Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
25. marca 2022, 20:14
Čas čítania 0:50
Martin Adam Pavlík TASR

Dmytro Kuleba: Mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom sú nesmierne zložité, nedošlo k žiadnej zhode v kľúčových témach

Dmytro Kuleba: Mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom sú nesmierne zložité, nedošlo k žiadnej zhode v kľúčových témach
Zdroj: TASR/AP
NEWS RUSKO UKRAJINA
Uložiť Uložené

Rusko v piatok informovalo, že na rokovaniach s Ukrajinou nedošlo v hlavných politických otázkach k žiadnemu pokroku.

Ukrajina v piatok uviedla, že mierové rokovania s Moskvou o ukončení už vyše mesiac trvajúcej vojenskej invázie sú veľmi zložité. Kyjev však prisľúbil, že zo svojich požiadaviek neustúpi. Informáciou prišla agentúra AFP. 

„Ukrajinská delegácia zaujala pevný postoj a nevzdá sa svojich požiadaviek. Ako prvé žiadame prímerie, bezpečnostné záruky a územnú celistvosť Ukrajiny,“ povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Dodal, že v kľúčových bodoch nenašiel Kyjev s Moskvou nijaký konsenzus. „Najmä ukrajinský jazyk je a bude jediným štátnym jazykom na Ukrajine,“ zdôraznil.

Dmytro Kuleba (vpravo).
Dmytro Kuleba (vpravo). Zdroj: TASR/AP


Rusko v piatok informovalo, že na rokovaniach s Ukrajinou nedošlo v hlavných politických otázkach k žiadnemu pokroku. Vedúci ruskej delegácie, exminister kultúry Vladimir Medinskij, ktorý je poradcom ruského prezidenta Vladimira Putina, povedal, že v menej dôležitých otázkach sa delegáciám darí zbližovať svoje pozície, ale v prípade dôležitých politických tém sa prešľapuje na mieste.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ešte vo štvrtok po summite NATO povedal, že Ukrajina a Rusko zrejme dosiahli dohodu v štyroch hlavných bodoch rokovaní vrátane jazykovej otázky. Kuleba na jeho slová však reagoval vyhlásením, že Erdoganove tvrdenia nie sú pravdivé.

Medinskij informoval, že rokovania sa prostredníctvom videokonferencií konali počas celého týždňa – od pondelka do piatka. Expertné skupiny rokujú častejšie, vedúci delegácií sa schádzajú dva- alebo trikrát do týždňa. Ďalšie kolo rokovaní sa podľa jeho slov uskutoční v sobotu.

Domov
Zdieľať
Diskusia