Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
25. apríla 2022, 8:04
Čas čítania 1:56
Tímea Krauszová

Britskú poslankyňu obvinili, že svojimi nohami chce zmiasť Borisa Johnsona. Je to mizogýnia a sexizmus, reaguje premiér

POLITIKA SPRÁVY ZO SVETA VEĽKÁ BRITÁNIA
Uložiť Uložené

Ženy v politike čelia sexizmu každý deň, reagujú poslankyne.

Nedeľné vydanie britského časopisu The Mail publikovalo vyjadrenia nemenovaných členov britského parlamentu, ktorí obvinili poslankyňu Angelu Raynerovú z pokusov zneužiť svoje ženské telo. Údajne si v parlamente prekrižuje nohy s cieľom rozptýliť britského premiéra Borisa Johnsona.

Podľa BBC prirovnali jej správanie k známej scéne so Sharon Stonovou vo filme Základný inštinkt. Raynerová, ktorá je členkou Labouristickej strany, to nazvala perverzným ohováraním.

Sexizmus v parlamente

Na obranu političky sa ozvalo hneď niekoľko jej kolegýň a kolegov. Odsudzujú nielen samotný obsah, ale aj spôsob, akým je v novinách spracovaný. Caroline Nokesová zo strany konzervatívcov podľa BBC povedala, že priveľa poslankýň zo všetkých politických strán bolo predmetom nechutných článkov. Nokesová je členkou výboru pre rodovú rovnosť a na Twitteri dodala, že už overuje, či autor článku vlastní novinársky preukaz, ktorý mu umožňuje vstup do parlamentu.

Samotný premiér Boris Johnson sa vyjadril na Twitteri takto: „Hoci nesúhlasím s Angelou Raynerovou takmer pri žiadnej politickej téme, rešpektujem ju ako poslankyňu a odsudzujem mizogýniu, ktorú na ňu dnes anonymne namierili.“ Zdroj z kancelárie premiéra pre BBC potvrdil, že Johnson Raynerovú oslovil aj priamo a cez esemesku jej zdôraznil, že s týmto prejavom sexizmu v médiách nesúhlasí.

Pôvodný článok má už nový nadpis, aktualizovaný podľa reakcie Raynerovej na Twitteri. Citujú v ňom nemenovaných konzervatívcov, ktorí tvrdia, že Raynerová si naschvál prekríži a znovu rozpletie nohy, keď sedí oproti premiérovi. Robí to vraj so zámerom rozptýliť ho. „Poslanci Toryho strany šibalsky naznačili, že pani Raynerová rada rozptyľuje premiéra... využitím plne oblečeného ekvivalentu Sharon Stonovej v neslávne slávnej scéne z filmu Základný inštinkt z roku 1992,“ píše sa v texte. Ďalší poslanec pre The Mail povedal, že keďže poslankyňa vie, že nemôže súťažiť s premiérovým tréningom v debatovaní z Oxfordu, využíva iné zručnosti, ktoré premiérovi chýbajú.

Odporúčané
Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom 9. apríla 2024, 19:30

V článku tiež opisujú, že Raynerová je babička, ktorá odišla zo školy v 16 rokoch, pretože bola tehotná, a že sa priznala, že si rada vypije. Poslankyňa článok odsúdila vo vlákne na Twitteri. Píše, že je to „novinárska žumpa“, a zdroje nazýva zúfalými, perverznými klebetníkmi. „Nedovolím, aby ma ich nechutné lži odstrašili. Ich pokusy šikanovať a zastrašovať ma zlyhajú.“

Viaceré političky, ktoré sa ku kauze vyjadrili, vravia, že ženy v politike čelia sexizmu a mizogýnii každý deň. Vravia tiež, že je to jeden z dôvodov, prečo je v politike potrebných ešte viac žien. „Keď pracujeme spolu, sme mocné a strašidelné a nejakí patetickí muži sa tým cítia ohrození,“ napísala Thangam Debbonairová z Labouristickej strany.

Domov
Zdieľať
Diskusia