Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Obsah vznikol v spolupráci s projektom Je to o chrbte.
12. júna 2018, 14:46
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

Zrebný a Frlajs v novom videu ukazujú náročný život človeka s boľavým chrbtom. Naozaj vtipné zábery ti dokážu, že bolesť nesmieš podceňovať

ZAUJÍMAVOSTI YOUTUBE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Ďalšie video z produkcie Mateja Zrebného a Lukáša Frlajsa ťa nenechá chladným.

Čoraz viac mladých ľudí trpí nepríjemnými bolesťami chrbta, pričom ani len netušia, že môže ísť o vážny zápal. Nepríjemný pocit pri chrbtici však môže vyústiť v skutočné problémy. Aj napriek tomu však mnoho z nás bolesť podceňuje a vo finále môže trvať takmer 10 rokov, kým sa zápal diagnostikuje.

Bolesť chrbta však ani náhodou nesmieš brať na ľahkú váhu, ignorovanie problému môže ľahko skončiť aj nepohyblivosťou. Aby si mal viac motivácie svoju bolesť chrbta riešiť, youtuberi Matej Zrebný a Lukáš Frlajs sa rozhodli natočiť video, v ktorom veľmi jasne uvidíš, ako dopadne človek, ktorý bolesti chrbta venoval príliš málo pozornosti a miesto návštevy experta zadarmo sa všetko rozhodol ignorovať.

Ak nechceš dopadnúť ako postavy vo videu, rozhodne o zápalovej bolesti chrbta treba niečo vedieť. Na bolesť sú trikrát náchylnejší muži než ženy a všetko sa môže začať už okolo 20. roku života. Samozrejme však, nie je bolesť ako bolesť. "Je veľký rozdiel medzi občasnou bolesťou, ktorá má svoj dôvod, a spravidla po pár dňoch či týždňoch prejde, a pretrvávajúcou nočnou a kľudovou bolesťou spojenou so stuhnutosťou chrbta, ktorá môže byť príznakom zápalového ochorenia chrbtice," objasnil reumatológ doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD. z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Bolesť zvykne prichádzať zvyčajne nad ránom a začína v driekovej oblasti. Postupne však môže zaútočiť aj na iné časti chrbta a dokonca aj stehná. Ak bolesť pretrváva aj 3 mesiace, zrejme máš vážny problém, no pri takomto type bolesti je mimoriadne dôležitá aj prevencia, keďže hrozí strata schopnosti pohybovať sa. To, či tvoja bolesť chrbta môže súvisieť so zápalovým ochorením chrbtice, si môžeš overiť na tomto kvíze. Ak ti výsledok oznámi, že máš pravdepodobnosť zápalového ochorenia chrbtice, nestrácaj čas a rozhodne vyhľadaj lekára. 

Zrebný a Frlajs v novom videu ukazujú náročný život človeka s boľavým chrbtom. Naozaj vtipné zábery ti dokážu, že bolesť nesmieš podceňovať
Zdroj: www.jetoochrbte.sk

Práve preto sa 19. júna koná v 12 reumatologických ambulanciách Deň otvorených dverí, počas ktorého sa o teba postarajú špičkoví špecialisti zadarmo a bez výmenného lístka. Vystačíš si len s rezerváciou, ktorú za pár sekúnd vyriešiš na jetoochrbte.sk. Záujem o toto vyšetrenie je obrovský, väčšina ambulancií má už termíny obsadené. Preto ani náhodou nestrácaj čas a čím skôr si rezervuj termín.

Domov
Zdieľať
Diskusia