Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 21. 2. 2020 meniny má Eleonóra

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
10
Dominik Vetrák
21. február 2016, 12:23
Čas čítania: 5:22

Bojoval DiCaprio v Revenantovi s grizlym? Čo ponúklo šialené natáčanie a čo všetko bolo skutočné?

Čo odkryl dokument o filme?

Dominik Vetrák
21. február 2016, 12:23
Čas čítania: 5:22
Bojoval DiCaprio v Revenantovi s grizlym? Čo ponúklo šialené natáčanie a čo všetko bolo skutočné?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
10
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Niet pochýb o tom, že The Revenant je výnimočným filmom. Iste, niekoho nudil, ja osobne som ho videl už dvakrát a musím sa priznať, že sa nebránim ani tretej projekcii. Mám totiž pocit, že zakaždým v tomto umeleckom diele nájdem niečo iné, niečo nové, čo som si predtým nevšimol. Naposledy som sa oveľa častejšie pristihol uvedomujúc si, že sa pozerám na remakované zábery z Tarkovského filmov. Uvedomil som si ale tiež, že pre Inarritua to je mimoriadne poetický film, oveľa osobnejší než Babel či Birdman. Rovnako ako DiCaprio, aj on miluje prírodu, váži si to, čo nám dáva a so smutným výrazom v očiach sleduje to, ako sa k nej človek chová. Na to, aby ste si uvedomili poetické poňatie prírody a režisérov zámer ukázať ju v čo možno najkrajšom a najautentickejšom svetle, na to článok nepotrebujete. Hoci je The Revenant miestami stopážou prestrelený, oveľa častejšie sa pristihnete nie unudení, ale očarení nádhernou prírodou, jej silou, nekompromisnosťou a prirodzenosťou. Spoločne s Lubezkim sa Inarrituovi podarilo skĺbiť dramatický survival film, dokument o živote spred mnohých a mnohých rokov a taktiež poslať do sveta ekologickú správu v oscarovom pozlátku. 

 

Dnes tu ale nie sme od toho, aby sme rozoberali umeleckú hodnotu tohto filmu. Skôr sa bližšie pozrieme na natáčanie a prezradíme vám, čo konkrétne bolo skutočné, a čo, naopak, vytvorili majstri počítačových efektov. O pár drobnostiach ste už počuli, o niečom ste si už, pravdepodobne, aj čítali (nakoniec, sami sme natáčaniu Revenanta venovali samostatný článok), no všetci ste asi zvedaví, či DiCaprio jedol skutočnú, bizóniu pečeň, či ten nádherný záber na lavínu z konca filmu nebol vytvorený v počítačoch a ako sa, preboha, natočila tá scéna s grizlym? Na to všetko a oveľa viac nájdete odpovede nižšie. 

 

Jedno sa tomuto filmu ale uprieť nedá, akokoľvek sa vám nepáčil. Zábery na všadeprítomnú prírodu a jej silu boli skutočne majestátne a dychberúce

Bojoval DiCaprio v Revenantovi s grizlym? Čo ponúklo šialené natáčanie a čo všetko bolo skutočné?

 

Scenár existoval už pár rokov pred natáčaním, ktoré začalo v októbri 2014 v Kanade. Čítal ho predtým už aj Leonardo DiCaprio, no odsúhlasenie produkcie bolo vždy zamietnuté kvôli náročnosti natáčania niektorých scén, navyše nešlo ani o lacný film. Ako iste viete, režisér Alejandro González Iñárritu si vydupal možnosť natáčať chronologicky, a teda začal natáčať úvod filmu, neskôr druhý akt a až potom sa pustil do záveru. Zachytenie celého finále bolo navyše skomplikované nečakanými teplotami, ktoré mali za následok roztopenie snehu, a tak sa produkcia musela sťahovať na iné miesto. Už nepomohli tony snehu, ktoré sa dovtedy dovážali (Iñárritu nechcel žiadny umelý sneh).

 

Bojoval DiCaprio v Revenantovi s grizlym? Čo ponúklo šialené natáčanie a čo všetko bolo skutočné?
Po nejakom čase sa našlo vhodné miesto pre natáčanie, a to v Argentíne. Nakoniec sa s produkciou skončilo v auguste 2015 a celkovo sa snímka pripravovala dlhých 5 rokov. Pracovali na nej špecialisti zo všetkých možných odborov od kastingového oddelenia, cez poradcov o kultúre, prírode či spôsoboch a živote ľudí, ako i o indiánoch. Na autenticite sa jednoducho nešetrilo. A nešetrilo sa ani na tom, aby sa jednotlivé scény priviedli do dokonalosti. Nakoniec, aj úvodná akčná sekvencia zabrala len mesiac príprav a cvičení, aby sa všetko mohlo správne skoordinovať. Výsledok je famózny, no práca to rozhodne nebola ľahká. Lubezki a Iñárritu totiž pracovali len so skutočným svetlom, ktoré mali k dispozícii len pár hodín denne, a ak sa teda daná scéna pokašľala, museli si na rovnaké zátišie počkať do ďalšieho dňa. Nakoniec, sám režisér priznal, že bol tak trochu šialený, keď sa na to dal. Nechceme sa opierať o indiánsku kultúru, o režisérov pohľad na rasizmus a ekologické otázky, takže ak sa chcete dozvedieť niečo viac práve o tomto, určite si pozrite dokument k filmu, ktorý prikladáme nižšie. Teraz už ale k snímke samotnej a k tomu, čo bolo skutočné, a čo naopak nie. 

 

Ak si myslíte, že sa vo všetkých tých článkov preháňa, vedzte, že to skutočne nebolo nič jednoduché. Kamery štábu mrzli, niektorí dali dokonca výpoveď, nástroje sa rozmrazovali častokrát silnými fénmi (čo môžete vidieť aj v dokumente nižšie) a na pľaci to častokrát vyzeralo ako na bojisku. Herci natáčali v nepriaznivých podmienkach, no najťažšie to mal, samozrejme, Leo, ktorý zjedol bizóniu pečeň, surovú rybu, no a doslova bol niekoľkokrát podchladený, čo sám priznal. Natáčalo sa v skutočných mrazoch (-25 až -40), a to ešte Lea čakala jazda v zúrivej rieke, pričom mal na seba stále ten medvedí kožuch. Ak sa namočil, vážil cez 45 kíl, ktoré Leo všade ťahal so sebou. Pre Lea bola snímka veľmi osobná a skutočne ju chcel natočiť, takže sa všetkým výzvam postavil čelom.
Veľký zástanca prírody a taktiež vegetarián prekonal svoje limity a dokázal, že kvôli autentickému zobrazeniu roly neváha ohroziť svoje zdravie a ísť za hranice svojho presvedčenia. Ako sa on a vlastne aj celý štáb vyjadril, The Revenant bol veľmi komplikovaný projekt, na ktorý sa nedalo úplne pripraviť. Niekedy bola jednoducho príroda silnejšia a všetci ostatní sa museli novým podmienkam prispôsobiť. Netrpel však len Leo... čo tak ten biely kôň? Tipujeme, že pri čítaní scenára nadšený nebol. Najprv po ňom mali strieľať z pušiek, potom z lukov, pričom ho aj mali zasiahnuť, následne sa mal zrútiť z útesu, aby sa na zemi dolámal a zdochol. Na záver mu muž, ktorý môže za jeho smrť, vyreže vnútornosti a nahý v ňom prečká noc. A to sa nedočkal ani nominácie na Glóby. 

 

Bojoval DiCaprio v Revenantovi s grizlym? Čo ponúklo šialené natáčanie a čo všetko bolo skutočné?


Teraz však vážne, Leo nerezal do skutočného koňa, rovnako tak indián, ktorý mu hodil kus pečene, nerezal skutočného bizóna. Šlo o podarené rekvizity, i keď tá pečeň skutočná bola. Asi vás sklamem, no ani svorka vlkov útočiacich na stádo bizónov nebola zachytená reálne. Aj keď musíme podotknúť, že šlo o bezmála nádhernú scénu, na ktorú sa len tak ľahko nezabúda. Všetci ste už ale zvedaví, čo je pravdy na tom, že sa na pľaci pohyboval skutočný medveď. Nuž, nie je tomu tak. Do modrej kombinézy sa natiahol muž menom Glenn Ennis, ktorý bol následne zaborený v zadku Lea DiCapria. Samozrejme, všetky tie pohyby boli skutočné, len Lea netrhal medveď, ale skutočný človek. Musíme však podotknúť, že šlo o vskutku vydarené vizuálne efekty a priam dokonalé spracovanie motion capture útoku grizlyho. Mokrá a špinavá srsť, pohyby medveďa ako i celkový priebeh scény. Klobúk dolu, páni. Zo všetkého najskutočnejšia však bola lavína. Správne, dychberúci záber na Hughla Glassa sledujúc pád lavíny z protiľahlého kopca bol skutočný. Poriadna dávka výbušnín, jediná šanca na zachytenie celej tej nádhery a pár sekúnd audiovizuálnych orgií. Stálo to za to. 

Pár slov od samotného DiCapria, nevynímajúc opisovanie natáčania scény útoku grizlyho: „Nebudem prezrádzať žiadne podrobnosti o tom, ako sme to urobili. Musíte na to prísť sami. Poviem iba toľko, že boli použité laná, lietal som po lese a vyžiadalo si to ohromné množstvo skúšania. A bolo to celkom mučivé, pretože niektoré scény predstavovali to najťažšie, čo som v celej svojej kariére zažil. Konečný výsledok však bude jedným z najpohlcujúcejších zážitkov, aký môžu diváci dostať pri predstave stretnutia so zvieraťom takej veľkosti. Je to absolútne znepokojujúce a šokujúce, ale zároveň kompletne štylizované spôsobom, aký veľa ľudí nikdy nezažilo.“ 

 

Bojoval DiCaprio v Revenantovi s grizlym? Čo ponúklo šialené natáčanie a čo všetko bolo skutočné?


Čo sa týka Leových zranení, tie, samozrejme, taktiež neboli skutočné. Avšak, herec musel v maskérni tráviť každý deň mnoho hodín, pričom sa jeho rany vytvárali vždy s iným finálnym výsledkom. Nie kvôli tomu, že maskéri neboli dostatočne šikovní. Naopak, šlo o proces uzdravovania. Snímka nezachytáva dej v 2 dňoch, ako si mnohí myslia, ale v dostatočne dlhom období na to, aby bolo uzdravovanie Hugha Glassa viditeľné. 

A čo bolo skutočné naozaj? Glass údajne nemal deti a potvrdený nie je ani jeho románik s indiánkou. Skupinu lovcov kožušín skutočne napadli Arikarovia, akurát ich boli stovky a umrelo vtedy menej „bielych tvárí“. A čo ten medveď? Nuž, Glass sa s ním naozaj pobil. Historici tvrdia, že to bolo približne dva mesiace po útoku indiánov. Skutočné bolo aj to, že ho jeho spoločníci nechali napospas smrti. Glass sa plazil a krivkal stovky míľ len kvôli tomu, aby sa pomstil. Hoci vedel písať a čítať, nikdy svoj príbeh neodovzdal ďalším generáciám. Napísali o ňom až iní. Veľa vecí a postáv sa zmenilo, nakoniec, ide o dramatický príbeh o prežití a o pomste, ktorý sa musel zatraktívniť, a to scenáristom a režisérovi vyšlo. 

 

Bojoval DiCaprio v Revenantovi s grizlym? Čo ponúklo šialené natáčanie a čo všetko bolo skutočné?

 

Najhoršie, čo môžete urobiť, je súdiť ľudí a ich činy z minulosti na základne dnešných hodnôt a vedomostí

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.