Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 1. 12. 2020 meniny má Edmund

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
1
Michal Beňo
1. jún 2019, 13:13
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Jeanne Weberová: Beštiálna vrahyňa posadnutá škrtením detí, ktorú súd napriek prichyteniu pri čine dvakrát oslobodil

Francúzsky anjel smrti unikal zákonu pomedzi prsty.

Michal Beňo
1. jún 2019, 13:13
Jeanne Weberová: Beštiálna vrahyňa posadnutá škrtením detí, ktorú súd napriek prichyteniu pri čine dvakrát oslobodil
Zdroj: pixabay.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na prelome 18. a 19 storočia sa celý Paríž otriasa v základoch. Francúzsku metropolu totiž šokuje zvyšujúci sa počet úmrtí novorodencov a malých detí.

 

Lekári, ktorí obhliadajú bezduché telíčka, ignorujú červené podliatiny na krku a ako dôvod smrti určujú zákerný záškrt (diftéria) – bakteriálne ochorenie dýchacích ciest, kedy sa na mandliach, v hltane alebo nosovej dutine vytvoria tzv. pablany.

 

Tie zužujú dýchacie cesty a prívod vzduchu, pričom chorého doslova zadusia. Charakteristickým znakom choroby je napuchnutý krk

 

Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: wikimedia.com, image by Public Health Image Library

 

O čiastočné odstránenie nebezpečného záškrtu sa časom postará nemecký biológ a známy lekár Emil Adolf Von Behring. Vznik novej vakcíny sa tak spolu s podrobnými popismi príznakov ochorenia dostáva do povedomia odbornej i laickej verejnosti.

 

I napriek tomu však nikto ani len netuší, že za smrťou nebohých detí stojí zvrátenosť beštiálnej vrahyne Jeanne Weberovej. Tá sa 7. októbra 1874 rodí do francúzskej rybárskej rodiny, pričom už od mladého veku pomáha na otcovej lodi Astra.

 

Tvrdý a hektický život na mori čoskoro vymení za ten rodinný. Iba 14-ročná Jeanne savydáva za miestneho násilníka, ktorý ju psychicky aj fyzicky týra.

 

Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: wikimedia.com, image by Izmaelt

 

Muž celú výplatu zväčša prepije a svoje komplexy si vybíja na deťoch a manželke. V Jeanne tak pomaly a potichu vyrastá mrazivý a nenávistný odpor k manželovi, ale i k deťom, ktoré s ním splodí.

 

Za nejaký čas jej pred polorozpadnutý dom prinesú mŕtveho manžela. Pri bitke v krčme U Petite Chameau dochádza k šarvátke na dlhé rybárske mačety. V tú chvíľu sa v Jeanne čosi zlomí. Prestane sa rozprávať s ľuďmi, uzatvorí sa do seba a jej najlepším priateľom sa stane fľaška pálenky.

 

Presťahuje sa do štvrti Bois de Vincennes, kde sa udomácni v opustenej krytej lodi. Čerstvá vdova však nežije svätým životom – v mimomanželskom zväzku porodí dvoch chlapcov a jednu dcéru.

 

Občas ju navštevuje brat, ktorý sa snaží nezamestnanej a zlomenej sestre pomôcť a ponúkne jej prácu opatrovateľky.

 

Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: wikimedia.com, image by unknown author

 

2. marca 1905, po niekoľkých dňoch služby, jej 18-mesačná neter Georgetta náhle ochorie a krátko nato zomrie.

 

Lekár, ktorý obhliada nebohé telíčko síce nachádza na krku modriny, ale celkom ich ignoruje. 11. marca 1905 tak Jeanne Weberová znovu stojí pred domom svojho brata s jediným cieľom – prišla postrážiť dvojročnú Suzanne.

 

Bohužiaľ, ani ona návštevu svojej tety neprežije. Ani teraz si doktor nevie rady a z nečakaného úmrtia dievčatka viní záchvat vyvolaný neznámou príčinou.

 

Sestričky v nemocnici si medzi sebou šepkajú o zákernej baktérií záškrtu. Vtedy ešte išlo o neznámu chorobu prejavujúcu sa napuchnutím krku a problémami s dýchaním. Mladý pár tak behom deviatich dní prichádza o obe deti.

 

Zdá sa, že na rodinu dopadlo krvavé prekliatie. 25. marca 1905 tajomný záchvat udrie i v rodine Jeanninho druhého brata.

 

Obeťou je tentokrát 7-ročná Germaine, ktorá akoby zázrakom prežije. Jej tenký belasý krk je posiaty červenými škvrnami. Privolaný lekár znovu konštatuje, že pôvodcom záchvatu je pravdepodobne záškrt.

 

Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: pixaby.com, image by langll

 

Jej rodičia sú natoľko šťastní, že dcérka prežila, a tak si ani nevšimnú strachu v jej očiach, keď hladí na tetu Jeanne. Vystrašené dievča však netuší, že nabudúce také šťastie mať nebude.

 

Jej mama sa na druhý deň v nemocnici zúrivo domáha pomoci. Ordinujúci lekár Paul Georget preberá bezvládne telíčko a zisťuje, že Germaine je už po smrti.

 

Keď dorazí vystrašený otec, jeho sestra Jeanne ho informuje, že dievčatko zomrelo na záškrt. O štyri dni neskôr, 30. marca 1905, si tajomná choroba vyberá účty aj u samotných Weberovcov.

 

Smrť si k sebe berie Jeanninho syna Marcela. Škvrny na jeho krku u nikoho nevzbudzujú pozornosť.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1459 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Koľko stoja outfity z videoklipov slovenských raperov? Separ, Ego či Dalyb sa ukazujú s kúskami za tisícky eurKoľko stoja outfity z videoklipov slovenských raperov? Separ, Ego či Dalyb sa ukazujú s kúskami za tisícky eur
10 najlepších a reálnych zliav pre Cyber Monday10 najlepších a reálnych zliav pre Cyber Monday
10 najlepších českých a slovenských filmov na Netflixe10 najlepších českých a slovenských filmov na Netflixe
VIAC
Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: wikipedia.com, image by Unknown author

 

Pár dní po tragickej udalosti Jeanne Weberová pozýva dve zo svojich švagrín na večeru. Zatiaľ čo obe ženy odchádzajú z domu na nákupy, Jeanne zostáva v izbe so svojím 10-ročným synovcom Mauricom.

 

„Pekne to prehltni,“ upokojuje Weberová synovca a podáva mu neznámu tekutinu. Maurica zachránil až skorý príchod matky a tety. Obe ženy nachádzajú vystrašeného chlapca ako ťažko vydychuje na posteli. Jeho krk je posiaty modrými škvrnami. Jeanne Weberová nad ním stojí s neprítomným pohľadom, aký kedysi bol vidieť pri jej alkoholických excesoch.

 

Privolaná polícia odvádza ženu na komisariát, kde spíšu protokol a ustanovia súd na 29. januára 1906. Obvinená je z ôsmich vrážd. Medzi obete patria i jej tri vlastné deti a Lucia Aleandreová a Marcel Poyatos. Policajti sa domnievajú, že Weberová zabila svojich potomkov v snahe odvrátiť od seba podozrenie.

 

Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: wikimedia.com, image by A. Lévy de Saint-Mihiel

 

V apríli 1907 sa o polnoci na dvere ordinácie v mestečku Villedieu na severe Paríža ozve silné nepretržité búchanie. Lekár Gilbert Benaud si len v pyžame, ale už so zapálenou cigarou nechá zapriahnuť drožku a s vystrašeným drevorubačom uháňa v nočnom chladnom vetre k domu na samote.

 

Vo dverách ho víta chyžná pani Moulinetová, ktorá ho ihneď privedie k detskej postieľke, kde z posledných síl chrčí 9-ročný chlapec August Bavouzet. Krátko nato v obrovskom kŕči zomiera.

 

Lekár si všíma zvláštnych modrých škvŕn na krku vychladnutého telíčka. Prípad po niekoľkých hodinách uzatvorí ako úmrtie spôsobené kŕčmi dýchacieho ústrojenstva, pričom vystaví krátky  úmrtný list.

 

Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: wikimedia.com, image by Unknown author

 

Sedliak Bavouzet v tom čase niekoľkokrát navštívi úrady, kde zisťuje  nepríjemné informácie. Jeho opatrovateľka, ktorá mu stráži deti, nie je madam Moulinetová, ale podozrivá vrahyňa detí Jeanne Weberová.

 

Súd ju pred 14 mesiacmi, hneď po procese, kde bola obvinená z osemnásobnej vraždy detí vrátane svojich vlastných, prepustil na slobodu. Sudca totiž nechcel uveriť obžalobe, že je matka schopná tak zvrátených činov.

 

Keď sa doktor Benaud dozvedá tuto novinku, okamžite  ruší chybnú diagnózu vedúcu k smrti. Je prikázaná okamžitá exhumácia mŕtveho tela a Weberová je pre istotu zadržaná.

 

V decembri ju však už opäť pustia na slobodu – zvolané konzílium lekárov totiž jednoznačne vylúči násilnú smrť a za príčinu zástavy dychu označia zákerný týfus.

 

Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: wikimedia.com, image by unknown author

 

Následne Weberová odchádza pracovať  do detského domova v Orgeville.  Starostlivosť o siroty prevádzkuje niekoľko spriatelených rodín, ktoré majú silné sociálne cítenie.

 

Snažia sa preto pomôcť neznámej žene, ktorej osud zasadzuje kruté rany. Jeanne Weberová u nich pod menom Marie Lemoine nevydrží ani týždeň. Správca ju totiž pristihne ako škrtí jedno z malých detí.

 

Majitelia sú sami zhrození z jej správania, no nechcú vyvolávať rozruch. Preto ju radšej v tichosti prepustia a celý incident zametú pod koberec.

 

Jeanne Weberová tentoraz zamieri do Paríža, kam dorazí v zimných mesiacoch. V parížskych uhliach vedie veľmi divoký život – živí sa žobraním. Plní si brucho tým, čo jej dajú ľudia a čo nájde na ulici. Je zatknutá za tuláctvo a po krátkom procese je umiestnená do stráženej nemocničnej väznice v Nanterre v západnom Paríži.

 

Tamojší doktor ju ale po dlhšom skúmaní označí za plne zdravú a Weberová sa ocitá opäť na slobode.

 

Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: pixabay.com, image by Ichigo121212

 

I napriek svojmu veku sa začína živiť prostitúciou. Jej opití zákazníci na vek síce nehladia, no aj tak jej najstaršie remeslo moc nevynáša. Opätovne sa vracia k pitiu.

 

Pri svojich pouličných potulkách si dokonca nájde druha, miestneho povaľača Roya Cousina. S ním sa 8. mája 1908 objaví v hostinci v Commercy v severovýchodnej časti Francúzska.

 

Tu sa jej posadnutosť krvou znova zmocní – po dvoch dňoch ju hostinský nájde, ako škrtí jeho 10-ročného syna Marcela Poirota. Chlapec má v ústach natlačenú krvavú vreckovku. Hostinský musí Weberovú niekoľkokrát plnou silou udrieť do tváre, než dieťa pustí. Žiaľ, je už mŕtve.

 

Jeanne Weberová:
Jeanne Weberová: Zdroj: pixabay,com, image by ArtWithTammy

 

Tentokrát ju spravodlivý súd neminie. Za 10 vrážd hrozí Jeanne Weberovej trest smrti, ale 25. októbra 1908 je uznaná za nepríčetnú a končí v ústave pre duševne chorých v Mareville blízko Nancy na severovýchode Francúzska. O dva roky neskôr sa aj napriek snahám miestneho personálu sama obesí.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
12
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.