Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 11. 7. 2020 meniny má Milota

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
3
Miroslav K.
22. január 2017, 13:14
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Režisérka Mariana Solčanská o najočakávanejšom slovenskom filme roka, temnej snímke Únos (Rozhovor)

Zásahy z najvyšších kruhov, fantastický Milan Ondrík či temná atmosféra, ktorá bude vyrážať dych. Ste pripraveníi na film, ktorý môže prepísať dejiny modernej slovenskej kinematografie?

Miroslav K.
22. január 2017, 13:14
Režisérka Mariana Solčanská o najočakávanejšom slovenskom filme roka, temnej snímke Únos (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keď v novembrových uliciach roku 1989 bojovali ľudia za demokraciu, chceli konečne štát, kde vládne spravodlivosť. Štát, v ktorom bude tajná polícia slúžiť občanom. Netušili, že slúžiť bude, ale len tým vybraným. A dokonca ruka v ruke s mafiou. Film Únos pripomína, že k spravodlivému a čestnému štátu sa stále len blížime a kým sa s minulosťou nevyrovnáme, tak o demokratickej spoločnosti budeme len rozprávať. Projekt sa na našom webe s pribúdajúcimi ukážkami tešil stále väčšej a väčšej pozornosti zo strany čitateľov (viac si môžete prečítať na tomto odkaze), a práve preto sme sa rozhodli vyspovedať priamo režisérku Marianu Čengel Solčanskú, ktorá sa s nami podelila nielen o svoje pocity počas nakrúcania, ale nám aj odhalila, čo približne od filmu môžeme v kinách očakávať.

 

 

Venovať sa v prvom rade budeme vašej nadchádzajúcej snímke Únos, ktorá do slovenských kín dorazí 2. marca tohto roku. Kde u vás prvýkrát skrsla myšlienka na nakrútenie filmu s touto témou?

Pri vzniku filmov môžeme rozoznávať dva hlavné princípy. Jeden je producentský a jeden autorský. Autorský je ten, keď scenárista alebo režisér nosí v sebe látku, prípadne konkrétny námet a hľadá producenta, ktorý by sa ho ujal. Ten druhý prístup je taký, že producent má látku, tému a hľadá autora, ktorý by ju prijal za svoju a premenil na skutočnosť. Únos mal takúto cestu.

 

Ľudia vás poznajú hlavne skrz Legendu o lietajúcom Cypriánovi či Láske na vlásku. Aj napriek tomu, že máte za sebou napríklad réžiu drámy Miluj ma alebo odíď, nestretli ste sa s názormi okolia, že si beriete až príliš veľké sústo?

Nie. Po odbornej stránke som bola na túto látku pripravená úplne. Vyštudovala som politológiu a kultúrológiu na Filozofickej fakulte v Nitre, päť rokov som bola v kontakte s prednášajúcimi politikmi a odborným výkladom spoločenských, kultúrnych a politických udalostí v dejinách nášho národa. Nasledujúce päťročné štúdium filmovej réžie a predchádzajúce filmy ma zasa učili, ako natočiť príbeh, aby ste sa chceli naň dívať.

 

Projektu ste sa ujali až po výmene celého tvorivého a produkčného štábu, dokonca ste prepisovali scenár aj v dňoch medzi nakrúcaním. Myslíte si, že to mohlo uškodiť konzistentnosti snímky? Ako ste sa zvládali vysporiadať s prácou pod takýmto veľkým tlakom?

Projektu som sa ujala po tom, ako sa producent nedokázal stotožniť s literatúrou, ktorú pripravoval iný tím scenáristov.  Zveril sa mi, že nie je šťastný z vývoja, aký príprava naberá a obával sa možného výsledku. Predstavila som mu svoju cestu k uchopeniu témy a začali sme úplne od začiatku. Dva roky som iba študovala problematiku a písala scenár. Necítila som iný tlak, ako nedostatok peňazí a času. Opäť sme nakrúcali v neuveriteľnom strese a doslova s nožom na krku.

 

Režisérka Mariana Solčanská o najočakávanejšom slovenskom filme roka, temnej snímke Únos (Rozhovor)

 

Sme si vedomí, že ide o pomerne citlivú tému, no môžete nám prezradiť, či sa „niektorí ľudia z vyšších kruhov“ pokúšali ovplyvniť vývoj snímky?

Pokúšali. Na Slovensku sa totiž všetci poznáme. Viete, hovorí sa, že cez troch známych sa každý pozná s každým. Takže kamarátov kamarát mal kamaráta, ktorý hovoril... vlastne s každým, kto vám napadne, verte mi. Ale pri týchto otázkach rada zdôrazňujem, že sme natočili hraný film. Je to fiktívny príbeh, to je vlastne úloha hraného filmu, rozprávať fiktívny príbeh. Je inšpirovaný udalosťami deväťdesiatych rokov na Slovensku, to je fakt. V podstate vznikol práve preto, lebo atmosféru a udalosti tých čudných rokov ešte nikto takýmto spôsobom a takouto formou v slovenskej audiovizuálnej tvorbe nespracoval.

 

Dbali ste na autenticitu celého prípadu podľa všetkých dostupných informácií, alebo príbeh balansuje vo fiktívnom svete s niektorými reálnymi prvkami?

