Odborníci niekoľko rokov študovali, ako prebiehala smrť a následný pôrod stredovekej ženy.
Spojenie archeológie a medicíny umožňuje vždy objaviť fascinujúce poznatky. Neďaleko talianskeho mesta Imola našli archeológovia ešte v roku 2010 viacero hrobov z čias skorého stredoveku a v jednom z nich ležali aj pozostatky človeka, medzi ktorého nohami našli vedci maličké zostatky kostí. Až po rokoch výskumu mohli s istotou oznámiť, že nešlo o pozostatky matky a dieťaťa, ktoré boli uložené v konkrétnej forme. Pravda bola oveľa hrozivejšia, pretože pozostatky skutočne patrili matke a dieťaťu, ale v čase pohrebu bolo dieťa ešte stále v bruchu.
Scientists reveal remains of a medieval pregnant woman who appears to have given birth in her gravehttps://t.co/fsxoQoyXfC pic.twitter.com/c9Q1rAqLPY
— Forbes (@Forbes) 30. března 2018
Vedcom sa nepodarilo zistiť, ako presne matka zomrela, ale získali aspoň približnú predstavu. Zrejme necelý týždeň pred smrťou a pohrebom jej bola do lebky vyvŕtaná diera, čo značí, že pravdepodobne podstúpila operáciu mozgu. Vŕtanie dier cez lebku až priamo do mozgu bolo v stredoveku mimoriadne časté a lekári pomocou zákroku riešili široký záber zdravotných problémov. Medzi nimi aj komplikáciu pri tehotenstve s názvom eklampsia, ktorou zrejme mŕtva žena trpela. Medzi jej symptómy patria silné kŕče, vysoká teplota a zvýšený krvný tlak, čo sa v minulosti liečilo práve zásahom do lebky.
Kombinácia vŕtania do lebky a posmrtného pôrodu archeológov zaujala, pretože ide o unikátne spojenie. Aj keď nevedia povedať, prečo žena zomrela, s určitosťou dokázali, že pri pohrebe boli žena aj dieťa mŕtve. Znamenalo to, že mŕtve dieťa sa z matkinho tela dostalo až po jej smrti, čo mali zapríčiniť posmrtné biologické procesy. Pod ich tlakom prebehol pôrod dieťaťa, a tak jeho maličkú kostru našli archeológovia v hrobe spoločne s matkou.
Dead Medieval woman ‘gave birth’ to baby in coffin https://t.co/b2Fo7qghiF pic.twitter.com/6klEd23jps
— Gizmodo (@Gizmodo) 27. března 2018