Máš so šikanou osobnú skúsenosť?
Určite si sa už stretol s nejakou formou šikany, či už si bol priamym účastníkom alebo iba pozorovateľom. Niektorí zažili psychický nátlak, iní sa museli vyrovnať s negatívnymi komentármi na internete alebo zažili fyzické útoky. „MMA sa často spája s násilím. Dlho sme premýšľali, ako sa voči tomu vymedziť a uviesť na pravú mieru, že jediný boj, ktorému fandíme, je medzi dvomi športovcami v klietke,“ hodnotia z Oktagonu. Na tlačovej konferencii v multifunkčnej aule Gong v Ostrave, ktorú na mieste sledovalo takmer dvetisíc divákov, organizácia oznámila naviazanie novej spolupráce s firmou Unilever. Tá podporuje vo svojich projektoch sociálne témy a často pomáha aj znevýhodneným ľuďom.
Z toho dôvodu sa Oktagon spojil so značkou Rexona (patrí do portfólia Unilever) a prichádza s projektom Športom proti šikane. Veľa zápasníkov Oktagonu si prešlo v mladom veku šikanou, aby sa stali silnejšími, začali s bojovými umeniami a dostali sa k vrcholovému športu. Dnes pomáhajú deťom a svojimi príbehmi inšpirujú, ako bojovať #športomprotišikane.
Tvárou novej kampane sa stal šampión David Kozma, ktorý mal sám v mladosti problémy so šikanou. Cieľom je šírenie osvety na školách a boj proti tomuto problému formou besied s bojovníkmi.
„Náš šport je veľakrát nesprávne spájaný s násilím. Chceme využiť spoluprácu s Rexonou, aby sme vyjadrili svoj postoj k násiliu a dištancovali sa od akejkoľvek jeho formy mimo boja dvoch športovcov pod jasne danými pravidlami. Aj preto je súčasťou kampane slogan Boj patrí do klientky, nie do školy. K tejto téme majú rozhodne čo povedať, niektorí si formou šikany sami prešli, ako napríklad šampión David Kozma. Preto nám táto kampaň dáva zmysel a sme radi, že môžeme spolu s našimi bojovníkmi šíriť osvetu na českých a slovenských školách,“ hovorí manažérka projektu za Oktagon Silvia Klimková.
Na webe sportemprotisikane.cz sa môže registrovať každá slovenská a česká základná či stredná škola. Organizátori následne naplánujú návštevy po školách, kde sa porozprávajú o tomto celospoločenskom probléme.
Do projektu sa zapojilo niekoľko bojovníkov, ako aj ďalší šampióni Ivan Buchinger či Marek Bartl. Moderátor Oktagonu Robert Kmeťo vyspovedal oboch bojovníkov v spoločnej diskusii, no každý má so šikanou iné skúsenosti – jeden z nich bol obeťou a druhý agresorom. Ich príbehy sú rôzne, ale zhodli sa na jednom: fyzická, psychická šikana alebo kyberšikana nie je riešením žiadneho problému. O týchto témach je potrebné hovoriť a vyhľadať odbornú pomoc. Oktagon celý projekt takisto konzultoval s odborníkom Martinom Benkovicom, ktorý sa téme šikany dlhodobo venuje.
Oktagon verí, že šikana nemá miesto v našich životoch a spoločnými silami dokáže spoločnosť zvíťaziť v tomto boji, ktorý je pre mnohých tým najťažším. „Pokiaľ momentálne zažívaš akúkoľvek formu šikany, nie si v tom sám. Sme tu pre teba,“ odkazuje organizácia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame