Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
18. mája 2022, 10:43
Čas čítania 0:50
Ivan Koribanič TASR

V USA vyrobili od roku 2000 pre komerčný trh takmer 140-miliónov zbraní. Informovali o tom po sérii strelných útokov

V USA vyrobili od roku 2000 pre komerčný trh takmer 140-miliónov zbraní. Informovali o tom po sérii strelných útokov
Zdroj: Getty Images/Ross Mantle
ZAUJÍMAVOSTI STRELNÉ ZBRANE USA
Uložiť Uložené

Zo správy vyplýva, že zatiaľ čo Američania si obľúbili poloautomatické pušky, hromadne nakupovali čoraz lacnejšie, ľahko použiteľné a presnejšie poloautomatické pištole kalibru deväť milimetrov, aké v súčasnosti používa väčšina príslušníkov polície.

Americkí výrobcovia strelných zbraní vyrobili od roku 2000 pre komerčný trh viac než 139 miliónov zbraní vrátane 11,3 milióna len v roku 2020. Píše to ministerstvo spravodlivosti USA vo svojej najnovšej správe.


V tom istom období do USA doviezli ďalších 71 miliónov strelných zbraní, no vyviezli len 7,5 milióna. Táto skutočnosť podľa správy ministerstva podčiarkuje, ako je krajina zaplavená zbraňami, ktoré podnietili prudký nárast násilia páchaného zbraňami, množstvo vrážd a samovrážd.

Zo správy vyplýva, že zatiaľ čo Američania si obľúbili poloautomatické pušky, hromadne nakupovali čoraz lacnejšie, ľahko použiteľné a presnejšie poloautomatické pištole kalibru deväť milimetrov, aké v súčasnosti používa väčšina polície.

Správa ministerstva takisto ukazuje, že úrady čelia náporu neregistrovaných strelných zbraní, ktoré sa dajú poskladať doma, ako aj pištolí a pušiek s krátkou hlavňou, ktoré sú rovnako smrtiace ako poloautomatické pušky používané pri masových streľbách.

Správu americký rezort spravodlivosti zverejnil po víkende, počas ktorého došlo na viacerých miestach v Spojených štátoch k útokom strelnou zbraňou.


V meste Buffalo v štáte New York 18-ročný beloch vyzbrojený vysokovýkonnou útočnou puškou zastrelil 10 Afroameričanov, v meste Laguna Woods v štáte Kalifornia muž zastrelil 5 ľudí v kostole navštevovanom Taiwancami a v meste Milwaukee v štáte Wisconsin počas jedného večera pri streľbe v zábavnej štvrti v centre mesta zranili viac než 20 ľudí.

Domov
Zdieľať
Diskusia