Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
8. júna 2021, 12:35
Čas čítania 3:50
Viktor Kniš

Minister Mikulec nosí 40-tisícový model hodiniek Hublot. Tvrdí, že je to dar a replika

POLITIKA ROMAN MIKULEC
Uložiť Uložené

Roman Mikulec je vášnivý zberateľ hodiniek, potvrdil to aj Refresheru. Minimálne dva kúsky z jeho zbierky však výrazne vytŕčajú.

Minister vnútra Roman Mikulec zbiera hodinky. Väčšina modelov, ktoré pred očami verejnosti vystriedal, môže mať hodnotu niekoľko stoviek eur, minimálne dva modely však z tejto cenovej kategórie na prvý pohľad vytŕčajú.

Dvaja odborníci na luxusné hodinky nezávisle od seba Refresheru potvrdili, že na verejne dostupných fotografiách z parlamentu má Roman Mikulec na ruke hodinky značky Hublot Spirit of Big Bang, ktoré sa predávajú za približne 40 000 eur.

Odporúčané
Minister vnútra Mikulec: Ak sa Slováci nezačnú správať zodpovedne, na rad príde povinná štátna karanténa (Rozhovor) Minister vnútra Mikulec: Ak sa Slováci nezačnú správať zodpovedne, na rad príde povinná štátna karanténa (Rozhovor) 11. februára 2021, 17:48

Druhým drahým modelom je už medializovaný kúsok značky Breitling, model Cockpit B50. Tie má vraj šéf rezortu vnútra od mamy a synov, pričom hodnotu jeho kancelária odhadla na 4 500 eur. Na oficiálnej stránke firmy Breitling sa predávajú za 7 050 eur. 

Na zberateľskú záľubu šéfa rezortu vnútra upozornil ako prvý na svojom facebookovom profile fotograf Michal Burza.

Mikulec: Je to dar a replika so sentimentálnou hodnotou

Bývalý pilot stíhačky a vysokopostavený funkcionár vo vojenskom spravodajstve Mikulec potvrdil, že je vášnivým zberateľom hodiniek. Tie od firmy Hublot si však jednak nekúpil sám a jednak ide podľa jeho slov o repliku vzácneho modelu. 

Refresher si s hovorkyňou ministerstva vnútra vymenil niekoľko správ, kým dostal odpoveď na otázku ku konkrétnym hodinkám. Kancelária ministra zdôrazňuje, že ani jeden kúsok zo zbierky Romana Mikulca nepresiahol hodnotu, pri ktorej vzniká povinnosť uviesť ho v majetkovom priznaní.

„Hodinky, na ktoré sa pýtate, sú darčekom, ktorý dostal v minulosti od blízkeho človeka z recesie. Samozrejme, ide o repliku luxusných hodiniek, ktoré nemajú pre pána ministra inú než čisto sentimentálnu hodnotu viazanú na konkrétnu chvíľu a človeka, ktorý mu ich daroval,“ napísala riaditeľka tlačového odboru Barbara Túrosová. 

Odporúčané
Roman Mikulec: Debata o pomoci pri inflácii by v škole bola na päťku, ale máme aj jednotky (Rozhovor) Roman Mikulec: Debata o pomoci pri inflácii by v škole bola na päťku, ale máme aj jednotky (Rozhovor) 6. júna 2022, 12:30

Roman Mikulec si hodinky nasadil, keď sa zúčastnil na odvolávaní Igora Matoviča v Národnej rade SR v súvislosti s plagiátom jeho diplomovej práce 23. júla 2020. Mikulec v parlamente rozprával približne 20 minút o zlyhaniach svojich predchodcov Roberta Kaliňáka a Denisy Sakovej.

Roman Mikulec
Zdroj: TASR/Martin Baumann

„Za pár stoviek“

Fotograf Michal Burza upozornil novinárov aj na niekoľko ďalších hodiniek, ktoré Roman Mikulec vystriedal na tlačových konferenciách či zasadnutiach vlády. Refresheru pomohol s identifikovaním konkrétnych modelov aj nadšenec Andrej Kiss, ktorý sa dlhodobo venuje predaju luxusných hodiniek. 

Skúsené oko Kissa aj na menej ostrých fotkách odhalilo modely od značiek Certina, Citizen alebo Casio. Vzhľadom na menej kvalitné zábery rozšíril rozpätie hodnôt na 300 až 1 500 eur, vo všetkých prípadoch však môže ísť o modely „za pár stoviek“. Minister nosí aj smart hodinky Garmin, ktoré sa predávajú za 200 až 600 eur. 

Podľa ministra vnútra tak najdrahším kúskom v jeho zbierke zostávajú hodinky značky Breitling. Tlačové oddelenie neodpovedalo na otázky, koľko kúskov luxusných hodiniek vlastní šéf rezortu a ani aká je odhadovaná celková hodnota hodiniek, ktoré minister Roman Mikulec nosí.

Mikulec
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Do priznania ich nedal

Minister vnútra nedeklaroval v majetkovom priznaní, že vlastní šperky. Opiera sa o ústavný zákon, z ktorého vyplýva, že by tak musel urobiť iba v prípade, keď hodnota jednej konkrétnej hnuteľnej veci presiahne hodnotu 21 805 eur. 

