Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti Slovenské združenie pre značkové výrobky.  
13. septembra 2021, 14:00
Čas čítania 2:11
Sponzorovaný obsah

Najväčší plastový odpad v oceánoch netvoria slamky ani fľaše. Sú to ohorky cigariet

Najväčší plastový odpad v oceánoch netvoria slamky ani fľaše. Sú to ohorky cigariet
Zdroj: Unsplash/Julia Engel
ZAUJÍMAVOSTI UDRŽATEĽNOSŤ
Uložiť Uložené

Sú úplne malé, no toxické a veľmi ľahko sa dokážu dostať z našich ulíc do morí a oceánov.

Cigaretové ohorky vyhrávajú prvé miesta v rebríčkoch, ktoré zobrazujú najčastejší odpad nachádzajúci sa v moriach a oceánoch. Ulice na tom nie sú inak. Či už si fajčiar, alebo nie, mal by si vedieť, prečo cigaretové ohorky nepatria na zem, ale do koša. V spolupráci so Slovenským združením pre značkové výrobky (SZZV) sme sa v rámci iniciatívy Cigaretovník pozreli na to, ako dlho sa ohorky rozkladajú v prírode a čo sa deje, keď ich nevyhadzujeme správne. 

Cigaretové ohorky sú z plastu 

Možno aj teba prekvapí, že cigaretové filtre nie sú z papiera ani z bavlny, ale z plastu. Podľa prieskumu, ktorý urobilo SZZV, každý piaty Slovák priznáva, že ohorok cigarety odhodí na zem, pričom 50 % opýtaných si myslí, že cigaretové ohorky sú rýchlo biologicky rozložiteľné.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že ohorky najčastejšie odhadzujú na zem muži, mladí ľudia a ľudia s nižším vzdelaním. Aj napriek tomu, že mladá generácia sa venuje ekológii viac ako tie predošlé, až 23 % mladých ľudí sa priznáva, že cigaretové ohorky odhadzuje na zem.  

cigaretovník
Zdroj: SZZV

Rozkladajú sa 15 rokov  

Cigaretové ohorky sa v prírode rozkladajú až 15 rokov. Sú síce vyrobené z bioplastu z drevenej buničiny, no práve vzhľadom na obsah acetátu celulózy sa rozkladajú tak dlho. Ak nie sú odhodené správne, dostanú sa do kanalizácie a odtiaľ putujú do morí a oceánov, kde sa stávajú nebezpečnými nielen pre živočíchy, ale aj pre samotné prostredie. Vedel si, že ohorky vylučujú toxické látky, ktoré sa vo vode udržiavajú 10 rokov?

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CIGARETOVNÍK (@cigaretovnik)

Ročne sa na svete vyrobí až 6 biliónov cigariet, pričom 4,5 bilióna z toho končí ako nerecyklovaný odpad. Ideálne je odhadzovať cigaretové ohorky do komunálneho odpadu. Nielenže tak budú menej znečisťovať životné prostredie, ale zároveň končia v spaľovni, kde svojím zložením podporujú horenie.

cigarety
Zdroj: Unsplash/Julia Engel/volně k užití

Z ohorka ti žiadny Cigaretovník nevyrastie

Ohorky sa odhadzujú na zem tak, akoby z nich mali vyrásť Cigaretovníky. Ak by to tak bolo, mestá by boli lesmi. Práve na problém odhadzovania ohorkov na zem upozorňuje iniciatíva Cigaretovník od SZZV. Pozri si ich video, ktoré zdôrazňuje, prečo by sa cigarety nemali odhadzovať inde, len do koša.

V prípade, že sa nachádzaš niekde, kde kôš nie je, ako napríklad na pláži, odporúča sa vziať si so sebou cestovný popolník. Prípadne môžeš využiť napríklad fľašku s vodou, kde cigarety bezpečne zahodíš a zároveň budú aj poriadne zahasené. 

„Znečistenie ohorkami je masívny problém mnohých väčších miest a Slovensko nie je výnimkou. Iba ak sa kriticky postavíme k zaužívaným zlozvykom a začneme si lepšie všímať okolie, vzájomne môžeme znížiť objem tohto rozšíreného odpadu v našom okolí. Budem rád, ak bude kampaň úspešná a ohorky zmiznú zo zeme,“ vysvetľuje Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý kampaň Cigaretovník ohodnotil pozitívne. 

Sú malé, ale na zemi sa nestratia

Cigaretové ohorky nepatria na zem, už vôbec nie do trávy ani do kanalizácie. Sú síce malé, no ľudia na celom svete ich správne vyhadzovanie ignorujú natoľko, že tvoria najväčší odpad v oceánoch a moriach.  

cigareta
Zdroj: Unsplash/Andres Siimon/volně k užití

Upozorňovať na správne vyhadzovanie cigaretových ohorkov budú aj citylighty po celom Slovensku. SZZV však zároveň zdôraznilo, že ich propagačné materiály Cigaretovník nebudú na sociálnych sieťach cieliť na ľudí mladších ako 18 rokov.  

Či už si fajčiar, alebo máš nejakého v okolí, nezabúdaj, že každým jedným ohorkom, ktorý skončí na zemi, sa nielen znečisťuje životné prostredie, ale vytvára sa aj obrovské množstvo odpadu, ktorý je toxický pre vodu, pôdu aj živočíchy. 

Domov
Zdieľať
Diskusia