Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
3. decembra 2021, 15:30
Čas čítania 1:46
Dominik Vetrák

RECENZIA: 14 Peaks

RECENZIA: 14 Peaks
Zdroj: Netflix
FILMY A SERIÁLY 14 PEAKS FILMY 2021 NETFLIX NETFLIX FILMY NETFLIX FILMY 2021 NOVÉ FILMY
Uložiť Uložené

Neuveriteľný fyzický a psychický výkon nepálskych horolezcov posadil na zadok celý svet. Teraz sa o to pokúsi aj dokument 14 Peaks na Netflixe.

Nirmal Purja bol vojakom a členom špeciálnych britských jednotiek. Rozhodol sa však skončiť a začať liezť na najvyššie vrchy na našej planéte. O tomto amatérskom horolezcovi počul len málokto, keď svet obletela správa, že sa chystá urobiť nemožné. Zdolať všetkých 14 vrchov vyšších ako 8 000 metrov počas siedmich mesiacov. Niektorí profesionálni horolezci to nedokážu za celý život. Predošlý rekord mal horolezec, ktorému to trvalo osem rokov. 

Nirmalovi pomohli viacerí iní horolezci a priatelia, ktorí s ním tieto kopce vyšliapali. Svoje úsilie zachytávali na rôzne kamery, ktoré doplnili o ďalšie zákulisné zábery. Výsledkom toho je momentálne najsledovanejší film Netflixu, dokument 14 Peaks. Je však jednotkou Netflixu zaslúžene? Nemyslíme si. 

Odporúčané
Čo pozerať v decembri? Toto sú najočakávanejšie filmy a seriály od streamovacích služieb Čo pozerať v decembri? Toto sú najočakávanejšie filmy a seriály od streamovacích služieb 1. decembra 2021, 19:30

Množstvo vynikajúcich dokumentov ťaží už len z toho, že rozprávajú o úžasnom či neuveriteľnom príbehu. 14 Peaks v našich očiach spadá presne do tejto kategórie. Priemerný dokument s brilantným obsahom, ktorý dokáže v niektorých scénach očariť či vytvoriť napínavú atmosféru, no od ktorého v takmer každej časti príbehu čakáš niečo viac. Lepší audiovizuál či záživnejšie dialógy, ktoré by o ľuďoch a ich skutkoch povedali niečo šokujúcejšie či emotívnejšie.

14 Peaks je zostrihané v krátkych sekvenciách zachytávajúcich výstupy na vrcholy hôr, pričom zostupmi sa už veľmi nezaoberá. V niektorých prípadoch skráti výstupy na smiešne dĺžky. Dva zo štrnástich vrcholov zhrnie v približne 15 sekundách a režisér v príbehu pokračuje ďalej. Ak čakáš detailný pohľad na horolezectvo či plánovanie tohto nadľudského projektu, budeš sklamaný. 

14 Peaks
Zdroj: Netflix

Dokument pôsobí skôr ako pokus o zachytenie senzácie pre široké masy. Nedozvieš sa, ako presne vyzeral výstup na Mount Everest, nedozvieš sa ani to, ako odtiaľ Nims so svojou výpravou zliezali. Neuvidíš ani to, ako presne plánovali výstup na 14 osemtisícoviek v extrémne krátkom čase. Mali sme dojem, že dokument nikdy nešiel v ničom poriadne do hĺbky a snažil sa zachytiť príliš veľa udalostí a motívov. 

Zábery na zasnežené hory sú úžasné a niektoré opisy situácií, ktoré Nims a jeho výprava zažili, dokážu vyvolať pocit úzkosti a zastaviť dych. Dokument sa môže pochváliť aj podareným zachytením emotívnej dejovej línie. Hlavná hviezda dokument v podaní Nimsa je nesmierne charizmatická, takže mu neustále držíš palce a dúfaš, že to zvládne. 

14 Peaks
Zdroj: Netflix

14 Peaks je dokument pre masy, na ktorý sa dobre pozerá a ktorý ťaží zo silného obsahu. Nikdy však nejde dostatočne do hĺbky témy, ktorú skúma, čo je rozhodne škoda, keďže títo horolezci by vedeli toho povedať oveľa viac. Ak ťa dokážu nadchnúť neuveriteľné ľudské príbehy o odvahe a heroických športových výkonoch, daj 14 Peaks šancu. Ak más však napozerané kvalitné dokumenty, pravdepodobne budeš trochu sklamaný.

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Dokument o Navaľnom, westernová klasika aj súboj Jareda Leta s Jodie Foster Čo pozerať cez víkend? Dokument o Navaľnom, westernová klasika aj súboj Jareda Leta s Jodie Foster 17. februára 2024, 11:00

Projekt Possible, ako Nims a spol. svoju snahu nazvali, si zaslúži všetku pozornosť sveta. Akurát by si zaslúžil kvalitnejší a ambicióznejší formát. Aj preto mu udeľujeme sedem bodov z desiatich.

Domov
Zdieľať
Diskusia