Štvrtok 11. 8. 2022 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Šport

1. etapa Tour de France: prekvapenie hneď na úvod. Individuálnu časovku ovládol Lampaert, Sagan v upršanej Kodani na 140. mieste

109. ročník najslávnejších cyklistických pretekov sa začal netradične individuálnou časovkou v Kodani.

Adrián Lukáč
1. júl 2022, 19:16 Čas čítania: 0:57
Zdieľať Zdieľať článok
Zdroj: Getty Images/Stuart Franklin
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Šport
0
1. júl 2022, 19:16
Čas čítania: 0:57

Tour de France odštartovala už svoj 109. ročník. Prvou etapou z celkového počtu dvadsaťjeden bola 13-kilometrová individuálna časovka v dánskom hlavnom meste Kodaň. Na štart sa postavilo celkovo 176 cyklistov z 22 tímov. Jediným tohtoročným slovenským zástupcom je Peter Sagan, ktorý sa opäť pokúsi zabojovať o zelený dres, hoci jeho aktuálna forma je veľkou neznámou.

Dnešná prvá etapa bola ideálnou príležitosťou pre špecialistov na časovky, aby sa zajtra mohol najlepší z nich predstaviť v žltom drese. K najväčším favoritom patril aj Belgičan Wout van Aert z tímu Team Jumbo-Visma, ktorý bol dlho vo vedení a nezdalo sa, že by bol na štarte ešte niekto, kto by ho mohol na krátkej a pomerne technickej trati v upršanom počasí prekonať.

V tom sa však len tri kilometre pred cieľom dostal do zelených čísel ďalší Belgičan, Yves Lampaert z tímu Quick-Step Alpha Vinyl, ktorý v cieli zaskočil azda všetkých, keď zdolal svojho krajana o celých 5 sekúnd. Na treťom mieste skončila slovinská superstar Tadej Pogačar so stratou 7 sekúnd. Slovenský tourminátor Peter Sagan jazdiaci za tím TotalEnergies skončil v konečnom poradí dnešnej časovky na 140. mieste so stratou 1 minúta a 32 sekúnd na vedúceho Lampaerta.

Už zajtra cyklistov čaká druhá dánska etapa z troch, po ktorých bude nasledovať deň voľna a presun pelotónu do Francúzska. Zajtrajšok by však mal patriť šprintérom, keďže 202-kilometrová etapa bude rovinatá a očakáva sa záverečný špurt o víťazstvo, do ktorého by sa mohol zapojiť aj Sagan.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Getty Images/Stuart Franklin