Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 9. 7. 2020 meniny má Lujza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
6
Vladimír Mičuda
19. marec 2020, 17:56
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Všetko, čo MUSÍŠ vedieť o rúškach: Ako ich správne nosiť, čo nikdy nerobiť a ako nás chránia

Koronavírus trápi Európu a výnimkou nie je ani Slovensko. Musíme nosiť rúška, aby sme zabránili šíreniu.

Vladimír Mičuda
19. marec 2020, 17:56
Všetko, čo MUSÍŠ vedieť o rúškach: Ako ich správne nosiť, čo nikdy nerobiť a ako nás chránia
Zdroj: TASR/AP/Ariana Cubillos
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Momentálne máme nedostatok zdravotníckych pomôcok a týka sa to aj rúšok či respirátorov. Chýbajú v nemocniciach, no nezoženieš ich ani v lekárňach.

 

Možno nemáš doma žiadne rúška, alebo sa ti kriticky míňajú. Na lekárňach uvidíš nápisy, že žiadne respirátory a rúška nie sú k dispozícii, a tak sa musíš postarať sám o seba. Aspoň kým sa situácia ohľadom ochrany na tvár nevyrieši.

 

 

Možností, ako si chrániť tvár, máš hneď niekoľko, chirurgické rúško a respirátor sú najspoľahlivejšia ochrana (96,35 %). Môžeš si však pomôcť vecami, čo nájdeš doma. Veľmi účinné je napríklad vrecko do vysávača (94,35 %) a je tak spoľahlivá ochrana. Zachytáva totiž častice veľkosti vírusu (0,02 mikrónu).

 

Menej efektívne sú trebárs zmes bavlny (74,60 %), antibakteriálna obliečka na vankúš (65,62 %), tričko zo 100 % bavlny (69,42 %). Ak máš cez tvár šál, ten ťa chráni najmenej, ani nie na 50 %. 

 

Rúško či iná ochrana tváre. Vždy

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1067 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Scary Movie oslavuje 20. výročie. Vďaka týmto scénam na geniálnu paródiu nikdy nezabudnemeScary Movie oslavuje 20. výročie. Vďaka týmto scénam na geniálnu paródiu nikdy nezabudneme
Nič nie je také efektívne ako sieťky proti komárom, hovorí odborník. Zisťovali sme, ako môžeš prežiť leto bez štípancovNič nie je také efektívne ako sieťky proti komárom, hovorí odborník. Zisťovali sme, ako môžeš prežiť leto bez štípancov
Recenzia: Iron Man VR je jedným z najlepších herných zážitkov vo virtuálnej realite. Hra od PlayStation ti vyrazí dych Recenzia: Iron Man VR je jedným z najlepších herných zážitkov vo virtuálnej realite. Hra od PlayStation ti vyrazí dych
VIAC

Ak stále patríš medzi tých, čo berú rúška na ľahkú váhu a do obchodu či lekárne ideš bez ochrany, mal by si sa zobudiť. Celý svet zavádza opatrenia a  chodiť bez adekvátnej ochrany tváre je hanba. Napríklad v Česku platí celoštátny zákaz vychádzania bez ochrany tváre.

 

Opatrenia sa vzťahujú na vstup, pobyt a pohyb osôb bez ochranných prostriedkov vo verejnom priestore. Tvár musia mať naši susedia zakrytú tak, aby si chránili ústa a nos. Ak nemajú k dispozícii respirátor alebo rúško, musia využiť inú alternatívu, ako napríklad spomínaný šál. Aj keď nie je absolútne spoľahlivý, je to lepšie, ako byť bez ochrany.

 

 

Ľudia sa však vedia vynájsť a vedia si vyrobiť aj vlastné rúško. A takých nie je ani náhodou málo. Po celom Slovensku si vyrábame vlastné a originálne, mnohým nechýba nápaditosť či elegancia. Profilovky a fotografie s povzbudivými slovami zaplavili sociálne siete. Rúško nie je hanba, Som doma či iné heslá nájdeš na každom virtuálnom kroku.

 

Jedna vec je rúško mať, druhá však je to, ako ho správne použiť. Aj na vlastné oči si mal možnosť vidieť, že aj napríklad premiér Peter Pellegrini, dokáže pochybiť. V priamom prenose sa dotýkal rúška, potreboval si ho zrejme napraviť. To ale nikdy nesmieš robiť!

 

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie po zasadnutí krízového štábu SR 16. marca 2020 v Bratislave
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie po zasadnutí krízového štábu SR 16. marca 2020 v BratislaveZdroj: TASR/Jakub Kotian

 

Avšak poporiadku, postupne. Pred odchodom z domu si musíš nasadiť rúško tak, že kovovú časť (pokiaľ takú má), jemne pripevníš na nos. Najskôr si ale umy ruky, ak si tak ešte nespravil.

 

Následne si elastické šnúrky dáš za ucho (alebo zaviažeš pásky na zátylku, podľa toho, aké máš rúško), ochrana musí zakrývať nos, ústa a aj bradu. Áno, mnohí zabúdajú na bradu, preto ich môžeš upozorniť, ak na ňu zabúdajú. Akonáhle vyjdeš z domu, už sa nedotýkaj oblasti tváre!

 

Rúško použiť len raz a zahodiť, bavlnené oprať

Mohol si totiž prísť s COVID-19, čiže s koronavírusom, do kontaktu a ten už je na rúšku. Preto ak ťa škrabe nos, potrebuješ si rúško napraviť, alebo máš zlozvyk dotýkať sa tváre, premôž sa, až kým neprídeš domov.

 

 

Keď už domov prídeš a nemal si po celý ten čas rukavice, riadne si umy ruky. Najlepšie antibakteriálnym gélom, no postačí aj obyčajné mydlo. Rúško si následne daj opatrne z tváre dolu, prednej časti sa však nedotýkaj, môže byť kontaminovaná. Rúško chyť za šnúrky za uchom.

 

Následne ho hoď do uzatvárateľného vreca. Opäť si umy ruky.

 

Na čo nesmieš zabudnúť:
 • Nikdy nepoužívaš rovnaké jednorazové rúško. Vždy si zober nové, čisté. 
 • Nechytaj sa tváre, pokiaľ si medzi ľuďmi. Nos ho po celý čas.
 • Rúško ti je na nič, pokiaľ si pravidelne neumývaš ruky. Mysli na to.
 • Dôležitý je každý detail. Ak totiž rúško nedolieha na tvár, tvoja ochrana nie je úplná.
 • Nezabúdaj na bradu, musí byť zakrytá.
 • Medzi rúškom a tvárou nesmú byť žiadne medzery. Potom sa príjemne nosí a nepadá.
 • Ak ti rúško na tvári príliš zvlhne, prestáva fungovať. Je to totiž „filter“ na tvoje dýchanie. Vtedy je najlepšie vymeniť ho za nové.
 • Aj keď rúško vyzerá byť čisté, môže byť kontaminované. preto žiadne „ešte jedenkrát vydrží a potom ho vyhodím“.
 • Uzatvárateľné vrece je pre rúško dostatočne bezpečné miesto, von sa vírusy už nedostanú.

 

Ale ja som si ušil rúško sám, to ho mám teraz vyhodiť? Nie, nemusíš. Pravdepodobne si si ho vyrobil z bavlny a možno si si tam pridal ešte aj vrecko z vysávača. Vtedy vlastne robíš to isté, čo sme napísali o pár riadkov vyššie, no rúško neskončí v koši, ale v práčke.

 

 

Oper ho na 90 až 95 stupňov a následne ho vyžehli. To isté platí, ak používaš tričko či šál. Určite nedávaj použité veci naspäť do skrine, to ti snáď ale nemusíme vysvetľovať. No a ako si môžeš vyrobiť rúško? Rozpisovať to dopodrobna nebudeme, na Youtube nájdeš kopu spoľahlivých videí. Napríklad toto: 

 

 

No a ako sme spomínali vyššie, ľudia sú kreatívni. Na Instagrame nájdeš pod označením #ruskoniejehanba už vyše 8 000 príspevkov, ktoré by ti mohli inšpirovať. A hlavne sa môžeš presvedčiť, že chodiť dnes po ulici s ochranou tváre nie je trápne, ale rozumné a racionálne.

 

Čo s použitými rúškami či respirátormi?
 • Použité rúška či respirátory treba dať do plastovej tašky, vreca, .... a pevne uzavrieť.
 • Vrece či tašku treba vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu (čierny kontajner).
 • Použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu.
 • Samozrejme si umyť ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel.

Ministerstvo zdravotníctva SR

 

Viaceré mestá to myslia vážne a zavádzajú opatrenia

Aby sme nedopadli ako Taliansko, ktoré má teraz s koronavírusom najväčšie problémy, zavádzame tvrdé opatrenia. Nielen štát, ale aj mestá sa správajú voči svojim občanom zodpovedne a robia všetko preto, aby zamedzili šíreniu nákazy.

 

Mnohé mestské úrady skracujú úradné hodiny a vstup povoľujú iba s rúškami. Niektoré mestá však robia viac, ako by mali. V dobrom. Napríklad v takej Banskej Bystrici seniorom rozdávajú rúška, imobilným doručia lieky a potraviny domov. Zamestnanci magistrátu rozdali seniorom vyše 100 rúšok.

 

Ako nám rúška pomáhajú?
 • Rúška netesnia a vírusy sú priedušné. Rúško nezachytáva vírusy, ale kvapôčky, cez ktoré sa prenáša. Chrániš teda predovšetkým svoje okolie, ak si nakazený. 
 • Ochráni ťa rúško pred samotným koronavírusom? Áno, ale nemá to až taký efekt, ako by si si možno myslel. 
 • Ochrana na tvár je dôležitá hlavne preto, aby si ty chránil ostatných a tým pádom aj seba – menej nakazených znamená menšie riziko aj pre teba.
 • To, že nemáš príznaky, neznamená, že nemáš koronavírus. Musíme sa teda správať tak, ako keby sme boli všetci nakazení, čiže všetci by sme mali nosiť rúška.
 • Domáce rúška nie sú ako tie „originálne“, no sú lepšie ako nič. Dôležité je, aby tesnili čo najviac.

 

„Fungovanie donášky liekov v koordinácii s mestom zabezpečuje lekáreň Cardiopharm Banská Bystrica. Personálne a technicky podajú pomocnú ruku i dobrovoľníci SČK. Ide o službu, ktorá zabezpečuje len donášku nevyhnutných liekov a nutričnej výživy, nie donášku farmaceutických doplnkov. Zamestnanci lekárne vedia vyhodnotiť, do akej miery je potreba daného lieku akútna,“ povedala pre TASR hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

 

 

Ani cestovať sa ti vo väčšine miest nepodarí, ak nemáš rúško. Taxíky nepremávajú a do autobusov nastúpiš len s ochranou tváre. V hlavnom meste ťa vodič MHD má právo vylúčiť z prepravy cestujúcich bez rúška. 

 

„V prípade, že si všimnete nedodržanie zákazu, obráťte sa, prosíme, na vodiča, ktorý je oprávnený osoby nedodržiavajúce zákaz vylúčiť z prepravy,“ vyzýva verejnosť magistrát, informuje TASR.

 

Myslíme aj na druhých, nie len na seba

O tom, že sme solidárni a chceme si pomáhať, svedčí aj fakt, že v čase nedostatkov ochrany na tváre sa ľudia dobrovoľne púšťajú do aktivít, aby pomohli druhým. Ľudia sa ponúkajú, aby starším, čo sú v ohrozenej skupine, pomohli nakúpiť a tí nemuseli vychádzať z domu.

 

Zamestnankyne Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina ušili zas 1 000 ochranných rúšok pre zdravotníckych i nezdravotníckych pracovníkov nemocnice, aby tak boli pripravení, ak došlo k najhoršiemu. V obci Malá Tŕňa v okrese Trebišov si zas vyrobili rúška pre obyvateľov svojpomocne.

 

 

„Bolo to spontánne. Dievčatá, ženy zobrali šijacie stroje a začali šiť s materiálom, ktorý sme mali. Čiže aspoň takto sme vyšli v ústrety občanom, ktorí majú problém zohnať rúška,“ uviedol pre TASR starosta obce Jozef Drigan. 

 

Vyrobené rúška odovzdáva zdarma občanom pracovník obecného úradu. Keďže ide o rúška z bavlny, možno ich ošetriť opraním a prežehlením pri vysokej teplote. Mesto Ružomberok sa zas od budúceho týždňa chystá bezplatne rozdávať ochranné rúška dôchodcom.

 

 

 

Po celom Slovensku sa do šitia rúšok zapojili školy, zariadenia sociálnych služieb či dobrosrdeční ľudia. Pomáhame si a tak to je správne. Niektorí rúška dokonca vešajú po vonku, aby si ich mohli zobrať tí, čo ich potrebujú (nezabudni si ho ale oprať, však vieš, pre istotu).

 

Zhrnuté a podčiarknuté – seď doma, vychádzaj len vtedy, keď naozaj niečo potrebuješ súrne vybaviť, vždy nos rúško a buď solidárny voči svojmu okoliu. Je totiž čas, kedy nemôžeme myslieť len na seba, ale aj na druhých.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASR, who.intNáhľadový obrázok: TASR Tagy: Slovensko, Koronavírus
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.