Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 11. 8. 2022 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News

Marian Kotleba je vinný, rozhodol Najvyšší súd. Do väzenia nepôjde, dostal podmienku

Predseda extrémistickej ĽSNS si dnes neprišiel vypočuť rozhodnutie Najvyššieho súdu.

Viktor Kniš
5. apríl 2022, 13:54 Čas čítania: 4:49
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
2
Viktor Kniš
5. apríl 2022, 13:54
Čas čítania: 4:49

Marian Kotleba je vinný, rozhodol Najvyšší súd. Do väzenia nepôjde, dostal podmienku

Predseda extrémistickej ĽSNS si dnes neprišiel vypočuť rozhodnutie Najvyššieho súdu.

Viktor Kniš
5. apríl 2022, 13:54
Čas čítania: 4:49
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Marian Kotleba je vinný v kauze šekov. Najvyšší súd ho právoplatne odsúdil na 6-mesačný podmienečný trest. Kotlebovi pôvodne Špecializovaný trest vymeral trest 4 roky a 4 mesiace nepodmienečne, pretože ho sudkyňa Ružena Sabová prekvalifikovala a do úvahy brala spáchanie skutku ako hnutie. Tento rozsudok ŠTS Najvyšší súd zrušil. 

 

Rozhodnutie je právoplatné, Marianovi Kotlebovi preto zanikne mandát poslanca Národnej rady SR. 

 

Šéf extrémistickej strany ĽSNS poslal oficiálne ospravedlnenie a senát požiadal, aby sa pojednávalo len v jeho prítomnosti, pretože je pripravený obhajovať sa. Najvyšší súd jeho žiadosť, aby sa nepojednávalo v neprítomnosti obžalovaného, neakceptoval. 

 

Na súde dopoludnia anonym nahlásil bombu, senát prerušil verejné zasadnutie približne na hodinu. 

 

Marián Kotleba
Zdroj: TASR/Martin Baumann

 

Predseda odvolacieho senátu NS SR Pavol Farkaš zdôraznil nielen nacistickú a neonacistickú symboliku čísiel 14 a 88, ale aj termín odovzdávania šekov - výročie vyhlásenia Slovenského štátu. Kotleba podľa súdu týmto spôsobom "oslavoval vznik Slovenského štátu založeného aj na princípoch fašizmu a nacizmu".


NS SR však na rozdiel od ŠTS nedospel k záveru, že by Kotleba tieto ideológie propagoval. „Takéto konanie nebolo spoľahlivo a bez akýchkoľvek pochybností preukázané,“ dodal predseda senátu. Ako ďalej uviedol, odsúdený sa trestného činu dopustil v pozícii predsedu ĽSNS a súčasne vo funkcii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Najvyšší súd odpovedá aj na otázku, prečo Marianovi Kotlebovi udelil 6-mesačnú podmienku a 18-mesačným odkladom. Senát tvrdí, že tento čas stačí na nápravu odsúdeného a zároveň ochranu spoločnosti. Predseda senátu tvrdí, že u Mariana Kotlebu je priaznivá prognóza napravenia chovania. 

Prečo sa Kotleba odvolal

Na súde čítali dôvody, prečo sa Marian Kotleba odvolal proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu. Väčšina argumentov sa týkala toho, že poslancovi predsedníčka senátu nedovolila čítať niektoré listinné dôkazy, ktoré boli podľa neho pre kontext prípadu dôležité. Sudkyňu Sabovú označil Kotleba za zaujatú. 

 

Kotlebu odsúdili ešte v októbri 2020. Vo svojej záverečnej reči šéf ĽSNS zdržiaval rovnako ako jeho obhajoba, keď čítali celé zmluvy z centrálneho registra, návrhy zákonov, ktoré s prípadom nemajú nič spoločné, rovnako ako celé stanovy a desiatky legislatívnych návrhov strany ĽSNS. Kotleba chcel čítať aspoň časť z každého návrhu, ktoré do parlamentu predložil. Čítali aj z novinových článkov.

 

„Vy neprednášate záverečnú reč, ktorá by smerovala k rozhodnutiu súdu. Vy sa prezentujete. Pred médiami sa prezentujete,“ vyčítala Marianovi Kotlebovi sudkyňa. Uložila mu aj poriadkovú pokutu 500 eur. 

Najvyšší súd si znovu pozrel video, na ktorom Kotleba odovzdával podozrivé šeky

Na verejnom zasadnutí opätovne prehrali jeden z dôkazov – približne 10-minútový záznam zo 14. marca 2017, kedy Marian Kotleba a strana ĽSNS odovzdávali rodinám šeky s hodnotou 1488 eur. Video začína krátkym predslovom samotného predsedu strany, ktorý hovorí, že táto udalosť má byť oslavou slovenskej štátnosti. Pokračuje kultúrnym programom, v ktorom básnici recitujú o láske k vlasti a kresťanstve. Na súde zazneli aj ľudové piesne a taktiež piesne speváka Jaroslava Pagáča, ktorého vlani odsúdili za extrémizmus.   

 „Galavečer spestril kultúrnym vystúpením aj pronárodný spevák Reborn so svojimi baladickými a precítenými piesňami,“ písali kotlebovci o Pagáčovi, ktorého v lete 2021 odsúdili na 4 roky väzenia za predaj tričiek s extrémistickou symbolikou. Mal zabezpečovať ich výrobu a rozširovanie prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. 

Vraj má chorého syna. Senát ospravedlnenie neakceptoval

Kotleba súd v pondelok popoludní požiadal, aby ho ospravedlnil a aby sa nepojednávalo v jeho neprítomnosti, pretože sa na svoju obhajobu pripravoval. 

 

„Ak ma chcú na Najvyššom súde spravodlivo súdiť, tak by moje zákonné ospravedlnenie akceptovať mali. A ak boli už vopred rozhodnutí ma seknúť, tak to spravia aj bezo mňa,“ napísal Kotleba. 

  

Šéf ĽSNS na Facebooku nechcel komentovať dôvod svojej absencie na súde, Najvyšší súd však text ospravedlnenia prečítal. Kotleba tvrdí, že sa nemohol zúčasniť, pretože sa musel postarať o chorého syna. „Dieťa je na mňa silno naviazané,“ argumentoval Kotleba s tým, že matka chorého syna sa nachádza v zahraničí. Tvrdí, že nevie jeho starostlivosť zabezpečiť inak. Kotleba súdu doručil aj potvrdenie od lekára, že si zdravotný stav jeho syna vyžaduje lekárske vyšetrenie práve v dopoludnie, kedy sa koná verejné zasadnutie na Najvyššom súde. 

 

Prokurátor Tomáš Honz považuje ospravedlnenie neúčasti obvineného Kotlebu za nehodnoverné. „Z potvrdenia lekára nie je zrejmé o aké ochorenie ošetrovanej osoby sa jedná,“ povedal.

Senát skonštatoval, že ospravedlnenie prišlo na poslednú chvíľu po 15:00 deň pred konaním verejného zasadnutia a Kotleba zrejme nespravil všetko preto, aby pre syna zabezpečil náhradnú starostlivosť. Jeho žiadosť, aby sa nepojednávalo v jeho neprítomnosti, preto neakceptoval. „Z dokladov, ktoré máme k dispozícii nie je zrejmé, o aké ochorenie sa jedná. Je treba povedať, že toto verejné zasadnutie inicioval samotný obžalovaný, bude na ňom prejednané práve jeho odvolanie, ktoré podal proti rozhodnutiu ŠTS v Pezinku.“

 

Na snímke obhajcovia zľava Tomáš Rosina a Peter Kupka počas odvolacieho procesu v kauze šekov s Marianom Kotlebom na Najvyššom súde SR v Bratislave v utorok 5. apríla 2022.
Na snímke obhajcovia zľava Tomáš Rosina a Peter Kupka počas odvolacieho procesu v kauze šekov s Marianom Kotlebom na Najvyššom súde SR v Bratislave v utorok 5. apríla 2022. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Verejné zasadnutie už raz preložili kvôli novému dôkazu

Verejné zasadnutie Najvyššieho súdu už raz presunuli, keď predložil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz nový dôkaz. Ten sa týkal záznamu, na ktorom obžalovaný Marian Kotleba dvíhal ruku v Národnej rade, pričom mohlo ísť o symbol podobný hajlovaniu. 

