Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. júla 2022, 20:30
Čas čítania 2:34
Dominik Vetrák

KOMENTÁR: Stranger Things má problém so zabíjaním a nezabíjaním svojich hlavných postáv

FILMY A SERIÁLY STRANGER THINGS
Uložiť Uložené

Prečo sa tvorcovia boja zabiť hlavné postavy zo seriálu?

Štvrtá séria Stranger Things potvrdila nepríjemný trend celého seriálu – tvorcovia v ňom odmietajú zabíjať hlavné postavy. Keď už nejaká postava zomrie, je spravidla vedľajšia a vo väčšine prípadov ide o postavy, ktoré predstavia a zabijú v priebehu niekoľkých epizód či jednej série. 

V ďalších odsekoch rozoberáme veľké spoilery zo štvrtej série Stranger Things.

Odporúčané
RECENZIA: 4. séria Stranger Things RECENZIA: 4. séria Stranger Things 1. júla 2022, 19:30

Z tých výraznejších postáv zomreli Barb, Bob, Alexei, Billy, Chrissy či Ben. Najnovšou obeťou scenáristov bol obľúbenec Eddie. Nie je chybou, že tvorcovia vo všeobecnosti zabíjajú obľúbené postavy. Je to jednoduchý spôsob, ako v divákoch vytvoriť sympatie a emócie k postavám a ako ich udržať v napätí pri sledovaní ďalších epizód, keďže si nemôžu byť istí, či ich obľúbená postava zomrie alebo prežije.

Tvorcovia nikdy nezabíjajú hlavné postavy

Bohužiaľ, v tomto seriáli to tvorcom vôbec nevychádza, keďže ani raz nezabili hlavnú postavu. Každá z postáv bola blízko smrti už niekoľkokrát a popravde, aj keď ich máme radi, cítili sme, že ich dejové línie sú uzatvorené, respektíve je správny čas ich zabiť, aby dej stále dával zmysel.

Stranger Things
Zdroj: Netflix

Po štyroch sériách to totiž už vyzerá tak, že hlavné postavy nosia takzvaný plot armor. Tento termín sa využíva na označenie postáv, ktoré nezomrú, ani keby na ne padol meteorit, pretože ich tvorcovia potrebujú v príbehu. 

Jedny z postáv, ktoré mali k smrti najbližšie a ktorých smrť by aj dávala zmysel, boli Will, Max či Hopper. Ani jeden z nich však nezomrel, pričom by to pomohlo deju. Taký Will nemá v seriáli viac-menej žiadny príbeh. Odkedy ho jeho mama Joyce a šerif Hopper zachránili v prvej sérii, nedeje sa s ním nič zaujímavé. Tvorcovia z neho spravili homosexuála, aby mal aspoň nejakú dejovú líniu. 

Odporúčané
Takto spievajú Vecna, Steve, Robin či Mike. Z ich vlastných skladieb ti padne sánka Takto spievajú Vecna, Steve, Robin či Mike. Z ich vlastných skladieb ti padne sánka 7. júla 2022, 16:30

Hopper sa zase obetoval, aby zachránil Hawkins, no na poslednú chvíľu zabojoval o život a cez portál sa dostal do ruského väzenia. V prípade týchto dvoch postáv ešte ako-tak chápeme, že prežili, ale to, čo tvorcovia spravili s Max, v nás spôsobilo neudržateľné nutkanie gúľať očami. Vecna totiž v poslednej časti štvrtej série Max úspešne zabil, no Eleven sa zahrala na Pána Boha a oživila ju, hoci jej už dlhší čas nebilo srdce.

Stranger Things recenzia 4. séria
Zdroj: Netflix

Oživenie Max bolo hodné facepalmu

Príbeh Max sa v jej smrti celkom rozumne uzatvoril. Priznala si, aké pocity má celý život, oľutovala svoje konanie a vyrovnala sa so smrťou Billyho. Vecna ju zabil, pretože ich plán zničiť ho im nevychádzal.

Také veci sa stávajú a bolo načase, aby dospelý záporák a zlo z iného sveta po rokoch pokusov konečne uspelo a nenechalo sa poraziť partiou detí. Prospelo by to uveriteľnosti príbehu a tvorcovia by tak po dlhšom čase prekvapili divákov. 

Teraz však vieme, že tvorcovia jednoducho odmietajú zabiť hlavné postavy (Nancy, Steve, Mike, Will, Dustin, Max, Lucas, Robin, Jonathan). Radšej ich budú donekonečna umelo udržiavať nažive, aj keď s nimi v príbehu absolútne nemali čo robiť. Ani herec stvárňujúci Jonathana asi nevedel, čo vlastne na natáčaní štvrtej série robí, keďže do príbehu absolútne ničím dôležitým neprispel. Keď je prítomnosť nejakej postavy v príbehu absolútne irelevantná, začína nám byť jej osud ukradnutý.

Stranger Things
Zdroj: Netflix

Scenáristi mali už viackrát ideálnu príležitosť zabiť Jonathana, Willa či Hoppera, aby sa príbeh poriadne naštartoval a aby sa diváci znova začali báť o svoje postavy. V súčasnosti je vlastne aj jedno, či niekto zomrie. Eleven ich aj tak oživí. 

Odporúčané
10 otázok a záhad, ktoré nám 5. séria Stranger Things musí objasniť 10 otázok a záhad, ktoré nám 5. séria Stranger Things musí objasniť 6. júla 2022, 14:30

Ťažko povedať, prečo tvorcovia nezabíjajú žiadne hlavné postavy. Boja sa, že si bez nich nebudú dať vedieť rady vo vyrozprávaní príbehu? Priveľmi sa obávajú fanúšikovskej odozvy? Nechávajú si smrť niektorých hlavných postáv až do poslednej série? Vtedy nám to už však bude viac-menej jedno. Príbeh sa v piatej sérii skončí, takže nad osudmi postáv viac premýšľať nebudeme a účinok ich smrti na príbeh a emócie diváka bude minimálny. 

Keď tvorcovia nie sú dosť odvážni a nechávajú zomrieť stále tie isté postavy dookola (čerstvo predstavené vedľajšie postavy), seriál tým stráca na kvalite. Tobôž, keď z ničoho nič začne Eleven oživovať aj tú jednu postavu, ktorá konečne zomrela. 

Domov
Zdieľať
Diskusia