Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
15. júna 2019, 14:18
Čas čítania 0:00
Oskar Almássy

Gran Torino – nezabudnuteľná komorná dráma s úžasným hereckým výkonom legendárneho Clinta Eastwooda

Gran Torino – nezabudnuteľná komorná dráma s úžasným hereckým výkonom legendárneho Clinta Eastwooda
Zdroj: Alphaville/Gramercy Pictures
FILMY A SERIÁLY TIP NA FILM
Uložiť Uložené

Nevieš, čo by si si pozrel? Potom by ti mohli pomôcť naše pravidelné tipy.

Máme tu opäť sobotu, čo znamená, že dorazilo ďalšie vydanie našej rubriky Tipy na filmy. V nej ti už klasicky ponúkneme trojicu skvelých projektov, ktorým by si určite mal dať šancu.

Oskar Almássy – Gran Torino (2008, réžia: Clint Eastwood)

Clint Eastwood je bezpochyby jednou z najslávnejších žijúcich legiend kinematografie, a to nielen čo sa týka herectva, ale aj réžie. No a krásnym príkladom spojenia oboch týchto zložiek je aj dráma Gran Torino z roku 2008. Tá rozpráva príbeh vojnového veterána menom Walt Kowalski, ktorý si s pribúdajúcim vekom uvedomuje, že na nový svet už nestačí.

Pohŕda etnickými menšinami, imigrantmi a svoj život už v podstate iba dožíva. Všetko sa ale zmení v momente, keď sa mu sused Thao pokúsi ukradnúť jeho žihadlo Gran Torino. Chlapec si však musí svoje činy odpracovať priamo u Walta, z čoho nakoniec postupom času vznikne vzájomný rešpekt.

A aj keď príbeh nie je príliš originálny, vďaka svojej forme a Clintovmu režijnému či hereckému talentu môžeme hovoriť o úžasnej, komornej aj výborne natočenej záležitosti, ktorá dokonale plynie a všetko v nej je jednoducho na tom správnom mieste. Skvelé! 9,5/10

Dušan Šutarík – Dazed and Confused (1993, réžia: Richard Linklater)

Snímka Dazed and Confused patrí k raným dielam Richarda Linklatera a zavedie nás medzi študentov jednej obyčajnej strednej školy, ktorí si počas posledného dňa školy chcú užiť poriadnu zábavu. Dazed and Confused je skvelá coming-of-age dramédia, ktorá nemá žiadny veľký dramatický príbeh, ide jej skôr o vyobrazenie „bežného dňa“ americkej mládeže v roku 1976.

Odporúčané
Nová romantická komédia Anyone But You mieri do kín. Humor a vypracované telá predvedú herci z Euphorie a Top Gun Nová romantická komédia Anyone But You mieri do kín. Humor a vypracované telá predvedú herci z Euphorie a Top Gun 18. februára 2024, 13:30

A to sa režisérovi darí bezchybne. Niektoré postavy si obľúbiš, iné budeš nenávidieť, a presne tak to má byť. Celému filmu ale dominuje nenútený humor a najmä uvoľnená a pohodová atmosféra, ktorá si ťa podmaní. A ako bonus uvidíš Matthewa McConaugheyho, Bena Afflecka či Millu Jovovich v začiatkoch ich kariéry. 9/10

Barbara Leschingerová – Durrellovci (The Durrells, 2016-2019, réžia: rôzni)

Louisa Durrell sa po smrti manžela nevie pozviechať a trápia ju finančné problémy. Keď chce rodinu zbaviť trápenia a znovu objaviť šťastie, musí podniknúť razantný krok a odísť z pochmúrneho Anglicka. Oznámi svojim štyrom deťom, že sa sťahujú na grécky ostrov Korfu, aby využili jedinečnú šancu na nový začiatok. Zabývajú sa v prázdnom dome a postupne sa prispôsobujú životu na slnečnom ostrove.

S Durrellovcami si najmä oddýchneš a zabavíš sa na humorných až miestami trápnych situáciách, ktorým sa anglická rodinka nevyhne. Nájdeš si svoju obľúbenú postavu spomedzi detí, či už začínajúceho spisovateľa Larryho, citlivého Leslieho, nerozhodnú Margo alebo milovníka zvierat Gerryho. Seriál vznikol na základe knižnej trilógie, ktorú napísal Gerald, najmladší člen rodiny Durrellovcov.

Malý zoológ opísal svoje zážitky z ostrova, pričom nevynechal rodinné historky a detaily o jeho milovaných zvieratách. Tvorcovia sa rozhodli zachovať atmosféru Grécka tým, že sa presunuli s celý štábom na natáčanie na Korfu. Vďaka štyrom vydareným sériám sa naladíš na dovolenkovú vlnu a vychutnáš si leto spolu s Durrellovcami. 8/10

Domov
Zdieľať
Diskusia