Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 20. 1. 2022 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení…
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Hudba - Slovensko

Keď robí raper letný hit nasilu, väčšinou to dopadne zle. Toto je TOP 10 najlepších bangrov tejto sezóny

Mnohí slovenskí raperi berú ako povinnosť vydať pred letom skladbu, ktorá by nemala prestať hrať na kúpaliskách. Väčšinou to dopadne veľmi zle, nájde sa však aj niekoľko svetlých výnimiek.

Viktor Kniš
21. júl 2020, 11:14 Čas čítania: 4:50
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Keď robí raper letný hit nasilu, väčšinou to dopadne zle. Toto je TOP 10 najlepších bangrov tejto sezóny
Zdroj: YT/FCK THEM
Hudba - Slovensko
3
Viktor Kniš
21. júl 2020, 11:14
Čas čítania: 4:50

Keď robí raper letný hit nasilu, väčšinou to dopadne zle. Toto je TOP 10 najlepších bangrov tejto sezóny

Mnohí slovenskí raperi berú ako povinnosť vydať pred letom skladbu, ktorá by nemala prestať hrať na kúpaliskách. Väčšinou to dopadne veľmi zle, nájde sa však aj niekoľko svetlých výnimiek.

Viktor Kniš
21. júl 2020, 11:14
Čas čítania: 4:50
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Keď robí raper letný hit nasilu, väčšinou to dopadne zle. Toto je TOP 10 najlepších bangrov tejto sezóny
Zdroj: YT/FCK THEM
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Letných hitov máme v slovenskom rape opäť niekoľko, zároveň sa nám každým rokom potvrdzuje, že keď niektorí (nielen) rádioví raperi nasilu tlačia na pílu, z ich pokusov o hit zostávajú len smiešne paródie. Všetko nasvedčuje tomu, že finálna pozitívna emócia, ktorá by nemala pri energických letných bangroch chýbať, sa dá dosiahnuť ešte lepšie, keď autor nemysí na to, že ide spraviť hit, ktorý bude dookola hrávať na kúpaliskách.

 

V skutočnosti pravdepodobne väčšinu skladieb z nášho výberu nebudeš počuť hrať v žiadnom rádiu, určite ti však odporúčame zapnúť tento playlist na záhradnej párty alebo grilovačke. 

 

Ide o náš subjektívny výber, zohľadňovali sme v prvom rade snahu o inovátorstvo, celkovú emóciu, ale aj hudobnú produkciu. Poradie tentokrát nehľadaj, každá zo skladieb má totiž svoje vlastné parametre.

 

 

Zároveň netrvrdíme, že každý z raperov v našom rebríčku chcel nahrať virálny hit len preto, že sa blíži leto, aj pre interpretov je však podľa všetkého prirodzené vydávať v tomto období najmä odľahčenejšie veci. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Čo nám Ego prezradil o albume Egotron a ako súvisí s Real Newz a Covid-19
  • Ktorý raper našiel po rokoch kompromis medzi zvukom, ktorý mu v súčasnosti naozaj svedčí a zvukom, aký od neho očakávajú fanúšikovia v roku 2020
  • Ktoré letné hity si obľúbia fanúšikovia nostalgie a ktoré autičkári
  • Ktorá skladba by bola pravdepodobne na prvom mieste, ak by sme predsa len chceli vybrať jednu najlepšiu

BITMAN - Nejsem zdejší

Okolo Bitmana to ešte pred pár týždňami žilo v súvislosti s konfliktom, ktorý vznikol pod Eminemovou #GodzillaChallenge, keď Ego povedal, že by sme nemali byť očarení rýchlym rapom. Zakrátko vznikli dva veľké tábory, pričom práve Bitmana sa zastali aj Separ či Strapo. Bitman sa zo „sporu“ „vyvliekol“ veľmi rýchlo a šikovne a hneď sa vrátil k svojej tvorbe, ktorá je, samozrejme, špecifická v prvom rade tým, že dokáže rapovať s obzvlášť veľkou kadenciou.

