Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 16. 6. 2019 meniny má Blanka, Bianka

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Veci
2
Vladimír Mičuda
13. apríl 2019, 15:35

Týchto 20 historických faktov ťa v škole (možno) nenaučili

Tučná Berta bola nemecká superzbraň, ktorá mala pomôcť Nemecku vyhrať druhú svetovú vojnu.

Vladimír Mičuda
13. apríl 2019, 15:35
Týchto 20 historických faktov ťa v škole (možno) nenaučili
Zdroj: wikipedia.org
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V škole nás učia základné poznatky o dejinách ľudstva. Ako sme sa vyvíjali, kto s kým bojoval, kto patril na stranu víťazov a kto zas bol na strane porazených. Dejepis na základnej či strednej škole býva zvyčajne len raz do týždňa, preto sme sa všetko učili len „z rýchlika“ a jednotlivé udalosti z histórie sme preberali len plytko.

 

Aj vďaka internetu dnes vieme, že dejiny ponúkajú milióny zaujímavostí a príbehov, ktoré sa v škole len ťažko dozvieme. Dali sme dokopy niekoľko zaujímavostí z čias prvej a druhej svetovej vojny, o ktorých si pravdepodobne nevedel.

 

Psy nosili bomby pod tanky

Počas druhej svetovej vojny sa používali rôzne spôsoby, ako poraziť nepriateľa. Ruskí vojaci napríklad trénovali psov, aby bežali pod nemecké tanky s bombami pripevnenými na ich chrbte. Rusi si to ale veľmi nepremysleli.

 

Keďže psy boli trénované, aby utekali pod ruské tanky, robili to často aj na bojisku. Miesto toho, aby teda zneškodnili vozidlá nepriateľa, odskákali si to Rusi. S výcvikom psov na túto činnosť skončili v roku 1996. Naši štvornohí priatelia však boli využívaní aj na rozumnejšie úlohy ako samovražedné misie.

 

Počas prvej svetovej vojny ich používali ako „poštárov“. Niesli odkazy a rozkazy do prvých línií v kapsulách pripevnených na tele. Za zmienku tiež stojí seržant Stubby (jeho skutočná hodnosť), ktorý „narukoval“ v roku 1944. Bol to pes, ktorý hľadal ranených, zúčastnil sa až sedemnástich bitiek.

 

Hitlerovci nechcú mať deti, aby nešírili pokrvnú líniu. Bizarné fakty z čias svetových vojen, ktoré ťa v škole neučili 

Amputácia ako všeliek

Bombardovanie, míny, granáty. S vojnami sú späté devastačné zranenia, ktoré často znamenali amputáciu. Pre nedostatok liečiv, času a hlavne personálu bolo najjednoduchšie odrezať časť tela.

 

Amputácia bola častou, rýchlou a účinnou „liečbou“ ťažko zranených počas vojny. Časovo náročné postupy zdržovali doktorov, preto bolo najlepším riešením odrezanie končatiny.

 

Počas prvej svetovej vojny sa vykonalo približne 100 000 amputácií, boli najčastejšie dôsledkom čiastočného odtrhnutia končatiny. Proces nebol nijak zvlášť príjemný, anestézia na bojisku bola málokedy k dispozícii. Používalo sa to, čo bolo k dispozícii – chloroform, pár deci whisky či zahryznutie do niečoho, čo bolo po ruke.

 

Jednotka 731 a chemické útoky

Počas prvej a druhej svetovej vojny boli mocnosti ochotné vyskúšať čokoľvek, aby sa miska váh preklopila aspoň čiastočne na ich stranu. Medzi tie najhoršie zbrane patrili bezpochyby chemické a biologické. Jednotka 731 bol krycí názov pre biologický a chemický výskum Japonskej cisárskej armády počas druhej svetovej vojny.

 

Hitlerovci nechcú mať deti, aby nešírili pokrvnú líniu. Bizarné fakty z čias svetových vojen, ktoré ťa v škole neučili

 

Svoje pokusy skúšali na 10 000 ľuďoch, 95 % z nich boli Číňania a Kórejčania. Jednotka ich nakazila rôznymi chorobami, následne ich zaživa pitvali. Vedci sa totiž obávali zmien na orgánoch po smrti.

 

Robili mnohé zvrátené pokusy – zmrazovali a rozmrazovali končatiny, odrezali ruku a transplantovali ju na opačný koniec tela. Na ľuďoch tiež testovali chemické a biologické bomby.

 

Počas vojny to schytali aj Nemci, ktorí za nič nemohli

Počas prvej svetovej vojny to mali Nemci žijúci vo svete skutočne ťažké. Vzhľadom na to, že Nemecko patrilo medzi rastúce veľmoci, začali sa šíriť protinemecké nálady a propaganda, ktorá zobrazovala všetkých Nemcov ako krutých a násilných ľudí.

 

Napríklad v USA sa pravidelne konali protesty proti občanom pochádzajúcim z Nemecka, boli násilné a často hraničili so zákonom.

 

Pálili nemecké knihy, zabíjali nemeckých ovčiakov. Jeden protest dokonca skončil vraždou nemecko-amerického obyvateľa. Propaganda sa postarala o šírenie strachu a násilia, každý Nemec bol všeobecne považovaný za špióna.

 

Tanky proti koňom

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Chápanie a priebeh vojny reálne zmenili „ťažké vozidlá“ a všeobecne zbrojenie ako také. Prvý tank bol postavený v roku 1915 a zmestili sa doň traja ľudia. Jeho rýchlosť však bola obmedzená, dokázal sa pohybovať maximálne 4,8 kilometra za hodinu. Jeho meno bolo Little Willie.

 

Hitlerovci nechcú mať deti, aby nešírili pokrvnú líniu. Bizarné fakty z čias svetových vojen, ktoré ťa v škole neučili

 

Prvýkrát bol vo vojne použitý tank v bitke Flers-Courcelette v roku 1916. Vtedy vozidlo volali landship (land – zem, ship – loď, plavidlo), krycie meno bolo tank.

 

Veľké armády začali modernizovať a postupne začali vznikať motorizované jednotky. Dodnes sa traduje historka o tom, ako v druhej svetovej vojne bojovali Poliaci proti Nemcom na koňoch. Je to pravda len čiastočne. Je pravda, že poľská armáda mala zaostalejšiu výzbroj oproti ostatným vojenským veľmociam, no nepodnikla útok na koňoch proti tankom.

 

Poliaci náhodne natrafili na nemeckú jednotku. Zaútočili na nich, keď neboli pripravení. Spočiatku to vyzeralo na víťazstvo, no z ničoho nič sa objavili obrnené nemecké vozy a veľkú časť poľskej armády zdecimovali. Na druhý deň na bojisko prišiel novinár, ktorému nemeckí vojaci zvestovali prikrášlené informácie. Začala sa tak šíriť historka z neoverených informácií.

 

Tučná Berta ako nemecká superzbraň

Nemci boli vynaliezaví a po internete už koluje mnoho historiek, čo všetko skúšali či vybudovali. Medzi tie pravdivé patrí postavenie Tučnej Berty (Big Bertha). Bolo to gigantické obliehacie delo, Nemci disponovali trinástimi kusmi.

 

Vyvinuli ho v roku 1913 v Essene a používali ho v prvej svetovej vojne. Superťažkú zbraň nazvali po manželke priemyselníka Gustava Kruppa. Oficiálny názov zbrane bol L/12 42-cm Type M-Gerät 14 Kurze Marine-Kanone.

 

Gamma-Gerät, predchodca Berty.

Hitlerovci nechcú mať deti, aby nešírili pokrvnú líniu. Bizarné fakty z čias svetových vojen, ktoré ťa v škole neučili

 

Obliehacie delo malo dĺžku šesť a pol metra, dostrel 12, 5 kilometra (niekde sa uvádza až 15 kilometrov) a obsluhovať ho muselo až šesť mužov, ktorým sa mohutnú zbraň podarilo prebiť šesťkrát za hodinu.  Na konštrukcii jednej Tučnej Berty pracovalo až 200 ľudí.

 

Rusov bolo veľa, no neboli špičkoví vojaci

Rusko počas prvej svetovej vojny zmobilizovalo 12 miliónov vojakov, čím sa stalo najväčšou armádou vo vojne. Počas vojny ale ruská armáda prišla o tri štvrtiny svojich vojakov – buď padli v boji, boli zranení alebo zajatí. Rusko bojovalo na východe predovšetkým proti Nemecku.

 

Rusi patrili medzi zaostalú mocnosť s nízkou životnou úrovňou obyvateľstva, čo sa napokon ukázalo aj na bojovom poli. Nezlepšilo sa to ani v druhej svetovej vojne. Len 20 % mužov narodených v Sovietskom zväze v roku 1923 prežilo druhú svetovú vojnu.

 

Hitler mal synovca, ktorý vo vojne bojoval proti nemu

Na dejepise sa deti učia len o Adolfovi Hitlerovi, o jeho rodine sa moc nehovorí. Málokto teda vie, že mal synovca Williama Hitlera, ktorý sa narodil v roku 1911 v britskom Liverpoole. Jeho otcom bol nevlastný brat Adolfa Hitlera Alois. Ten neskôr opustil rodinu a začal žiť v Nemecku, kde si našiel novú partnerku.

 

Hitlerovci nechcú mať deti, aby nešírili pokrvnú líniu. Bizarné fakty z čias svetových vojen, ktoré ťa v škole neučili

 

William s ním však vzťah neprerušil a navštevoval ho. Keď začal byť Adolf Hitler známy, William o ňom v Anglicku napísal článok, strýko mu ďalšie písanie o ňom zakázal. Keď sa začalo šíriť, kto Hitler v skutočnosti je, William prišiel o prácu. Presťahoval sa do Nemecka, kde to taktiež nebola sláva, jeho strýko ho nemal v láske. Neskôr dostal ponuku od amerického vydavateľa novín, na začiatku vojny sa presťahoval do USA.

 

Ani tam to však nemal najľahšie, jeho okolie sa bálo špionáže. Nechceli ho zobrať ani do americkej armády. Zmenilo sa to až po liste, ktorý napísal prezidentovi Rooseveltovi. V roku 1944 ho napokon prijali do zdravotníckeho tímu amerických mariňákov. Meno Hitler ho však naďalej prenasledovalo, neskôr sa premenoval na Stuart-Houstona. Jeho synovia dodnes žijú v USA. Zaprisahali sa, že nebudú mať potomkov, aby sa Hitlerova „krv“ ďalej nešírila.

Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
15
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.