 

Z tohto dôvodu si šéf extrémistickej ĽSNS zobral čas na preštudovanie nového dôkazu.

 

Tento dôkaz nakoniec nebol predmetom verejného zasadnutia Najvyššieho súdu, na ktorom Mariana Kotlebu odsúdili. Aj odborníci na extrémizmus tvrdili, že nič nenaznačuje tomu, že by sa šéf extrémistov snažil o hitlerovský pozdrav. 

 

Marián Kotleba
Zdroj: TASR

Pôvodne mu hrozila podmienka, sudkyňa kvalifikáciu skutku sprísnila

Kotleba je na prvom stupni vinný za šírenie neonacistických symbolov, za čo mu pôvodne hrozila len finančná pokuta. Sudkyňa Ružena Sabová sa napokon priklonila k prísnejšej kvalifikácii skutku a Kotlebu odsúdila za založenie, podporu a propagáciu extrémistického hnutia.

Mariana Kotlebu pôvodne obvinili z toho, že v roku 2017 ešte ako banskobystrický župan zorganizoval benefičnú akciu na pôde strednej školy, kde viacerým rodinám v núdzi odovzdal šek na sumu 1 488 eur. Nebol to bežný deň, ale 14. marec – deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu, ktorého prezidentom sa stal vojnový zločinec Jozef Tiso. 

 

Podľa historika a autora bestselleru Fašizmus Jakuba Drábika použil Kotleba symboliku na to, aby podporovateľom neonacistov vyslal signál, že stále patrí medzi nich. Číslo 14 odkazuje na 14 slov Davida Lana, ktorý zomrel vo väzení ako jeden z prominentných amerických neonacistov.

 

Štrnásť slov „We must secure the existence of our people and a future for white children“ znamená v preklade „Musíme zabezpečiť existenciu nášho ľudu a budúcnosť pre biele deti“. Číslo 88 odkazuje na nemecký nacistický pozdrav Heil Hitler! 

 

Ak ide o prekvalifikovanie skutku na „zločineckú skupinu“, súvisí to aj s tým, akým teatrálnym spôsobom šeky ĽSNS na čele s Kotlebom odovzdala.

Prokurátor trvá na tom, že Kotleba propagoval extrémizmus

„Mám dva pocity, ktoré sa vo mne miešajú. Prvým je nespokojnosť s právnou kvalifikáciou, ale veľká spokojnosť s právoplatným rozsudkom voči predsedovi politickej strany, ktorý tým pádom opúšťa parlament,“ povedal po vyhlásení rozhodnutia prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz. Nesúhlasí s dĺžkou skúšobnej doby, ktorá je podľa neho krátka. Dokazovanie na ŠTS podľa prokurátora potvrdilo právnu kvalifikáciu propagácie extrémizmu.


Kotlebov obhajca Tomáš Rosina tvrdí, že Kotleba bude v tomto prípade žiadať o mimoriadny opravný prostriedok. Poukázal tiež na to, že Kotlebovi zaniká mandát poslanca. Upozornila na to už aj organizácia Via Iuris, podľa ktorej prichádza šéf extrémistickej strany o mandát poslanca okamžite po vyhlásení rozhodnutia Najvyššieho súdu. 

Samotný odsúdený Kotleba zverejnil len krátke stanovisko, v ktorom potvrdil, že za najväčší trest považuje to, že už nebude môcť sedieť v Národnej rade SR. „Úloha systému bola splnená, pretože sa vôbec nebojovalo o môj pobyt za mrežami, ale len o zbavenie Mariana Kotlebu poslaneckého mandátu,“ napísal odsúdený extrémista Kotleba. Tvrdí, že komplexné vyjadrenie k svojmu odsúdeniu zverejní v najbližších dňoch. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť