600 príslušníkov kmeňa Awá žije v pralesoch v Brazílii tradičným spôsobom. S civilizáciou mali iba veľmi málo kontaktu.
Kmeň s názvom Awá, známy aj ako Guajá, patrí medzi najviac ohrozené kmene v amazonských pralesoch. Zo všetkých príslušníkov zostalo už iba 600 ľudí a 100 z nich doteraz nemalo vôbec žiaden kontakt s civilizovanou spoločnosťou.
Awá žijú v západnej časti Amazónie pri hraniciach s Peru tradičným spôsobom života a väčšina z nich odmieta fungovanie v modernom svete. K vyhynutiu takmer došlo v časoch, kedy európski kolonisti začali okupovať oblasť dnešnej Brazílie. Tí často využívali amerických indiánov na prácu na ich farmách, zotročovali ich a zaberali úrodnú pôdu.
Preto bol aj tento kmeň ako jeden z mnohých prinútený presedlať na kočovný spôsob života a na útek pred Európanmi sa vydali skrz brazílsku džungľu. Kočovným kmeňom sú od začiatku 19. storočia a predtým uprednostňovali život v obydliach.
V súčasnosti musia zvádzať neustály boj so spoločnosťami, ktoré klčujú stromy v pralesoch a zaberajú a znehodnocujú tak ich prirodzené územie. Veľké problémy im často spôsobujú aj pašeráci drôg, prechádzajúci cez ich teritórium, a ilegálni zlatokopi drancujúci prírodné zdroje.
V kmeni Awá by si sa stretol s mnohými na prvý pohľad bizarnými zvykmi. Je pre nich typické napríklad to, že si adoptujú divoké zvieratá z džungle a vycvičia si ich ako svojich domácich miláčikov.
Matky svoje deti koja až dokým celkom nevyrastú a je to pre nich úplne normálne. Za miestnu delikatesu sa tu považuje mäso z pásavca.
Mnohí z členov kmeňa stále lovia tradičným spôsobom a používajú luk a šípy miesto moderných zbraní. Zbierajú tiež med od divoko žijúcich včiel a ako pochúťka sú u nich obľúbené babasové orechy.
Niektorí príslušníci ohrozeného kmeňa sa rozhodli v roku 1980 prijať možnosť presťahovať sa do obydlí mimo pralesov a žiť viac-menej normálny život, ktorú im poskytla brazílska vláda.
V roku 1982 dostala Brazília od Svetovej banky a Európskej Únie 900 miliónov dolárov pod podmienkou, že kmeň Awá budú chrániť a zabezpečia im vlastné územie v rámci pralesov. Aj to výrazne pomohlo k ich záchrane a prežitia až do dneška.
Magazínu National Geographic sa podarilo zachytiť skutočne unikátne fotografie, keďže práve kontakt s fotografom bola jedna z mála skúseností s moderným svetom pre väčšinu príslušníkov Awá.