Odporúčané
Prečo chceli odvolať ministra vnútra Mikulca? Manažovanie utečeneckej krízy zveril ľuďom blízkym OĽaNO, pri vysvetľovaní zavádzal Prečo chceli odvolať ministra vnútra Mikulca? Manažovanie utečeneckej krízy zveril ľuďom blízkym OĽaNO, pri vysvetľovaní zavádzal 30. marca 2022, 7:30

„V súlade s ústavným zákonom 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov sa majetkovými pomermi podľa odseku 1 písm. e) rozumie:

vlastníctvo hnuteľnej veci, ak jej zvyčajná hodnota presahuje 35-násobok minimálnej mzdy, s uvedením jej druhu, vlastníckeho podielu a v prípade motorového vozidla aj továrenskej značky a roku jeho výroby,“ cituje hovorkyňa ministra zákon, z ktorého vyplýva, že šéf rezortu skutočne nemusí hodinky priznať. 

Dodáva, že všetky hodinky zo svojej zbierky nadobudol minister ešte pred nástupom do funkcie a do majetkového priznania ich neuviedol z dôvodu, že nepresahujú stanovenú hodnotu.

Mikulec začínal ako pilot stíhačky koncom deväťdesiatych rokov, neskôr rozbehol kariéru na ministerstve obrany, kde sa vypracoval z vedúceho staršieho referenta až na riaditeľa Vojenského spravodajstva.

Podľa hovorkyne si Roman Mikulec zarobil na hodinky aj vďaka svojmu pôsobeniu v súkromnej sfére. Od roku 2013 do roku 2020 pracoval pre Slovnaft ako regionálny bezpečnostný manažér. V tom čase v Slovnafte pracoval aj jeho súčasný poradca a bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak ako riaditeľ ochrany podniku v Slovnafte. 

Odporúčané
Mikulec fejkmi 40-tisícových Hublotov legitimizuje ohrozovanie duševného vlastníctva. Zobral si ich k prezidentke aj k Matovičovi Mikulec fejkmi 40-tisícových Hublotov legitimizuje ohrozovanie duševného vlastníctva. Zobral si ich k prezidentke aj k Matovičovi 10. júna 2021, 13:58

„Na rozdiel od svojich politických predchodcov, ktorí zo svojho doterajšieho, nazvime to, platu politika nevedia vierohodne vysvetliť hodinky a mobilné telefóny v hodnote tisícov a desaťtisícov eur, minister Mikulec bol vlastníkom hodiniek ešte pred vstupom do politiky,“ uviedla Túrosová. 

Mikulec
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Bude čeliť odvolávaniu v parlamente

Návrh na iniciovanie schôdze na odvolávanie Mikulca pripravuje opozičný Smer-SD, mimoriadnu schôdzu podporí aj Hlas. Podať ho chcú tento týždeň tak, aby sa mimoriadne rokovanie mohlo konať počas plánovanej júnovej schôdze parlamentu.

Šéfa rezortu vnútra chcú odvolávať v súvislosti s podozreniami z manipulovania vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek. Pochybnosti vraj vyplynuli zo správy Slovenskej informačnej služby, kvôli ktorej sa stretli Eduard Heger, Zuzana Čaputová, Daniel Lipšic, Roman Mikulec a ďalší v budove SIS. 

Minister vnútra Roman Mikulec má plnú podporu premiéra Eduarda Hegera, za Mikulcom stojí podľa predsedu vlády aj koalícia. Tvrdí, že sa pri tom opiera o vyjadrenia koaličných partnerov. Verí, že koalícia tento pokus o rozkol ustojí.


„V tomto je koalícia jednotná a stojí za ministrom vnútra. Takisto má minister vnútra moju plnú podporu,“ reagoval premiér. 

Postoj Sme rodina zatiaľ nie je jednoznačný. Minister práce Milan Krajniak v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo povedal, že minister vnútra sa stráca v tom, čo sa mu v rezorte deje. „Nie je možné, aby jedni policajti zatýkali druhých a opačne, tak dobrý minister vnútra nekoná,“ vyhlásil Krajniak. V súvislosti s týmito vyjadreniami by sa malo konať stretnutie Heger – Krajniak – Mikulec. 

Motiváciou Krajniaka môže byť aj skutočnosť, že NAKA nedávno zadržala bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý je veľmi dobrým kamarátom ministra práce. Vladimír Pčolinský má v strane brata a manželku, obvinený je z korupcie. Stíhajú ho väzobne. 

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský a poslankyňa koaličného hnutia Adriana Pčolinská budú hlasovať za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca. 


„Budem hlasovať za odvolanie ministra, pretože nemá moju dôveru dlhodobo, nie je to otázka dvoch mesiacov alebo krátkeho obdobia. Myslím si, že absolútne nezvláda svoj rezort. Reagovať na všetky otázky v zmysle, že ´ja nič neviem, ja o ničom netuším, ja na nič nemám dosah´, to nie je minister vnútra,“ skonštatoval pre TASR Pčolinský s tým, že v polícii je totálny rozvrat a vojna policajtov.

Domov
Zdieľať
Diskusia