Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 19. 1. 2021 meniny má Drahomíra, Mário

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
15
Viktor Kniš
10. december 2020, 6:00
Čas čítania: 4:50

PREHĽAD VIANOČNÉHO LOCKDOWNU: Ktoré obchody a prevádzky sú otvorené, kedy a kde potrebuješ testy a ako je to s cestovaním?

Pripravili sme podrobný prehľad opatrení, ktoré začnú postupne platiť pred Vianocami.

Viktor Kniš
10. december 2020, 6:00
Čas čítania: 4:50
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
PREHĽAD VIANOČNÉHO LOCKDOWNU: Ktoré obchody a prevádzky sú otvorené, kedy a kde potrebuješ testy a ako je to s cestovaním?
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Na Slovensku sa od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Deťom sa zároveň začnú prázdniny. Tento alternatívny „vianočný lockdown“ má platiť minimálne tri týždne – približne do 10. januára, kedy na základe epidemiologickej situácie krajina prejde na tzv. semafór. Dôvodom je nárast počtu nových prípadov koronavírusu a čoraz viac preplnené nemocnice. 

 

Premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas zároveň nevylúčili, že prísne opatrenia budú v niektorých regiónoch trvať aj dlhšie. 

 

Prvé zmeny však prichádzajú už od piatku 11. decembra, keď budú musieť prevádzkovatelia reštaurácií zatvoriť terasy. Pripravili sme prehľad najdôležitejších otázok a odpovedí, ktoré Slovákom pomôžu orientovať sa v nových avizovaných opatreniach. Úrad verejného zdravotníctva oficiálne zverejní vyhlášky až v nasledujúcich dňoch, niektoré detaily sa teda ešte môžu meniť. 

 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako to bude s cestovaním pred Vianocami a počas Vianoc v rámci Slovenska
  • Ako to bude s lyžovačkami
  • Čo ak sa situácia nezlepší ani po novom roku
  • Ako „vianočný lockdown“ zmení režim v školách
  • Či bude plošné testovanie
  • Prečo sa nemení režim na hraniciach
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Môžem sa ešte najesť v reštaurácii?

Od piatku je podľa najnovšej vyhlášky Úradu verejného zdavotníctva zakázané podávať jedlo už aj na terasách reštaurácií. Reštaurácie môžu jedlo vydávať len so sebou cez výdajné okienko. 

 

Hlavný hygienik tiež vyzval, aby verejnosť nenavštevovala vianočné trhy. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1614 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Pokémon mánia: Hodnoty kartičiek stúpajú a trend sa pomaly dostáva aj na SlovenskoPokémon mánia: Hodnoty kartičiek stúpajú a trend sa pomaly dostáva aj na Slovensko
Kolíková, Danko, Vallo, Cibulková aj Rattaj. Pumpa postupne ovládla televíznu zábavu, priestor v nej dostávajú netypickí hostiaKolíková, Danko, Vallo, Cibulková aj Rattaj. Pumpa postupne ovládla televíznu zábavu, priestor v nej dostávajú netypickí hostia
Fcvk_Kvlt, Fallgrapp, Vi3e a mnohí ďalší. Nakŕm svoje uši slovenskou alternatívnou hudbouFcvk_Kvlt, Fallgrapp, Vi3e a mnohí ďalší. Nakŕm svoje uši slovenskou alternatívnou hudbou
VIAC

V prípade, že reštaurácie nebudú rešpektovať nariadenia ÚVZ, môžu dostať pokutu až do výšky 20-tisíc eur. 

Kedy a kde budem môcť nakupovať pred Vianocami? 

Do 21. decembra budú otvorené všetky obchody aj obchodné centrá bez výnimky. Naďalej bude platiť pravidlo 1 zákazník na 15 metrov štvorcových aj vyhradené nákupné hodiny pre dôchodcov. Tri dni pred Štedrým dňom budú môcť byť otvorené len obchody s potravinami, drogérie a lekárne.

