Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. septembra 2019, 16:05
Čas čítania 0:00
Karin Filkaszova

Narezané ústa a telo rozrezané na polovice sú znakom najbrutálnejšej vraždy minulého storočia. Prípad Čiernej Dahlie šokuje dodnes

Narezané ústa a telo rozrezané na polovice sú znakom najbrutálnejšej vraždy minulého storočia. Prípad Čiernej Dahlie šokuje dodnes
Zdroj: Youtube
ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
 • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
 • sex, nahotu a iný NSFW obsah
 • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Nevyriešený prípad brutálnej vraždy Elizabeth Short, ktorá dostala prezývku Čierna Dahlia

Jedna z najbrutálnejších nevyriešených vrážd dodnes. Takýto prívlastok si vyslúžila vražda 22-ročnej Elizabeth Short, ktorej zohavené telo objavili 15. januára 1947 v parku v Los Angeles. 

Kvôli sadistickému spôsobu vraždy získala Elizabethina smrť obrovskú mediálnu pozornosť a od novinárov si vyslúžila prezývku Čierna Dahlia. Jej vrah sa nikdy nenašiel aj napriek tomu, že médiám a polícii posielal provokačné listy a balíčky s vecami obete. 

Odporúčané
Madeleine McCannová zmizla ako 3-ročná. Nezvestné dievčatko vyvolalo mediálny ošiaľ, ktorý ničí životy jej najbližším Madeleine McCannová zmizla ako 3-ročná. Nezvestné dievčatko vyvolalo mediálny ošiaľ, ktorý ničí životy jej najbližším 7. augusta 2019, 17:13

Na zozname podozrivých sa ocitlo viac ako 150 ľudí, vrátane známeho herca a režiséra Orsona Wellesa. Podľa denníka Los Angeles Times sa k vražde doposiaľ priznalo viac ako 500 ľudí a to aj takí, ktorí v tom období ešte ani neboli na svete. Z prípadu sa stala celosvetová senzácia a dodnes fascinuje nejedného milovníka záhad. 

V tomto článku si prečítaš:
 • Kde Elizabeth Short vyrastala a aké mala detstvo
 • Prečo sa presťahovala do Los Angeles a nemala šťastie v láske
 • Akým krutým spôsobom ju v roku 1947 zavraždili
 • Prečo dostala prezývku Čierna Dahlia
 • Ako skutočný Elizabethin vrah provokoval policajtov a novinárov
 • Akí známi ľudia skončili na zozname podozrivých, a prečo sa toľko ľudí priznalo k vražde
 • Či policajtom mohol ujsť skutočný vrah Elizabeth 
 • Čo má Zodiac killer spoločné s vraždou Čiernej Dahlie

Osudom skúšaná kráska s havraními vlasmi

Elizabeth Short sa narodila v roku 1924 v americkom štáte Massachusetts. Okrem nej mali jej rodičia ešte ďalšie štyri dcéry. Keď v roku 1929 v Amerike nastala Veľká hospodárska kríza, rodina sa dostala do zlej finančnej situácie a obrovských dlhov. Elizabethin otec tieto podmienky nezvládol a rodinu opustil veľmi krutým spôsobom – nafingoval vlastnú samovraždu.

Auto nechal pri moste a všetci si mysleli, že skočil do rieky a zabil sa. Matka sa o všetkých päť dievčat musela postarať sama. Mala niekoľko robôt, no z veľkej časti bola celá rodina závislá na finančnej podpore štátu. Elizabethine detstvo preto vôbec nebolo ružové. 

Otec sa im po 13 rokoch trápenia opäť ozval prostredníctvom listu, no mama mu zradu nikdy neodpustila a viac ho vidieť nechcela. Elizabeth však na svojho otca úplne nezanevrela. Za tie roky z nej stihlo vyrásť krásne, mladé dievča, no mladosť prežitá v školskej lavici ju príliš nelákala. 

Odporúčané
Typický vzťah páru zo strednej školy, ktorý sa neustále schádzal a rozchádzal, ukončila až guľka z chlapcovej zbrane Typický vzťah páru zo strednej školy, ktorý sa neustále schádzal a rozchádzal, ukončila až guľka z chlapcovej zbrane 3. septembra 2019, 16:07

Zo strednej školy odišla už v druhom ročníku a keď mala 18 rokov, rozhodla sa presťahovať ku svojmu znovuobjavenému otcovi do Kalifornie. Keďže ich okrem spoločnej krvi nič nespájalo a boli si prakticky cudzincami, ich spolunažívanie nebolo vôbec ideálne. 

Po pár mesiacoch neustálych hádok ju otec z domu vyhodil. Ocitla sa sama v cudzom štáte a bez pomoci. Našla si robotu ako pokladníčka a jej krásu si rýchlo všimli aj kolegovia. Na pracovisku dokonca vyhrala súťaž „Miss zlatíčko“. 

Narezané kútiky pier a rozpolené telo sú znakom najbrutálnejšej vraždy minulého storočia. Prípad Čiernej Dahlie šokuje aj dnes
Narezané kútiky pier a rozpolené telo sú znakom najbrutálnejšej vraždy minulého storočia. Prípad Čiernej Dahlie šokuje aj dnes Zdroj: GettyImages/Brettman

Elizabeth však žila vo vlastnej rozprávke. Hľadala princa na bielom koni, ktorý by si ju zobral za ženu. Jej krása a neustála pozornosť mužského pohlavia zapríčinili, že Elizabeth mala vysoké nároky a potenciálnych záujemcov odmietala. 

Ona sama sa totiž chcela stať známou hollywoodskou herečkou, čo ju priviedlo k tomu, aby sa presťahovala do Los Angeles. Tam chvíľku pracovala ako fotomodelka a popritom si hľadala svoju životnú lásku. Zaujali ju najmä muži v armáde, no ani s nimi nakoniec nenašla svoje šťastie. 

Jej prvý priateľ, podplukovník Gordon Fickling, bol preradený do Európy a museli sa rozísť. S druhým priateľom Mattom Gordonom to dopadlo ešte tragickejšie. Gordon bol povolaný do Indie, no predtým sľúbil, že po príchode si Elizabeth vezme za manželku. Z vojny sa však už nikdy nevrátil, pretože ho počas služby zastrelili. 

Po tejto rane v Hollywoode zostala a stále sa snažila preraziť ako herečka, no neúspešne. Keďže zárobok z modelingu nebol dostatočný, Elizabeth si privyrábala ako upratovačka pre jednu francúzsku rodinu. Počas tohto obdobia prespávala u kamarátky na gauči a po nociach chodievala na párty a skúšala nájsť toho pravého. 

Jej posledným nápadníkom bol ženatý obchodník Robert Manley, ktorý bol jedným z posledných ľudí, čo Elizabeth videl nažive. Strávili spolu noc v hoteli, kde mu hovorila, že to v Los Angeles vzdáva a vracia sa naspäť do rodného Massachusetts. Predtým sa však ešte chcela stretnúť so sestrou, ktorá ju mala prísť navštíviť do hotela.

Manley tohto stretnutia však nebol svedkom, keďže sa ponáhľal. Písal sa 9. január 1947. Bol to posledný deň, kedy Elizabeth videli nažive očití svedkovia. Ďalších 6 dní bola totiž nezvestná. 15. januára našli už len jej mŕtve telo. 

Rozpolené telo pripomínalo výkladovú figurínu

Elizabethino telo sa našlo v Leimert parku v Los Angeles. Objavila ho mladá mamička Betty Bersingerová spoločne so svojou trojročnou dcérkou, ktoré si cez park krátili cestu do obchodu. Betty sa najprv zdiaľky zdalo, že vidí rozpolenú výkladovú figurínu. Elizabeth bola totiž celá biela, nenachádzala sa v nej ani kvapka krvi. 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 69299 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Akým spôsobom bola Elizabeth Short zavraždená 
 • Čo všetko musela strpieť pred smrťou
 • Ako bezcitne sa novinári zachovali k jej matke
 • Aké fámy kolovali o Elizabeth
 • Akým spôsobom provokoval vrah políciu a novinárov
 • Kto všetko sa stal podozrivým a prečo boli na zozname známe osobnosti
 • Kto mohol byť skutočným vrahom Elizabeth a aké boli proti nemu dôkazy
 • Čo mohli mať Zodiac Killer a Elizabethin vrah spoločné
Domov
Zdieľať
Diskusia