Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 11. 8. 2022 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News

NAKA už nepochybuje, že Fico je „šéf“ z Kočnerovej Threemy. Ako zbierali „náboje“ na Matoviča s Kiskom?

Bernard Slobodník, František Imrecze, Daniel Čech a Ľudovít Makó zhodne zo svojej perspektívy opisujú, ako Robert Fico a Robert Kaliňák stvorili obludný systém, do ktorého najprv dosadili svojich ľudí a potom ich využívali na politický boj.

Viktor Kniš
22. apríl 2022, 8:30 Čas čítania: 5:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
0
Viktor Kniš
22. apríl 2022, 8:30
Čas čítania: 5:57

NAKA už nepochybuje, že Fico je „šéf“ z Kočnerovej Threemy. Ako zbierali „náboje“ na Matoviča s Kiskom?

Bernard Slobodník, František Imrecze, Daniel Čech a Ľudovít Makó zhodne zo svojej perspektívy opisujú, ako Robert Fico a Robert Kaliňák stvorili obludný systém, do ktorého najprv dosadili svojich ľudí a potom ich využívali na politický boj.

Viktor Kniš
22. apríl 2022, 8:30
Čas čítania: 5:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Roberta Fica a Roberta Kaliňáka obvinili ako členov zločineckej skupiny na základe rozsiahlych výpovedí spolupracujúcich obvinených, ktorí sa priznali k páchaniu trestnej činnosti. Ešte v stredu predseda Smeru-SD vznesenie obvinenia zľahčoval so slovami, že proti nemu svedčia len dvaja kajúcnici Ľudovít Makó a Bernard Slobodník. Okrem nich však proti Ficovi a Kaliňákovi svedčia aj Daniel Čech, František Imrecze a mafián Tomáš Rajecký. 

 

Národná kriminálna agentúra však disponuje oveľa širším množstvom dôkazov. Opisuje ich v uznesení o vznesení obvinenia, ktoré má redakcia Refresheru k dispozícii. Robert Fico bol podľa NAKA na vrchole hierarchie, z Úradu vlády SR v rokoch 2012 až 2018 podľa vyšetrovateľov riadil zločineckú skupinu, ktorej súčasťou boli vysokopostavení policajti vrátane policajného prezidenta Tibora Gašpara a Norbert Bödör.

 

Práve títo dvaja boli pôvodne v rámci kauzy Očistec vrcholom pyramídy, už v tom čase však uznesenia naznačovali, že táto skupina by nemohla fungovať bez politického krytia. 

Roberta Fica a Roberta Kaliňáka majú usvedčovať aj správy z telefónu Mariana Kočnera, ktoré dokresľujú, akú moc mali v tom čase expremiér a exminister vnútra. 

 

Časť uznesenia sa venuje aj videám, v ktorých Robert Fico útočí na politických oponentov, tie však nemajú trestnoprávnu relevanciu, iba dopĺňajú kontext. 

 

Zdroj: TASR

Erik Tomáš v hlavnej úlohe

Fico s Kaliňákom podľa uznesenia najprv od roku 2012 obsadili do vedúcich funkcií na Finančnej správe SR dôveryhodných ľudí vrátane Františka Imreczeho či Ľudovíta Makóa, až potom začali tento úrad využívať na to, aby kompromitovali svojich politických nepriateľov – Igora Matoviča a Andreja Kisku.

 

Pomáhali im pri tom údajne aj Norbert Bödör a Tibor Gašpar. „Bödör sa v tom čase prezentoval ako osoba, ktorá dostala možnosť ovplyvňovať výber ľudí a aj niektoré kroky v silových zložkách, ako boli PZ, finančná správa, SIS, ale aj v niektorých iných politicky ovládaných inštitúciách...“ píše sa v uznesení o udalostiach z rokov 2013 a 2014.

 

Ľudovít Makó začal pre Kriminálny úrad finančnej správy pracovať o niečo skôr, s Františkom Imreczem však zhodne opisujú, ako prišla požiadavka diskreditovať Igora Matoviča. Imrecze tvrdí, že politické tlaky v súvislosti s touto témou na neho vyvíjal Erik Tomáš, ktorý bol v tom čase šéfom komunikačného oddelenia expremiéra Fica. „Tieto udalosti sa stali v súvislosti s kampaňou do volieb do NR SR konaných v roku 2016. Erik Tomáš mu pri tejto príležitosti povedal, že tieto informácie chce využiť Robert Fico v politickom boji pred voľbami,“ píše sa v uznesení. 

Tu prichádza podľa výpovede na scénu ďalší spolupracujúci obvinený Daniel Čech, ktorý podľa uznesenia dostal za úlohu nájsť v účtovníctve Igora Matoviča chyby a spracovať z nich analýzu, ktorá by bola „polotovarom“ alebo základom pre tlačovú konferenciu. 

 

Daniel Čech podľa svojich slov nastúpil na pozíciu generálneho riaditeľa daňovej a colnej sekcie finančnej správy so súhlasom Roberta Kaliňáka. Keď mu začali veriť, od Imreczeho mu posielali požiadavky na lístočkoch. Spomína si, že v jednom prípade prišla aj požiadavka priamo od Roberta Fica – malo ísť o pomoc obchodu s náhradnými leteckými dielmi. 

 

Lístočkov vraj začalo pribúdať, až prišla žiadosť nájsť „náboje“ na Igora Matoviča. Daniel Čech vypracoval analýzu a Imreczemu ju vrátil so slovami, že trestnoprávne v tom problém nevidí, lebo problém je premlčaný. Následne videl, ako sa informáciami oháňa v predvolebných diskusiách Robert Fico. Keď sa v tom čase šéfa Smeru novinári pýtali, odkiaľ kompromitujúce materiály na Matoviča má, neodpovedal. 

 

Erik Tomáš obvinenia popieral už vlani. „Robert Fico ani túto tému vo volebnej kampani v roku 2016 nekomunikoval. Matovičovo nadhodnotenie nákladov pri prevádzkovaní služobného vozidla sa totiž stalo témou až v roku 2017, teda rok po voľbách, pričom ju otvorili samotné médiá,“ povedal pre Aktuality.sk.

 

Robert Fico a Erik Tomáš.
Robert Fico a Erik Tomáš. Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Na Kisku aj s mafiánom Rajeckým 

Po Matovičovi vraj prišla zo Smeru na Finančnú správu SR objednávka na diskreditáciu Andreja Kisku, v tom čase prezidenta, ktorý Roberta Fica porazil v prezidentských voľbách. Imrecze vypovedá o stretnutí, na ktorom Robert Fico vyjadroval presvedčenie o tom, že Andrej Kiska sa nestal prezidentom legálne. „Z osobného hľadiska chcel Robert Fico dosiahnuť dve veci. Primárna vec bola, že sa Andrej Kiska nestal prezidentom v súlade so zákonom. Druhou vecou bolo to, aby mohol mediálne komunikovať, že Andrej Kiska je daňový podvodník.“ 

V tom čase už na verejnosť unikali z finančnej správy cez anonymné e-mailové adresy prvé informácie o účtovníctve KTAG. Na ďalšom strategickom stretnutí k diskreditácii Kisku už na Úrade vlády SR boli okrem Fica a Kaliňáka aj Tibor Gašpar a Norbert Bödör, vypovedá Imrecze: „Tibor Gašpar navrhol na tomto stretnutí vykonať konkrétne kroky zo strany PZ SR, ktoré mu Robert Kaliňák a Robert Fico schválili,“ tvrdí NAKA. 

 

V prípade diskreditácie exprezidenta výrazným spôsobom pomohol usvedčiť najmä Roberta Kaliňáka mafián Tomáš Rajecký, ktorý tvrdí, že mal za úlohu zabezpečiť publikáciu zistení cez anonymný e-mail na adresy novinárov. Rajecký opisuje, ako boli Kaliňák a Bödör nervózni, keď nešlo všetko podľa plánu a nedarilo sa mu zabezpečiť funkčnú anonymnú adresu z ukrajinského portálu, cez ktorú by zaistené kompromitujúce materiály poslali. Na jeseň 2017 skutočne z adresy yegor223@yandex.ua niekto médiám poslal dokumenty z Kiskovho účtovníctva. 

 

Piťovec Tomáš Rajecký je známy aj z dovolenkovej fotografie s Borisom Kollárom, momentálne ho polícia vyšetruje v kauze s konkurzným právnikom Zoroslavom Kollárom.  

 

Na margo výpovede mafiána Rajeckého NAKA konštatuje, že „preukazuje celú postupnosť, ako sa chránené informácie mali dostať od osôb Tibor Gašpar a Norbert Bödör k médiám, aj účel a profit členov skupiny z tohto konania, čím sa preukazuje aj motivácia vedúcich členov skupiny pre takéto konanie v rámci získavania neférových výhod v politickom boji, v ktorom úspech bol základným predpokladom udržania činnosti skupiny, a to aj za cenu páchania trestnej činnosti“.

Podľa uznesenia sa v súvislosti s Kiskom Fico a spol. stretli veľakrát, expremiér to však popiera. „Na úrade vlády nebola nikdy žiadna schôdzka o Andrejovi Kiskovi. Keby aj bolo nejaké stretnutie, to je na založenie a zosnovanie zločineckej skupiny? Zrazili sa s koňom?“

 

Ficova argumentácia je založená na tom, že skutok je nadkvalifikovaný, aby ho mohli zobrať do väzby. Polícia už potvrdila, že požiada Národnú radu SR o jeho vydanie. Rozhodovať bude generálny prokurátor Žilinka, ktorý má v kompetencii podanie žiadosti na vydanie poslanca. 

 

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Kočnerova Threema opäť na scéne

Médiá publikovali od vraždy novinára Jána Kuciaka množstvo textov, v ktorých obžalovaný Marian Kočner zo svojho telefónu písal najmä Norbertovi Bödörovi o schopnosti Roberta Fica rozhodovať v rôznych veciach. Zo správ bolo zrejmé, že „šéf“, ako Roberta Fica nazývali, má aj rozhodovaciu a výkonnú právomoc. 

 

„Vysoká miera vierohodnosti vypočutých osôb je podporovaná aj citovanými zisteniami z komunikácie Threema, kde medzi osobami Marian Kočner a obvineným Norbertom Bödörom dochádza k rozoberaniu týchto záležitostí, oslovovaniu Roberta Fica titulom šéf a je z nej zrejmé, že ide o uzavreté a konšpiratívnym spôsobom fungujúce spoločenstvo ľudí páchajúce protispoločenskú činnosť, prerastené do najvyšších štruktúr výkonnej moci štátu,“ píšu vyšetrovatelia v uznesení.

Uznesenie o vznesení obvinenia cituje správy medzi Kočnerom a Bödörom na približne tridsiatich stranách, pričom vyšetrovatelia upozorňujú na vierohodnosť komunikácie napríklad cez časové stopy. Keď si píšu o tlačovej konferencii Igora Matoviča, v rovnaký deň sa skutočne žiadna iná neuskutočnila. NAKA si všíma aj vzťah Bödöra s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom alebo ich spoločnú snahu diskreditovať Borisa Kollára v kauze Čistý deň.

 

Správy zachytávajú aj to, ako sa Bödör a Kočner na Fica sťažujú. „Treba sa odsťahovať, lebo ak je to tak (a začínam tomu veriť), tak nás šéf všetkých vedie do záhuby,“ píše Kočner Bödörovi v súvislosti s údajným prepojením bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a Borisa Kollára. 

 

Bödör odpisuje, že súhlasí a pripúšťa. „My nastavujeme krk a oni sa na záver budú rehotať,“ sťažuje sa ešte Kočner na Fica. 

Polícia chce Fica a Kaliňáka vo väzbe, aby neovplyvňovali vyšetrovanie

Ciele organizovanej zločineckej skupiny z kauzy Očistec už prokuratúra opísala v rámci podania obžaloby. Podstatu existencie zločineckého gangu na čele s predsedom Smeru vníma polícia podobne.

 

„Cieľom obvinených Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a ďalších členov predmetnej zločineckej skupiny bolo okrem iného utajenie samotnej existencie zločineckej skupiny, ako aj utajenie páchania samotnej trestnej činnosti jej členmi, pričom niektorí jej členovia sú už toho času z konkrétnych trestných činov obžalovaní, prípadne odsúdení,“ píše sa v dokumente.

Gang v Smere podľa NAKA existoval, aby Fico, Kaliňák a spol. zakrývali svoju trestnú činnosť. Pomocou nedovolených prostriedkov a metód si vraj zabezpečovali politické aj osobné výhody. 

 

Polícia v jednoduchosti opisuje aj schému zločineckej skupiny, v ktorej posadila nad Norberta Bödöra v pôvodnej hierarchii ešte aj Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. 

 

Vyšetrovateľ NAKA spracoval podnet na podanie návrhu na vzatie obvineného Roberta Kaliňáka do väzby z obavy, že by mohol ovplyvňovať svedkov alebo spoluobvinených. Polícia o tom informuje na Facebooku. Výsluch obvineného Roberta Kaliňáka sa skončil v stredu pred 17.00 h. Vo väzbe budú chcieť pravdepodobne aj Roberta Fica, naznačil to už policajný prezident Štefan Hamran. „Ešte včera 20. apríla vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry poslal spisový materiál na spracovanie podnetu na vyžiadanie návrhu na väzobné stíhanie obvineného Roberta Fica,“ upozornila polícia. 

 

Denník N napísal, že na to, aby zobrali poslanca NR SR do väzby, by musel podať žiadosť generálny prokurátor Maroš Žilinka, nie špeciálna prokuratúra. „Generálny prokurátor žiada Národnú radu o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Národnej rady do väzby,“ píše sa v zákone o prokuratúre.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Pavol Zachar
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:33
Pizzeria Domino’s odchádza z Talianska. Po 7 rokoch zbankrotovala, taliansky trh americkú pizzu odmietol.
včera o 20:23
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť