Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
2. decembra 2020, 14:30
Čas čítania 7:07
Dominik Vetrák

V čom Xbox Series X prekonal PS5 a v čom je zase japonská konzola niekoľkonásobne lepšia?

TECH PS5 XBOX SERIES X/S
Uložiť Uložené

Odveká otázka, PlayStation versus Xbox. Zodpovedali sme ju aj po vydaní next-gen konzol.

Next-gen konzoly sú konečne vonku a aj keď je možné, že PlayStation 5 nezoženieš ešte najbližšieho pol roka, v redakcii ich máme obe. Po niekoľkých dňoch a týždňoch hrania na oboch už vieme detailne porovnať obe „monštrá“ a priniesť ti čo možno najobjektívnejšie porovnanie. Ktorá konzola je v čom lepšia a ktorá zase v jednotlivých aspektoch prekvapila či sklamala?

V článku sa nebudeme zameriavať na hardware ako taký. Technické špecifikácie poznáme dlhé mesiace. V porovnaní sa zameriame na najzaujímavejšie a najväčšie rozdiely medzi konzolami. 

Odporúčané
Recenzia: PlayStation 5 Recenzia: PlayStation 5 24. novembra 2020, 14:31
Odporúčané
Recenzia: Xbox Series X Recenzia: Xbox Series X 5. novembra 2020, 15:00

1. SSD a rýchlosť načítavania

PS5 má oveľa rýchlejšie SSD, vďaka čomu sa taký Spider-Man: Miles Morales či Demon’s Souls načítajú po smrti či z menu do hry v priebehu pár sekúnd. Osobne si už nevieme predstaviť hrať na PS4 a čakať celé minúty, kým sa nám načíta level.

Avšak, ak hráš skôr staršie hry, respektíve tituly pre starú generáciu konzol (PS4, Xbox One) a veľmi ti záleží na rýchlom načítavaní, budeš ich chcieť hrať na Xbox Series X/S.

Xbox totiž pracoval na spätnej kompatibilite so staršími hrami celé roky, a tak sa na ich systéme hry aj lepšie načítavajú. Čo sa však týka noviniek, PS5 je jasný víťaz. 


2. Vstavaná pamäť

SSD v PS5 ti ponúkne okolo 670 GB pre inštalovanie hier. Na prvý pohľad sa to môže zdať málo... a ono je to pravda. Úložné miesto sme zaplnili už v prvý deň hrania sa na PS5. Nainštalovali sme si všetky launch hry, pár ďalších exkluzivít a niekoľko indie hier.

Následne sme si chceli nainštalovať Red Dead Redemption 2, čo sa nám už nepodarilo. SSD v PS5 umožňuje kvalitnejšiu komprimáciu dát, a tak sú hry nainštalované na PS5 o čosi menšie ako tie na PS4. Celkovo je však 670 gigabajtov veľmi málo. Obzvlášť v dobe, kedy majú hry bežne 100 či 150 gigabajtov. V tomto ohľade teda poteší Xbox Series X, ktorého SSD ponúka až 800 gigabajtov pre tvoje hry. To je značný rozdiel. 

3. Exkluzívne hry

Myslíme, že tu sa nemáme, o čom baviť. PlayStation malo v exkluzivitách vždy navrch a zdá sa, že aj vždy mať bude. Stačí sa pozrieť na hry, ktoré už vyšli pre PS5 a ktoré pre Xbox Series X/S. A aby toho nebolo málo, v roku 2021 uvidíme na PS5 hry, ako: Horizon: Forbidden West, God of War 2, Gran Turismo 7, Returnal, Ratchet & Clank: Rift Apart a mnohé, mnohé ďalšie. 

Odporúčané
Ktorú konzolu kúpiť na Vianoce? Je v roku 2023 lepší Xbox, PlayStation či Nintendo? Ktorú konzolu kúpiť na Vianoce? Je v roku 2023 lepší Xbox, PlayStation či Nintendo? 25. novembra 2023, 9:30


Ak si konzolu kupuješ primárne kvôli hraniu tých najlepších hier, PlayStation je pre teba jasnou voľbou. Microsoft v posledných rokoch nakúpil štúdiá na vytváranie takýchto hier, pár rokov si na ne však ešte počkáme. 


4. Game Pass versus PS Plus/PS Now

Game Pass je najhodnotnejšia herná služba vôbec. Za mesačný poplatok 15 eur (vždy sa dajú kúpiť zľavnené predplatné, častokrát 3-mesačné za nejakých 30 či 40 eur) si budeš môcť stiahnuť takmer 300 hier. Sem tam nejaká zo služby odpadne, no Microsoft ich vždy pridá viac.

Očakávané indie hry tam vychádzajú častokrát v deň vydania, no do služby sa dostávajú aj veľké hry, ako napríklad Red Dead Redemption 2 či Doom Eternal. 

PS Plus na druhej strane ponúka každý mesiac oveľa kvalitnejšie hry ako Xbox Live Gold. Pre majiteľov PS5 má aj skvelú kolekciu 20 hier, ktoré si chce zahrať snáď každý hráč. PS Now, služba podobná tej Game Passu, je však stále nedostupná vo väčšine krajín. Navyše, ani zďaleka neponúka také skvelé hry ako Game Pass.

V tomto ohľade teda jednoznačne vyhráva Xbox. Možno si konzolu nekúpiš kvôli Game Pass (ak si náruživý hráč, ušetríš vďaka nemu stovky eur, čo ti garantujeme), ale ak už máš Xbox a popritom si nepredplácaš Game Pass, je to akoby si jedol polievku vidličkou. 

5. Nové užívateľské rozhrania na konzolách

Microsoft si pripravil len vylepšenú verziu menu z Xbox One. Iste, funguje skvelo, je rýchle, no až príliš nám pripomína „počítačové menu“. Niektoré aplikácie dostávajú príliš veľa priestoru, rovnako ako sociálne aktivity. Menu pre Xbox funguje skvelo, no oproti menu pre Xbox One sa takmer vôbec nezmenilo. Chýba tomu pocit, že naozaj zapínaš next-gen konzolu. 

Odporúčané
RECENZIA: Spider-Man 2 na PS5 – najlepšia superhrdinská hra histórie, ktorej však chýbajú ambície RECENZIA: Spider-Man 2 na PS5 – najlepšia superhrdinská hra histórie, ktorej však chýbajú ambície 16. októbra 2023, 16:00

Takýto pocit sa sa v prípade PlayStation 5 dostavil. Užívateľské rozhranie na PS5 má vynikajúci dizajn a z estetického hľadiska naozaj pôsobí ako niečo nové a čerstvé. Bohužiaľ, ako sme už písali v recenzií, menu má strašne veľa nedostatkov, trpí bugmi a celé to z hľadiska praktickosti a funkcionality pôsobí ako beta test.

Ak si budeme porovnávať menu konzol o pár mesiacov, PS5 túto súťaž úplne rozpráši. Avšak, momentálne je to skôr remíza. Xbox nepriniesol žiadne inovácie a PlayStationu zase poriadne nefungujú.  

6. Ovládače

Nesmierne dôležitou súčasťou konzol sú aj ich ovládače. Minulú generáciu mal ovládač o trochu lepší Xbox. Môže za to jeho tvar či celkový pocit z hrania. PlayStation zase malo prelomový touchbar a nemusel si na ňom večne vymieňať tužkové baterky, takže mali oba ovládače niečo do seba. 

Po vzore menu sa Xbox nezaťažoval robiť veľké úpravy ani s ovládačom. Ovládač pre Xbox Series X/S je v podstate len revíziou staršieho modelu s novým tlačidlom a drsnejšou, kvalitnejšou zadnou stranou (stále využíva tužkové baterky, ach). Na druhej strane máme revolučný DualSense. 

Ovládač s haptickým feedbackom a adaptívnymi tlačidlami/spúšťami vzadu má množstvo zaujímavých funkcií. Akonáhle ich vyskúšaš v Astro’s Playroom či Demon’s Souls, pochopíš, o čom je reč. Ovládač sme do detailu rozobrali v tomto článku, kde sa dozvieš, prečo je 10-krát lepší ako ten pre Xbox.

Odporúčané
Ovládač DualSense pre PS5 je skutočnou revolúciou v hraní. Prečo je dôležitejší než grafika či SSD? Ovládač DualSense pre PS5 je skutočnou revolúciou v hraní. Prečo je dôležitejší než grafika či SSD? 20. novembra 2020, 16:30


7. Hlučnosť konzol

Všetci dobre vieme, že PS4 bola z hľadiska hlučnosti jedna obluda. Naše PS4 Pro vydávalo neuveriteľné zvuky a v posledných rokoch hrania nám už celkom znechucovalo pocit z hrania. Strašne radi sme sa teda konzoly zbavili a boli nadšení, keď PlayStation sľubovalo, že päťka bude oveľa tichšia.

Svoj sľub dodržali a PS5 takmer nepočuješ. Momentálne zažíva konzola bug, kedy sa pravidelne rozhodne hlučne načítať blu-ray disk v mechanike, no okrem toho je naozaj tichá. 

Avšak, Xbox Series X je ešte tichšia konzola, ktorú nepočuješ absolútne vôbec. Sú to len drobné rozdiely, ktoré si len tak ľahko nevšimneš, no aj tak treba Microsoftu uznať, že si s hlučnosťou poradil lepšie. Ak hráš s headsetom/slúchadlami, bude ti to úplne jedno. Určite si však pamätáš, ako PS4 „prekričala“ aj slúchadlá. Next-gen konzoly sú tiché a to nás nesmierne teší. 

8. Ktorá konzola zvláda lepšie multiplatformové hry?

Takzvané 3rd party hry  nezávislých vydavateľov či celkovo vydavateľov a vývojárov, ktorí nepatria pod výrobcov konzol či platforiem (Sony – PlayStation, Microsoft – Xbox, Nintendo – Nintendo, Google – Stadia, Apple – Apple Arcade). Na rozdiel od exkluzívnych hier musia vývojári tieto tituly optimalizovať pre ideálny výkon na rozličných platformách. Väčšina vývojárov teraz prežíva stresujúce obdobie.

Odporúčané
Najväčší leak v histórii hier: nový Doom a Dishonored 3. Xboxu unikli plány na ďalších 5 rokov vrátane dizajnu novej konzoly Najväčší leak v histórii hier: nový Doom a Dishonored 3. Xboxu unikli plány na ďalších 5 rokov vrátane dizajnu novej konzoly 19. septembra 2023, 12:01

Musia sa totiž naučiť optimalizovať pre PC, Stadiu, Nintendo Switch, Xbox One, Xbox One X, Xbox Series S, Xbox Series X, PS4, PS4 Pro a PS5. Keď budeš nabudúce hundrať, prečo ešte tá a tá hra neprišla na danú konzolu alebo prečo sa v niektorej nachádzajú bugy, skús si spomenúť na toto.

Vývojári musia počas pandémie optimalizovať hry častokrát až pre 10 rôznych platforiem. Neexistuje pritom žiadne tlačidlo s názvom „portnúť hru na slabšiu konzolu“ či „zvýšiť rozlíšenie a fps“. 

 

Všetky úpravy si vyžadujú veľa práce a vzhľadom na rozličné platformy môžu vývojári pri niektorých hrách zaznamenať iné výsledky. Netreba sa teda čudovať, keď bude nejaká 3rd party hra bežať na tej či onakej konzole lepšie. Momentálne však má navrch PlayStation 5. Assassin’s Creed Valhalla či Dirt 5 bežia totiž lepšie práve na PS5. 

Môžu za to nástroje pre vydavateľov a celkový spôsob vývoja a optimalizácie hier pre PS5. Herní vývojári prezradili, že takzvané developers tools sú pre PS5 oveľa jednoduchšie, intuitívnejšie a celkovo je proces rýchlejší. O tomto sme počúvali mesiace pred ohlásením PlayStation 5.

Architekti konzoly sa vývojárov pýtali, po čom v nových konzolách túžia najviac a Sony sa im snažilo vyhovieť. Výsledkom je aj to, že mnohí vývojári tvrdia, že vývoj hier na PS5 je oveľa jednoduchší ako na iných konzolách.

Odporúčané
PlayStation ukázalo najočakávanejšie hry na PS5. Aké exkluzivity budeme hrať nasledujúci polrok? PlayStation ukázalo najočakávanejšie hry na PS5. Aké exkluzivity budeme hrať nasledujúci polrok? 15. septembra 2023, 10:00

Xbox Series X je výkonnejší stroj a očakávame, že ako budú konzolám pribúdať roky, poradí si s 3rd party hrami lepšie a developerské nástroje sa zlepšia. Momentálne však vyhráva PS5.

9. Quick Resume

Xbox Series X/S sa môže pochváliť vynikajúcou funkciou. Na čo je komu rýchlejšie načítavanie, keď ho (takmer) vôbec nepotrebuje? Vďaka funkcii Quick Resume môžeš mať naraz zapnutých v pozadí hneď niekoľko hier. Môžeš tak striedať Oriho, Gears of War, Forzu, Halo, Dooma, Fallout či Yakuzu podľa toho, na čo máš práve chuť.

Alebo si potrebuješ dať  krátku pauzu od ťažkého levelu v Ori, aby si si oddýchol vo Forze a chvíľu sa kochal peknou krajinkou vo svojom nádhernom aute. To všetko bez dlhého načítavania. Jednoducho sa prepneš do druhej hry a následne sa vrátiš späť presne tam, kde si skončil. Quick Resume stále nefunguje na 100 %, no Microsoft na tom pracuje. 

Skvelá funkcia úplne chýba na PS5. Údajne sa jej dočkáme neskôr, no do dnešného dňa o nej PlayStation vôbec nehovorilo, čo je škoda. Aj preto má Xbox ďalší veľký plusový bod. 


10. Video návody a pomoc s trofejami na PS5

Predplatitelia PS Plusu dostali na PS5 okrem " target="_blank" rel="noopener">20 vynikajúcich hier aj ďalší bonus. Priamo v hre si cez menu môžu vyvolať videonávody pre jednotlivé sekcie. Nachádzaš sa práve pred bossom menom Tower Knight v Demon’s Souls a nevieš nájsť jeho slabinu? Pozri si to v pár sekundovom videu priamo na PS5.

Odporúčané
Odmerali sme, koľko kalórií spáliš hraním hier. Dá sa pohybom doma pred telkou nahradiť posilka? Odmerali sme, koľko kalórií spáliš hraním hier. Dá sa pohybom doma pred telkou nahradiť posilka? 17. augusta 2023, 9:30

Je jedno, či zbieraš trofeje alebo máš len problém s nejakým levelom. Každý hráč pravdepodobne googlil, ako má čo spraviť a kde sa nachádza špeciálna zbraň. Väčšinu z týchto základných problémov budú môcť hráči vyriešiť v rámci tejto služby na PS5. Samozrejme, veľa vecí budeš stále hľadať na internete, no krátke videá ti ušetria čas.

Hlavne zberatelia trofejí si odfúknu, že namiesto niekoľkominútových videí so všetkými zberateľskými predmetmi si budú môcť pozrieť 6 sekundové video priamo zobrazujúce, kde sa daný predmet nachádza. Samozrejme, tieto videá pripravujú vývojári hier, a preto nebudú v úplne každej hre pre PS5. Xbox podobnú funkciu nemá a pravdepodobne ju ani zavádzať nebude. PlayStationu tak ide ďalší plusový bod.

PlayStation 5 versus Xbox Series X. Ktorá konzola je naozaj lepšia a v čom Xbox prekvapil a prekonal PS5?
Zdroj: PlayStation

Ak si správne počítal, vyšlo ti, že Xbox Series X získal v článku 4 body, PlayStation 5 získalo 5 bodov a v jednej kategórii sme sa rozhodli pre remízu, aj keď sa viac prikláňame k PlayStation. Nešlo teda o jednoznačné víťazstvo a, samozrejme, nie všetky body majú rovnakú dôležitosť pri výbere konzoly. 

V redakcii viac preferujeme PlayStation 5. Má oveľa silnejší next-gen nádych. Nielen vďaka exkluzívnym hrám, ktoré na Xboxe chýbajú, ale aj vďaka ovládaču a novému menu. A o čo pri nových konzolách ide? Práve o next-gen pocit a nové, exkluzívne hry. A tu PlayStation vyhráva na celej čiare. 

Odporúčané
Xbox a Keanu Reeves ukázali rozšírenie Cyberpunk 2077: Phantom Liberty či epické vesmírne RPG Starfield. Z týchto hier odpadneš Xbox a Keanu Reeves ukázali rozšírenie Cyberpunk 2077: Phantom Liberty či epické vesmírne RPG Starfield. Z týchto hier odpadneš 11. júna 2023, 20:34

Silno však odporúčame vlastniť aj Xbox Series X či S, a to hlavne kvôli Game Pass. V budúcich rokoch prídu od Microsoftu aj iné, veľké, exkluzívne tituly. Dovtedy ti vystačia stovky hier v Game Pass za „babku“, zatiaľ čo na PlayStation 5 si budeš užívať množstvo adeptov na ocenenie Hra roka. 

Nebolo to jednoznačné a Xbox Series X má viacero pozitív a kategórií, v ktorých nad PlayStation vyhráva. Avšak, Playstation 5 je stále lepšou voľbou a pre hráčov hľadajúcich next-gen konzolu aj atraktívnejší produkt. Škoda, že si ho do jari 2021 nekúpiš. 

Domov
Zdieľať
Diskusia