Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
31. marca 2018, 21:32
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Vyvŕtali jej dieru do lebky a porodila až po smrti v rakve. Stredoveká žena zaujala archeológov kvôli unikátnej kombinácii

ZAUJÍMAVOSTI DIEŤA STREDOVEK
Uložiť Uložené

Odborníci niekoľko rokov študovali, ako prebiehala smrť a následný pôrod stredovekej ženy.

Spojenie archeológie a medicíny umožňuje vždy objaviť fascinujúce poznatky. Neďaleko talianskeho mesta Imola našli archeológovia ešte v roku 2010 viacero hrobov z čias skorého stredoveku a v jednom z nich ležali aj pozostatky človeka, medzi ktorého nohami našli vedci maličké zostatky kostí. Až po rokoch výskumu mohli s istotou oznámiť, že nešlo o pozostatky matky a dieťaťa, ktoré boli uložené v konkrétnej forme. Pravda bola oveľa hrozivejšia, pretože pozostatky skutočne patrili matke a dieťaťu, ale v čase pohrebu bolo dieťa ešte stále v bruchu.


Vedcom sa nepodarilo zistiť, ako presne matka zomrela, ale získali aspoň približnú predstavu. Zrejme necelý týždeň pred smrťou a pohrebom jej bola do lebky vyvŕtaná diera, čo značí, že pravdepodobne podstúpila operáciu mozgu. Vŕtanie dier cez lebku až priamo do mozgu bolo v stredoveku mimoriadne časté a lekári pomocou zákroku riešili široký záber zdravotných problémov. Medzi nimi aj komplikáciu pri tehotenstve s názvom eklampsia, ktorou zrejme mŕtva žena trpela. Medzi jej symptómy patria silné kŕče, vysoká teplota a zvýšený krvný tlak, čo sa v minulosti liečilo práve zásahom do lebky.

Odporúčané
Lietanie s malým dieťaťom: aké dokumenty potrebuješ a prečo by dieťa nemalo sedieť na mieste pri uličke? Lietanie s malým dieťaťom: aké dokumenty potrebuješ a prečo by dieťa nemalo sedieť na mieste pri uličke? 9. júna 2023, 15:30

Kombinácia vŕtania do lebky a posmrtného pôrodu archeológov zaujala, pretože ide o unikátne spojenie. Aj keď nevedia povedať, prečo žena zomrela, s určitosťou dokázali, že pri pohrebe boli žena aj dieťa mŕtve. Znamenalo to, že mŕtve dieťa sa z matkinho tela dostalo až po jej smrti, čo mali zapríčiniť posmrtné biologické procesy. Pod ich tlakom prebehol pôrod dieťaťa, a tak jeho maličkú kostru našli archeológovia v hrobe spoločne s matkou.


Domov
Zdieľať
Diskusia