Bratislavská štvrť sa na prvý pohľad môže zdať ako nuda, no Matúš Čupka so svojím tímom tu našli viac inšpiratívnych miest, než sa ich zmestilo na mapu.
Bratislavské Nové Mesto sa rozpína cez Vinohrady, Vajnorskú, Bajkalskú a Račiansku až po Kramáre a Kolibu. Je to teda jedna z najrozsiahlejších častí hlavného mesta a ponúka veľkú rozmanitosť. Nájdeš tu umenie, kultúru, industriálne budovy aj veľký kus prírody, spolu s vinárskymi oblasťami na úpätí Malých Karpát. Matúš Čupka sa so svojou manželkou a tímom rozhodli, že aj táto časť Bratislavy si zaslúži uctiť svoje dominanty. A tak má hlavné mesto okrem Módnej mapy už aj Mapu zaujímavostí Nového Mesta.
"Chceli sme trochu posilniť povedomie Novomešťanov a vzbudiť v nich hrdosť na svoju štvrť," hovorí tvorca, ktorý je zároveň spoločenským aktivistom a zakladateľom Zelenej hliadky. Zaujímavosti zbierali postupne. Najprv prišla anketa v uliciach a potom hlasovanie na ich facebookovej stránke. Ľudia si sami vybrali, ktoré lokality im prídu najinšpiratívnejšie. "Najprv sme sa báli, že tých miest nenájdeme ani 20, no nakoniec sme ich našli veľmi veľa. Myslím, že to bolo 80 - 100, no museli sme si urobiť filter. Mapa mala svoj rozmer, nemohli sme tam dať všetko."
Nové Mesto si teda prišlo na svoje a dočkalo sa slávy v podobe dizajnovo príťažlivej modrej mapky, ktorá ukazuje najkrajšie lokality, tak ako ich vidia domáci. Sám tvorca nám prezradil, ktoré sú tie jeho najmilšie: "Určite je to Televízna veža na Kamzíku," hovorí, "je to dominanta Bratislavy, už ako malé dieťa si pamätám, že vždy keď sme sa odniekiaľ vracali späť do mesta, bola to prvá stavba, ktorú som videl. Vtedy som vedel, že som doma."
Pre Nové Mesto sú charakteristické sídliská a obytné časti, preto ich nemohli opomenúť ani v tomto projekte. Hoci mnohí vnímali v minulosti stavbu bytových domov Unitas ako kontroverznú a aj architekti a domáci na ňu mali skôr protichodné názory, Matúš Čupka ju vidí ako jednu z najzaujímavejších v meste. "Sú to pekné, pavlačové byty, ktoré sa nachádzajú v centre. Tiahnu sa od Šancovej až po Račiansku. Tieto budovy sem chodia obdivovať aj architekti zo zahraničia."
Pri svojich potulkách Bratislavou nezabudli ani na prírodu, ktorá prirodzene vypĺňa kontrast medzi bytovkami. "Mňa osobne najviac fascinuje kamenný mostík cez Vydricu, ktorý sa nachádza v lesoparku, za Somárskou lúkou, nad Televíznou vežou. Predstavujem si to ako také bájne miesto z Pána prsteňov."
Sám iniciátor myšlienky sa podieľal na vytvorení podoby štvrti tak, ako ju poznáme. Okrem toho, že so svojou Zelenou hliadkou pravidelne čistia ulice mesta, v komunitnej záhrade pri Bielom Kríži postavili lavičku, z ktorej sa dajú pozorovať vlaky.
Na mapke však nájdeme aj všelijaké iné vychytávky, ktoré by sme si inak možno ani nevšimli. Asi málokto vie, že sídlisko na Februárke je celé posiate umeleckými dielami, ktoré sú voľne prístupné verejnosti. Či to, že prepracovanú konšteláciu s názvom "Vesmír" nájdeš v parku na Račianskom mýte.
Ak si milovníkom industriálnych stavieb, Matúš ti odporúča Mlynicu. Budova bola nedávno zrekonštruovaná a nachádza sa Turbínovej ulici. Ponúka netradičné kancelárske priestory. Vodná veža na Nobelovej bola tiež obnovená a ateliér, ktorý na celej rekonštrukcii pracoval sa sem hneď aj nasťahoval. V Novom Meste nájdeš aj Novú Cvernovku, v budove bývalej chemickej strednej školy na Račianskej. "V lokalite máme jeden poklad, ktorý žiaľ nie je dostupný verejnosti a to je areál Istrochemu. Tam sa ešte stále zachovali krásne tehlové haly, ktoré dúfam nikto nezbúra a raz sa k nim dostane aj verejnosti. Budú tvoriť veľmi zaujímavý bod na mape," dúfa Matúš.
Pre tvorcu má špeciálny význam aj Nová tržnica. Hoci má potenciál na to, aby sa stala centrom života Novomešťanov, nevyužíva sa a slúži skôr ako miesto, kde sa okolo vinární zoskupujú hlavne bezdomovci.
Na fanúšikov Urban exploration, korí vyhľadávaj opustené miesta, tu čaká jedna z najzaujímavejších stavieb. Je ňou vila bývalého riaditeľa Dopravného podniku v Jurajovom Dvore. "Táto budova je robená v starom nemeckom štýle a príliš sa nehodí k depu Dopravného podniku, no je to veľmi jedinečné miesto," opisuje Matúš.
Jednou z najstarších stavieb v tejto lokalite je dom na Nobelovej ulici. Ide o pamiatkovo chránenú nízku budovu v sídliskovej časti z 19. storočia. "Nové Mesto vznikalo umelo až v 20. storočí, takže tu nie je až toľko historických budov, historická časť sa nachádzala v okolí Blumentálu, no bola administratívne pridelená k novému mestu."
Podľa Matúša Čupku sú pre túto časť charakteristické hlavne bytové komplexy. Štvrť bola vybudovaná prevažne na bývanie už v medzivojnovom období. V kontraste oproti sídliskám stojí lesopark a vinárske oblasti v okolí Vinohradov a Rače. Jeden z najkrajších výhľadov, ktorý sa ti môže v Bratislave naskytnúť, je práve na kopci Kamzík, kde sa ti otvára krásny pohľad na Stráže. Nachádza sa tu aj Koliba a lesopark Železná studienka, ktoré sú ideálne na oddych od ruchu veľkomesta a pokojné prechádzky po lúkach či popri jazerách.
Projekt viedla Matúšova manželka Zuzana, ktorá stojí aj za jeho grafickým dizajnom. Na odbornú stránku dohliadal Juraj Švihran a stovky ľudí, ktorí im poskytli rôzne typy.
Ak ťa myšlienka zaujala, mapu si môžeš za dobrovoľný príspevok zakúpiť na oficiálnej stránke Matúša Čupku.