Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
4. februára 2022, 10:30
Čas čítania 5:40
Adam Novosad

„Aj tak som ho ľúbila.“ Klamár z Tinderu namotával ženy, ktorým ukradol vyše 10 miliónov dolárov. Zabijú ma, strašil svoje lásky

FILMY A SERIÁLY FILMY 2022 NETFLIX NETFLIX FILMY NETFLIX FILMY 2022 THE TINDER SWINDLER
Uložiť Uložené

Netflix odpremiéroval nový film The Tinder Swindler, ktorý rozpráva príbeh podvodníka Simona Levieva.

„Je to profesionálny podvodník a takto si zarába na živobytie. Všetko je lož. Nie je diamantový princ. Nie je syn miliardára. Ten muž, ktorého som milovala, nebol reálny a všetko bolo vymyslené. Bolo to hrozné. A napriek tomu som ho svojím spôsobom stále ľúbila,“ hovorí Cecilie Fjellhøy v novom filme The Tinder Swindler, ktorý má našliapnuté na to, aby sa stal hitom slovenského Netflixu.

Cecilie pred pár rokmi zažila deň, ktorý jej navždy zmenil život, keď hľadala svojho vysnívaného muža na Tinderi. Namiesto princa na bielom koni narazila na Izraelčana Simona Levieva, pričom z prvého rande sa vykľul výlet súkromným lietadlom, jazda v rolls-royce a najdrahšie reštaurácie. „Bol to pre mňa full package,“ spomína.

Malo to len jeden háčik. V priebehu pár týždňov intenzívneho stretávania sa a konverzovania z nej vytĺkol viac ako 250-tisíc dolárov. Ako je to možné? Zamilovala sa doňho. A ani zďaleka nebola jediná, pretože tento podvodníček od desiatok naivných žien vyžobral vyše 10 miliónov dolárov.

Podvodník Simon Leviev so svojou ruskou priateľkou na Mykonose.
Podvodník Simon Leviev so svojou ruskou priateľkou na Mykonose. Zdroj: Netflix

Akoby si si film Chyť ma, ak to dokážeš objednal z Wishu

Netflix začal najnovšie chrliť dokumenty, ktoré rozprávajú príbehy amatérskych či profesionálnych podvodníkov. 

Keď sme film sledovali, hlavou nám neustále išlo jedno prirovnanie, ktoré si zrejme všimneš aj ty. Podvodníček Simon Leviev miloval lietanie, rád sa fotil v pilotnej kabíne, nakradnuté peniaze míňal na lety súkromným lietadlom a najmä obľuboval vystavovať ženám prázdne a falošné šeky.

„Veď to je Frank Abagnale z Wishu,“ zasmiali sme sa, keď sme si spomenuli na film Chyť ma, ak to dokážeš s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe.

Levievovi však treba vystrúhať poklonu, pretože zatiaľ čo Frank Abagnale utekal pred políciou v čase, keď neexistoval internet a americké bezpečnostné zložky neboli zďaleka také prepojené a informované ako dnešné autority. Simon dokázal v priebehu rokov nachytať desiatky žien v mnohých európskych krajinách a napriek tomu naňho bola polícia dlhý čas prikrátka.

Chceli ma dobodať, vezmi si 50-tisícovú pôžičku a pošli mi keš

„Všetci hľadáme ten neobrúsený diamant. A samozrejme, že si každého, s kým máte ísť na rande, vygooglite. Simon Leviev, syn miliardára. Tak toto bude zábava, ‚swajpneme‘ doprava,“ konštatuje v úvode filmu Pernilla Sjoholm, ktorá Levievovi skočila na lep.

Odporúčané
5 najlepších nových seriálov a filmov na Netflixe v marci 2024: sci-fi konkurencia Game of Thrones aj štýlová britská gangsterka 5 najlepších nových seriálov a filmov na Netflixe v marci 2024: sci-fi konkurencia Game of Thrones aj štýlová britská gangsterka 3. marca 2024, 13:10

Aj ona sa stala obeťou muža, ktorý na internete dokázal sfalšovať svoju identitu a navodiť dojem, že je bohatým dedičom diamantového impéria. Nevyzeralo to pritom vôbec komplikovane. Leviev vytvoril pár fejkových stránok, meno si zmenil na priezvisko diamantového magnáta a ženám na Tinderi viac nebolo treba. Ideme si to užiť.

Z pohľadu diváka sa v úvode filmu, keď ženy jedna za druhou rozprávajú, ako im imponovalo, že ich Simon vzal na výlety súkromným lietadlom a platil hriešne drahé večere, nevyhneš myšlienke, že tieto ženy skrátka doplatili na to, ako sa zachovali.

Ako zlatokopky? Slovo zlatokopka zatiaľ nájdeš v každej druhej recenzii na The Tinder Swindler, kde ľudia odsudzujú obete za to, že sa nechali nachytať počiatočnou pozlátkou. Lenže ľudské emócie fungujú rôzne, a tak krátkodobé zatmenie mysle môže viesť aj k doživotnému splácaniu dlhov. 

Trojica žien, ktoré Simon Leviev podviedol a vo filme hrajú dôležité úlohy.
Trojica žien, ktoré Simon Leviev podviedol a vo filme hrajú dôležité úlohy. Zdroj: Netflix

Keď na prvom rande odletíš s cudzím mužom na výlet

The Tinder Swindler ťa od začiatku prinúti rozmýšľať. Z úvodného rozprávania Cecilie Fjellhøy aj Pernille Sjoholm budeš mať okamžite pocit, že ide o dokument s príbehom geniálneho podvodníka, ktorý má do posledného detailu premyslený každý krok, ktorý urobí.

Odporúčané
ZOZNAM: Všetky nové filmy a seriály na Netflixe v marci 2024 ZOZNAM: Všetky nové filmy a seriály na Netflixe v marci 2024 1. marca 2024, 12:30

Tvorcovia na začiatku filmu bojujú s mýtom princa na bielom koni, na ktorého podľa nich všetky ženy čakajú. Akoby každá žena na Tinderi dnes čakala len na boháča s fotkami lietadiel a pláží. 

„Je to nebezpečné, veď ťa môže uniesť!“ písala v skupinovom chate kamarátka Cecilie, keď partii oznámila, že práve odlieta súkromným lietadlom do Bulharska s mužom, ktorého stretla cez Tinder a strávila s ním hodinku na káve v päťhviezdičkovom hoteli. Akoby stratila racionálne vnímanie reality, svojim kamarátkam odpisuje len „yolo“ a odlieta.

The Tinder Swindler navodzuje dojem, že dnes na Tinderi nikto nehľadá nič iné ako zabezpečenie sa do konca života s bohatým partnerom. Na začiatku to v divákovi môže vyvolať dilemu, či chce film vlastne dopozerať, keď sa len pár žien nechalo nachytať pre túžbu po peniazoch. Nie je to však tak. A zvedavosť, ako Simon dopadne, bude silnejšia.

Simon Leviev posielal svojim priateľkám, od ktorých ťahal peniaze, fotky z lietadiel, jácht a pláží.
Simon Leviev posielal svojim priateľkám, od ktorých ťahal peniaze, fotky z lietadiel, jácht a pláží. Zdroj: Netflix

V skutočnosti nešlo o žiadne zlatokopky

Nejde však o to, že by podvedené ženy boli zlatokopky. Ak sa pozrieš na typy žien, ktoré si Simon Leviev vyberal, väčšinou nešlo o slečny zo skromnejších pomerov, ale práve naopak. Lovil v Škandinávii, Anglicku či Nemecku medzi ženami, ktoré sa o seba dokázali bez problémov postarať aj bez toho, aby chodili s údajným synom miliardára.

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Dokument o Navaľnom, westernová klasika aj súboj Jareda Leta s Jodie Foster Čo pozerať cez víkend? Dokument o Navaľnom, westernová klasika aj súboj Jareda Leta s Jodie Foster 17. februára 2024, 11:00

Tento fakt Levievovi vyhovoval, pretože z nich potreboval vytiahnuť peniaze. Ako v dokumente uvádzajú novinári z nórskeho denníka VG, Simon Leviev si vytvoril pyramídovú hru. Namotal jednu ženu, ktorej peniazmi platil za zážitky ďalšej ženy, tá platila za luxus tej ďalšej a celé to takto išlo dookola.

Ako vysvetľuje film, Simonove podvody boli pre lokálne policajné zložky ťažko vystopovateľné a nebolo čo vyšetrovať, lebo podvodník neustále lietal medzi krajinami a na kreditných kartách ani faktúrach nikdy nebolo jeho meno, ale vždy len meno podvedených žien.

Simon Leviev najradšej míňal nakradnuté peniaze na súkromné lietadlá.
Simon Leviev najradšej míňal nakradnuté peniaze na súkromné lietadlá. Zdroj: Netflix

Simonovi všetko vychádzalo, až kým neuviazol pri Prahe
Na Tinderi stretol ženu, namotal ju, ale povedal jej, že má nebezpečné povolanie. Buď bol dedičom diamantového impéria, agentom izraelskej tajnej služby, podnikateľom, alebo vojakom. Vždy mu však hrozilo nebezpečenstvo, niekto ho sledoval alebo ho chcel rovno zabiť.

Keď si získal dôveru žien, po čase ich začal strašiť, že takmer zomrel, niekto ho chcel dobodať a zranil jeho ochrankára. Je síce miliardár, ale musí pred nepriateľmi zmiznúť, tak potrebuje, aby si založili kreditnú kartu na svoje meno a dali mu k nej prístup. Žiadna zo žien nepochybovala, že im taký bohatý človek peniaze splatí, hneď ako bude môcť.

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Parádne česko-slovenské sci-fi, kultový Big Lebowski aj najnovší Spider-Man Čo pozerať cez víkend? Parádne česko-slovenské sci-fi, kultový Big Lebowski aj najnovší Spider-Man 10. februára 2024, 11:30

Nech sa páči, odrazu mal prístup k desiatkam tisíc eur bez akýchkoľvek starostí a dlhy robil naivným ženám. Ženy ako Cecilie si dokonca vzali viacero pôžičiek, aby Simonovi mohli poslať peniaze alebo mu rovno doviezť keš lietadlom. Kým ony vybavovali pôžičky, on sedel na Mykonose v jacuzzi s ruskou modelkou.

Takto utekal medzi krajinami a vyťahoval zo žien peniaze až do momentu, keď pretiekol pohár trpezlivosti, Cecilie a Pernille si uvedomili, čo sa deje, a vydali sa na jeho lov. Ako lov napokon vyvrcholil v susednej Prahe a Grécku, už zistíš vo filme.

Túžba po luxuse ho prinútila okradnúť ženy o viac ako 10 miliónov dolárov.
Túžba po luxuse ho prinútila okradnúť ženy o viac ako 10 miliónov dolárov. Zdroj: Netflix

Čo na celú sériu podvodov z Tinderu hovorí samotná aplikácia?

Aj keď sa na Tinderi odohráva len zlomok deja, pretože v známej zoznamovacej aplikácii prebehne len úvodné oťukávanie sa medzi podvodníkom Simonom a obeťami, dokumentárny film vyznieva zvláštne z toho dôvodu, že samotná spoločnosť Tinder v ňom neposkytla žiadne vyjadrenie. 

Je pravda, že na Tinderi si aj dnes dokážeš falošnú identitu vyrobiť celkom jednoducho. V rokoch 2015 až 2018, keď Simon pôsobil najaktívnejšie, o tom nebolo pochýb. Tvorcovia sa však akoby ani neunúvali zaoberať faktom, že keby zoznamovacia aplikácia dbala na bezpečnosť a prevenciu intenzívnejšie, možno by sa obete s Levievom nikdy nestretli.

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Strach a hnus v Las Vegas s Deppom, drsná romanca pre zvrhlých milencov aj fínsky John Wick Čo pozerať cez víkend? Strach a hnus v Las Vegas s Deppom, drsná romanca pre zvrhlých milencov aj fínsky John Wick 3. februára 2024, 10:00

Aj vyjadrenie Tinderu k filmu znie pateticky. „Vykonali sme interné vyšetrovanie a môžeme potvrdiť, že Simon Leviev už na Tinderi nie je aktívny pod žiadnou z jeho známych identít,“ oznámila aplikácia. Skvelé, ženy sa v tom prípade nemajú čoho obávať, ak ste u seba nenašli žiadnu z jeho známych identít. Možno stačí, ak si opäť spraví novú.

Oplatí sa stráviť takmer dve hodiny pri snímke The Tinder Swindler?

The Tinder Swindler nie je zlý dokumentárny film. Hneď však treba dodať, že Netflix už vyrobil oveľa pútavejšie dokumenty o podvodníkoch, nielen sériových vrahoch, ktoré sa oplatí zhltnúť za večer. 

Samotná dĺžka filmu je pre nás stále záhadou. Tvorcovia filmu na čele s producentkou Felicity Morris, ktorá, mimochodom, stála aj za podarenou sériou Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer, natočili kúsok s dĺžkou 1 hodina 54 minút, lenže príbeh Simona Levieva by sa dal rozpovedať za menej ako hodinu.

Nám vyhovovalo, že je príbeh rozpovedaný pomocou rozhovorov s poškodenými ženami, ktoré sú poprepletané dohromady množstvom reálnych správ a „hlasoviek“ z Whatsappu.

Filmu to pridáva autenticitu, keď si človek môže vypočuť bludy, ktoré Simon Leviev rozprával, ale občas to spôsobuje, že film stráca šťavu. Aj my sme niekoľko scén rovno pretáčali, lebo tvorcovia sa snažili dramatické vyvrcholenie možno až príliš natiahnuť.

Cecilie sa nechala okradnúť až o 250-tisíc dolárov a nabrala si takmer desať pôžičiek.
Cecilie sa nechala okradnúť až o 250-tisíc dolárov a nabrala si takmer desať pôžičiek. Zdroj: Netflix

Dokument, z ktorého si aspoň odnesieš dôležité ponaučenieSnímkou The Tinder Swindler počas nasledujúcich zimných večerov nič nepokazíš. Ak si zadaný, môžete sa na podvodníkovi s polovičkou dobre zasmiať, a ak si single, aspoň z toho získaš dôležité ponaučenie.

Odporúčané
10 filmov, ktoré môžeš pozerať stále dookola a nikdy ťa neomrzia. Nájdeš ich na Netflixe 10 filmov, ktoré môžeš pozerať stále dookola a nikdy ťa neomrzia. Nájdeš ich na Netflixe 30. januára 2024, 9:30

Málokto si zaslúži, aby si napožičiaval 250-tisíc dolárov, aj keď svojho partnera nadovšetko miluje. Sám nakoniec zistíš, že Simon Leviev si dnes napriek všetkému žije lepší život ako všetky jeho obete dokopy.

Domov
Zdieľať
Diskusia