Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 28. 3. 2020 meniny má Soňa

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie
9
Dominik Vetrák
28. november 2019, 13:50
Čas čítania: 4:45

The Irishman (Recenzia)

Mal by si vidieť najnovší film Martina Scorseseho?

Dominik Vetrák
28. november 2019, 13:50
Čas čítania: 4:45
The Irishman (Recenzia)
Zdroj: Netflix
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

The Irishman je srdcovým projektom Martina Scorseseho a Roberta De Nira. Snažili sa ho natočiť cez 10 rokov, až im na to financie konečne poskytol Netflix. Nikto by predsa nevysolil viac ako 150 miliónov dolárov na takmer 4-hodinovú gangsterskú drámu. Netflixu sa však môžeme skláňať, pretože inak by sme toto majstrovské dielo nevideli. Dokonca sa im všetkým podarilo presvedčiť Joea Pesciho, aby sa vrátil po rokoch pred kamery. Predtým ale 50x odmietol De Nira so slovami: „Go f**k yourself“. 

 

Nakoniec sa ale zatiahol do projektu I Heard You Paint Houses natočenom podľa rovnomennej knihy od Charlesa Brandta. V nej rozpráva o mafiánskom nájomnom vrahovi Frankovi "The Irishman" Sheeranovi (Robert De Niro), človeku, ktorý má veľmi zaujímavé informácie o zmiznutí a smrti vodcu odborov Jimmyho Hoffu. Frank sa z šoféra ochotného kradnúť stal jedným z najspoľahlivejších ľudí Russella Bufalina (Joe Pesci) a neskôr aj pravou rukou prezidenta najväčších odborov v štáte, Jimmyho Hoffu (Al Pacino).

 

The Irishman je majstrovské dielo Martina Scorseseho o vine, ľútosti a krehkosti života s oscarovými hereckými výkonmi (Recenzia)

 

Nie je dôležité, nakoľko sú udalosti zobrazené v snímke skutočné a koľko z nich sa udialo rovnako. Martin, tvorcovia a herci od začiatku tvrdia, že nenatáčajú biografiu ani dokument o skutočných udalostiach, skôr svoj vlastný príbeh podľa knihy. S tým im pomáhal Steven Zaillian (Schindlerov zoznam) so svojím vynikajúcim scenárom. Ťažko povedať, koľko rokov na ňom pracoval, no môže naň byť skutočne hrdý. Aj napriek tomu, že má gangsterka 3 a pol hodiny, nikdy nedrhne a nikdy nenudí. 

 

Je však pravda, že by som si ju vedel predstaviť aj čosi kratšiu. Scorsese sa pokúsil zachytiť proces starnutia so všetkým s tým spojeným. Sledujeme mafiánov, politikov aj bežných ľudí, no stredobodom tohto konceptu je Frank Sheeran a jeho príbeh. Jeho život, jeho rodina a jeho posledné roky na tejto planéte. Scorsese v prvých dvoch-dve a pol hodinách podáva svoj klasický mafiánsky film s pohlcujúcim voice-overom a perfektne natočenými scénami. Vedel by som si však predstaviť, keby pridal na napätí. Človek nemusí týchto ľudí vôbec poznať, no aj tak mu je jasné, že sa o nich nemusí obávať a že sa nič nečakané nestane. 

 

Veľmi to ale Scorsesemu nevyčítam, keďže sa zameral na úplne iné elementy. Po spomínaných 2 a pol hodinách totiž začne bežať do cieľa tak trochu netradičným spôsobom. Ako Pesci, tak aj ostatní herci jednoducho nechceli natočiť len ďalší mafiánsky film. A preto sa začíname pozerať na starnúceho Sheerana obklopeného chorými priateľmi, silnými nepriateľmi (v podobe americkej justície) a rodinou, ktorá na neho zanevrela.

 

The Irishman je majstrovské dielo Martina Scorseseho o vine, ľútosti a krehkosti života s oscarovými hereckými výkonmi (Recenzia)
Irishman je vo svojej podstate filmom o človeku, ktorý si v procese starnutia začína uvedomovať svoje veľké životné chyby. De Nirov Sheeran ich odmieta nahlas vysloviť a nedokáže prijať ani vinu či ľútosť, no jeho herecký register mu bez problémov dovoľuje tieto emócie predať inými spôsobmi. Spoločne s ním vnímame ľútosť, hnev, smútok a hlboký pocit sklamania nad sebou samým. Príbeh zrady, nekonečného zabíjania a strachu najmä na konci vyvolá hlboké emócie. Bez zachádza do spoilerov ti môžem povedať, že budeš rozcítený. 

 

Scorsese a celý herecký ansámbel v tebe dokážu vyvolať ľútosť nad osudmi a rozhodnutiami týchto ľudí bez toho, aby sa príbehovo snažil o ich vykúpenie. Irishman rozpráva výnimočný ľudský príbeh o ľuďoch z mafie a o tom, čo im na konci zostalo, ak to šialené obdobie prežili. 

 

Scorsese by tento film nedokázal natočiť týmto spôsobom, nebyť hercov, ktorými sa dokázal obklopiť. Irishman je legendou už len kvôli tomu, že sa na plátne znova stretli De Niro, Al Pacino a Pesci. Títo páni vzbudzujú rešpekt, pozornosť a úžas vždy, keď sa objavia na plátne v serióznej role, no a keď sú pokope, pripadáš si, že snívaš. 

 

The Irishman je majstrovské dielo Martina Scorseseho o vine, ľútosti a krehkosti života s oscarovými hereckými výkonmi (Recenzia)

 

Joe Pesci nikdy nemal skončiť s herectvom. Tým, čím dokáže prispieť do rozprávania príbehu a jednotlivých scén, tým sa dnes už asi nemôže pochváliť nikto. Kontroluje scény, chémiu medzi postavami a dokáže predať akýkoľvek proces napredovania príbehu. Je to stará škola, herec narodený pre podobné postavy v gangsterských filmoch. O nič menej nebudem chváliť ani Al Pacina. Ten ma v posledných rokoch už dlho neposadil na zadok (čo sa dá povedať aj o De Nirovi), ale v konečnom dôsledku je to všetko o režisérovi. 

Scorsese z nich dokáže dostať presne to, čo pred desiatkami rokov. S rovnakou energiou, talentom a zapálením, ktoré sa z obrazovky prenášajú na diváka. Al Pacino je geniálny, no a potom tu máme De Nira. Opäť raz dokázal vytvoriť celkom inú postavu, úplne uveriteľného, vo vnútri zraniteľného, navonok nebojácneho vojaka, zlyhávajúceho otca a manžela... mafiána. 

Frankov prerod naprieč viacerými dekádami zachytil bravúrne. De Niro stvoril Franka Sheerana v ďalšej role, ktorá mi úplne mení obraz, v akom herca vnímam aj v civilnej sfére. Geniálna práca telom, mimiky a hlasu. De Niro dal do tohto filmu úplne všetko a je to cítiť z každej scény, v ktorej sa objaví. Phoenix si za Jokera Oscara zaslúži, ale toto je herecký rok Irishmana a konkrétne De Nira. 

 

The Irishman je majstrovské dielo Martina Scorseseho o vine, ľútosti a krehkosti života s oscarovými hereckými výkonmi (Recenzia)

 

Mnohí sa obávali, že jeho výkonu uškodia digitálne efekty omladzovania. Nemusíš sa však báť. Obzvlášť scény so zostarnutým Sheeranom sú precízne spracované. Iste, v množstve scén budeš vnímať, že sa s výzorom postáv hrali vfx artisti, no vzhľadom na dĺžku filmu a fakt, že sa to týka väčšiny filmu, si na to rýchlo zvykneš. Navyše, ide o majstrovské dielo. Snímka bola v postprodukcii od marca 2018 a je to vidieť. Postavy vidíme v rôznych vekových úrovniach, od tridsiatnikov po dôchodcov, ktorí sa už nevládzu ani hýbať. Len máločo ti udrie do očí, teda... teda okrem očí.

 

Scorsese snímku údajne odložil, aby mohli počítačoví géniovia viac zapracovať na očiach. Práve tie mali režiséra vyrušovať a nebol s nimi spokojný. Výsledný efekt je miestami rovnaký. V pár scénach De Nirovi oči doslova žiaria, ale vzhľadom na náročnosť projektu nebudem digitálne omladzovanie nijako kritizovať, ba naopak. Sčasti ide o revolučný proces, ktorý treba oceniť a vyzdvihovať. Nebyť neho, Irishman by nikdy nemohol vzniknúť. 

 

A to by bola škoda, pretože funguje v každom aspekte. Scorsese má patent na postupne stupňované gangsterské snímky so sympatickými postavami a starými talianskymi tradíciami. Užívaš si každú minútu strávenú v jeho svete, prácu s kamerou (obzvlášť pri záchvatov hnevu Jimmyho Hoffu), soundtrack či strih. 

 

The Irishman je majstrovské dielo Martina Scorseseho o vine, ľútosti a krehkosti života s oscarovými hereckými výkonmi (Recenzia)
Dvorná Scorseseho strihačka Thelma Schoonmaker sa zase raz vyznamenala. Spoločne s Martym dokázali udržať divákovu pozornosť počas 3 a pol hodinovej drámy, čo je samo o sebe hodné nominácie na Oscara. 

 

The Irishman v sebe ukrýva viac než len ďalší geniálny mafiánsky film od starej školy. Je príbehom o zostarnutom zabijakovi, ktorý premrhal svoj život robením zlých rozhodnutí. Zobrazuje krehkosť života a krehkosť človeka, nech je akýmkoľvek tvrďasom. Rozoberať to hlbšie by ti pokazilo zážitok, a tak si film musíš pozrieť sám.

Nezľakni sa dlhej stopáže. Je síce pravda, že Scorseseho zámer by rovnako dobre vypálil aj s kratším filmom, no osobne som si užíval každú jednu scénu, pričom posledná hodina na mňa hlboko zapôsobila, ako po hereckej, tak emotívnej stránke. Rozhodne nejde o najlepší film Martina Scorseseho a mafiánsky opus magnum menom The Goodfellas ostáva aj naďalej neprekonaný. 

The Irishman je však z úplne iného súdka. Je filmom skúsenejších a životom obrúsenejších filmových legiend a rozpráva príbeh, ktorý možno pre viacerých z nás navždy zmení pohľad na tradičné gangsterské kúsky. Stále sa však neviem rozhodnúť, či mu mám udeliť deväť alebo deväť a pol boda z desiatich. Nakoniec sa však prikloním k tomu vyššiemu číslu. 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: NetflixNáhľadový obrázok: Netflix Tagy: martin scorsese, the irishman
Ohodnoť článok
42
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.