Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. júla 2016 o 9:17
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

Nabi si mobil vlastným močom. Je toto cesta, ktorou dobíjanie mobilov smeruje?

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Pokrok niekedy mieri zvláštnou cestou...

Takúto budúcnosť našich nabíjačiek si určite nikto z nás nepredstavoval, no skupina vedcov z univerzity vo Veľkej Británii dokázala, že je reálne možné udržať telefón plne nabitý, ak si budeme pravidelne vyprázdňovať mechúr. Aj keď potenciál moču bol odhalený už dávnejšie, experiment prebehol až v posledných dňoch. Vedcom sa podarilo nabiť mobil vďaka návšteve toalety. Doslova šialené.

Nabi si mobil vlastným močom. Je toto cesta, ktorou dobíjanie mobilov smeruje?
Zdroj: University of the West of England

Na nabitie priemernej batérie v smartfóne nám treba niečo vyše štyroch litrov moču, čo je síce o niečo viac, ako dokáže jedna osoba v sebe udržať a naraz vypustiť, no stále je to úchvatný výsledok. Človek chodí navštevovať záchod približne tri alebo štyrikrát za deň a dospelý človek zo seba dá niečo vyše litra a pol, teda na jedenkrát pod 600 mililitrov. Presne toľko stačilo vedcom na to, aby za šesť hodín nabili telefón natoľko, aby bol schopný tri hodiny robiť to najfundamentálnejšie - telefonovať. Samotné jedno vyprádznenie bohužiaľ na výrazné dobitie telefónu nestačí -  telefón musí byť s močom v kontakte, až kým sa samotný moč "nevybije".

Teraz však asi každého zaujíma - ako je toto možné? Načrieme teraz do školských čias, no sľubujeme, bude to naozaj jednoduché. Vedci používajú takzvané mikrobiálne články - miniatúrne panely obsahujúce mikroorganizmy, ktoré sú schopné previesť nimi vytvorenú energiu do batérie. Inými slovami, už vieme, ako sa energia dostane do batérie, stačí už len zistiť, ako moč súvisí so spomínanými mikroorganizmami. Moč obsahuje amoniak (NH3), ten je potrebný na to, aby prebehla takzvaná glykolýza - rozklad cukru, pri ktorom sa uvoľňuje energia. A vyhrali sme! Ak už máme energiu, naše mikrobiálne články ju zhltnú a toto funguje dovtedy, kým nebude amoniaku v moči naozaj málo.

Nabi si mobil vlastným močom. Je toto cesta, ktorou dobíjanie mobilov smeruje?
Zdroj: University of the West of England

Vývoj je aktuálne v stave, kedy je počet mikrobiálnych článkov šesťnásobný ako na začiatku a hodnoty elektrického prúdu a napätia tak dosahujú už využtieľné čísla. V závere štúdie výskumníci vyjadrujú nádej, že raz sa výsledky ich výskumu budú používať aj v praxi. Ako jeden z príkladov napríklad uvádzajú nádržky z močom, ktorých náplne by sa postupne vymieňali, a tak by ľudia samotný moč ani nevideli. V podstate veľmi svojsky poňatá powerbanka. A čo ty? Vyskúšal by si podobný výmysel alebo by si sa radšej držal stranou?

Anketa:
Vyskúšal by si túto technológiu?
Áno, je to cool.
Nie, sú pohodlnejšie cesty.
Nie, je to hnus.
Áno, je to cool.
47 %
Nie, sú pohodlnejšie cesty.
22 %
Nie, je to hnus.
31 %
Domov
Zdieľať
Diskusia