Dbali sme na autenticitu atmosféry doby. Dnešným dvadsaťročným sa ťažko opisuje tá atmosféra diskoték, čudnej módy, cigaretového dymu, tvárí bez úsmevu, strachu o to, čo bude, strachu, že nás vyhodia z práce, že nám pol roka nedajú výplatu, že policajt nie je, aby chránil, ale aby pýtal výpalné, že miesto v bare, kde je nápis V.I.P. patrí výlučne holohlavým chlapcom a „majiteľom“, že zlato na krku určuje status a všetko, kompletne všetko sa vybavuje cez „peňáze“, cez jednu po papuli alebo cez bratranca. Že si netreba otvárať ústa, lebo jedného dňa zmiznete, že v Dunajskej po zotmení netreba provokovať, respektíve vyjsť z domu, že krásne čašníčky sa vždy až veľmi dobre poznajú s majiteľom a že majiteľ diskotéky je zemepán, že vyhadzovači majú na rukách krv a niektoré veci sa riešia na faktúrku, že keď niekto neplatí, stačí mu poslať návštevu, ktorá si s ním „pohovorí“. A najťažšie bolo nasnímať to tak, aby to nebolo smiešne. Lebo smiešne to ľahko mohlo byť. Ale verte mi, že v tých časoch sa týpkom v šušťákoch, slivkovomodrých sakách a kravatách so zlatými sponami, s devinou na zadnom sedale auta dovezeného z Nemecka nikto nahlas nesmial. Nebude sa ani divák v kine.

 

Režisérka Mariana Solčanská o najočakávanejšom slovenskom filme roka, temnej snímke Únos (Rozhovor)

 

V posledných rokoch nás stále viac a viac zaujímajú skvelé výkony Milana Ondríka, ktorý je známy tým, že sa na svoje úlohy vždy poctivo pripravuje. Ako sa chystal na túto rolu?

No, pravdu povediac, vyrazil mi dych. Ako jediný z hercov sa chcel so mnou stretnúť sám v kaviarni a rozdebatovať si svoju postavu, rozobrať ju na cimpr-campr. Hľadal ju, premýšľal o nej, skúšal si ju, keď bol sám so sebou. A potom ju „rozbalil“ a vlastne som ho nemusela korigovať. Ponúkol riešenie, stal sa spoluautorom svojej postavy a ja som sa do jeho stvárnenia Chalaniska zamilovala, takže ho budem vláčiť po svojich filmoch, kým ich budem nakrúcať. Podobné to bolo s Heribanom. Uvidíte ho úplne inak ako toho týpka z Hornej Dolnej. Málokto z tých, čo nechodia do Národného divadla tuší, že Heriban je klenot medzi hercami, Bohom obdarený neskutočnou muzickosťou. Ale ja by som mohla o hercoch písať ešte tri strany. Pracujem totiž s tými, ktorým verím a ktorých milujem. 

 

 

Aký slovenský film vás naposledy zaujal alebo milo prekvapil?

Každý ma milo prekvapí. Mám rada slovenskú kinematografiu, som na ňu pyšná a chválim sa, že som jej súčasťou, kedykoľvek vystrčím nos k českým susedom. Nejestvuje zlý slovenský film. Každý, aj ten najslabší, má zmysel. A na každom sa učím.

 

Uvidíme vo filme aj akčné scény, alebo pôjde skôr o komornú drámu postavenú na dialógoch a interakciách postáv?

Uvidíte dobrý film.

 

Ak by mal film úspech a dobré ohlasy, šli by ste opäť do podobného projektu? Krátka história nášho štátu predsa ponúka mnoho námetov na ďalšie projekty a na rozdiel od Českej republiky máme snímok o vyrovnávaní sa s vlastnou minulosťou žalostne málo.

Nikdy v živote už nechcem a nebudem točiť kriminálku. Viete prečo? Netešila som sa na pľac. Nebola som v tomto projekte šťastná. Prieči sa to mojim vlastným diváckym preferenciám. Nie som, naozaj nie som divákom kriminálok, ani len Poirota a to je naozaj nesmierne jemne rozprávaný cyklus vrážd. Zakaždým, keď som sa vo februári o piatej ráno nútila vypiť kávu a navliecť sa do vysokohorského oblečenia, vediac, že dnes budem točiť mozog rozstreknutý na sedadle auta, som sa modlila, aby bol koniec. Ale to máte tak, už v škole nás učili, že keď je na pľaci veselo, v strižni obyčajne príde plač. Proste, dobrá nálada na nakrúcaní býva často predzvesťou zlého filmu. Lebo to, čo je medzi stovkou ľudí v štábe smiešne a frajerské, môže na plátne odrazu vyznieť trápne.

 

Režisérka Mariana Solčanská o najočakávanejšom slovenskom filme roka, temnej snímke Únos (Rozhovor)

 

My režisérke za rozhovor ďakujeme a prajeme mnoho úspechov nielen so snímkou Únos, ale aj s nadchádzajúcimi projektmi, na ktorých bude pracovať. A čo vy? Aký je zatiaľ váš názor na tento, pravdepodobne najočakávanejší slovenský film roka? Podporíte ho návštevou kina? Diskusia je vaša.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: unos.sk Tagy: rozhovor, únos
Ohodnoť článok
70
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.