Rýchly spôsob, ako sa vymazať, neexistuje. Veľa informácií o vás netvoríte vy, ale iní ľudia a stránky.
Ak čítaš tento článok, je veľká pravdepodobnosť, že si na internete už pár rokov a okrem nevinných statusov o počasí si na ňom zdieľal aj niečo, čo by si radšej pred svetom ukryl. Možno máš už sociálnych sietí a vlastne celého virtuálneho sveta plné zuby a nechceš byť jeho súčasťou. Kladieš si otázku, či a ako sa dá vymazať celá tvoja osoba z internetu.
Odpovede nám pomohol hľadať seniorský výskumník Peter Pištek z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií. Podľa neho záleží na tom, či nám ide len o to, aby naše meno už nebolo možné nájsť na Googli, alebo chceme vymazať všetky digitálne informácie, ktoré o nás stránky majú. Zatiaľ čo prvá úloha je náročná, no splniteľná, tá druhá je takmer nemožná.
Na Refresheri ti prinášame tipy na digitálnu bezpečnosť aj zaujímavosti z technologického sveta. Keď chceš podporiť našu prácu a získať prístup k všetkým exkluzívnym článkom, pridaj sa do klubu Refresher+.
1. Zisti, kde všade sú tvoje údaje
V prvom kroku si urob zoznam všetkých stránok, na ktorých si sa kedy registroval. Čím dlhšie internet používaš, tým náročnejšia bude táto spomienková púť. Vieš si však na nej trocha pomôcť.
Zadaj svoje meno do Googlu alebo iného vyhľadávača, ktorý odhalí veľkú časť týchto stránok (keď si na nich vystupoval pod skutočným menom). Okrem Googlu sú k dispozícii pokročilejšie nástroje, ktoré používajú aj novinári pri investigatívnej práci.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako si upratať na sociálnych sieťach.
- Ako sa z nich úplne vymazať.
- Prečo stránky musia vymazať informácie.
- Na čo sa pri vymazávaní často zabúda.
- Čo urobiť, aby sme ostali inkognito.