Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
20. januára 2024, 9:30
Čas čítania 4:40
Adriana Královičová

Slovenka Denisa žije v Paríži, stážuje v Louis Vuitton: Škola ma celkovo vyjde 48 000 eur, ako študenti makáme od rána do večera

MÓDA FRANCÚZSKO LOUIS VUITTON MÓDA ŠTUDENTI ÚSPEŠNÍ SLOVÁCI
Uložiť Uložené

„Náš párty život neexistuje. Sme v škole od 9 h ráno do 23.00. Škola je otvorená aj cez víkend, takže chodíme šiť kolekcie,“ hovorí pre Refresher Denisa.

Denisa Sidorová pochádza z Bánoviec nad Bebravou, no od svojich troch rokov žije vo Francúzsku. Otec pracoval v armáde a jej mama sa rozhodla, že sa za ním presťahujú. Sen o módnej dizajnérke sa mame nepodaril, pretože vo Francúzsku neakceptovali diplom, ktorý mala zo Slovenska. Denisa však využila všetky možnosti, aby si ho splnila ona. Momentálne študuje v Paríži na Francúzskom inštitúte módy a stážuje pre Louis Vuitton. Ako pre Refresher hovorí, nočný „párty“ Paríž si veľmi neužíva, pretože študenti „makajú“ od rána do večera.

Po bakalárskom štúdiu v Marseille sa odsťahovala do Paríža, kde je to podľa nej z finančného hľadiska oveľa ťažšie. Na školu si zobrala študentskú pôžičku a cez letné prázdniny sa snaží brigádovať. „Na Slovensku som nebola asi šesť rokov, chýba mi, no aspoň doma sa stále rozprávame po slovensky. Štúdium je náročné a cez prázdniny musím zase brigádovať, aby som mala peniaze na školu a život. Po francúzsky rozprávam dobre, a aj keď nemám žiadny prízvuk, niekedy si o mne myslia, že som Ruska alebo Poľka. Ja ich vždy opravím, som hrdá, že som Slovenka. Musím povedať, že veľa Francúzov nevie, kde je Slovensko,“ hovorí Denisa Sidorová. 

Odporúčané
Slovenka Ester: Väčšina slovenských boháčov mi s peniazmi na školu nepomohla. Štart v USA bol ťažký, dnes som vo výbere na Grammy Slovenka Ester: Väčšina slovenských boháčov mi s peniazmi na školu nepomohla. Štart v USA bol ťažký, dnes som vo výbere na Grammy 27. februára 2024, 14:30

V článku sa dočítaš, aký odbor Denisa študovala predtým, než sa rozhodla pre módu. Koľko stojí štúdium vo Francúzsku, koľko platila za prvý jednoizbový byt v Paríži, aj to, či sa stretla v rámci stáže s Pharellom Williamsom. 

Slovenka v zahraničí, móda, Louis Vuitton, Paríž
Zdroj: Denisa Sidorová

Študovala neurológiu, potom si však uvedomila, čo chce v živote naozaj robiť

S mamou sa za otcom presťahovali na juh Francúzska k mestu Marseille. Denisa hovorí, že hoci mala len tri roky, pamätá si, že začiatky neboli ľahké. Odlúčenie od rodiny najviac bolelo jej mamu. Okrem toho mala problémy s prácou, pretože nevedela po francúzsky a jej slovenský diplom tu nikto neuznal. „Ja si to pamätám len matne, po francúzsky som sa naučila plynulo v škôlke asi za štyri mesiace. Mama pozerala filmy a potom jej pomohla práca,“ vraví nám. 
 

Módne vlohy zdedila Denisa práve po svojej mame. Tá na Slovensku študovala módny dizajn, no v 19 rokoch otehotnela, a tak si nestihla urobiť vysokú školu. Diplom, ktorý za štúdium na Slovensku získala, vo Francúzsku neznamenal nič. „Našla si prácu ako krajčírka. Nechcela, aby som skončila ako ona. Rozhodla som sa pre štúdium biológie, chémie a fyziky. Vysokú školu som však po šiestich mesiacoch ukončila s tým, že som zistila, čo by ma naozaj napĺňalo. Začala som študovať módu,“ opisuje nám začiatky šikovná Slovenka. 

Odporúčané
Adam má 25 rokov a pracuje ako kamionista. Na Slovensku sa dá zarobiť aj 2500 eur, pekné videá z kamiónov skresľujú realitu Adam má 25 rokov a pracuje ako kamionista. Na Slovensku sa dá zarobiť aj 2500 eur, pekné videá z kamiónov skresľujú realitu 27. februára 2024, 9:30

Už ako malá si kreslila šaty a naučila sa šiť. Inšpirovala ju mama, ktorá Denise odmalička šila kostýmy a ona nenosila nič iné. Ako sama dodáva, chcela pokračovať v tom, čo robila jej mama, ktorá sa nedokázala uplatniť vo Francúzsku. „Bála som sa, ale pustila som sa do toho,“ hovorí. 

Za školu celkovo zaplatí 48 000 eur

Denisa dokončila v Marseille bakalárske štúdium v oblasti dizajnu. Sama však vraví, že škola bola z jej strany málo praktická a nie až taká profesionálna. Rozhodla sa odísť do Paríža, kde aktuálne študuje na súkromnom Francúzskom inštitúte módy. V rámci neho sa prihlásila na intenzívny 6-mesačný program, ktorý je zameraný na prax v módnej značke. „Štúdium v Marseille mi toho nedalo až tak veľa, ale otvorilo mi to dvere na školu, na ktorej som teraz. Po šesťmesačnej stáži si chcem dokončiť magistra,“ hovorí. 

Denisa nám vysvetlila, ako intenzívny program funguje. Momentálne neštuduje, aktívne sa venuje len praxi. „Nie je to povinné, ale veľa študentom to pomôže. Je ľahšie si potom nájsť prácu aj po škole. V našom inštitúte máme človeka, ktorý sa nám stará o stáže,“ vysvetľuje nám. Asistentka vraj posiela životopisy a portfólio študentov známym značkám, no ponuky si môžu hľadať aj sami. Takáto iniciatívna bola aj Denisa, ktorá si stáž našla cez LinkedIn. „Louis Vuitton nebola moja vysnívaná značka, ale treba byť otvorený a vďačný za každú príležitosť,“ dodáva. 

Odporúčané
Levisky, aké nosil Steve Jobs, či kovbojská estetika. Toto je TOP 5 štýlov mužských džínsov, ktoré trendujú v roku 2024 Levisky, aké nosil Steve Jobs, či kovbojská estetika. Toto je TOP 5 štýlov mužských džínsov, ktoré trendujú v roku 2024 24. februára 2024, 15:30

Poslala im životopis a potom išla na pohovor s manažérkou. Nezaujímali ich vraj známky, ale to, ako veľmi dokáže kreatívne uvažovať a pracovať. Predstavila im svoje návrhy a kolekcie. Ako stážistka dostáva za svoju prax aj peniaze. „Ako stážistka som platená a v rámci svojej prvej skúsenosti a toho, že som študentka, je to okej. Ak by sme sa na to pozerali realisticky vzhľadom na ceny v Paríži, tak to nie je ideálne,“ dodáva skromne Denisa.  

Slovenka v zahraničí, móda, Louis Vuitton, Paríž
Zdroj: Denisa Sidorová

Za jednoizbák mimo centra platila 1 060 eur, internáty sú plné

Keď sa presťahovala do Paríža, bývala s frajerom. Vtedy za jednoizbák platili 1 060 eur, aj keď hľadali bývanie mimo centra. Denisa momentálne býva u jeho tety, a tak si dokáže ušetriť aspoň na nájme. Ako študentka módy vraj minie najviac peňazí na materiál. „Našťastie máme všetok technický materiál a šijacie stroje v škole. Látky, z ktorých šijem, si však musím kupovať a sú naozaj drahé. Snažím sa tiež hľadať obchody mimo centra,“ dodáva. 

Denisy sme sa opýtali, koľko už na štúdium minula a koľko investícií ju ešte čaká. Tri bakalárske roky v Marseille ju vraj stáli 17 000 eur. Intenzívny program, na ktorom momentálne pracuje, stojí 14 000 eur a magister ju bude pravdepodobne stáť ďalších 17 000 eur. „Počas bakalárskeho štúdia som robila barmanku v Marseille. Študenti, ktorí nemajú bohatých rodičov, brigádujú cez letné prázdniny,“ vraví. Denisa si na štúdium zobrala študentskú pôžičku, ktorú začne splácať až päť rokov po štúdiu. Študentom tak dávajú čas nájsť si prácu a našetriť si peniaze. 

Odporúčané
TOP 6 štýlov okuliarov, ktoré budú trendovať v roku 2024: Korytnačí vzor či bezrámové chuťovky značiek Gucci a Balenciaga TOP 6 štýlov okuliarov, ktoré budú trendovať v roku 2024: Korytnačí vzor či bezrámové chuťovky značiek Gucci a Balenciaga 21. februára 2024, 11:00

Zaujímalo nás, či popri štúdiu stíha aj študentský párty život. „Náš party život neexistuje. Sme v škole od 9 h ráno do 23.00. Škola je otvorená aj cez víkend, takže chodíme šiť kolekcie. Samozrejme, že sme chodievali von, ale nie až tak veľa. Nemáme na to čas. Je to aj škoda, pretože je tu veľa ľudí a dobré podniky, hovorí nám. 

Slovenka v zahraničí, móda, Louis Vuitton, Paríž
Zdroj: Denisa Sidorová

Na stáži nenosí kávu, ale plnohodnotne pracuje na tom, čo ostatní

Na stáž chodí do oficiálneho ateliéru Louis Vuitton. Je to veľká trojposchodová budova a na každom poschodí sa deje niečo iné. Denisa stážuje na dámskom oddelení, všetko im schvaľuje kreatívny riaditeľ tejto sekcie Nicolas Ghesquière's. Je súčasťou tímu, kde sa venuje 3D modelovaniu.  Opýtali sme sa jej, či mala možnosť stretnúť aj Pharella Williamsa. „Nestretla som ho, ale moja kamarátka áno. Ona robí na pánskom oddelení, takže ho vidí často,“ hovorí.

O stážistoch sa zvykne hovoriť, že vždy musia robiť tie najhoršie činnosti, často nosia kávu a triedia papiere. V prípade Denisy však o nič takéto nejde a sama je plnohodnotnou členkou tímu. „Naozaj sa realizujem. Dizajnéri mi zvyčajne predstavia svoju inšpiráciu, kresbu, nápad a mojou úlohou je preniesť tieto prvky do 3D. Snažím sa chodiť do ateliéru pred deviatou. Čakajú ma tam vždy papieriky od dizajnérov, čo všetko musím stihnúť do desiatej, keď všetci prídu. Niekedy však neviem, čo budem robiť. Každý deň je iný. Sú veľmi milí, je to medzinárodný tím. Stážisti chodia napríklad aj z New Yorku,“ opisuje svoje pracovné prostredie v Louis Vuitton.  

Odporúčané
Fotografka Katarína Šlesárová: Pomohol mi aj Sajfa s Veronikou. Rytmusovi môj štýl fotenia sedí, v Dubaji sme sa stretli náhodou Fotografka Katarína Šlesárová: Pomohol mi aj Sajfa s Veronikou. Rytmusovi môj štýl fotenia sedí, v Dubaji sme sa stretli náhodou 21. februára 2024, 9:30

Ako stážistka nemá zľavy na oblečenie a doplnky, no zúčastniť sa môže na fashion weeku a taktiež na after party. „Fashion week sa začína v marci, takže to bude pre mňa premiéra, som zvedavá,“ dodáva na záver. 

Slovenka v zahraničí, móda, Louis Vuitton, ParížSlovenka v zahraničí, móda, Louis Vuitton, ParížSlovenka v zahraničí, móda, Louis Vuitton, ParížSlovenka v zahraničí, móda, Louis Vuitton, Paríž
Zobraziť galériu
(7)
Domov
Zdieľať
Diskusia