Nie je to však jeho jediná vzácna schopnosť, zároveň sa totiž zameriava na lyrickú stránku a celú tvorbu vždy zvládne zaobaliť do atraktívnej hudobnej produkcie. Keďže sme chceli, aby náš vyber nebol jednotvárny a nepozostával len z reprezentantov novej vlny, ako prvý v letnom playliste nemôže chýbať práve člen Strapovho vydavateľstva, ktorý už čoskoro predstaví svoj debutový projekt. 

 

 

Loko Loko x Pil C x Daweed Hustle – Fiji

Loko Loko a Daweed Hustle chystajú spoločný projekt, vzhľadom na to, že sa poznali už predtým, ako začali rapovať, predpokladáme, že sa bude projekt točiť v prvom rade okolo toho, čomu aj v zahraničí hovoria trap. Ešte predtým sme sa dočkali aj hymny o minerálnych vodách, kde hosťuje aj Pil C. Skladbe dali názov Fiji a vizuál z golfového ihriska, luxusnej reštaurácie, vrtulníka a terasy známeho bratislavského hotela. 

 

 

Ego – Trollin

Snáď nikto nebude pochybovať o tom, že Ego odovzdal slovenskému rapu viac, ako ktokoľvek iný. Zaslúžil sa o tvorbu albumov Kontrafaktu, produkciu Rytmusovych projektov aj mentorstvo v mladých talentov. Očakávame preto, že Egove druhé sólo bude presne také, ako ho pre nás pred pár dňami opísal. Tvrdí, že Egotron bude v základoch o tom, že s albumom Real Newz vyleteli do vesmíru hľadať liek na Covid-19, ale zatiaľ sa ešte nevrátili.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2902 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

To dokazuje aj prvá z ukážok z tohto projektu s názvom Trollin. Už pred vydaním Tekashiho rovnomennej skladby člen Kontrafaktu všetkým ukázal, že on svoju verziu nahral ešte minulý rok, v žiadnom prípade tak nejde o snahu napodobniť niekoho iného. 

 

Ide o zvučnú záležitosť s jednoduchším textom, Floso zároveň ukázal, že ani on nemá od spevu ďaleko. 

 

 

Nerieš – Ruka na volante

Hymna pre všetkých autičkárov, ktorí si to zo Slovenska namierili do Chorvátska (alebo ešte ďalej) autom. Ale nie. V skutočnosti ide o skladbu trochu staršieho dátumu.  Ale preto, že k nej chalani nedávno vydali videoklip, sme sa ju predsa len rozhodli zaradiť. Nerieš sú známymi autormi zvučných hitov a na najnovšom projekte OK by sme ich našli hneď niekoľko. Práve tento však bude pre mnohých na 100 % o pár rokov definíciou leta 2020. 

 

Aj fanúšikovia rapu starších ročníkov by si dnes dokázali zaspomínať na niekoľko legendárnych trackov z minulosti, ktoré pre nich letné prázdniny z minulosti. Ruka na volante od Nerieš je typovo presne takouto skladbou. 

 

 

Separ – So mnou

Tentokrát trochu z nostalgicko-motivačného súdka v kombinácii s letným beatom od dvojice Goldy a Biho. Separov storytelling so šťastným koncom je zároveň jednoduchý na počúvanie, keďže si spomína výhradne na pozitívne veci zo svojej minulosti. Člen DMS má jasno v tom, že sa množstvo jeho poslucháčov nájde minimálne v prvej polovici skladby. Zároveň chce všetkým odkázať, že cieľavedomosťou môže každý dotiahnuť svoj život k úspechu. 

 

 

Dame ft. Nerieš, Separ – Zrazu

Tentokrát sa Dame spojil so svojimi najbližšími – Separom a chalanmi z Nerieš, aby na novinke Zrazu vysvetlili, ako vnímajú pózerov zo svojho okolia. Doteraz snáď nevzniklo spojenie dvoch spriaznených skupín, ktoré by bolo takou zárukou hitu, ako DMS a Nerieš. Obzvlášť veľkú pozornosť si v tomto prípade zaslúži autor videoklipu Matej Hajaš, ktorý štvoricu raperov preanimoval do prostredia legendárneho South Parku. 

 

V skladbe si interpreti striedajú jednotlivé časti, atraktívne je aj to, že raperi s veľkou pravdepodobnosťou neposielajú svoje odkazy len tak do vzduchu, ale majú aj svojich adresátov. Či sa v texte našli tí správni, je už otázkou. 

 

 

Majk Spirit – Lambada

Majkovi Spiritovi sa na najnovšom projekte Artist podarilo nájsť kompromis medzi zvukom, ktorý mu v súčasnosti naozaj svedčí a zvukom, aký od neho očakávajú fanúšikovia v roku 2020. Je dostatočne rozmanitý, za čo však patrí vďaka aj dvornému producentovi Grimovi, s ktorým Speezy celý projekt vytvoril.

 

 

Lambada je na prvý pohľad oldschoolová záležitosť, avšak vo výrazne novšom šate, a to aj vďaka rapovým skills Majka Spirita, ktoré ukazuje oveľa viac, ako v prípade starších projektov, kde chcel pravdepodobne skôr cieliť na inú skupinu poslucháčov. Práve Speezy ako z projektov H16, je však pre rapových poslucháčov oveľa atraktívnejší a sme radi, že si to uvedomil aj on sám a postaral sa hneď o niekoľko skvelých bangrov, z ktorých sa nám práve tento hodí medzi letné hity. 

 

 

Rytmus x Frayer Flexking – Rakety Jak pizza

Táto skladba pravdepodobne dlhší komentár nepotrebuje. Ide o hlášku, ktorá podľa samotných autorov vznikla úplnou náhodou, člen Kontrafaktu má však jasno v tom, že práve podobné náhody si zaslúžia zvečniť, pretože definujú moment, v ktorom vznikli. Aj mnohé legendárne hlášky piešťanskej skupiny vznikli ako brept. Neustálym opakovaním sa však stali obrazom doby, v ktorej vznikli. 

 

Hlášku chalani znázorňujú aj kombináciou dvoch emoji. Tie už zľudoveli natoľko, že v posledných týždňoch zaplnili celý Instagram. 

 


Ego – DOUG DEMURO

Ide o typ skladby, ktorú si nemôžeš pustiť len raz a okamžite ju odsúdiť. Je to presne naopak, čím viac ju počúvaš, tým viac dokonalosti v nej nájdeš.

 

Člen Kontrafaktu sa hrá s lyrikou a aj keď je mu miestami rozumieť o niečo menej, výsledkom je nálož, ktorá ohýba slovenčinu oveľa viac, než by bolo zdravé. Ego tak opäť obhajuje pozíciu experimentátora, ktorý by si nedovolil v roku 2020 nahrať obyčajnú vec. 

 

Zabrať dostal aj Google prekladač, ten rozpoznal Egov text ako japončinu. V refréne rapuje autor v angličtine, slovenské slohy sú zase dôkazom, že s naším jazykom sa dajú robiť zázraky.

 

 

Zayo – Úsmev 

 

Ak by sme hľadali prototyp letnej skladby, ktorá musí mať chytľavý refrén, ktorý si môže spievať každý, výhradne pozitívnu emóciu a ešte niečo naviac, bezpochyby by si prvú priečku za sezónu 2020 odniesol Zayo. 

 

Na tracku úsmev sa mu podarilo zhotoviť refrén, ktorý ti zostane v hlave ešte dlho po dopočúvaní skladby, zároveň sa ho dokáže naučiť každý a vôbec nevadí, že netrafíš všetky tóny. V tomto prípade sa podarilo splniť všetky náležitosti hitu do horúcich letných dní, ruku k dielu priložil aj producent SpecialBeatz.

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy hudba
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:02
Kórejský remake Money Heist uvidíme už tento rok. Pozri si prvé zábery s novými hercami a maskami zlodejov.
včera o 20:09
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami.…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť