Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. mája 2022, 14:30
Čas čítania 6:53
Viktor Kniš

Financovanie politických strán: pre Pellegriniho Hlas-SD oficiálne nik nepracuje, strana neodpovedá na otázky o nákladoch

POLITIKA PETER PELLEGRINI
Uložiť Uložené

Refresher hodnotí transparentnosť politických subjektov, ktoré majú potenciál dostať sa po najbližších voľbách do parlamentu. Hlasu-SD stačí, že zverejňuje zoznam darcov.

Majú kancelárie v bratislavskom Starom Meste, vozia sa na nadštandardných autách a bez minimálne niekoľkých ľudí zabezpečujúcich bežnú prevádzku by sa nezaobišli. Náklady na prevádzku strany Hlas-SD prekračujú 10-tisíc eur mesačne, ale na otázky médií o financovaní presvedčivo neodpovedajú.

Strana Hlas-SD síce sľúbila transparentné financovanie, no dnes už odpovedá len všeobecne a na priamu konfrontáciu pri téme peňazí je háklivá. Refresher poslal tlačovému oddeleniu osem konkrétnych otázok týkajúcich sa nákladov, oficiálne sa však dočkal len nekonkrétneho stanoviska. 

Na doplňujúce otázky strana neodpovedala vôbec. 

Denník N pritom opakovane upozorňoval na nejasnosti okolo auta predsedu strany Petra Pellegriniho, denník Plus 7 dní zasa na veľmi vysokú cenu prenájmu centrály, ktorá navyšuje mesačné prevádzkové náklady. Zaujímalo nás aj, ako strana platí za reklamu, bez koľkých ľudí by sa nezaobišla jej denná prevádzka a aké dary vlastne zverejňuje.  

Refresher sa pozrel na transparentnosť niektorých nových politických subjektov, ktoré by sa podľa prieskumov relevantných agentúr mohli v najbližších parlamentných voľbách dostať do Národnej rady SR. Cieľom otázok, ktoré sme poslali stranám Hlas-SD, Republika a Aliancia, je zistiť, do akej miery sú ochotné komunikovať otvorene a kde sa už radšej oprú o zákon.
Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Strana funguje bez akýchkoľvek zamestnancov

Strana nemá zamestnancov, nepriznáva vlastníkov čiernych SUV Volkswagen Touareg a nevyjadruje sa ani k nákladom na bežnú prevádzku či politické aktivity, akými sú napríklad sponzorované príspevky poslancov na Facebooku. Ako Pellegriniho strana odmeňuje ľudí, ktorí tvoria obsah na sociálne siete, natáčajú a strihajú videá alebo pripravujú infografiky?

Tlačové oddelenie nechce odpovedať na otázku, či na tieto aktivity využíva asistentov poslancov, na ktorých dostávajú príspevok od NR SR.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 110816 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako môžu politické strany fungovať aj bez zamestnancov. 
  • Či je v poriadku, keď asistenti poslancov robia prácu pre stranu.
  • Na aké otázky Hlas-SD neodpovedá.
  • Aké ďalšie nejasnosti má strana vo výročnej správe.
  • V čom spočíva netransparentnosť v prípade darov.
  • Aké otázky vyvoláva vozový park strany Hlas-SD. 
Domov
Zdieľať
Diskusia