Stačí mať vôľu, nadšenie a chuť cestovať. Vydajte sa po stopách odvážnych vojakov a generálov a pripomeňte si aspoň trošku obdobie z rokov 39 až 45.
Najväčší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva sa neodohral pred 2 000 rokmi, ani pred 1000 či 500 rokmi, ale skončil takpovediac "nedávno" - 71 rokov dozadu. Jeho následkom boli desiatky miliónov mŕtvych ľudí, zničené celé štáty i vznik ďalšieho konflikt s názvom Studená vojna. Ide síce o minulosť, avšak navštíviť miesta, oblasti a lokality, kde sa odohrávali urputné boje, môžete hocikedy. A ak máte radi dejiny a zachovávate si určitý prehľad, určite vás ich návšteva nebude mrzieť a ani nudiť. Prechádzať sa po cestičkách, po ktorých vyše polstoročia dozadu prechádzali tanky i pechota a kde sa rozhodovalo o osude celého sveta má svoje čaro. A práve preto sme si pre vás pripravili symbolických desať z nich.
Volgograd
Mesto ležiace na brehu Volgy sa stalo symbolom dôležitého zvratu v druhej svetovej vojne. Bitky o Stalingrad (vtedajší názov mesta) sa zúčastnilo obrovské množstvo vojakov, tankov, lietadiel, diel a kadejakej inej vtedajšej techniky. Hlavným cieľom Hitlera a jeho spojencov bolo obsadiť mesto a ďalej postupovať smerom k bohatým ložiskám ropy ležiacim v oblasti pri Kaukaze a Kaspickom mori. Ako už z histórie vieme, nemecká ofenzíva skončila fiaskom a v mohutnom kotli zahynuli stotisíce mužov. Mesto aj napriek mohutnému bombardovaniu "prežilo" do dnešných dní a je veľmi dobrým cieľom pre každého milovníka druhej svetovej vojny. Navštíviť môžete slávnu Mamajevovu mohylu, ktorá bola v Bitke o Stalingrad kľúčovým strategickým bodom. Okrem nej sa vašej návšteve poteší aj múzeum Panoráma, kde sú uložené tisícky artefaktov z vojnového obdobia. Samozrejme, prechádzka po brehu Volgy určite stojí za to!
Normandia
Už len po prečítaní názvu isto viete o čo ide. Historická oblasť na severe Francúzka už zažila veľa krviprelievania. Okrem storočnej vojny medzi Anglickom a Francúzskom sa v tunajších miestach odohrala ešte jedna veľmi významná vojenská operácia. Vylodenie v Normandii alebo ak chcete aj Operácia Overlord zostane s týmto miestom spätá asi navždy. O otvorení západného frontu sa uvažovalo už dlho, no plány sa naozaj uskutočnili až 6. júna 1944, kedy sa po výsadkároch a bombardéroch na plážach vylodili tisícky Američanov, Britov, Kanaďanov, Austrálčanov, Francúzov, Poliakov, Čechoslovákov a mnoho ďalších. Nemecké opevnenie dalo spojencom rozhodne zabrať, no všetko nakoniec dotiahli do úspešného konca. Kam sa oplatí vydať tentokrát? Jednoznačne vám odporúčame útes Pointe du Hoc, ktorý možno poznáte aj z úspešnej hry Call of Duty 2. Nemôže chýbať ani Omaha Beach a ďalšie.
Iwó-džima a Okinava
Dva veľmi známe japonské ostrovy sa stali symbolmi boju USA proti Japonsku. Začnime prvým z nich. Iwó-džima je neveľký ostrov v Tichom oceáne, ktorý spôsobil Američanom veľmi trpké víťazstvo. Prekvapivo dobre a premyslene opevnený ostrovček s ikonickou horou Suribači vzdoroval spojeneckým silám celé týždne, až pokiaľ nad ostrovom nezaviala americká vlajka, ktorú pomohol zdvihnúť aj Slovák Michal Strank. Druhým ťažkým orieškom bol aj ostrov Okinava, o ktorý sa bojovalo až do úplného ukončenia druhej svetovej vojny. Počítalo sa ním ako so skvelým odrazovým mostíkom pre vylodenie na japonských ostrovoch.
Ardeny
Nie moc vysoké pohorie na západe Európy sa počas druhej svetovej vojny stalo významným dejiskom, kde sa Hitler snažil naposledy zvrátiť vývoj situácie na západnom fronte vo svoj prospech. Celú udalosť sme vám podrobne opísali už dávnejšie, takže ak si chcete čo-to prečítať o Bitke v Ardenách, klikajte na tento odkaz. Dnes máte možnosť sa poprechádzať po miestach, kde kedysi nacistické vojská bojovali o každý meter dúfajúc vo svoje víťazstvo a nebudú chýbať ani nádherné prírodné scenérie.
Dukliansky priesmyk
Zaujímavým miestom disponuje aj naša krajina. Na slovensko-poľskej hranici leží totiž oblasť, kde sa počas najväčšieho ozbrojeného konfliktu na svete divoko bojovalo. Všetko bolo súčasťou Karpatsko-duklianskej operácie, počas ktorej sa proti sebe postavili na jednej strane nacistické a na strane druhej sovietske a československé vojská. Hlavným cieľom bolo spojenie armád druhej spomenutej strany s povstaleckými jednotkami operujúcimi na slovenskom území. Bohužiaľ, útok skončil neúspešne. Dokonca išlo o jednu z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny! Neváhajte a vyberte sa počas voľna aj vy na východ Slovenska pozrieť sa na Údolie smrti i iné významné miesta.
Kurský oblúk
Najväčšia tanková bitka v dejinách sa odohrala pri troch mestách, a to Kursk, Oriol a Belgorod. Spolu s už spomínanou Bitkou o Stalingrad ide o konflikt, ktorý definitívne rozhodol o osude Tretej ríše. Celé tisícky tankov sa postavili proti sebe tvárou v tvár a výsledkom boli ďalšie hromady mŕtvych vojakov, zničených tankov a ďalšej techniky. Po stíšení bojov sa sovietska armáda postupne blížila a blížila k centru Nemecka - Berlínu.
Varšava, Londýn či Moskva
Všetky tri mestá boli veľmi ťažko skúšané i často bombardované, kvôli čomu boli takmer kompletne zrovnané so zemou, no ani útoky nemeckých lietadiel ich úplne nevymazali z mapy a aj napriek neľahkej minulosti dnes prosperujú a sú centrami svojich krajín.
Karélia
K jedným z prvých veľkých konfliktov druhej svetovej vojny patrila aj Zimná vojna medzi Sovietskym zväzom a Fínskom. 1 000 000 Sovietov vtrhlo na fínske územie, ktoré bránilo 250 000 Fínov. Možno ste o tom nikdy nepočuli, no na fínskej strane ako dobrovoľník bojoval aj známy herec Christopher Lee známy predovšetkým z filmu Pán Prsteňov a Hobit! Dnes je Karélia nádhernou oblasťou, kde sa jednoznačne oplatí ísť.
El Alamejn
Veľmi dôležitá a rozhodujúca bitka v severnej Afrike sa odohrala na jeseň v roku 1942. Rommelove vojská po nej stratili akékoľvek výhody a postupne už iba ustupovali späť do Európy.
Berlín
Bývalé centrum Tretej ríše dnes patrí stále k jedným z najväčším a najdôležitejších miest Európy. Na jeho území sa nachádza obrovské množstvo pamiatok a miest, ktoré majú spojitosti s druhou svetovou vojnu. Jeho návšteva sa jednoznačne oplatí.
Samozrejme, v Európe i v iných končinách sveta sa nachádzajú ďalšie desiatky lokalít zapadajúcich do našich kritérií, no nie všetky sa sem zmestia. Máte aj vy nejakého svojho obľúbenca?