Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. novembra 2019, 17:38
Čas čítania 0:00
Dominik Vetrák

Je rok 2019 a ty stále kradneš kvalitné seriály a filmy. Prečo by si mal zabudnúť na pozeranie online a začať si obsah kupovať?

Je rok 2019 a ty stále kradneš kvalitné seriály a filmy. Prečo by si mal zabudnúť na pozeranie online a začať si obsah kupovať?
FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

Množstvo pirátskych streamovacích služieb skončilo. Prečo nás to teší?

Ako si už určite zaregistroval, domény, kde sa ukladajú pirátske kópie filmov a seriálov, dostali stopku. Razom tak skončilo viacero prevádzkovateľov indexových webov, kde sa embedovali odkazy na prehrávanie. Množstvo ľudí tak začalo frfľať, nadávať a chce aj protestovať. To mi akože chcete po sto rokoch zakázať kradnúť? Veď to je neprípustné!

Slováci preklínajú zlodejov v kabinete a každého politicky či podnikateľsky založeného človeka, ktorý si chce polepšiť alebo nahrabať na úkor iných. Sami však robia to isté a keď sa pozrieme na nedávnu lúpež šperkov v Bratislave, podporujú v tom aj iných. Slovami pána Zdeňka Svěráka z Českej republiky: Já si se svým národem, abych vám řekl pravdu, moc nerozumím.

 

Produkčné spoločnosti vynakladajú aj desiatky miliónov dolárov, aby mohli vytvoriť nové série či diely pre tvoje obľúbené filmy a seriály. Nadrú sa všetci zúčastnení a priamo to ovplyvňuje ich životy. Ak si seriál neudrží sledovanosť, produkčná spoločnosť ho zruší a smutní z toho ostanú všetci zainteresovaní, či už ide o zamestnancov, alebo konečných spotrebiteľov, v tomto prípade divákov. 

Odporúčané
Topserialy sú mŕtve, Bombuj stratilo značnú časť svojho obsahu. Toto sú spôsoby, ako ďalej Topserialy sú mŕtve, Bombuj stratilo značnú časť svojho obsahu. Toto sú spôsoby, ako ďalej 1. novembra 2019, 15:20


Pre niektorých hercov môže ísť o priekopnícke roly či jediné zdroje príjmu, respektíve prácu, ktorá im udržuje nadštandardný životný štýl. Tiež ich nepoteší, ak o to všetko prídu kvôli pirátom. Možno si to neuvedomuješ, ale spoločnosti čoraz viac sledujú dosah a sledovanosť svojich seriálov v čoraz viac krajinách a teritóriách. Možnosti, ako sa legálne upísať k ich sledovaniu, neustále rastú a máme tu aj rôzne streamovacie platformy, ktoré si tento obsah licencujú. 

Tvorcovia a majitelia práv seriálov, samozrejme, získavajú množstvo aj od pirátov. Aj tí totiž hovoria o seriáloch svojím priateľom, možno si kupujú merch alebo len udržiavajú povedomie v okolí. Taktiež sa z pirátov jedného dňa môžu stať predplatitelia. Avšak, ak si už jeden z ich platiacich divákov, majú z teba priamy zisk, čím si sám platíš za to, aby mohli natočiť ďalšie série. Nikdy si však neplatíš len za jeden seriál. Väčšinou ide o televízne či streamingové balíčky. 

Aj preto mnohí ľudia nadávajú. Nie všetky seriály, filmy a programy sa totiž dajú pozerať legálnou cestou. Množstvo z vás sa určite dostalo do situácie, kedy sa nedokáže dostať k svojmu obľúbenému anime alebo programu, ktorý sa vysiela v zahraničí. Iste, dá sa pozrieť aj na telke, ak si predplatíš balíček programov. No ty máš záujem len o jeden z nich, a nebudeš si zaň predsa platiť 120 euro ročne. To sa dá pochopiť. Tú možnosť však máš (väčšinou). 

Je rok 2019 a ty stále kradneš kvalitné seriály a filmy? Prečo by si mal zabudnúť na pozeranie online a začať si obsah kupovať?
Je rok 2019 a ty stále kradneš kvalitné seriály a filmy? Prečo by si mal zabudnúť na pozeranie online a začať si obsah kupovať?


Navyše, drvivá väčšina obľúbeného a divácky sledovaného obsahu sa nachádza na streamovacích platformách. Netflix je doslova zlatou baňou všetkého potrebného. Množstvo kvalitného obsahu ponúka aj Amazon, Hulu či HBO GO. Prečo by si tak ale mal robiť a nehľadať iné nelegálne cestičky?

V prvom rade je tu dobrý pocit z toho, že nekradneš. Ťažko vydretý obsah, náročne spracované epizódy a výsledok ročnej, niekedy aj dlhšej práce s obrovským množstvom talentu, bude tvorcom konečne odmenený. Na Slovensku a dá sa povedať, že celkovo všade, vznikla za tie desiatky rokov platforma divákov veriacich, že majú právo nelegálne sťahovať a pozerať všetko, na čo majú chuť. Nuž, nemajú. To právo nemá nikto z nás. Nikto z nás však zároveň nie je v pozícii niekoho za to odsudzovať. 

My sami sme zlodeji. Spomínali sme napríklad anime. Taktiež existuje pár seriálov, ku ktorým sme sa vedeli dostať len online formou. Taktiež nestihneme všetky filmy v kine, respektíve sa do našich kín ani nedostanú a my sa tak musíme uchýliť k iným prostriedkom. Nikto z nás však nemá výčitky svedomia, pretože si buď platíme streamovacie platformy, kupujeme fyzické nosiče a hlavne chodíme často do kina.

Nikto z nás ti nebude tvrdiť, že sa musíš k všetkému takémuto obsahu dostať legálnou cestou. Pravdepodobne je to nemožné a nepraktické (viď príklad s platením celého balíčka televíznych staníc kvôli jedinému programu). 

Zároveň ti však povieme, že by si tie misky váh mal vyrovnať. Taký Netflix aj nové Apple TV Plus stále povoľujú zdieľanie účtov/hesiel, a to naprieč viacerými zariadeniami. Skutočne chceš niekomu nahovárať, ako ti 3 eurá mesačne zruinujú finančné plánovanie a narušia tvoj budget? Samozrejme, je to nezmysel. 

Domov
Zdieľať
Diskusia