hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche.…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len…
Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť. Samovraždy sa stávajú, každých 7 sekúnd musíme ukázať, že nespíme Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť.…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad mini aj Apple Watch 7 Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový…
Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v nich platiť zákaz cestovania Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal…
Politika

Kto je budúci premiér Eduard Heger?

Eduard Heger sa stane predsedom vlády tak, že si s Igorom Matovičom vymení svoje miesto. Nenápadný politik po roku na ministerstve financií prevezme jeden z top postov v štáte.

Viktor Kniš
29. marec 2021, 10:50 Čas čítania: 3:39
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Kto je budúci premiér Eduard Heger?
Zdroj: TASR
Politika
0
Viktor Kniš
29. marec 2021, 10:50
Čas čítania: 3:39

Kto je budúci premiér Eduard Heger?

Eduard Heger sa stane predsedom vlády tak, že si s Igorom Matovičom vymení svoje miesto. Nenápadný politik po roku na ministerstve financií prevezme jeden z top postov v štáte.

Viktor Kniš
29. marec 2021, 10:50
Čas čítania: 3:39
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Kto je budúci premiér Eduard Heger?
Zdroj: TASR

Predseda vlády Igor Matovič podá demisiu a vo funkcii ho nahradí Eduard Heger z hnutia OĽaNO. Matovič však aj naďalej zostane vo vláde – stane sa ministrom financií, a tak pôjde na prvý pohľad o „výmenu“ na dvoch kľúčových pozíciách v štáte. Dôvodom je žiadosť o rekonštrukciu vlády, ktorú pred skoro mesiacom vyslovil predseda strany Sloboda a solidarita. 

 

Ako obchodoval so slovenskou vodkou

Životopis Eduarda Hegera je pomerne stručný a zachytáva jeho približne 20-ročné manažérske a 4-ročné politické skúsenosti. Začínal ako manažér reštaurácií Kohútik a Sloník, neskôr pôsobil ako vedúci predaja a junior konzultant. 

 

Najbohatšie skúsenosti má z firmy Old Nassau Imports, LLC., USA, ktorá do Spojených štátov vyvážala známu slovenskú vodku Double Cross. Spoločnosť obchodujúcu s alkoholom viedol súčasný bratislavský župan za SaS Juraj Droba a Eduard Heger v nej pôsobil ako country manažér. V čase Hegerovho manažovania sa firme darilo – v najlepších časoch vyvážala do Spojených štátov skoro 200-tisíc fliaš luxusnej vodky, ktorá sa na Slovensku predáva za približne 60 eur, informuje Denník N

 

Eduard Heger hovorí plynule anglicky, rok a pol strávil v Spojených štátoch.

 

Po desiatich rokoch v alkoholovom biznise si to Heger namieril rovno do vysokej politiky, keď sa stal opozičným poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Vo voľbách získal 15 257 preferenčných hlasov.

 

 

Zdroj: TASR

(Ne)veriaci Heger

Dnes je na YouTube dostupných hneď niekoľko videí, ktoré Hegera vykresľujú ako hlboko veriaceho človeka. No nebolo to tak vždy. Neveriaci Heger sa stal kresťanom, keď mu náhle zomrel otec.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2404 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Samey: Anarchia nie je o pálení vlajok a rozbíjaní výkladov (Rozhovor)Samey: Anarchia nie je o pálení vlajok a rozbíjaní výkladov (Rozhovor)
Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť. Samovraždy sa stávajú, každých 7 sekúnd musíme ukázať, že nespímeMladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť. Samovraždy sa stávajú, každých 7 sekúnd musíme ukázať, že nespíme
Česko-slovenské Too Hot to Handle? Navštívili sme vilu na exotickom ostrove, kde natáčajú novú reality šou, takéto budú pravidláČesko-slovenské Too Hot to Handle? Navštívili sme vilu na exotickom ostrove, kde natáčajú novú reality šou, takéto budú pravidlá
VIAC

 

Heger bol od roku 2006 do roku 2010 zástupcom Slovenska v správnej rade siete ENC, neskôr členom výkonného výboru siete kresťanských komunít v Európe.

 

„ENC pozostáva z komunít, ktoré sú buď ekumenické, alebo komunity jednej kresťanskej denominácie. Tieto komunity možno nazvať aj ‚komunitami tretej cesty‘. Nie sú to cirkvi ani rehoľné rády, ale skôr ‚tretia cesta‘ uplatňovania biblického ideálu kresťanskej komunity,“ vysvetľuje napríklad web Maranathapo.

 

Zdroj: TASR

 

Keď sa stal Eduard Heger ministrom a dostal sa do povedomia širokého publika, na YouTube začali byť čoraz populárnejšie jeho staršie videá, na ktorých prezentuje svoje názory ako silno veriaci človek. S Richardom Vašečkom a Marekom Krajčím rozpráva napríklad o tom, ako si už nevie predstaviť vzťah so ženou, ktorá neverí v Boha, aj keď jeden taký mal a práve k tomu sa nevydaril. 

 

Video, v ktorom mladší Eduard Heger „telepaticky získava rady od Ducha Svätého“, má viac ako 110-tisíc prehratí. „Prichádzaním do svetla a otváraním sa pre Boha má priestor Duch Svätý, aby prichádzal do nás ako do chrámu,“ hovorí Heger vo videu. 

 

Heger si myslí, že cirkev funguje najlepšie, keď je financovaná z príspevkov samotných veriacich. Povedal to v šou Spoznaj Kandidáta tesne pred parlamentnými voľbami. Odluka cirkvi od štátu sa podľa neho odďaľuje preto, že na Slovensku majú cirkvi znárodnené majetky, myslí si však, že sa s tým „treba popasovať“.

 

Poslanec a tieňový minister financií

Hegera priviedli do politiky dvaja konzervatívci – Richard Vašečka a Marek Krajčí. „Eduard Heger je člen vodcovského tímu spoločenstva Martindom v Bratislave, ekonóm a podnikateľ. Jeho túžbou je, aby sa ľudia na Slovensku mali dobre. Do politiky chce priniesť svoje skúsenosti, vedomosti a Božie pohľady na veci,“ napísal o ňom Vašečka na Facebooku krátko pred voľbami v roku 2016. 

 

V parlamente sa Heger stal členom výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva a podpredsedom klubu OĽaNO pre personálne záležitosti. Pre Denník N to odôvodnil tým, že OĽaNO nie je štandardná strana a zakladá si na vzťahoch.

 

Eduard Heger bol vždy tichým a nenápadným poslancom bez káuz, jeho tvár začali ľudia spoznávať v momente, keď sa stal tieňovým ministrom financií a hospodárstva, k čomu mu zablahoželal aj vtedajší minister financií. „Blahoželám Eduardovi Hegerovi k získaniu pozície tieňového ministra financií a teším sa na spoluprácu,“ uviedol Kažimír v roku 2018.

 

Heger pozíciu využil a Kažimíra začal verejne kritizovať. Napríklad za to, že si „vyberá pár skupín obyvateľstva a na ostatných nemyslí“. Už v tom čase sa chcel Heger približovať k najvyspelejším krajinám EÚ. Heger ostro kritizoval vládu aj za nákup amerických stíhačiek F-16. 

 

Zdroj: TASR

Prijateľný „Edo“

Novinári sa, pochopiteľne, predstaviteľov ďalších koaličných strán pýtali, či si na základe skúseností, ktoré s Hegerom majú, myslia, že bude dobrým predsedom vlády. Hegerovi sa darilo aj ako šéfovi rezortu financií, odborníci ho hodnotia ako ministra, ktorý nerobil zbytočné komunikačné ani odborné chyby.

 

„Vítam tento krok premiéra Igora Matoviča, ktorým sa ukončí táto kríza v koalícii, ktorou sme nechtiac traumatizovali celé Slovensko. Pevne verím, že sa zomkneme a budeme to spolu ťahať ďalej,“ reagoval na koniec krízy predseda Sme rodina Boris Kollár.

 

Heger má aj dôveru strany Za ľudí. „Veríme, že vládna koalícia sa začne s novou energiou a s novou dynamikou venovať problémom ľudí. Čakajú nás nové výzvy,“ povedala Remišová. Hegera označila za človeka ochotného hľadať konsenzus, čo považuje za dôležitú úlohu predsedu vlády. Zároveň sa vraj s Hegerom dohodli, že bude v pravidelnom kontakte aj s ich poslaneckým klubom.

 

Strana SaS deklarovala, že je pripravená vrátiť sa do vlády po tom, čo ešte v závere týždňa oznámila dočasné pozastavenie koaličnej zmluvy. „Sme pripravení podpisom vyjadriť podporu budúcemu premiérovi Eduardovi Hegerovi,“ podotkla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Už skôr komentovala nového premiéra Jana Bittó Cigániková. „Edo Heger je inteligentný človek. Dokáže spájať a komunikovať,“ povedala. 

 

Po približne štyroch týždňoch hlbokej koaličnej krízy Igor Matovič oznámil, že požiadavke Sulíka vyhovie a ustupuje od svojho ultimáta, a preto sa do svojich rezortov vrátia aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister školstva Branislav Gröhling, minister zahraničných vecí Ivan Korčok a minister hospodárstva Richard Sulík. 

 

Nominantom na post ministra zdravotníctva je Vladimír Lengvarský, potvrdil pre Refresher Jaroslav Naď. Zároveň dodal, že Milan Krajniak sa už pravdepodobne nebude chcieť vrátiť do exekutívy ako šéf rezortu práce a strana Sme rodina už má svojho kandidáta. 

 

Nový kabinet predstaví Heger prezidentke Zuzane Čaputovej v utorok. Ešte dopoludnia podá demisiu Igor Matovič.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy politika
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4.…
Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť. Samovraždy sa stávajú, každých 7 sekúnd musíme ukázať, že nespíme Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť.…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad mini aj Apple Watch 7 Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad…
Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v nich platiť zákaz cestovania Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť