Mladí Slováci majú národnostného aj európskeho ducha, chodia voliť a migrantov vo svojej krajine nechcú.
Žijeme v dobe vysokorýchlostného pripojenia na internet, presýtenia informáciami a sociálnych sietí. Petície už môžeme podpisovať aj online, sme nielen súčasťou Slovenska ale aj Európskej únie a môžeme slobodne vyjadriť svoj názor.
To všetko samozrejme ovplyvňuje aj to, ako vnímame našu krajinu, jej politickú situáciu či práva národnostných a sexuálnych menšín. Národný demokratický inštitút spolu so slovenským Inštitútom verejných otázok a s ďalšími organizáciami v Poľsku a Maďarsku vytvoril výskum, v ktorom spovedal päťsto mladých Slovákov o ich pohľade na život v krajine.
Do výskumu sa zapojili ľudia vo veku od 16 do 29 rokov a odpovedali na otázky ohľadom národného cítenia, európskej príslušnosti, politického režimu, práv LGBTI ľudí aj imigrantov. Ako teda vidia mladí Slováci problémy dnešnej doby?
Identifikujeme sa najmä ako Slováci
Takmer polovica opýtaných a to presne 49 % berú ako základ svojej identity štátnu príslušnosť. Podobné percento však súhlasí aj s tým, že sú predovšetkým Európanmi. Veľa sa z nás sa identifikuje aj so svojím rodným mestom a jeho komunitou. Menej Slovákov už považuje za dôležitú ich obľúbenú kapelu, náboženské vyznanie či športový klub.
S politickou situáciou sme nespokojní
Až 41 % Slovákov sa v štúdii priznalo, že s politikou v krajine sú skôr nespokojní a 22 % s ňou nesúhlasí vôbec. Iba 4 % si pritom myslí, že naša situácia je naozaj pozitívna.
Aktívne sa do politiky ale zapájame a nezanevreli sme na budúcnosť našej vlasti. 53 % mladých Slovákov volí v celonárodných voľbách a 52 % v miestnych. Na demonštrácie však veľmi nechodíme, iba 11 % opýtaných sa nejakej zúčastnilo. Treba povedať, že prieskum sa uskutočnil ešte pred protestami Za slušné Slovensko, takže v súčasnosti by bola účasť určite vyššia.
Z prieskumu tiež vyplýva, že demokraciu by sme za iný politický systém nemenili a netúžime ani po silnom autokratickom vládcovi.
Nemáme radi imigrantov
Mladí Slováci nových prisťahovalcov vo svojej krajine nechcú. Viac ako polovica si myslí, že by našej spoločnosti nepriniesli nič pozitívne a iba 12 % ich vníma ako pozitívny prínos pre krajinu.
Nechceme väčšie práva pre ženy ani LGBTI menšiny
V myšlienkach týkajúcich sa sexuality a sexuálnych menšín sme veľmi konzervatívni. A to dokonca ešte viac než Poliaci či Maďari. 44 % mladých Slovákov nechce, aby ženy mohli rozhodovať o tom či a kedy chcú mať deti, v Maďarku aj v Poľsko je pritom za viac ako 80 %.
71 % z nás nechce, aby mali sexuálne menšiny väčšie práva ako majú dnes. A 40 % Slovákov je aj proti náboženským a etnickým menšinám.
Najhoršia je korupcia
Mladí Slováci vnímajú korupciu v krajine veľmi citlivo. Až 94 % ju považuje za najpálčivejší problém. Iba o percento menej získala otázka narastajúcich cien a výdavkov na život. 90 % opýtaných vníma ako veľký problém aj zdravotníctvo. 84 % sa bojí terorizmu a 83 % nezamestnanosti. Imigranti predstavujú hrozbu pre 80 % z nás a úplne rovnako nás trápi aj narastajúci dôchodkový vek. Najmenej sa obávame agresívnej politiky Kremľu a jeho vojenských výbojov.
Informácie berieme hlavne z Facebooku
Asi ťa nijako neprekvapí, že najčastejšie zbierame informácie vďaka sociálnych sietiam, konkrétne Facebooku. Stále veľa z nás však pozerá aj televíziou a spoliehame sa na ňu dokonca viac ako naši poľskí a maďarskí susedia. Hneď za Facebookom a televíziou sledujeme webové protály, vlogerov, print a najmenšou váhu prikladáme alternatívnym médiám.