Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 29. 7. 2021 meniny má Marta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie

Recenzia: Tiché miesto 2 dokazuje, že John Krasinski je špičkový režisér. Pri napínavých scénach sa ani nepohneš

John Krasinski natočil ďalší vynikajúci triler a my od neho chceme vidieť viac.

Dominik Vetrák
11. jún 2021, 15:30 Čas čítania: 4:04
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Recenzie
2
Dominik Vetrák
11. jún 2021, 15:30
Čas čítania: 4:04

Recenzia: Tiché miesto 2 dokazuje, že John Krasinski je špičkový režisér. Pri napínavých scénach sa ani nepohneš

John Krasinski natočil ďalší vynikajúci triler a my od neho chceme vidieť viac.

Dominik Vetrák
11. jún 2021, 15:30
Čas čítania: 4:04
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

V roku 2018 nás nečakane zasiahol vynikajúci triler A Quiet Place. Režijný debut Johna Krasinského (ak budeme ignorovať jeho dva experimentálne predošlé počiny) bol famózny ako po príbehovej, tak po hereckej a najmä technickej stránke. Jedinečný zvukový dizajn sa podpísal pod unikátne filmové spracovanie a my sme sa nevedeli dočkať dvojky. Krasinski však tvrdil, že ju pôvodne vôbec neplánovali. Bohužiaľ, pri pozeraní dvojky to je aj cítiť. 

 

Dej začína presne tam, kde skončila jednotka. Abbotovci prišli na spôsob, ako neporaziteľných mimozemšťanov zabiť, no to zďaleka neznamená, že majú vyhraté. Ich dom je zničený a oni musia vycestovať za ďalšími preživšími. Súrne potrebujú pomoc, keďže sú ranení, bez zásob a s novorodeniatkom na krku.

 

 

Ako si videl už v traileroch, nepotrvá dlho, kým sa dostanú do problémov a napadnú ich mimozemšťania. Pomôže im Emmett (Cillian Murphy), no čo sa bude diať ďalej ti neprezradíme. Trailery veľmi šikovne neodhalili dôležité dejové línie, takže bude najlepšie, keď si ich užiješ v kine. 

 

Tiché miesto 2 je z hľadiska formátu, príbehu a štýlu viac-menej Tiché miesto 1,5. Ako sme písali vyššie, na scenári je cítiť, že sa písal „za horúca“. Mytológia príšer sa okrem jednej jedinej novej veci z ich života vôbec nerozšíri. Ide pritom o vec, ktorá je veľmi predvídateľná a vzhľadom na udalosti jednotky aj očakávaná. 

 

Zamýšľať sa môžeme aj nad tým, ako sa postavy dostávajú do kritických a zložitých situácií. Niekedy robia zbytočné a amatérske chyby a ich správanie veľmi nesúhlasí s tým, ako rozumne riešili situácie v jednotke. V tomto prípade sme si však pomysleli, že už rok a pol musia byť absolútne ticho a každá drobná chyba môže vyústiť v ich smrť. Je prirodzené, že niekoľko chýb v priebehu pár dní spravia, tobôž ak sú to stále deti.

 

 

Zdroj: Paramount Pictures

 

Vo filme by lepšie pôsobilo, keby sa týchto nelogických rozhodnutí zbavili, no dá sa to pochopiť. Horšie sú už nelogické situácie, do ktorých postavy dostali samotní tvorcovia scenárom, ktorý ich núti robiť rozhodnutia posúvajúce film smerom dopredu alebo aspoň tam, kam to daná scéna potrebuje.

 

 Takže nie, scenár nie je nepriestrelný: či už z hľadiska rozširovania mytológie, keď už sme po dvoch filmoch čakali oveľa viac informácií, ale aj z hľadiska nelogických scén. Nie je ich veľa a nenarúšajú tvoj zážitok, ale v prípade takého kvalitného filmu máme jednoducho vyššie očakávanie v každom aspekte. Sú to však chybičky krásy.

 

Niekto však môže mať väčší problém s tým, že dvojka v podstate kopíruje formát jednotky a neprichádza s ničím novým. Využíva podobné rozprávačské postupy a rovnako buduje aj napätie. V tomto prípade nám to však veľmi neprekážalo, keďže to stále perfektne funguje.

 

Pri niektorých scénach sa nebudeš vedieť pohnúť zo sedačky, pri iných ťa zase prekvapí ich vyskladanie alebo sa jednoducho potešíš, keď pochopíš, do akej situácie tvorcovia vložili postavy, ktoré v blízkosti mimozemšťana nemôžu ani ceknúť (záverečná scéna so stolíkom). V konečnom dôsledku sa tak prístup „more of the same“ môže brať ako negatívum, ale aj pozitívum.

 

Zdroj: Paramount Pictures

 

My sa v tejto dileme nachádzame na druhej strane barikády, keď na nás film jednoducho zafungoval vo väčšine scén, keď sa pre nespokojnejších divákov lámal chlieb. Tiché miesto 2 je stále jedinečný triler s unikátnym spracovaním. Prišiel tri roky po jednotke a v podstate len pokračuje v nastolenom trende, nijako však preto netrpí.

 

John Krasinski tak opäť dokazuje, že je nesmierne zručný režisér a aj z mála dokáže dostať absolútne nervy drásajúce scény, ktoré sú navyše zábavné. Nie vo vtipnej, ale skôr pohlcujúcej forme, ktorá ti nedovolí spustiť oči z plátna. Svoje kvality potvrdzuje Krasinski aj vo vynikajúcej záverečnej sekvencii s deťmi Marcusom a Regan Abbotovcami. Preskakuje medzi ich scénami a veľmi štýlovo nechá plynúť dej a ich následné činy.

 

Nesmierne v tejto scéne pomáha aj soundtrack, ktorý je opäť miestami špičkový, inokedy sa zase stiahne, aby do popredia vystúpil bezchybný zvukový dizajn a celková práca s tichom. Tvorcovia musia pre absenciu zvuku často pracovať oveľa výraznejšie s obrazom a kamerou, čo sa im zase raz neuveriteľne podarilo. Tak ako v prípade jednotky, aj v prípade dvojky platí, že po technickej stránke filmu niet čo vyčítať. 

 

 

Zdroj: Paramount Pictures

 

V rámci výčitiek, pokiaľ ide o recyklovanú formulku, však musíme tvorcov pochváliť za tematickú zmenu príbehu. Zatiaľ čo v jednotke boli kľúčoví rodičia, ich obeta a odvaha, v dvojke nastupujú na rad ich deti a obzvlášť nepočujúca Regan (Millicent Simmonds). Majú podarené charakterové momenty a obzvlášť spomínaný koniec filmu „v ich réžii“ si zaslúži minimálne poklonu.

 

Pri postavách musíme spomenúť aj Cilliana Murphyho a jeho sympatického Emmeta. Murphy už nemusí nikomu nič dokazovať, a tak ťa neprekvapí, že herecky zvláda každú jednu scénu a v priebehu niekoľkých svojich scén spraví z Emmeta nesmierne charizmatickú a uveriteľnú postavu. Všetci herci sú na tom výborne, a preto nás mrzí, že sme si viac neužili Leeho (John Krasinski).

 

Zosnulý manžel Evelyn Abbotovej (Emily Blunt) a hrdina jednotky je tak skvele napísaná a zahraná postava, že sa nedá nebyť jej fanúšikom. V dvojke ju znovu stretávame v rámci flashbacku do úplne prvého dňa invázie. Ide o skvelú sekvenciu a krátku možnosť znova si užiť Krasinského na kamere. 

 

Zdroj: Paramount

 

Tiché miesto 2 je vynikajúcim trilerom, ktorý poteší všetkých fanúšikov jednotky. Tí náročnejší, ktorí dúfali v „druhé Ježišovo znovuzrodenie“ v podobe transformácie novovytvoreného žánru, už po jednom filme budú sklamaní, ale myslíme, že takých divákov veľa nebude. Režisér a scenárista John Krasinski dokázal narýchlo (štúdio Universal chcelo pokračovanie čím skôr) zbúchať obstojný dej, a čo je dôležitejšie, famózne sa mu ho podarilo natočiť. 

 

Pokračovanie je stále napínavé, a aj keď by sme uvítali viac prekvapivých a originálnych nápadov (tvorcom začínajú citeľne dochádzať), sledovanie filmu sme si nesmierne užili. Možno je za tým fakt, že v kine sme už veľmi dlho neboli, no nedokázali sme odtrhnúť zrak od plátna. Špičková technická stránka, vynikajúca Krasinského réžia (spojenie troch dejových línií je perfektne vyskladané), množstvo napätia, úchvatná práca so zvukom, hercami a kamerou sa postarali o to, že sme s pokračovaním viac než spokojní.

 

Ak nám chystaný spin-off v roku 2023 prinesie celkom iný štýl a pohľad na tento svet, budeme radi, ak sa v klasickom pokračovaní Tiché miesto 3 zase vrátime k tomuto formátu, ktorý funguje skvele aj po druhýkrát. Dvojka si teda od nás odnáša osem a pol bodu z desiatich. Tak šmýkaj do kina a podpor jeden z tých filmov, ktoré si to ozaj zaslúžia.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Paramount Pictures
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 3 hodinami
Keď bola tínedžerka, pri výške 173 cm vážila len 48 kíl. „Dívala som sa na seba do zrkadla, videla som úplnú mŕtvolu a myslela som si, že je to normálne.“ Rozprávali sme sa s Veronikou Greinerovou, ktorá dnes vyhráva súťaže v street workoute.
včera o 21:15
Dnes uplynulo 45 rokov od jednej z najväčších leteckých tragédií v histórii Československa. Na Zlaté piesky pred očami kúpajúcich sa ľudí padlo lietadlo ČSA so 79 pasažiermi, roztrhlo sa na kúsky a zapichlo do vody tak, že mu trčal len chvost. My sme sa rozprávali s pracovníkom letiska, ktorý bol pri jazere s padnutým lietadlom medzi prvými.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa mužovi snažili odrezať hlavu a olympijská gymnastka podporila BLM TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa…
Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 € mesačne Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 € mesačne
Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu, potvrdilo…
V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu vraj pokúšal odrezať hlavu V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu vraj…
Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov: jedným prekáža sexizmus, iní si nič zvláštne nevšimli Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov:…
Raperka Sima pridala na Instagram fotku, kde jej otec ako malej dáva pusu. Sociálna sieť jej za to dala shadowban Raperka Sima pridala na Instagram fotku, kde jej otec ako malej dáva…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť