hodín denne v kancli ju nebavilo, tak dnes žije na Mallorce
Jeden z najbohatších Slovákov skončil v putách. Sláva a pád Jaroslava HaščákaJeden z najbohatších Slovákov skončil v putách. Sláva a pád Jaroslava Haščáka
VIAC

 

 

Faramir

Prsteňu moci odolali za históriu Stredozeme iba máloktorí smrteľníci, a práve Faramirov brat Boromir v tomto bode zlyhal. Jeho mladší súrodenec Faramir však nakoniec Froda so Samom prepustil, a to napriek tomu, že bol upozornený na následky v podobe hnevu svojho otca Denethora.

 

Opovrhnutiu z jeho strany ale bohužiaľ čelil aj predtým. Po odchode a následnej smrti Boromira sa ale musel práve on uchopiť postu hlavného ochrancu Osgiliathu a Gondoru, zatiaľ čo jeho arogantný otec v sále Gondoru pokojne odpočíval.

 

 

Gondor mal pri vládnutí správcu Denethora jediné šťastie – že sa z jeho synov nestali Denethorove kópie. Narozdiel od neho mali totiž (takmer) vždy srdce na správnom mieste a pre ochranu svojich ľudí by s radosťou obetovali aj vlastný život.

 

Boromir

Sean Bean je vo svete filmov a seriálov známy aj kvôli tomu, že v priebehu deja takmer vždy umrie, ale predovšetkým vďaka postavám Boromira a Neda Starka (seriál Game of Thrones). A ani v Pánovi prsteňov si svoj čas na pľaci príliš neužil.

 

 

V predĺženej verzii tretej časti sme však mohli vidieť, ako s armádou Gondoru statočne bránil strategicky mimoriadne dôležitý Osgiliath, no a v konečnom dôsledku taktiež Minas Tirith.

 

Napriek jeho pochybeniam pri Frodovi nemôže azda nikto pochybovať, že patril medzi najudatnejších bojovníkov svojich čias, čo nám dokázal aj v momente, kedy statočne padol v boji za svojich priateľov.

 

 

Éomer

Aj keď sa na Éomera, synovca kráľa Théodena, mnohokrát zabúda, pripomeňme si, že to bol práve on, kto pri zakliatom kráľovi a zradnom Grímovi Červivcovi (Gríma Wormtongue) udržoval Rohan pohromade do chvíle, kedy prišiel Gandalf a Théodena oslobodil. 

 

Éomer bol bojovníkom a veliteľom, ktorý si svojím všeobecným rešpektom dokázal aj v zlých časoch nepriazne zakliateho kráľa udržiavať okolo seba armádu vojakov. A vďaka tomu dorazil k Helmovmu žľabu práve včas, aby zachránil celú situáciu. Jeho osobnosť sa však ďalej ukázala aj pri Bitke o Minas Tirith, respektíve pri Bitke na Pelennórskych poliach.

 


Glum

Zaradenie tejto postavy do redakčného zoznamu ťa možno prekvapí, ale pravdou je, že bez pomoci Gluma by Frodo a Sam zrejme nikdy nenašli cestu do Mordoru. Glum, alebo teda (z češtiny) Smígl, dvojici hrdinov samozrejme nepomáhal nezištne, pretože mu celý čas išlo o to, aby získal naspäť svojho „miláčika“.

 

 

Občas sa u neho objavili momenty, kedy chcel svoje „zlé ja“ zahodiť, no pomätenie z moci prsteňa bolo silnejšie, a tak nakoniec skončil spoločne s prsteňom v láve Hory Osudu (Mount Doom / Amon Amarth).

 


Galadriel

Mocná Galadriel nám svoju moc ukázala v Hobitovi a taktiež by sme si mohli spomenúť niektoré udalosti zo Silmarillionu, ale v tomto článku sa zameriavame výhradne na udalosti z filmovej trilógie Pána prsteňov.

 

Do nej Galadriel najviac zasiahla svojimi darmi venovanými Spoločenstvu. Z nich bola asi najvýznačnejšia fľaša so svetlom hviezdy Eärendil, ktorá zachránila Frodovi život. Alebo teda, lepšie povedané, s ňou zachránil život Frodovi Sam.

 

 

 Sam

Frodo by to bez Sama jednoducho nikdy nezvládol. Takýto názor na vec v Pánovi prsteňov vyjadril taktiež samotný nositeľ prsteňa, a my nemôžeme inak, než súhlasiť. Sam stál vedľa Froda v každej situácii a okrem toho, že mu pripravil vynikajúce mäso z králikov, svojmu priateľovi taktiež pri boji s pavúkom Odulou (Shelob) zachránil život.

 

Pri nesení takej ťarchy, akou bol Sauronov prsteň moci, však bolo dôležité pomôcť Frodovi aj po psychickej stránke. A v tejto oblasti Sam viac než vynikal. Pri jeho dlhom preslove z Dvoch veží máme aj po stonásobnom pozretí neustále zimomriavky.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: New Line CinemaNáhľadový obrázok: New Line Cinema Tagy: pán prsteňov
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.