Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Tento článok je sponzorovaný obsah Ministerstva dopravy a výstavby SR.
20. septembra 2022, 10:30
Čas čítania 4:19
Sponzorovaný obsah

Jazda na elektrickej kolobežke má svoje pravidlá. Ako je to s pokutami za rýchlosť, alkohol či spoločnú jazdu s kamošom?

Jazda na elektrickej kolobežke má svoje pravidlá. Ako je to s pokutami za rýchlosť, alkohol či spoločnú jazdu s kamošom?
Zdroj: Xiaomicesko.cz
ZAUJÍMAVOSTI DOPRAVA ELEKTROKOLOBEŽKY KOLOBEŽKY
Uložiť Uložené

Ak je e-kolobežka tvoj obľúbený dopravný prostriedok, mal by si vedieť, aké pravidlá pre ňu platia.

Jazdia na nich ľudia, ktorí sa chcú vyhnúť nepríjemným zápcham, turisti, ktorí chcú rýchlo stihnúť všetky pamiatky v meste, ale aj takí, ktorých to jednoducho baví alebo chcú byť viac eko. Popularita elektrických kolobežiek neustále narastá. Pribúdajú však aj obavy chodcov, šomranie seniorov a, žiaľ, aj závažné nehody. Ak je e-kolobežka tvoj obľúbený dopravný prostriedok, mal by si vedieť, aké pravidlá pre ňu platia. Pokiaľ si si ich už študoval, môžeš si ich preventívne zopakovať, ak nie, rýchlo to naprav. 

xiaomi, xaomikolobežka, kolobežka, ľudia na kolobežke, elektrická kolobežka
Zdroj: Xiaomi

Podľahol si čaru mikromobility?

Mikromobilita je nový trend. Stala sa súčasťou dopravy v menších aj väčších mestách po celom svete. Verejné bicykle, elektrické kolobežky či skútre pozná pravdepodobne každý. Keďže verejná doprava ťa väčšinou nedopraví priamo k tvojmu cieľu, možno si už po e-kolobežke siahol aj ty. Je jedno, či máš vlastnú, alebo sa spoliehaš na tie verejné, pravdepodobne si podľahol čaru mikromobility. Tým pomáhaš zlepšovať plynulosť premávky v meste a znižovať emisie.

Dobrý pocit z vyššie spomenutých benefitov však na bezpečnú jazdu nestačí. Hlavným pilierom je totiž ohľaduplnosť a rešpekt k ostatným. A netvrdíme to len my, ale aj zákon. Konkrétne ten o cestnej premávke. Podľa tohto zákona síce môžeš jazdiť po pravej strane chodníka, avšak nesmieš pri tom ohroziť ani obmedziť ostatné osoby, ktoré na ňom sú. Tvojou povinnosťou je podľa zákona naplno sledovať situáciu okolo seba, aby si nijako neohrozil iných účastníkov cestnej premávky. 

O ELEKTRICKÝCH KOLOBEŽKÁCH BY SI MAL VEDIEŤ, ŽE:
  • jazdiť na nich môžu len osoby staršie ako 15 rokov s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej a lesnej cesty a obytnej zóny;
  • na nich smieš jazdiť po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak neohrozíš a neobmedzíš chodcov, pričom nesmieš prekročiť rýchlosť chôdze;
  • na nich s kamarátmi môžete jazdiť len jednotlivo za sebou, nie vedľa seba;
  • počas jazdy musíš oboma rukami držať riadidlá s výnimkou naznačenia zmeny smeru;
  • počas jazdy nesmieš viesť psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie vozidla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky;
  • na nich nesmiete jazdiť viacerí naraz.

Takto to určite nerob

Ak nechceš skončiť ako zlý príklad pre ostatných na známom instagramovom profile s názvom @scootersbehavingbadly, ani nepomysli na jazdy vo dvojici či nebodaj trojici, zabudni na telefonovanie, ťukanie do telefónu či jazdu pod vplyvom alkoholu. Jazdi opatrne, ohľaduplne a s rozvahou. Na nasledujúcom videu totiž môžeš vidieť, že stačí pár sekúnd bez sústredenia a nepríjemný pád je na svete.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Scooters Behaving Badly (@scootersbehavingbadly)

Akú výbavu musí mať elektrická kolobežka?

Výbavu elektrickej kolobežky upravuje vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby SR z roku 2018. V paragrafe 32 definuje elektrickú kolobežku ako nemotorové vozidlo zachovávajúce pôvodný charakter kolobežky, ktoré je okrem ľudskej sily poháňané aj elektrickým pomocným motorčekom. Paragraf upravuje aj to, že za kolobežku môžeme považovať iba také vozidlo, ktoré nie je vybavené sedadlom.

Xiaomi kolobežka
Zdroj: Xiaomicesko.cz

Podľa tejto vyhlášky musia elektrické kolobežky spĺňať niekoľko kritérií. Musia mať najmenej jednu brzdu a zariadenie umožňujúce dávať zvukové výstražné znamenie. Počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť každá elektrická kolobežka vybavená zadným odrazovým sklom červenej farby a predným odrazovým sklom bielej farby.

Odrazové sklá však môžeš vymeniť za správne umiestnené retroreflexné prvky na oblečení. Tvoja elektrická kolobežka by mala mať aj svietidlo svietiace dopredu bielym svetlom a svietidlo svietiace dozadu červeným svetlom. Povinnú výbavu si môžeš detailne naštudovať tu.

Ako je to s tou rýchlosťou? 

Ak čítaš pozorne, určite si si všimol, že podľa zákona nesmieš počas jazdy po chodníku prekročiť rýchlosť chôdze. Niektoré kolobežky však majú tempomat a najnižšie rýchlostné obmedzenie napríklad 10 kilometrov za hodinu, pričom rýchlosť chôdze je približne 5 km za hodinu. Môžu ťa teda v takomto prípade policajti pokutovať, alebo táto úprava apeluje skôr na to, aby si bol voči ostatným ohľaduplný? 

kolobežka, elektrická kolobežka
Zdroj: Unsplash/Martin Katler

Keďže rýchlosť chôdze nie je jednoznačne určená, ide skôr o vizuálne posúdenie konkrétnej situácie policajtom. Čoraz častejšie sa totiž stretávame so situáciou, keď e-kolobežkár po chodníku „letí“ vysokou rýchlosťou a nebezpečne kľučkuje medzi chodcami. Povedzme si úprimne. Viacerí bezohľadní e-kolobežkári by si za to pokutu od polície naozaj zaslúžili.

Podľa oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) na ministerstve dopravy je taktiež dôležité preventívne kontrolovať maximálnu povolenú rýchlosť e-kolobežkárov na ceste. Ak by totiž rýchlosť ich jazdy bola vyššia ako povolených 25 km/h, ich kolobežka už zrejme nie je bežnou e-kolobežkou, na ktorú nie je potrebné vodičské oprávnenie. Zlé zvesti a skúsenosti z viacerých krajín totiž hovoria o tzv. čipovaní kolobežiek, teda nelegálnom zvyšovaní výkonu. Touto cestou však určite nechoď.

kolobežka
Zdroj: Unsplash/Rick Gebhardt

A čo alkohol? 

Pokuty sa neudeľujú len za rýchlosť, ale aj za alkohol. Nejeden kolobežkár navyše počul o tom, že alkohol pred jazdou ho môže pripraviť o vodičák. Ak stále nevieš, či môžeš po jednom pive odfrčať domov na svojej elektrickej kolobežke, pozorne čítaj. „Istá malá miera tolerancie alkoholu je ako u cyklistov, tak aj u e-kolobežkárov dovolená, ale iba pri jazde v obci a po cestičke pre cyklistov. Mimo nich je tolerancia alkoholu nulová! Na vedenie bicykla ani bežnej e-kolobežky nie je potrebné vodičské oprávnenie, preto ho nie je možné cyklistovi alebo e-kolobežkárovi zadržať. Pokute za alkohol sa však pri prekročení tolerancie nevyhne.“ upresnili odborníci z BECEP.

Parkovanie v tráve aj v strede chodníka

Určite si už videl kolobežku „zaparkovanú“ v strede úzkeho chodníka, kolobežku „čakajúcu na autobus“ na zastávke alebo „nenápadne odloženú“ na trávniku. Ak si si práve spomenul na to, ako si sa nedávno o jednu z nich takmer potkol, nie si jediný. Navyše, skús si predstaviť, aké ťažké to majú pre takto zaparkované kolobežky mamičky s kočíkmi, ľudia na vozíku či seniori, pre ktorých je aj rýchlejšia chôdza každodennou výzvou. 

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Scooters Behaving Badly (@scootersbehavingbadly)

Vyzerá to tak, že parkovanie je odvrátenou stránkou modernej a ekologickej mikromobility. Avšak nemusí to tak byť. Stačí, keď sa budeš snažiť využívať primárne predurčené parkovacie zóny alebo miesta pri dostupných stojanoch na bicykle. Ak sa takáto zóna nenachádza nikde blízko, skús aspoň nájsť miesto, kde kolobežka nebude nikomu prekážať. Dôležité je parkovať na rovnom povrchu a použiť pomocný stojan kolobežky, aby si minimalizoval riziko pádu. Vyhni sa parkovaniu pred únikovými východmi, na autobusových zastávkach či na súkromných pozemkoch. 

Xiaomi kolobežka
Zdroj: Xiaomicesko.cz

Bezpečnosť nadovšetko

Od začiatku roka do konca júla zomrelo na Slovensku 16 cyklistov a kolobežkárov. Je teda pochopiteľné, že hlasy odporcov kolobežiek sú stále hlasnejšie. Na jednej strane nehodovosť či neohľaduplné parkovanie, na tej druhej úspora času, zábava a ekologickejšia forma prepravy do konkrétneho cieľa bez čakania.

Ak na svoju kolobežku nedáš dopustiť a chceš ostatným ukázať, že jej pozitíva jednoznačne prevažujú nad negatívami, jazdi tak, aby si robil kolobežkárom dobré meno. Dodržuj predpisy, buď opatrný a rešpektuj ostatných. Bezpečnosť je totiž prvoradá, či už ideš po vlastných, sedíš v aute, alebo stojíš na elektrickej kolobežke. 

Domov
Zdieľať
Diskusia