Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 18. 1. 2020 meniny má Bohdana

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Ľudia
1
Michal Beňo
1. jún 2019, 13:13
Čas čítania: 4:48

Jeanne Weberová: Beštiálna vrahyňa posadnutá škrtením detí, ktorú súd napriek prichyteniu pri čine dvakrát oslobodil

Francúzsky anjel smrti unikal zákonu pomedzi prsty.

Michal Beňo
1. jún 2019, 13:13
Čas čítania: 4:48
Jeanne Weberová: Beštiálna vrahyňa posadnutá škrtením detí, ktorú súd napriek prichyteniu pri čine dvakrát oslobodil
Zdroj: pixabay.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na prelome 18. a 19 storočia sa celý Paríž otriasa v základoch. Francúzsku metropolu totiž šokuje zvyšujúci sa počet úmrtí novorodencov a malých detí.

 

Lekári, ktorí obhliadajú bezduché telíčka, ignorujú červené podliatiny na krku a ako dôvod smrti určujú zákerný záškrt (diftéria) – bakteriálne ochorenie dýchacích ciest, kedy sa na mandliach, v hltane alebo nosovej dutine vytvoria tzv. pablany.

 

Tie zužujú dýchacie cesty a prívod vzduchu, pričom chorého doslova zadusia. Charakteristickým znakom choroby je napuchnutý krk

 

Jeanne Weberová:

 

O čiastočné odstránenie nebezpečného záškrtu sa časom postará nemecký biológ a známy lekár Emil Adolf Von Behring. Vznik novej vakcíny sa tak spolu s podrobnými popismi príznakov ochorenia dostáva do povedomia odbornej i laickej verejnosti.

 

I napriek tomu však nikto ani len netuší, že za smrťou nebohých detí stojí zvrátenosť beštiálnej vrahyne Jeanne Weberovej. Tá sa 7. októbra 1874 rodí do francúzskej rybárskej rodiny, pričom už od mladého veku pomáha na otcovej lodi Astra.

 

Tvrdý a hektický život na mori čoskoro vymení za ten rodinný. Iba 14-ročná Jeanne savydáva za miestneho násilníka, ktorý ju psychicky aj fyzicky týra.

 

Jeanne Weberová:

 

Muž celú výplatu zväčša prepije a svoje komplexy si vybíja na deťoch a manželke. V Jeanne tak pomaly a potichu vyrastá mrazivý a nenávistný odpor k manželovi, ale i k deťom, ktoré s ním splodí.

 

Za nejaký čas jej pred polorozpadnutý dom prinesú mŕtveho manžela. Pri bitke v krčme U Petite Chameau dochádza k šarvátke na dlhé rybárske mačety. V tú chvíľu sa v Jeanne čosi zlomí. Prestane sa rozprávať s ľuďmi, uzatvorí sa do seba a jej najlepším priateľom sa stane fľaška pálenky.

 

Presťahuje sa do štvrti Bois de Vincennes, kde sa udomácni v opustenej krytej lodi. Čerstvá vdova však nežije svätým životom – v mimomanželskom zväzku porodí dvoch chlapcov a jednu dcéru.

 

Občas ju navštevuje brat, ktorý sa snaží nezamestnanej a zlomenej sestre pomôcť a ponúkne jej prácu opatrovateľky.

 

Jeanne Weberová:

 

2. marca 1905, po niekoľkých dňoch služby, jej 18-mesačná neter Georgetta náhle ochorie a krátko nato zomrie.

 

Lekár, ktorý obhliada nebohé telíčko síce nachádza na krku modriny, ale celkom ich ignoruje. 11. marca 1905 tak Jeanne Weberová znovu stojí pred domom svojho brata s jediným cieľom – prišla postrážiť dvojročnú Suzanne.

 

Bohužiaľ, ani ona návštevu svojej tety neprežije. Ani teraz si doktor nevie rady a z nečakaného úmrtia dievčatka viní záchvat vyvolaný neznámou príčinou.

 

Sestričky v nemocnici si medzi sebou šepkajú o zákernej baktérií záškrtu. Vtedy ešte išlo o neznámu chorobu prejavujúcu sa napuchnutím krku a problémami s dýchaním. Mladý pár tak behom deviatich dní prichádza o obe deti.

 

Zdá sa, že na rodinu dopadlo krvavé prekliatie. 25. marca 1905 tajomný záchvat udrie i v rodine Jeanninho druhého brata.

 

Obeťou je tentokrát 7-ročná Germaine, ktorá akoby zázrakom prežije. Jej tenký belasý krk je posiaty červenými škvrnami. Privolaný lekár znovu konštatuje, že pôvodcom záchvatu je pravdepodobne záškrt.

 

Jeanne Weberová:

 

Jej rodičia sú natoľko šťastní, že dcérka prežila, a tak si ani nevšimnú strachu v jej očiach, keď hladí na tetu Jeanne. Vystrašené dievča však netuší, že nabudúce také šťastie mať nebude.

 

Jej mama sa na druhý deň v nemocnici zúrivo domáha pomoci. Ordinujúci lekár Paul Georget preberá bezvládne telíčko a zisťuje, že Germaine je už po smrti.

 

Keď dorazí vystrašený otec, jeho sestra Jeanne ho informuje, že dievčatko zomrelo na záškrt. O štyri dni neskôr, 30. marca 1905, si tajomná choroba vyberá účty aj u samotných Weberovcov.

 

Smrť si k sebe berie Jeanninho syna Marcela. Škvrny na jeho krku u nikoho nevzbudzujú pozornosť.

 

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Jeanne Weberová:

 

Pár dní po tragickej udalosti Jeanne Weberová pozýva dve zo svojich švagrín na večeru. Zatiaľ čo obe ženy odchádzajú z domu na nákupy, Jeanne zostáva v izbe so svojím 10-ročným synovcom Mauricom.

 

„Pekne to prehltni,“ upokojuje Weberová synovca a podáva mu neznámu tekutinu. Maurica zachránil až skorý príchod matky a tety. Obe ženy nachádzajú vystrašeného chlapca ako ťažko vydychuje na posteli. Jeho krk je posiaty modrými škvrnami. Jeanne Weberová nad ním stojí s neprítomným pohľadom, aký kedysi bol vidieť pri jej alkoholických excesoch.

 

Privolaná polícia odvádza ženu na komisariát, kde spíšu protokol a ustanovia súd na 29. januára 1906. Obvinená je z ôsmich vrážd. Medzi obete patria i jej tri vlastné deti a Lucia Aleandreová a Marcel Poyatos. Policajti sa domnievajú, že Weberová zabila svojich potomkov v snahe odvrátiť od seba podozrenie.

 

Jeanne Weberová:

 

V apríli 1907 sa o polnoci na dvere ordinácie v mestečku Villedieu na severe Paríža ozve silné nepretržité búchanie. Lekár Gilbert Benaud si len v pyžame, ale už so zapálenou cigarou nechá zapriahnuť drožku a s vystrašeným drevorubačom uháňa v nočnom chladnom vetre k domu na samote.

 

Vo dverách ho víta chyžná pani Moulinetová, ktorá ho ihneď privedie k detskej postieľke, kde z posledných síl chrčí 9-ročný chlapec August Bavouzet. Krátko nato v obrovskom kŕči zomiera.

 

Lekár si všíma zvláštnych modrých škvŕn na krku vychladnutého telíčka. Prípad po niekoľkých hodinách uzatvorí ako úmrtie spôsobené kŕčmi dýchacieho ústrojenstva, pričom vystaví krátky  úmrtný list.

 

Jeanne Weberová:

 

Sedliak Bavouzet v tom čase niekoľkokrát navštívi úrady, kde zisťuje  nepríjemné informácie. Jeho opatrovateľka, ktorá mu stráži deti, nie je madam Moulinetová, ale podozrivá vrahyňa detí Jeanne Weberová.

 

Súd ju pred 14 mesiacmi, hneď po procese, kde bola obvinená z osemnásobnej vraždy detí vrátane svojich vlastných, prepustil na slobodu. Sudca totiž nechcel uveriť obžalobe, že je matka schopná tak zvrátených činov.

 

Keď sa doktor Benaud dozvedá tuto novinku, okamžite  ruší chybnú diagnózu vedúcu k smrti. Je prikázaná okamžitá exhumácia mŕtveho tela a Weberová je pre istotu zadržaná.

 

V decembri ju však už opäť pustia na slobodu – zvolané konzílium lekárov totiž jednoznačne vylúči násilnú smrť a za príčinu zástavy dychu označia zákerný týfus.

 

Jeanne Weberová:

 

Následne Weberová odchádza pracovať  do detského domova v Orgeville.  Starostlivosť o siroty prevádzkuje niekoľko spriatelených rodín, ktoré majú silné sociálne cítenie.

 

Snažia sa preto pomôcť neznámej žene, ktorej osud zasadzuje kruté rany. Jeanne Weberová u nich pod menom Marie Lemoine nevydrží ani týždeň. Správca ju totiž pristihne ako škrtí jedno z malých detí.

 

Majitelia sú sami zhrození z jej správania, no nechcú vyvolávať rozruch. Preto ju radšej v tichosti prepustia a celý incident zametú pod koberec.

 

Jeanne Weberová tentoraz zamieri do Paríža, kam dorazí v zimných mesiacoch. V parížskych uhliach vedie veľmi divoký život – živí sa žobraním. Plní si brucho tým, čo jej dajú ľudia a čo nájde na ulici. Je zatknutá za tuláctvo a po krátkom procese je umiestnená do stráženej nemocničnej väznice v Nanterre v západnom Paríži.

 

Tamojší doktor ju ale po dlhšom skúmaní označí za plne zdravú a Weberová sa ocitá opäť na slobode.

 

Jeanne Weberová:

 

I napriek svojmu veku sa začína živiť prostitúciou. Jej opití zákazníci na vek síce nehladia, no aj tak jej najstaršie remeslo moc nevynáša. Opätovne sa vracia k pitiu.

 

Pri svojich pouličných potulkách si dokonca nájde druha, miestneho povaľača Roya Cousina. S ním sa 8. mája 1908 objaví v hostinci v Commercy v severovýchodnej časti Francúzska.

 

Tu sa jej posadnutosť krvou znova zmocní – po dvoch dňoch ju hostinský nájde, ako škrtí jeho 10-ročného syna Marcela Poirota. Chlapec má v ústach natlačenú krvavú vreckovku. Hostinský musí Weberovú niekoľkokrát plnou silou udrieť do tváre, než dieťa pustí. Žiaľ, je už mŕtve.

 

Jeanne Weberová:

 

Tentokrát ju spravodlivý súd neminie. Za 10 vrážd hrozí Jeanne Weberovej trest smrti, ale 25. októbra 1908 je uznaná za nepríčetnú a končí v ústave pre duševne chorých v Mareville blízko Nancy na severovýchode Francúzska. O dva roky neskôr sa aj napriek snahám miestneho personálu sama obesí.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
12
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.