 

Presný zoznam známy nie je, mala by ho špecifikovať vyhláška, obchodné centrá a ďalšie obchody by však mali zostať zatvorené až do 10. januára, kedy budú odborníci situáciu prehodnocovať a Slovensko postupne otvárať podľa regiónov. 

Ako to bude s cestovaním pred Vianocami a počas Vianoc v rámci Slovenska? 

V rámci Slovenska sa budú môcť všetci pohybovať voľne bez potreby potvrdení o negatívnom výsledku antigénového alebo PCR testu. Počas Vianoc bude platiť iný režim ako počas Veľkej noci, keď Slováci mohli cestovať medzi okresmi len v obmedzenom režime. Voľne sa môžu všetci na území krajiny pohybovať pred Vianocami aj počas sviatkov aj po novom roku. 

Menia sa pravidlá na hraniciach? 

Režim na hraniciach sa meniť nebude, podľa premiéra Igora Matoviča je na Slovensku situácia horšia ako v okolitých krajinách. 

 

Naďalej platí, že pre návrat z krajín EÚ je potrebné potvrdenie negatívneho výsledku PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Návrat pre Slovákov bez výnimiek (študenti, pendleri) je možný aj bez testov, v takom prípade však je povinné absolvovať 10-dňovú povinnú karanténu. 

Počas Vianoc chcem ísť do kostola, do posilňovne a na wellness. Môžem? 

Kostoly, kiná, ako aj fitnescentrá môžu naďalej fungovať za podmienok ako doteraz. Hygienici budú hovoriť s predstaviteľmi cirkví a apelovať na nich, aby upravili opatrenia, ktoré sú momentálne nastavené na šachovnicové sedenie, očakáva sa totiž väčší nápor. Riešením by mohla byť väčšia frekvencia omší. 

 

Kaderníctva či iné služby zadefinuje Úrad verejného zdravotníctva SR vo vyhláške, ktorú plánuje zverejniť na budúci týždeň v pondelok. Opatrenia budú vyzerať podobne ako počas tohtoročnej Veľkej noci, podotkol Ján Mikas.

 

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Budem môcť stráviť Silvester v hoteli? 

Návštevníci hotelov budú musieť mať od 14. decembra 2020 potvrdenie o negatívnom výsledku PCR testu alebo antigénového testu, ktorý je starý maximálne 72 hodín. Nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch.

 

V prípade, že je pobyt v hoteli dlhší ako 3 dni, návštevník sa musí ísť pretestovať aj v rámci svojej dovolenky. Testovať budú môcť aj samotné hotely, odberné miesto si však musia zriadiť svojpomocne.

 

Prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov.

Ako to bude s lyžovačkami? 

Lyžovačky budú aj naďalej, od 14. decembra ich však čaká oveľa prísnejší režim spoločne s hotelmi. Vleky a lanovky však premávať môžu. Potrebné bude potvrdenie o negatívnom výsledku PCR testu na COVID-19, ktorý musí byť starý najviac 72 hodín. Testovať sa budú musieť všetci návštevníci lyžiarskych stredísk starší ako 10 rokov.

 

Hlavný hygienik potvrdil, že nie je možné odkontrolovať ľudí v chatách (ubytovanie mimo hotelov po vlastnej osi), nespresnil, ako budú vykonávať kontrolu na svahoch. V lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti. 

 

Stravovacie zariadenia na svahoch budú fungovať, ak ide o formu bufetov a výdajných okienok, nie uzavretých priestorov. 

Môžu byť momentálne deti v školách?

Žiaci 5. – 9. ročníka základných a všetci študenti stredných škôl na Slovensku môžu momentálne navštevovať školské zariadenia len v prípade, že postupujú podľa najnovšej vyhlášky. Otváranie škôl je momentálne dobrovoľné, rozhodnúť môže zriaďovateľ alebo riaditeľ. Následne sa musí antigénovým testom otestovať žiak a aspoň jeden jeho zákonný zástupca a všetci učitelia. 

