Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. februára 2021, 9:01
Čas čítania 1:08
Adam Novosad

Apple investuje 3,6 miliardy dolárov do automobilky, ktorá na Slovensku vyrába autá. Vyvinú spoločne elektromobil

TECH APPLE KIA SLOVENSKO
Uložiť Uložené

V nasledujúcich rokoch bude Apple zintenzívňovať svoj vývoj elektromobilu spoločne s automobilkou Kia.

Spoločnosť Apple plánuje zintenzívniť vývoj svojho prvého elektromobilu, a tak vo svete motorizmu hľadala spoľahlivého partnera. Všetky indície momentálne naznačujú, že ho Apple našlo v juhokórejskej značke Kia, ktorá už dlhé roky vyrába autá aj na Slovensku.

Zmluvu s touto značkou by vraj Apple malo podpísať už okolo 17. februára a prvý elektromobil by sa na trhu mohol objaviť v roku 2024, informuje CNBC.

Odporúčané
Treba raňajkovať? Musíš mäso umyť pred varením? A môžeš zjesť jogurt po záruke? Odpovedá odborníčka na výživu (Rozhovor) Treba raňajkovať? Musíš mäso umyť pred varením? A môžeš zjesť jogurt po záruke? Odpovedá odborníčka na výživu (Rozhovor) 3. februára 2021, 14:30

Aj keď má Kia na Slovensku značnú pôsobnosť, zrejme sa na výrobu Apple elektromobilu nemôžeme tešiť. Zverejnené informácie hovoria o tom, že Apple do Kia investuje 3,6 miliardy dolárov, pričom elektrické a autonómne vozidlá plánuje vyrábať na území Spojených štátov amerických v štáte Georgia.

Nevedno, či by sa výroba mohla v budúcnosti presunúť aj do Európy a nakoľko by podmienky výroby spĺňala infraštruktúra vybudovaná v závode Kia na Slovensku.

Podľa prvotných správ táto spolupráca značne urýchli vývoj elektromobilu aj uvedenie auta na trh, pretože z pôvodného plánu na približne 5 rokov sa údajne plán scvrkol na menej ako štyri roky. Už v roku 2024 chce mať Apple svoj elektromobil, ktorého projekt sa teraz familiárne označuje ako Apple Car, dostupný na trhu.

Odporúčané
Neďaleko Slovenska vystúpi Travis Scott či Nicki Minaj. Na ktoré koncerty a festivaly sa oplatí ísť toto leto? (PREHĽAD) Neďaleko Slovenska vystúpi Travis Scott či Nicki Minaj. Na ktoré koncerty a festivaly sa oplatí ísť toto leto? (PREHĽAD) 16. apríla 2024, 12:30

Analytik Ming-či Kuo patriaci medzi najspoľahlivejšie zdroje z prostredia Apple však naďalej tvrdí, že elektromobil môžeme očakávať až v roku 2025. Spolupráca so značkou Kia uľahčí najmä základný vývoj vozidla, pretože Apple sa chystá použiť existujúcu platformu E-GMP od Hyundai, ktorá značky Kia vlastní.

Aj jej nedávna zmena loga na modernejšie a atraktívnejšie zrejme súvisí s tým, ako chce osloviť čoraz mladších zákazníkov zameraných na inovácie.

Domov
Zdieľať
Diskusia