Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 23. 4. 2021 meniny má Vojtech

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Problém s korupciou v Rusku je obrovský. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku

V Rusku sa už čím ďalej viac neupláca za zvýhodňovanie, ale za plnenie svojej práce.

30. júl 2019, 9:47 Čas čítania: 0:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Problém s korupciou v Rusku je obrovský. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku
Zdroj: unsplash.com / serge-kutuzov
Zaujímavosti
2
František Kulhánek
30. júl 2019, 9:47

Problém s korupciou v Rusku je obrovský. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku

V Rusku sa už čím ďalej viac neupláca za zvýhodňovanie, ale za plnenie svojej práce.

František Kulhánek
30. júl 2019, 9:47
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Problém s korupciou v Rusku je obrovský. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku
Zdroj: unsplash.com / serge-kutuzov

Korupcia patrí už tradične medzi spoločensky najviac preberané témy, v našom regióne nie sme výnimkou. Či už Slovensko alebo Česko, obe krajiny sa dlhodobo potykajú s príznakmi nezdravých návykov v podobe úplatkárstva, rodinkárstva, skrátka korupcie ako takej.

 

Prieskum Transparency International z roku 2018 hovorí jasne, zatiaľ čo Slovensko sa v rebríčku 180 krajín umiestnilo na 57. mieste, naši západní bratia sú na tom s 38. priečkou podstatne lepšie. Od vyspelých európskych regiónov sme však stále značne vzdialení.

 

S obdobným problémom sa potykajú aj ostatné post-sovietske republiky, ktoré bilancujú zväčša na podobných miestach ako my. Výnimkou sú snáď len Ukrajina a Moldavsko, ktoré aj v rámci tohto zoskupenia vytŕčajú a dlhodobo sa umiestňujú nielen ako najviac skorumpované krajiny Európy, ale aj sveta.

 

Veľký progres naopak zaznamenalo v rámci post-sovietskych krajín Estónsko, ktoré môže ísť celému východnému bloku príkladom. Umiestnilo sa totiž na 18. mieste, takže predbieha aj celý rad krajín západnej Európy.

 

Čím viac na západ či sever sa vyberieme, tým sa miera korupcie znižuje. Najmä škandinávske krajiny v súčasnosti slúžia ako ukážka toho, ako sa to má robiť. Či už hovoríme o Nórsku, Švédsku, Fínsku alebo Dánsku, všetky patria k absolútnej špičke, čo sa problematiky týka. Dánsko sa dokonca dlhodobo umiestňuje na prvom mieste ako najmenej skorumpovaná krajina na svete.

 

Problém s korupciou je v Rusku už markantný. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku
Problém s korupciou je v Rusku už markantný. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku Zdroj: unsplash.com / natalya-letunova

Nedáš, nemáš

Presne na opačnom konci je už desaťročia zakorenené Rusko. To sa so svojím 138. miestom dlhodobo radí k tomu najhoršiemu, čo možno v rámci úplatkárstva vo svete nájsť. Obrazne povedané, korupcia a podplácanie sú jednoducho zakorenené v životnom štýle Ruskej federácie.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1912 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Z Cambridgea mi napísali, že v dôsledku brexitu sa moje školné zvyšuje z 9 250 na 31 827 libier ročne, hovorí stredoškolák RichardZ Cambridgea mi napísali, že v dôsledku brexitu sa moje školné zvyšuje z 9 250 na 31 827 libier ročne, hovorí stredoškolák Richard
Dokument Seaspiracy: 5 bombastických tvrdení sme overili s odborníkmi – je všetko naozaj pravda?Dokument Seaspiracy: 5 bombastických tvrdení sme overili s odborníkmi – je všetko naozaj pravda?
Superliga zomrela skôr, ako sa začala. Za miliardy eur sa z nej nikdy nemalo vypadávať, ale odmietli ju fanúšikovia aj majstriSuperliga zomrela skôr, ako sa začala. Za miliardy eur sa z nej nikdy nemalo vypadávať, ale odmietli ju fanúšikovia aj majstri
VIAC

Prečo sme si na článok vybrali práve Rusko, keď na svete sú aj skorumpovanejšie krajiny? Rusko má ako významná svetová ekonomika obrovskú moc. Navyše, prezident Vladimír Putin je považovaný za druhého najmocnejšieho človeka na svete. A i keď je napríklad Somálsko skorumpovanejšie, vo svete nemá žiadne slovo. Samozrejme, ani USA nie je bez korupcie, avšak v minuloročnom prieskume sa umiestnilo na 22. mieste.

 

Miera korupcie spôsobuje závažný problém, ktorý ovplyvňuje všetky aspekty života v krajine. Vymáhanie spravodlivosti, zdravotnej starostlivosti či vzdelania, všetko podlieha štátnym inštitúciám, ktorých prehnitosť má veľmi zlý dopad aj na tamojšiu životnú úroveň.

 

Tento fenomén je však zakorenený vo verejnej správe už po stáročia. Čo sa týka každoročných prieskumov Transparency International, Rusko sa medzi rokmi 1996 až 2018 umiestnilo najlepšie práve v roku 1996 a to na 47. mieste. Po dlhodobom vládnutí Vladimíra Putina sa však krajina z roka na rok posúva nižšie a nižšie, čo vyvrcholilo v roku 2010, keď sa federácia umiestnila na 154. mieste.  

 

Problém s korupciou je v Rusku už markantný. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku
Problém s korupciou je v Rusku už markantný. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku Zdroj: unsplash.com / marjan_blan

Za posledný rok sa s ňou stretol každý tretí

Podľa výskumu Transparency International z roku 2017, ktorého sa zúčastnilo 150 000 dobrovoľníkov zo 119 krajín, vyšlo najavo, že až 1 z 3 Rusov za posledný rok zaplatil úplatok v štátnej sfére. Presne 34 % Rusov uviedlo, že za posledných 12 mesiacov niekoho podplatili výmenou za konkrétnu službu. Najčastejšie sa úplatky týkali rezortov školstva, zdravotníctva ale aj vnútra.

 

 

Odhaduje sa, že medzi rokmi 2014 až 2017 stála korupcia v Rusku za škodami vo výške až 2,5 miliardy dolárov. Výskum sociológov z Moscow Higher School of Economics (HSE) dokonca zistil, že negatívny postoj k rôznym formám korupcie sa v krajine znížil až o jednu tretinu.

 

„Neznášanlivosť voči prijímaniu úplatkov, neplateniu daní, ignorovaniu platenia verejnej dopravy či nárokovaniu si štátnych výhod bez toho, aby na ne mali nárok, sa výrazne znížila,“ hovoria autori štúdie pre portál themoscowtimes.com.

 

Štúdia uvádza, že averzia k prijímaniu úplatkov poklesla z 85 % na 58 %, vyhýbanie sa daniam z 53 % na 36 %, vyhýbanie sa plateniu cestovného z 52 % na 24 % a nárokovanie si štátnych výhod bez nároku z 65 % na 35 %. „Tento trend vo všeobecnosti naznačuje, že v Rusku sa vytvárajú nové normy, podľa ktorých ľudia považujú spoločensky škodlivé správanie za prípustné,“ uvádza v štúdii spoluautorka výskumu Anna Almakajeva.

 

K zhoršeniu prišlo aj pokiaľ ide o povahu úplatkov. Dáta uvádzajú, že zatiaľ čo v minulosti brali úradníci úplatky za privretie očí pred porušením pravidiel či predpisov, v súčasnosti berú úplatky jednoducho za vykonávanie svojej práce a povinností.

 

Problém s korupciou je v Rusku už markantný. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku
Problém s korupciou je v Rusku už markantný. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku Zdroj: unsplash.com / roman-synkevych

Nástup Putina a prepad o 36 miest

Ruský národ je presvedčený, že akékoľvek formy korupcie z ich krajiny jednoducho nie je možné nikdy úplne zničiť. Najväčší prepad v rámci indexu korupcie zaznamenalo Rusko v roku 2004, kedy sa na čelo krajiny po druhýkrát postavil Vladimir Putin. Z vtedajšieho 90. miesta sa krajina razom ocitla behom jediného roka až na 126. mieste.  

 

K obrovskému zhoršeniu došlo aj čo sa týka samotných výšiek úplatkov. Medzi rokmi 2008 až 2011 sa priemerný úplatok vyšplhal z 9 000 rubľov (128 €) až na 236 000 rubľov (3356 €) čo je nárast o neuveriteľných 2 600 %.

 

Podľa ruských úradov patria medzi najskorumpovanejšie oblasti štátnej správy jednoznačne zdravotníctvo a školstvo. Nezávislí experti však tvrdia, že s najväčšími problémami v krajine zápasí súdnictvo a orgány činné v trestnom konaní. Domáhanie sa po spravodlivosti je tak tým pádom skutočne náročné. Nasleduje už spomínané zdravotníctvo, školstvo a sociálne služby.

 

Ohľadom tzv. tieňovej ekonomiky sa čísla taktiež veľmi odlišujú v závislosti na tom, kto danú problematiku skúma. Podľa štátnej štatistickej agentúry Rosstat zaberá tieňová ekonomika zhruba 15 % HDP, pričom korupcia z tohto čísla zhltla 3,5 % až 7 %. Nezávisle úrady ale tvrdia, že korupcia v Rusku činí až 25 % HDP a podľa Svetovej banky sa toto číslo môže šplhať k až 50 %.

 

Podľa niektorých odborníkov je priamou prekážkou pred znižovaním korupcie prítomný autoritársky režim a hierarchicky usporiadaná spoločnosť, kde je korupcia jedným z nevyhnutných pilierov na udržanie tohto systému.  

 

Problém s korupciou je v Rusku už markantný. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku
Problém s korupciou je v Rusku už markantný. Až 35 % Rusov s ňou počas roka príde do styku Zdroj: unsplash.com / aurelien-romain

Keď protikorupčné zákony nestačia

Boj proti korupcii pritom nie je v Rusku neznámym pojmom. Prvá takto mierená kampaň začala v novodobej histórii ešte v roku 1992 pod vládou Borisa Jelcina. Boj proti korupcii vo verejnej správe, ako sa dokument volal, okrem iného vyžadoval od štátnych zamestnancov uvádzanie svojich príjmov, informácie o osobnom majetku, bankových vkladoch či cenných papieroch. Taktiež zakazoval vykonávať podnikateľskú činnosť.

 

Prvý balík protikorupčných zákonov bol paradoxne prijatý v roku, kedy sa miera korupcie začala zvyšovať extrémnym tempom. Dekrét protikorupčných opatrení podpísal v roku 2008 vtedajší prezident Medvedev, ktorý si sám uvedomoval, že korupcia je v Rusku jeden z najväčších problémov, pričom sa stala bežnou súčasťou ruskej spoločnosti.

 

V roku 2012 a 2013 Rusko prijalo zákony a postupy, ktoré sú dokonca uznávané na medzinárodnej úrovni a sú využívané krajinami ako je Veľká Británia či Spojené štáty americké. Ani toto však tamojšej spoločnosti neprinieslo signifikantnú nápravu.

 

Počas posledných rokov je na dennom poriadku, že sú ruskí štátni predstavitelia pristihnutí, ako míňajú na luxusné domy, autá či jachty, pričom je ich hodnota výrazne vyššia ako ich ročné zárobky.

 

Výskum z roku 2018 skúmal samotnú históriu korupcie v Rusku. Z toho dôvodu sa výskumníci bližšie zamerali na 18. storočie a vtedajšie socio-ekonomické pomery. Z dostupných záznamov zistili, že takmer každý styk so štátnym úradníkom si nepriamo vyžadoval istú malú odmenu, pričom aj vtedy boli v očiach zákona nezákonné a teda zakázané, avšak boli všeobecne akceptované a úplne bežné.

 

Takéto poplatky boli skrátka bežnou súčasťou tzv. darčekovej ekonomiky. Slúžili aj na preukázanie rešpektu a udržiavanie dobrých vzťahov, avšak na rozdiel od súčasnosti sa čiastky resp. dary pohybovali na skutočne nízkych hodnotách.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: themoscowtimes.com, themoscowtimes.com, themoscowtimes.com, transparency.orgNáhľadový obrázok: unsplash.com / nikolay-vorobyev / pina-messina Tagy: Rusko, Moskva (Rusko), korupcia, úplatok
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 KVÍZ: Matematické a logické hádanky, ktoré potrápia tvoju hlavu
2 Pohojdávanie či párovanie s inou aktivitou. Toto sú 4 techniky, pri ktorých si podľa prieskumu ženy naplno užijú sex
3 Jake Paul znovu vyzýva Conora McGregora na súboj. Smiešny idiot, vynadal mu na revanš šéf UFC Dana White
4 Špeciálneho prokurátora Lipšica odfotili v kaderníctve bez respirátora, za porušenie opatrení sa ospravedlnil
5 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
1 KVÍZ: Matematické a logické hádanky, ktoré potrápia tvoju hlavu
2 VIDEO: V Spojených štátoch polícia zastrelila 16-ročné afroamerické dievča ozbrojené nožom. Zverejnili ďalšie zábery
3 Jake Paul znovu vyzýva Conora McGregora na súboj. Smiešny idiot, vynadal mu na revanš šéf UFC Dana White
4 Ukrajina je pripravená na vojnu s Ruskom, bude bojovať do posledného muža, vyhlásil prezident Zelenskyj
5 Muž 15 rokov nechodil do práce, ale výplata mu každý mesiac cinkla na účet. Dokopy zarobil vyše 500-tisíc eur
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
3 Do ZOO s testom, do kostola bez. Vláda spresnila opatrenia, ktoré budú na Slovensku platiť od pondelka
4 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
5 Na PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiť
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
3 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
4 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
5 Má vôbec zmysel pozerať Slovanov? Príbeh seriálu poriadne nenaštartoval ani po 4. časti a je čoraz nudnejší
Viac z témy zaujímavosti
KVÍZ: Matematické a logické hádanky, ktoré potrápia tvoju hlavu KVÍZ: Matematické a logické hádanky, ktoré potrápia tvoju hlavu
Priťahovali ho výkaly, po mesiaci sa priznal svojej priateľke. Prečo môže byť koprofília nebezpečná?Priťahovali ho výkaly, po mesiaci sa priznal svojej priateľke. Prečo môže byť koprofília nebezpečná?
Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trestSúd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
Viac článkov
Sponzorované články
Európa chce byť do roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom. Čo pre to môžeš urobiť ty?Európa chce byť do roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom. Čo pre to môžeš urobiť ty?
10 tipov pre začínajúceho podnikateľa. Ako môžeš ušetriť a získať financie na podnikanie?10 tipov pre začínajúceho podnikateľa. Ako môžeš ušetriť a získať financie na podnikanie?
Zažiar eleganciou s Michael Kors!Zažiar eleganciou s Michael Kors!
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:23
Davida Dobrika bývalý kolega obvinil z toho, že ho mohol zabiť. Po kauze so znásilnením sa americký milionár musí znovu obhájiť.
včera o 20:28
včera o 19:20
Prvý trailer pre Conjuring 3: Diabol ma donútil urobiť to. V novej časti sa udejú nevysvetliteľné vraždy.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Obrovské požiare v Rusku vidno na satelitných záberoch a môžu urýchliť roztápanie Arktídy. Mestá v okolí pohlcuje čierny dymObrovské požiare v Rusku vidno na satelitných záberoch a môžu urýchliť roztápanie Arktídy. Mestá v okolí pohlcuje čierny dym
Krásne Rusky vedia, že tohto roku letia kostýmy Harley Quinn a v novom videu twerkujú v rámci zvodnej choreografieKrásne Rusky vedia, že tohto roku letia kostýmy Harley Quinn a v novom videu twerkujú v rámci zvodnej choreografie
Šéfa Samsungu zatkli pre korupciu. Jay Lee je aktuálne v cele so záchodom, umývadlom a matracom na zemiŠéfa Samsungu zatkli pre korupciu. Jay Lee je aktuálne v cele so záchodom, umývadlom a matracom na zemi
Obyvateľov v Rusku prekvapila nečakaná explózia asteroidu priamo nad ich hlavami. Vedci navyše nikoho včas neinformovaliObyvateľov v Rusku prekvapila nečakaná explózia asteroidu priamo nad ich hlavami. Vedci navyše nikoho včas neinformovali
Európa chce byť do roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom. Čo pre to môžeš urobiť ty?Európa chce byť do roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom. Čo pre to môžeš urobiť ty?
Krvavé Šenky sa považujú za jedno z najdesivejších miest Slovenska. Zisťovali sme, či sú strašidelné príbehy naozaj pravdivéKrvavé Šenky sa považujú za jedno z najdesivejších miest Slovenska. Zisťovali sme, či sú strašidelné príbehy naozaj pravdivé
Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
V centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšokV centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšok
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.