Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
24. júla 2020, 21:08
Čas čítania 0:46
Matej Krajčovič

More vyplavilo najväčšieho živočícha, aký kedy žil na Zemi. Indonézania ho pochovali do piesku

TECH
Uložiť Uložené

Vráskavec obrovský vážil vyše 100 ton, jeho kostru budú ďalej skúmať.

Mŕtve veľryby vyplavené na pobrežie nie sú ničím neobvyklým, no rybári na pláži Na Batu Kepala v Indonézii takto našli vráskavca obrovského, ktorý mal 23 metrov a vážil približne 100 ton, informoval web Jakarta Post. 

Vráskavec obrovský je známy ako najväčšie zviera, ktoré kedy existovalo na našej planéte. Je preto pochopiteľné, že rybári mali s jeho vytiahnutím na breh obrovské problémy a nakrátko im ju opäť vzalo more.

Najvhodnejším riešením preto bolo jeho zakopanie do pieskovej pláže, kde sa telo časom samé rozloží. Už výrazne ľahšiu kostru potom vedci budú môcť dôkladne skúmať.

Tieto zvieráta sú pre nich extrémne zaujímavé, len srdce vráskavca je napríklad veľké ako auto a po ponorení šetrí kyslík tým, že vykonáva len približne dva údery za minútu. Po vynorení je to však aj 37 úderov/min. 

Odporúčané
Vráskavec obrovský je najväčším živočíchom, aký kedy žil na Zemi. Na jeden hlt prijme až 10 miliónov kalórií Vráskavec obrovský je najväčším živočíchom, aký kedy žil na Zemi. Na jeden hlt prijme až 10 miliónov kalórií 13. decembra 2019, 21:45

Vo voľnej prírode podľa Svetového fondu WWF žije len 10- až 25-tisíc jedincov. V prípade jedinca vyplaveného v Indonézii navyše existovala obava z príčiny jeho úmrtia. 

Telo bolo rýchlo vytiahnuté a odstránené aj preto, že by mohlo byť nakazené parazitmi, ktoré by sa potenciálne mohli preniesť aj na človeka. V roku 2018 sa však na pobreží našlo aj zviera, ktoré malo v žalúdku takmer 6 kilogramov odpadkov a rybárskych sietí zo znečistených riek. 

Domov
Zdieľať
Diskusia