Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
15. júla 2021, 19:38
Čas čítania 1:05
Richard Bonde

Amazonský dažďový prales začal tvoriť viac emisií CO2, než ich absorbuje. Môže za to najmä vypaľovanie

Amazonský dažďový prales začal tvoriť viac emisií CO2, než ich absorbuje. Môže za to najmä vypaľovanie
Zdroj: Pexels/Tom Fisk/volně k užití
ZAUJÍMAVOSTI DAŽĎOVÉ PRALESY KLIMATICKÁ ZMENA
Uložiť Uložené

Najväčší prales na Zemi sa za posledné desaťročie zmenil na nepoznanie.

Amazonský dažďový prales ročne vyprodukuje až miliardu ton oxidu uhličitého. Vyplýva to zo štúdie, ktorá sa zaoberala odlesňovaním a lesnými požiarmi v amazonskej oblasti. Jej výsledky sú viac než zarážajúce, upozornil denník The Guardian. 

Odporúčané
Malá zmena v obežnej dráhe Mesiaca môže spôsobiť rekordné záplavy, tvrdí štúdia Malá zmena v obežnej dráhe Mesiaca môže spôsobiť rekordné záplavy, tvrdí štúdia 14. júla 2021, 18:19

Vedci zistili, že len samotné požiare pralesa vyprodukujú približne 1,5 miliardy ton oxidu uhličitého. Samotná existencia lesa dokáže približne tretinu tejto hodnoty eliminovať, čistým výsledkom je teda miliarda ton škodlivého plynu.

Vedci pri skúmaní množstva oxidu uhličitého použili malé lietadlá s meracími prístrojmi, ktorými lietali vo výške do 4 500 metrov nad povrchom. Pri porovnaní s dátami spred desiatich rokov sa ukázalo, že dažďový prales sa výrazne zmenil.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP

Väčšina emisií pochádza z lesných požiarov, ktoré sú často založené úmyselne a kontrolované. Vďaka požiarom sa dá oblasť rýchlo odlesniť, aby sa na nej mohla pestovať sója alebo chovať poľnohospodárske zvieratá, predovšetkým dobytok.

Klimatická kríza spôsobuje ďalšiu akceleráciu tvorby oxidu uhličitého. Ako na iných miestach v prírode, aj v prípade dažďových pralesov platí cyklus, na základe ktorého sa mení zalesnená oblasť a produkcia, resp. spotreba kyslíka a ďalších plynov.

Amazonský dažďový prales.
Amazonský dažďový prales. Zdroj: Shutterstock

S ubúdajúcim zalesnením ubúdajú zrážky, ktoré by inak znižovali teplotu. Vyššie teploty môžu za jednoduchšiu tvorbu požiarov a viac zasiahnutých oblastí, vďaka čomu stúpa produkcia oxidu uhličitého ešte rýchlejšie.

Tento plyn je okrem iného jedným z faktorov skleníkového efektu, ktorý ešte väčšmi zvyšuje teplotu, spôsobuje suchá, potláča zrážky a prispieva k požiarom a vymieraniu stromov, ktoré na svoju existenciu potrebujú veľa vody.

Odporúčané
Volkswagen skončí s predajom spaľovacích motorov najneskôr v roku 2035 Volkswagen skončí s predajom spaľovacích motorov najneskôr v roku 2035 27. júna 2021, 17:29

„Najhoršie na tom je, že nevyužívame vedu, aby sme robili rozhodnutia. Ľudia si myslia, že vytváranie poľnohospodárskej pôdy znamená viac produktivity. Znamená to však, že produktivitu strácame, lebo tu prestáva pršať,“ povedala Luciana Gattiová z Národného inštitútu pre výskum vesmíru v Brazílii.

Domov
Zdieľať
Diskusia