Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 16. 1. 2022 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
V Rakúsku sa bude musieť proti koronavírusu zaočkovať každý obyvateľ nad 18 rokov. Ak tak neurobí, zaplatí od 600 do 3600 eur V Rakúsku sa bude musieť proti koronavírusu zaočkovať každý…
Čaká nás ďalšia snehová nádielka. Priprav sa na poriadnu zimu a problémy na cestách Čaká nás ďalšia snehová nádielka. Priprav sa na poriadnu zimu a…
Extrémny lezec Peter: Bl*w job na komíne vo výške 120 metrov si nechávam na OnlyFans (Rozhovor) Extrémny lezec Peter: Bl*w job na komíne vo výške 120 metrov si…
Novak Djoković prehovoril o rozhodnutí súdu. Na srbskom tenistovi sa zabáva už aj slovenská polícia Novak Djoković prehovoril o rozhodnutí súdu. Na srbskom…
Na čo myslia ľudia pri sexe? Tieto myšlienky komplikujú intímne chvíle mladých Slovákov Na čo myslia ľudia pri sexe? Tieto myšlienky komplikujú intímne…
Novaka Djokovića okamžite deportujú z Austrálie. Tenista si na Australian Open nezahrá Novaka Djokovića okamžite deportujú z Austrálie. Tenista si na…
Tech - Autá

Vyskúšali sme najpredávanejší Mercedes u nás. Čo stojí za obrovským úspechom GLA-čka?

Najmenšie SUV s hviezdou na kapote prešlo modernizáciou.

Martin Mičuda
25. november 2017, 13:50 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Tech - Autá
2
Martin Mičuda
25. november 2017, 13:50

Vyskúšali sme najpredávanejší Mercedes u nás. Čo stojí za obrovským úspechom GLA-čka?

Najmenšie SUV s hviezdou na kapote prešlo modernizáciou.

Martin Mičuda
25. november 2017, 13:50
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Segment SUV-čiek a crossoverov zažíva posledné roky predajný boom. Jednotlivé automobilky pochopiteľne reagujú a predstavujú čoraz viac modelov tohto druhu. Samozrejme, zaostávať nemôže ani značka Mercedes-Benz, ktorá dlhodobo disponuje jedným z najväčších portfólií modelov. Už nejaký ten rok totiž platí, že stuttgartská ponuka neráta len s luxusnými sedanmi, limuzínami, kombíkmi či triedou ML a G. Okrem nedávnej zmeny nomenklatúry v rámci ktorej sme spoznali modely ako GLS, GLE, GLE kúpe, GLC či GLC kúpe sa medzičasom objavil v ponuke aj model GLA.

 

V duchu jednoduchých pravidiel nemeckej prémiovej automobilky je teda zrejmé, že modely kategórie SUV nosia označenie začínajúce skratkou GL a následne k nim v zmysle veľkostnej triedy pribúda tretie písmeno. GLA teda zastupuje vôbec najmenšie SUV, lepšie povedané crossover, ktorý navyše medzičasom prešiel modernizáciou. Tá so sebou vo výsledku priniesla nielen modernejšie technológie, ale aj skutočnosť, že práve GLA je v súčasnosti najpredávanejší Mercedes-Benz v našich končinách, čo len utvrdzuje postavenie automobilov s väčšou svetlou výškou na scéne. Čo teda GLA-čko ponúka?

 

Vyskúšali sme najpredávanejší Mercedes u nás. Čo stojí za obrovským úspechom GLA-čka?
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

 

Samotný design je veľmi vydarený navyše viacerí ocenia najmä kompaktnú veľkosť. GLA jednoducho nie je ozrutné SUV, ale crossover vychádzajúci z triedy A, čomu odpovedajú aj dané rozmery - 4417 x 1494 x 1804 milimetrov. Základná štylizácia exteriéru sa nesie v rovine áčka, pochopiteľne, v tomto prípade sme však svedkami podstatne mohutnejších detailov a ozdobných prvkov - nárazníky disponujú masívnejšími otvormi, pričom v ich spodnej časti evidujeme prvky, ktoré nielen slúžia na ozdobu, ale zároveň majú zaručiť ochranu v náročnejších podmienkach.

V rámci faceliftu práve predné a zadné nárazníky prešli najväčšou zmenou, vďaka čomu sa novinka oveľa viac približuje k súčasnému dizajnovému štýlu značky. Dôkazom toho je najmä predná maska, ktorá po modernizácii dostala masívnejší vzor a jej dvojica horizontálnych líšt svojím dizajnom pripomína väčšie SUV-čka. Najmä vďaka tomuto detailu tak vyzerá GLA-čko na pohľad mohutnejšie než doteraz. Nepochybne, modernizácia neobišla ani svetlomety. Koncové sa zmenili len v detailoch - došlo k vycibreniu grafiky, LED-ky pritom dostali známy trblietkavý efekt Stardust.

 

Vyskúšali sme najpredávanejší Mercedes u nás. Čo stojí za obrovským úspechom GLA-čka?
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

 

Vpredu sme svedkami úplne nových svetiel, ktoré síce tvarovo vyzerajú prakticky totožne, v ich vnútri sa po facelifte nachádza (za príplatok) full-LED technológia, ktorá nielenže dodáva vozidlu kvalitnejší dojem, ale zároveň svojou svietivosťou patrí medzi nadpriemer. V našom prípade bol testovaný exemplár vybavený edíciou WhiteArt Edition, čo napovedá nielen snehobielým lakom, ale aj prítomnosťou efektných 19" kolies, množstvom chrómu, či už v maske, prednom nárazníku, bočných prahoch či zadnom nárazníku s relatívne veľkými (skutočnými) koncovkami výfukov. Summa summarum, s vonkajšieho pohľadu na vozidlo sa nemožno čudovať tomu, ako sa mu na trhu darí.

 

Vyskúšali sme najpredávanejší Mercedes u nás. Čo stojí za obrovským úspechom GLA-čka?
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

 

Príbuznosť s triednou A, respektíve CLA, evidujeme najmä v interiéri, ktorý je do drvivej väčšiny úplne zhodný. Za negatívum to považovať nemožno, naopak, vzhľadom k veľkostnej kategórií a príbuznosti daných modelov je to pochopiteľné. Pravdou však je, že aj keď palubná doska vyzerá vskutku štýlovo, atraktívne a moderne, nájde sa viacero detailov, ktoré naopak pôsobia až zastaralým dojmom - panel klimatizácie je prevzatý zo starších modelov a na danú dobu by si predsa len zaslúžil zaujímavejšie a kvalitnejšie vyhotovenie. Obdobne je tomu aj v prípade klimatizácie, ktorá bola dokonca manuálna a nie automatická, čo sa vo vozidlách tejto značky často nevidí, obzvlášť za prítomnosti daných cien.

 

Vyskúšali sme najpredávanejší Mercedes u nás. Čo stojí za obrovským úspechom GLA-čka?
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

 

Povedať však treba, že gé-el-áčko je akýsi entry-level, alebo teda vstupenka medzi SUV-čka, nemožno teda očakávať nielen priestor, ale ani luxus a spracovanie, akým sa pýšia väčšie a drahšie modely. V rámci faceliftu sa zmeny zamerali do detailov čo v prípade kokpitu znamená napríklad väčší (8") a kvalitnejší voľné stojaci stredový displej s prepracovanejšiu grafikou. Ďalej, decentné upravený športový, zospodu zrezaný multifunkčný volant alebo klasické analógové budíky, ktorých ciachovanie tiež prešlo decentnou úpravou. Digitálne budíky v ponuke nenájdete, dá sa však očakávať, že už v sklonku len niekoľkých mesiacov ich uvidíme v novom A-čku a neskôr aj v novej generácii GLA.

Športové sedadlá efektným dizajnom ponúkajú veľmi dobrú stabilizáciu aj v zákrutách, škoda len, že skrz jedinečný dizajn nemožno polohovať opierky hlavy. V porovnaní s triednou A/CLA je najväčším pozitívom interiéru rozhodne priestrannosť. Samozrejme, že od GLA netreba čakať zázraky, ostatné ide o najmenší SUV v ponuke, no v porovnaní s jeho súrodencami je vo vnútri najviac priestoru. Pocítia to najmä pasažieri sediaci vzadu, nakoľko i väčšie postavy si relatívne pohodlne vzadu sadnú. Batožinový priestor následne ponúka 421 litrov, čo je na príslušnú veľkostnú kategóriu opäť relatívne slušný údaj.

 

Vyskúšali sme najpredávanejší Mercedes u nás. Čo stojí za obrovským úspechom GLA-čka?
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

 

Pod vskutku mohutnou prednou kapotou sa ukrýval preplňovaný 2,1-litrový naftový štvorvalec. Ide totiž o verziu GLA 220d, čo po stránke parametrov znamenalo nasledovné - maximálny výkon 130 kW / 177 k a krútiaci moment 350 N.m. Papierové údaje hovoria o akcelerácii na stovku za 7,7 sekundy, no a najmä za prítomnosti pohonu všetkých štyroch kolies 4Matic je to naozaj ľahko dosiahnuteľné. Zrýchlenie z pokoja či pružné akcelerácie nerobia crossoveru najmenší problém, vo vyšších rýchlostiach však už predsa len začína strácať dych. Po stránke dynamiky ide ale GLA-čko ruka v ruke s veľkosťou a výkonnostným potenciálom motora, takže žiadne šialené tempá nik ani nečaká.

 

Vyskúšali sme najpredávanejší Mercedes u nás. Čo stojí za obrovským úspechom GLA-čka?
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

 

Motor je štandardne spárovaný so 7-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá radí veľmi dobre - hladko, plynulo a bez zaváhaní, pričom vo väčšine prípadov je nastavená skôr defenzívne. Dieselový agregát ma kultivovaný chod, jeho zvukový prejav je však najmä pri studenom motore a v nízkych rýchlostiach miestami hlučný, či už ide o vonkajší zvuk, alebo zvuk prenikajúci do interiéru. Minca má však dve strany, a teda síce prítomnosť naftového agregáta pocítite zvukovým prejavom, vo veľmi pozitívnom slova zmysle sa to odzrkadlí na spotrebe. Dlhodobá spotreba sa ustálila v našom prípade na úrovni 5,8 litra, pričom viac než polovicu z toho tvorila jazda v meste. Tam si síce agregát vypýta 6,5 a niekedy aj 7 litrov, ak ale nasmerujete vaše cesty mimo obce, tak spotrebou sa viete pohybovať na úrovni len 4,5 litra! Automobilka pritom papierovo udáva na okreskách spotrebu 4,4 l/100 km. Áno, nejde o obrovské SUV, no na 177-koňový 2,1-litrový motor s pohonom všetkých kolies a vskutku veľkou svetlou výškou je to veľmi pekný údaj. Pre úplnosť dodajme, že pri diaľničnom tempe si 220d-čko žiada niečo málo cez 6 litrov.

Istou dvojsečnou zbraňou sú efektné 19” disky. Na jednu stranu síce vyzerajú veľmi pekne, no na stranu druhú prakticky zabíjajú potenciál auta. Je jasne, že GLA nie je to pravé orechové na extrémne terénne dobrodružstva, no vzhľadom k zvýšenému podvozku a chytrému pohonu všetkých štyroch kolies sa GLA nestratí ani v ťažsom teréne. Limitom sú však disky, keďže s 19-kami je auto prakticky v akomkoľvek teréne nepoužiteľné - jednak ich ľahko poškodíte a jednak je auto veľmi tvrdé, čiže trpíte pri každej väčšej nerovnosti. Na bežných cestách je komfort na veľmi dobre úrovni, samozrejme s menším obutím by to bolo ešte lepšie. 

 

Vyskúšali sme najpredávanejší Mercedes u nás. Čo stojí za obrovským úspechom GLA-čka?
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

 

Pri voľbe kolies treba naozaj zvážit, či kupujete SUV na imidž/status alebo reálne využitie. A to je vlastne aj akési zhrnutie auta ako takého. SUV-čkám sa v našich končinách darí zväčša vďaka faktu, že sú všestrannejšie, plnohodnotnejšie a v neposlednom rade trendy. Dôkazom toho je aj GLA, ktoré za prítomnosti techniky a zhodnej platformy s A/CLA vyznie ako najracionálnejší článok. Je najpriestrannejší, najviac "mestuvzdorný", zvládne i nespevnené cesty a s prižmúrením oka a lepším obutím možno naozaj hovoriť o vozidle SUV (pojem crossover mu predsa len sedí viac), a to je v dnešnej dobe dôležitý artikel. Treba však dbať na svoje preferencie a reálne potreby - základné GLA stojí vskutku príjemných 28-tisíc €, testovaný exemplár mal však mastnú cenovku 52 830 €. Ak však zoberieme do úvahy prítomnú techniku a najsilnejší motor, cena začína dávať zmysel, i keď... Za túto čiastku si vieme skôr predstaviť slušne vybavené a modernejšie GLC, ktoré je plnohodnotným SUV všetkými desiatimi. Dopyt však hovorí jasnou rečou a my sa v zásade ani nečudujeme!

 

Zobraziť galériu 11
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina Foto: REFRESHER / martinzmartina
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
V Rakúsku sa bude musieť proti koronavírusu zaočkovať každý obyvateľ nad 18 rokov. Ak tak neurobí, zaplatí od 600 do 3600 eur V Rakúsku sa bude musieť proti koronavírusu zaočkovať každý obyvateľ…
Čaká nás ďalšia snehová nádielka. Priprav sa na poriadnu zimu a problémy na cestách Čaká nás ďalšia snehová nádielka. Priprav sa na poriadnu zimu a…
Extrémny lezec Peter: Bl*w job na komíne vo výške 120 metrov si nechávam na OnlyFans (Rozhovor) Extrémny lezec Peter: Bl*w job na komíne vo výške 120 metrov si…
Novak Djoković prehovoril o rozhodnutí súdu. Na srbskom tenistovi sa zabáva už aj slovenská polícia Novak Djoković prehovoril o rozhodnutí súdu. Na srbskom tenistovi sa…
Na čo myslia ľudia pri sexe? Tieto myšlienky komplikujú intímne chvíle mladých Slovákov Na čo myslia ľudia pri sexe? Tieto myšlienky komplikujú intímne…
Novaka Djokovića okamžite deportujú z Austrálie. Tenista si na Australian Open nezahrá Novaka Djokovića okamžite deportujú z Austrálie. Tenista si na…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť