Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 12. 12. 2019 meniny má Otília

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
11
Peter Pavlík
20. marec 2016, 13:15

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Temný, dychberúci a nezabudnuteľný Batman - Temný rytier Gothamu

Trilógia Christophera Nolana nebola ani zďaleka prvou návštevou temného rytiera na strieborných plátnach. Už pred ním vznikli minimálne dva výnimočné filmy.

Peter Pavlík
20. marec 2016, 13:15
Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Temný, dychberúci a nezabudnuteľný Batman - Temný rytier Gothamu
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Už koncom marca sa do svetových kín privalí jedna z najočakávenejších komiksoviek všetkých čias. Batman v. Superman: Dawn of Justice od Zacka Snydera. Na Temného rytiera s Mužom v oceli a ich prvý súboj na plátne sú zvedaví všetci fanúšikovia komerčnej kinematografie. Obe postavy majú už zo strieborného plátna za sebou nejednu skúsenosť.  My sa v novej časti našej rubriky budeme venovať tej divácky populárnejšej postave - Batmanovi. Pozornosť upriamime na obdobie pred, už teraz legendárnu sériu Christophera Nolana, ktorá sa v našom rebríčku najlepších trilógií umiestnila na druhom mieste. Ale začneme pekne od začiatku.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Temný, dychberúci a nezabudnuteľný Batman - Temný rytier Gothamu

 

Postava Bruca Wayna a jeho maskovaného alter ega sa zrodila v hlave mladíka Boba Kana a prvýkrát sa objavila v v zošite  Detective Comics #27 v máji 1939. Superhrdina inšpirovaný príbehmi o Zorrovi, rozhlasovou hrou The Shadow a vedeckým nákresom Leonarda DaVinciho sa stal okamžite hitom. Po neohrozenom a nezraniteľnom Supermanovi išlo o príjemnu zmenu. Bruce Wayne nemá žiadne superschopnosti a je iba obyčajným človekom z mäsa a kostí. To pomohlo s čitateľskou identifikáciou so superhrdinom. Príbehy maskovaného pomstiteľa boli temnejšie než tie, ktoré prežíval čítankovo kladný hrdina z Kryptonu a obecenstvo to zaujalo. 

 

Prvýkrát sa populárne komiksové obrázky rozpohybovali už pár rokov po svojom uvedení. Päťnásťdielny seriál The Batman z roku 1943 slávil úspech a Lewis Wilson sa stal prvým hercom, ktorý stvárnil ikonickú postavu. Seriál bol neskôr zostrihaný do celovečernej, vyše štvorhodinovej verzie pod názvom An Evening with Batman and Robin. V tomto počine boli pričinením cenzúry oproti svojej predlohe urobené podstatné zmeny. Tou najväčšou bolo, že Batman tu so svojím spoločníkom Robinom nevystupovali ako samozvaní zástancovia spravodlivosti, ale ako agenti FBI. Po šiestich rokoch vznikol ďalší seriál pod názvom Batman and Robin s Robertom Lowerym v hlavnej úlohe. A rovnako ako jeho predchodca, aj on sa dočkal celovečerného zostrihu. 

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Temný, dychberúci a nezabudnuteľný Batman - Temný rytier Gothamu

 

V našich končinách je známejšia verzia zo 60. rokov v hlavnej úlohe s Adamom Westom. Tento seriál vyvolal vo fanúšikovskej obci vlnu rozhorčenia a nenávisti. Temný tón predlohy sa zmenil na nezáväznú, mnohokrát až parodickú zábavu. Aj napriek nesúhlasnému nadávaniu fanúšikov si táto show našla množstvo divákov a stal sa z nej kult. Keď už kvôli ničomu inému, tak aspoň kvôli chytľavej úvodnej zvučkeHlasový prejav Adama Westa si neskôr požičal Nicolas Cage pre svoju úlohu Big Daddyho vo Vaugnovej pecke Kick-Ass. Dôležitejšie je, že divácky úspech seriálu poskytol producentom odrazový mostík pre prvú celovečernú adaptáciu miliardára bojujúceho proti zločinu. A vzniklo niečo neuveriteľné. Otázku, či v kladnom alebo zápornom slova zmysle, si musí každý divák zodpovedať sám. Film má štyroch záporákov, hromadu „bat-vynálezov" (protižraločí sprej, samozrejme, vládne), samovražedného delfína alebo dedukčné schopnosti hlavného hrdinu, na ktoré by s údivom pozeral aj Robert Langdon z DaVinciho kódu. Ako príklad uvediem moje obľúbené odhalenie istého záporáka: „They are on the Sea." „Cíííí?" „Cííí for Catwoman!" A ako bonus viac akcie než v celej Nolanovej trilógii dohromady. Je to úplná šialenosť s diabolským tempom a obrovskou dávkou chceného aj nechceného humoru. Myslíme, že táto ukážka hovorí za všetko. Jediná škoda je, že táto blbina je príliš dlhá. 

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Temný, dychberúci a nezabudnuteľný Batman - Temný rytier Gothamu

 

Keď začalo štúdio Warner Bros. po obrovskom úspechu Donnerovho Supermana pripravovať novú, ambicióznu adaptáciu diela Boba Kana, spomienky na rozšafný seriál boli vďaka televíznym reprízam ešte stále žívé a sfilmované komiksy boli považované za podradný žáner. To bol jeden z mnohých dôvodov, prečo sa na projekte pracovalo celú dekádu. Keď to už vyzeralo, že z filmu nič nebude, chopil sa ho začínajúci režisér Tim Burton. Čudák, ktorý síce točil podivné filmy, ale diváci na ne prekvapivo chodii. Jeho hlavnou podmienkou bol návrat k temnému tónu komiksov. Štúdio súhlasilo a rozhodlo sa do riskantného projektu investovať na svoju dobu veľmi štedrých 35 miliónov dolárov. Po rokoch sa mohli konečne začať prípravy, predovšetkým casting hlavného hrdinu. Voľba komediálneho herca Michaela Keatona mnoho fanúšikov šokovala a viedla k obavám, že sa predsa len výsledný film bude niesť v odľahčenom duchu .

 

Nezabúdajme, že Burton mal v čase premiéry na konte iba komédie Pee-weeho veľké dobrdružstvo a Beetlejuice. Skutočný husársky kúsok sa však tvorcom podaril angažovaním predstaviteľa Jokera. Jack Nicholson pritiahol k projektu pozornosť filmovej obce. Už nešlo iba o adaptáciu nejakého komiksu, ale film s rešpektovanou hviezdou. Držiteľ vtedy ešte „iba" dvoch Oscarov projektu stopercentne veril. Dokonca sa vzdal svojho nemalého honoráru výmenou za percentá z tržieb. Koncom 80. rokov nevídaný krok. Teraz už legendárna zmluva mu neskôr priniesla zisk vyše 60 miliónov dolárov. Problémy však spôsobilo obsadenie ženskej hrdinky. Pôvodná predstaviteľka Vicky Vale, Sean Young (Rachel z Blade Runnera) si týždeň pred začiatkom natáčania zlomila ruku pri páde z koňa a musela sa hľadať náhrada. Kim Basinger tak naskočila už do rozbehnutého projektu. Po tejto nepríjemnosti sa mohlo začať natáčať.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Temný, dychberúci a nezabudnuteľný Batman - Temný rytier Gothamu

 

Kamery sa sa rozbehli v londýnskych štúdiách Pinewood. Počas náročného natáčania nevideli niektorí členovia štábu tri mesiace denné svetlo, no výsledná drina stála za to. Už počas strihania filmu sa tvoril obrovský hype o tom, že vzniká niečo výnimočné. Marketingové oddelenie spustilo obrovskú a nákladnú kampaň, kde z každého rohu vyskakovalo niečo, čo malo dočinenia s pripravovaným filmom. Keď vyšiel prvý teaser, diváci chodili do kina na filmy, ktoré ich nezaujímali. Zaplatili si lístok, pozreli si upútavku na Batmana a odišli zo sály. Kradli sa plagáty, všade prebiehala šuškanda, dokonca sa na rôznych fanúšikovských stretnutiach kópia prvého teaseru predávala až za 30 dolárov. Svoj kus roboty pri propagácii urobil aj Prince so svojím pesničkovým soundtrackom. Očakávania boli enormné, no stále vládli obavy z toho, že Burtonov počin je príliš temný a pre obyčajného diváka netradičný. Tie sa rozplynuli okamžite počas premiérového večera. Keď Bob Kane pri príchode limuzínou prichádzal na slávnostnú premiéru, pripadal si ako na Times Square počas Silvestra. Do očí sa mu vliali slzy dojatia, pretože nevedel pochopiť, ako je možné, že toľko ľudí zaujíma to, čo vytvoril. Vtedy už všetci tvorcovia pochopili, že majú v rukách obrovský komerčný hit. A v neposlednom rade aj skvelý film.

 

Vizuálne orgie, originálna temná atmosféra podporená fantastickou hudbou Dannyho Elfmana a svižný príbeh očarovali milióny divákov. Jack Nicholson vytvoril jednu z najviac ikonických postáv nielen svojej kariéry, ale aj celej kinematografie, Michael Keaton sa nakoniec ukázal ako ideálny predstaviteľ temného rytiera a Kim Basinger bola krásna ako vždy. Niektorí kritici dielu síce vyčítali prílišnú prostoduchosť a slabú charakterovú prekreslenosť titulnej postavy, no väčšina recenzií bola nadmieru spokojná. Film získal 6 nominácií na cenu BAFTA, Nicholson sa uchádzal o Zlatý glóbus a autori výpravy sa dokonca pozreli ako víťazi na oscarové pódium. Z Batmana sa stal triumf s tržbami vyše 250 miliónov iba zo Severnej Ameriky. Celosvetový Box Office hlásil vyše 410 miliónov dôvodov, aby sa tvorcovia okamžite pustili do pokračovania. 

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Temný, dychberúci a nezabudnuteľný Batman - Temný rytier Gothamu

 

A ambície boli obrovské. Rozpočet sa navýšil viac než dvojnásobne (80 miliónov dolárov), Tim Burton si vybojoval voľnú ruku a herecké hviezdy sa predbiehali o to, kto bude stvárňovať slávnych záporákov. Obsadení boli nakoniec Danny DeVito ako Penguin, Christopher Walken ako úplne nová postava Max Shrek (podobnosť mena s hercom, ktorý stvárnil Upíra Nosferatu nie je náhodná) a Anette Bening ako Catwoman. Rovnako, ako v prípade prvého filmu, došlo aj tu na problémy s obsadením hlavnej ženskej postavy. Pôvodná predstaviteľka otehotnela a musela sa hľadať náhrada. O rolu stála takisto „nešťastníčka" Sean Young, ktorá dokonca neváhala vo vlastnom kostýme Catwoman napochodovať do kancelárie jedného z producentov. Neuspela a náhradníčkou sa stala Michelle Pfeiffer. Už počas natáčania sa rozbehla masívna kampaň, no už z priebežného materiálu bolo štúdiu jasné, že Tim Burton poňal dvojku odlišne než originál. A po premiére sa to vypomstilo. 

 

Batman sa vracia bol iný, než diváci očakávali. Drsnejší, temnejší a bizarnejší. To znervóznilo rodičov mnohých mladých divákov, ktorí chceli zažalovať jedného z hlavných reklamných partnerov projektu - McDonald´s. Tí od projektu odstúpili a rozniesli sa fámy, že diváci pokračovanie príbehov temného rytiera nebudú vnímať tak jednoznačne, ako originál.  Táto skutočnosť sa odzrkadlila na tržbách. Vyše 160 miliónov z USA a  ďalších 103 zo zvyšku sveta síce stačilo na to, aby sága pokračovala, no očakávania boli samozrejme oveľa, oveľa vyššie. Menšia divácka prívetivosť však kvalitám nič neubrala. Dokonca naopak. Tim Burton bol začiatkom 90. rokov ešte filmový mág a výsledok podľa toho vyzerá. Obrovské množstvo fantázie popretkávané vianočnou atmosférou, politickou satirou a perfektne upgradovanou Elfmanovou hudbou sú jedným z dôvodov, prečo množstvo filmových fanúšikov stavia tento sequel dokonca nad originál (a príde nám to pochopiteľné, aj keď ja osobne preferujem jednotku). Zlatým klincom však boli opäť herci, konkrétne záporáci, ktorí si po vzore Nicholsonovho Jokera kradnú film pre seba. Celkovo ide o výnimočný počin, v súčasnosti už patriaci, rovnako ako jeho predchodca, do zlatého fondu kinematografie. Zmrákalo sa však na temnejšie časy, nanešťastie iba divákove. 

 Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Temný, dychberúci a nezabudnuteľný Batman - Temný rytier Gothamu

 

Po relatívnom neúspechu bol z rozbiehajúcej sa franchise odvolaný Tim Burton a bol nahradený Joelom Schumacherom, tvorcom filmovej bomby menom Voľný pád. Po tejto zmene opustil projekt takisto Michael Keaton. Batman tak prišiel nielen o svoju dušu, ale aj o svojú tvár. Producenti našli náhradu vo Valovi Kilmerovi a množstve hereckých hviezd Jimom Carreym počnúc a Nicole Kidman končiac. Smerovanie tvorcov bolo jasné: naviesť príbehy temného rytiera späť k väčšinovému divákovi. Pochmúrne kulisy ožiarili neóny, atmosféra bola nahradená množstvom akcie a čierny humor vystriedalo prepálené Carreyho šaškovanie. Táto zmena štýlu slávila minimálne po finančnej stránke úspech. Batman navždy sa s tržbami 184 miliónov dolárov stal v amerických kinách najúspešnejším filmom roku. Producenti boli spokojní, no diváci už menej. A to ešte netušili, čo sa na nich chystá v ďalšom pokračovaní. Pokiaľ bola trojka po kvalitatívnej stránke ešte relatívne slušným blockbusterom, Batman a Robin bol skutočným zostupom do pekiel, ktorý nezachránil ani Arnold Schwarzenegger. Vznikol preplácaný, otravný a neuveriteľne stupídny film, na ktorom sa dá pochváliť jedine hudba a postava Umy Thurman (myslím telo, nie charakter).

 

Tragický Clooney a nepochopiteľné rozhodnutia, ako napríklad bradavky na kostýme, dokonali dielo skazy. To, čo pôsobilo v lacnom seriáli zo 60. rokov roztomilo, v megarozpočtovom blockbusteri privodilo fanúšikom záchvat zúfalstva. Povesť film predbehla, diváci sa do kín nehrnuli a vyzeralo to, že filmový Batman je definitívne mŕtvy. Trvalo sedem rokov a jednu komiksovú revolúciu, než sa producenti rozhodli temného rytiera vzkriesiť. Najali režiséra nezávislého Mementa a po vzore Singerových X-Men a Raimiho Spider-Mana stavili na realistickejší prístup k populárnemu hrdinovi. Ale to už je iný príbeh.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Temný, dychberúci a nezabudnuteľný Batman - Temný rytier Gothamu

 

                      Poznáte aj prednolanovského Batmana? Ako na vás pôsobí, nám môžete napísať v diskusii.

Ktorý film zo série z 80.- 90. rokov máte najradšej?
Batman
386 hlasov
Batman sa vracia
343 hlasov
Batman navždy
154 hlasov
Batman a Robin
117 hlasov
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.