 

Doklad o negatívnom výsledku testu nemôže byť starší ako 7 dní a v niektorých prípadoch ho môže nahradiť potvrdenie o výnimke. Školy, ktoré chcú mať otvorené, by sa mali ozvať Úradu vlády na emailovú adresu detidoskol@vlada.gov.sk. Na školách, ktoré sa do testovania nezapoja, naďalej prebieha dištančná výučba. 

Ako „vianočný lockdown“ zmení režim v školách?

Vianočné prázdniny sa začínajú 21. decembra a trvať budú minimálne tri týždne. To sa týka všetkých základných a stredných škôl. Školské prázdniny sa budú týkať aj materských škôl. Pre tých rodičov, ktorí nevyhnutne potrebujú škôlky, budú fungovať núdzové možnosti. 

 

Po 10. januári budú odborníci vyhodnocovať situáciu na základe jednotlivých regiónov podľa semafórov. Zatiaľ nie je vylúčené, že sa otvoria len niektoré školy, prípadne sa v rizikových červených okresoch môže postupovať aj podľa vyhlášky zo 7. decembra, ktorá sa týka testovania rodičov, žiakov a učiteľov antigénovými testami. 

 

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Čo v prípade, že sa situácia nezlepší ani po Novom roku?

„Vianočný lockdown“ bude na celom Slovensku platiť minimálne tri týždne v každom okrese. V regiónoch s najhoršou epidemiologickou situáciou to môže byť aj o niekoľko týždňov dlhšie.

 

Ak bude pod kontrolou najmä situácia v nemocniciach, tak postupne budú končiť lockdowny a zavretia podľa incidencie v danom okrese. Premiér Igor Matovič upozornil, že niekde môžu trvať prísne opatrenia tri týždne, a to do 10. januára, avšak v najhorších regiónoch to môže trvať o pár týždňov viac.

 

V takom prípade by v okresoch neboli otvorené niektoré obchody, prevádzky ani školy a veľké firmy by museli pravidelne testovať zamestnancov.

Richard Sulík má nakúpiť milióny testov. Bude sa plošne testovať? 

Plošné testovanie antigénovými testami v súčasnosti nie je v pláne v žiadnej forme. Premiér napriek tomu poveril ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nakúpil milióny testov, ktoré by mali zatiaľ využívať najmä nemocnice, domovy sociálnych služieb a neskôr školy a veľké podniky. 

 

Hromadné povinné testovanie neplánuje vláda pred Vianocami, počas nich a ani po ich skončení, to sa však môže zmeniť. Voľne sa môžu Slováci pohybovať aj bez certifikátkov. 

 

Každý, kto sa chce dobrovoľne z vlastnej iniciatívy otestovať antigénovým testom môže navštíviť tzv. mobilné odberové miesto, kde je možné otestovať sa zadarmo a bez udania dôvodu. Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že negatívny výsledok antigénového testu nezaručuje, že pacient nie je nakazený koronavírusom. PCR testy sú oveľa presnejšie a zachytávajú aj pozitívnych pacientov s menšou vírovou náložou.

Som zamestancom/zamestnávateľom vo veľkej firme, ako sa ma nové pravidlá dotknú? 

Podniky nad 500 zamestnancov budú musieť od 28. decembra pravidelne testovať svojich zamestnancov antigénovými testami. Toto opatrenie bude platiť minimálne do skončenia plošného vianočného lockdownu. Pri prechode na semafór sa budú testovať už len firmy nad 500 zamestnancov v červených regiónoch, v oranžových to potrebné nebude. Epidemiológovia budú vyhodnocovať, či sa majú zamestnanci testovať raz za 7 ,14 alebo 21 dní. Antigénové testy má zabezpečiť pre zamestnávateľov ministerstvo hospodárstva. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Jaroslav Novák Tagy: otazky a odpovede, Koronavírus
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.