hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov trpí po hejte depresiami, druhý dostáva sexuálne ponuky VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov…
Za NFT postavičku mu ponúkli 9,5 milióna dolárov, ale on odmietol. Mám diamantové ruky, tvrdí, kým NFT sa stávajú symbolom statusu Za NFT postavičku mu ponúkli 9,5 milióna dolárov, ale on…
Prečo ľudia hromadne píšu pod statusy Tarabu, Blahu či Uhríka reakciu „Dobre“? Facebookové hnutie sa vysmieva dezolátom Prečo ľudia hromadne píšu pod statusy Tarabu, Blahu či Uhríka…
Prokurátor sa rozhovoril o Judite: Na mieste boli dve osoby, jedna mŕtva a druhá nevypovedala pravdu. Vraždila v afekte Prokurátor sa rozhovoril o Judite: Na mieste boli dve osoby,…
V Bratislave otvorili 176-ročnú časovú schránku z Michalskej veže. Obsahuje staré bankovky a historický odkaz V Bratislave otvorili 176-ročnú časovú schránku z Michalskej…
VIDEO: Muž si vo vlaku vytiahol penis a onanoval pred dievčaťom. Polícia žiada o pomoc pri jeho pátraní VIDEO: Muž si vo vlaku vytiahol penis a onanoval pred dievčaťom.…
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Recenzie

Recenzia: 3. séria Sex Education

Obľúbený britský seriál vydal ďalších 8 epizód. Podarilo sa tvorcom udržať kvalitu?

Dominik Vetrák
20. september 2021, 20:30 Čas čítania: 3:44
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Recenzia: 3. séria Sex Education
Zdroj: Netflix
Filmy a Seriály - Recenzie
5
Dominik Vetrák
20. september 2021, 20:30
Čas čítania: 3:44

Recenzia: 3. séria Sex Education

Obľúbený britský seriál vydal ďalších 8 epizód. Podarilo sa tvorcom udržať kvalitu?

Dominik Vetrák
20. september 2021, 20:30
Čas čítania: 3:44
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Recenzia: 3. séria Sex Education
Zdroj: Netflix
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac

Po príliš dlhom čakaní na 3. sériu skvelého seriálu Sex Education sme sa konečne dočkali. Dalo by sa v krátkosti povedať, že to za to stálo, no pochváliť a skritizovať 3. sériu sa dá toľkými rôznymi slovami a spôsobmi, že by bol hriech bližšie si ju nerozobrať. Dej sa začína pár mesiacov po skončení poslednej série. Otis a Maeve sa celé leto nerozprávali, Adam utužuje svoj vzťah s Ericom, Aimee sa zase prehlbujú psychické problémy spôsobené sexuálnym obťažovaním, no a zaujímavo sa vyvíja aj vzťah Otisovej matky s Jakobom.

 

Nasledujúce riadky budú obsahovať spoilery z prvých dielov, nepôjde však o nič, čo ti pokazí zážitok.

 

Hneď v prvej epizóde zisťujeme, že Otis si nechal narásť otrasné „bejby fúziky“ (našťastie, dlho sa neohriali), a čo je ešte prekvapujúcejšie, s Ruby si užívajú neviazaný sex takmer na dennom poriadku. Každému je však jasné, že to nemôže vydržať dlho. Veľmi sme sa po prvej epizóde báli, že potenciál vzťahu s Ruby a prehĺbenie jej charakteru tvorcovia pokašlú. A tak sa aj stalo.

Tvorcovia nám konečne ukázali Ruby ako človeka, nie ako jeho karikatúru, ktorá sa len tvári ako modelka, zosmiešňuje druhých a žije v nereálnom, rozprávkovom svete. Na chvíľu nám ukázali, že je zraniteľná, má svoje vlastné problémy a že jej život sa neodohráva na ružovom zámku s princom. Humanizovali ju a spravili z nej atraktívny charakter, ktorý má čo povedať ako tínedžerom sledujúcim seriál, tak ostatným postavám v ňom.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2555 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Bohužiaľ, po pár krátkych dobrých scénach sa tvorcovia vrátili k jej pozérskemu stavu a prehnane detinskému správaniu. Dôvod rozchodu s Otisom sa ti zdá úplne nedovarený, akoby si nesledoval dospelých študentov, ale deti na základnej škole. Postava slúžila len na to, aby sa dej trochu zdramatizoval a aby Otis vďaka tomu dostal ďalšiu životnú lekciu. Naopak, postava Ruby slúžila ako odrazový mostík, pričom sa takmer nikam neposunula. 

 

Zdroj: Netflix

 

Podobný problém sme mali aj s novou riaditeľkou Moordale High menom Hope Haddon. Tá v podstate plní rolu profesorky Umbridgeovej z piateho dielu Harryho Pottera. Na školu prichádza s dôležitou úlohou dať tínedžerov do poriadku, aby sa škola viac neobjavovala v médiách pre sexuálne škandály a incidenty. Bohužiaľ, od začiatku je jasné, ako to dopadne (rovnako ako s Umbridgeovou).

Tínedžeri sa jej postavia, pretože proti nim bojuje archaickými spôsobmi, zakáže výučbu o sexe, pričom odporúča abstinenciu, a celkovo pôsobí neústupčivým a neochotným dojmom extrémne konzervatívnej osoby. Nie je to zlý človek, no v časoch, keď študovala ona, nebolo bežné, aby sa ľudia otvorene bavili o sexe a začínali chápať ľudí z LBGTI+ komunity. 

 

V divákoch tak jej konanie vytvára opak sympatií, pričom na prevýchovu školy ide tak trochu kontraproduktívnym a nešikovným spôsobom. Je síce pod tlakom z iných strán, no tvorcovia nedostatočne vysvetlili jej konanie a už vôbec neopodstatnili jej zmýšľanie. Podobne ako Ruby, aj ona je len nástroj, ako posunúť dej, pričom na charakter týchto postáv sa zvysoka kašle (Ruby sa dokonca po rozchode s Otisom objaví asi tak na 10 sekúnd, čo je úplný výsmech jej postave a charakterovému vývoju). 

 

Zdroj: Netflix

 

Tvorcovia vôbec nezvládajú vzťahy Otisa a Maeve, pokiaľ to nie je ich vzťah. Maeve sa totiž zbližuje s Isaacom, no ani to nedopadne úžasne. Nehovoríme teraz o tom, či sa dajú dokopy alebo nie, ako skôr o tom, že vývin ich vzťahu opäť nedomysleli a slúžil zase len na to, aby Maeve mala čo robiť, kým nebude s Otisom. To sú najväčšie problémy, ktoré máme s 3. sériou. Okrem toho sú totiž nové diely fantastické. 

 

Nesmierne nás bavili aj dramatické momenty vrátane úplne nečakaného konca 7. dielu. Tvorcovia sa neboja pritvrdiť a preskúmať psychickú stabilitu postáv aj mimo útrap zo strednej školy a vzťahov. Určite by sa k tomu mali uchyľovať častejšie. Dejové línie okolo Otisovej mamy a Ericovho výletu do Nigérie príbeh veľmi obohatili najmä z hľadiska nových výziev, ktorým postavy museli čeliť. 

Nezabudlo sa ani na humor, takže sa sem-tam slušne pobavíš či len pousmeješ, čo však úplne stačí. Herci sú verní svojim postavám a často sa jednoducho naladíš na ich nôtu a užívaš si obyčajné dialógy, ale aj hádky alebo obyčajné, každodenné situácie. Tretia séria má zase len 8 dielov, ktoré zhltneš za niekoľko dní. Viackrát sme si už aj my chceli dať pauzu, ale ten dej a tvoje obľúbené postavy ťa prinútia stisnúť tlačidlo „ďalšia epizóda“. 

 

Zdroj: Netflix

 

Hoci sme kritizovali spracovanie troch postáv, všetky ostatné sú na tom oveľa lepšie a extrémne ťa bavia ich dejové línie, ako aj to, ako boli „ukončené“ (aspoň v rámci tejto série). Rovnako ťa poteší nová postava nebinárnej osoby Cal. V ich problémoch sa nájde množstvo tínedžerov a dospelých ľudí. Veríme, že sa na ňu naladilo veľa divákov. Myslíme, že 3. séria Sex Education je z hľadiska priblíženia života a problémov ľudí z LGBTI+ komunity najlepšia.

 

Poukazuje a vysvetľuje veci naozaj citlivo a zmysluplne tak, aby nad nimi divák rozmýšľal ako hlavou, tak srdcom, takže by sme neboli prekvapení, keby sa po pozretí celej série nejeden homofób zamyslel nad svojimi myšlienkami a názormi. A za to si tvorcovia zaslúžia veľkú pochvalu. Nielen za to, že to robia, ale že to spojili so zábavným, náučným a fungujúcim formátom, ktorý sedí do konceptu seriálu a zmysluplným spôsobom posúva ďalej príbeh aj postavy.

 

Ako vidíš, celkovo máme z 3. série veľmi pozitívne dojmy. Zážitok kazí iba spracovanie pár vybraných postáv, no okrem toho funguje takmer všetko. Vzťahy z predošlých sérií sa vyvinuli nečakanými, ale autentickými spôsobmi, dej sa neustále formuje tak, že ťa donúti zaujímať sa oň, no a seriál stále dokáže pobaviť a pôsobiť zábavno-náučným dojmom. Kiežby tých epizód v rámci každej série vyšlo viac. Od tohto seriálu sa totiž nevieme odtrhnúť. Aj preto mu napriek spomínaným negatívam udeľujeme osem a pol bodu z desiatich. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Netflix
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 3 hodinami
VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov trpí po hejte depresiami, druhý dostáva sexuálne ponuky.
včera o 21:31
Porsche hlási ďalšiu úchvatnú jazdu na Nürburgringu. Postaral sa o ňu nový Cayman GT4 RS.
včera o 20:06
Netflix zverejnil trailer nového akčného filmu Red Notice. Zahrajú si v ňom Dwayne Johnson, Ryan Reynolds a Gal Gadot.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov trpí po hejte depresiami, druhý dostáva sexuálne ponuky VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov trpí…
Za NFT postavičku mu ponúkli 9,5 milióna dolárov, ale on odmietol. Mám diamantové ruky, tvrdí, kým NFT sa stávajú symbolom statusu Za NFT postavičku mu ponúkli 9,5 milióna dolárov, ale on odmietol.…
Prečo ľudia hromadne píšu pod statusy Tarabu, Blahu či Uhríka reakciu „Dobre“? Facebookové hnutie sa vysmieva dezolátom Prečo ľudia hromadne píšu pod statusy Tarabu, Blahu či Uhríka reakciu…
Prokurátor sa rozhovoril o Judite: Na mieste boli dve osoby, jedna mŕtva a druhá nevypovedala pravdu. Vraždila v afekte Prokurátor sa rozhovoril o Judite: Na mieste boli dve osoby, jedna…
V Bratislave otvorili 176-ročnú časovú schránku z Michalskej veže. Obsahuje staré bankovky a historický odkaz V Bratislave otvorili 176-ročnú časovú schránku z Michalskej veže.…
VIDEO: Muž si vo vlaku vytiahol penis a onanoval pred dievčaťom. Polícia žiada o pomoc pri jeho pátraní VIDEO: Muž si vo vlaku vytiahol penis a onanoval pred dievčaťom.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť