Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 11. 7. 2020 meniny má Milota

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Komiksové filmy
12
Dominik Vetrák
11. marec 2019, 15:28
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Svet Marvelu: Na internet uniklo stretnutie Avengerov z Endgame. Čo znamená a kedy sa odohráva potitulková scéna z Captain Marvel?

Captain Marvel je už niekoľko dní v kinách a my tak logicky máme niekoľko otázok.

Dominik Vetrák
11. marec 2019, 15:28
Svet Marvelu: Na internet uniklo stretnutie Avengerov z Endgame. Čo znamená a kedy sa odohráva potitulková scéna z Captain Marvel?
Zdroj: Marvel Studios/Disney
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dlhoočakávaná premiéra prvej ženskej MCU sólovky je za nami. Nedopadla úplne podľa našich predstáv, no Disney si aspoň zase raz krásne nabalí vrecká. Snímka je totiž obrovským hitom, no nás dnes bude zaujímať hlavne to, ako je napojená na zvyšok MCU a pozrieme sa aj na potitulkové scény. 

Na samotnom konci filmu Carol prebudí plný rozsah svojich schopností a so všetkými pozametá podlahu. Na jednej strane sa ukázala sila tejto hrdinky, na strane druhej sme nemuseli mať o nikoho a nič strach. Sčasti to pramenilo aj z faktu, že išlo o prequel, no a sčasti za to môže nulové napätie či snaha o osudovosť. Niekedy vtedy prehltne mačka-flerken Goose aj Tesseract (aj ty si si pri jeho odhalení jemne odfrkol, akoby museli byť Infinity Stones zdrojom všetkého vzácneho v MCU?). 

Mimochodom, tá nikoho nezjedla. Goose (meno dostala po Anthonym Edwardsovi z Top Gunu), v komiksoch zvaná aj ako Chewie, dokáže vo svojom vnútri vytvárať dimenzie a priestor pre uskladnenie čohokoľvek, na čom si pochutná. Z hľadiska prehltnutia Tesseractu to môžeme vnímať len ako formu dopravy a netreba za tým hľadať nič hlbšie. Teba môže zaujímať, ako sa v prvom rade Tesseract dostal z rúk Howarda Starka (ktorý ho našiel v ľade niekedy po 2. svetovej vojne, zatiaľ čo Cap driemkal o čosi dlhšie) do moci Mar-Vella z rasy Kree. 

 

Svet Marvelu: Na internet uniklo stretnutie Avengerov z Endgame. Čo znamená a kedy sa odohráva potitulková scéna z Captain Marvel?
Na toto bohužiaľ odpoveď nikto z nás nepozná, no dá sa predpokladať, že Howard jej ho zveril s vedomím, že vie, o koho ide.  Tesseract bol na Zemi až príliš dlho a je divné, že ho tam tak dlho nikto nevedel nájsť alebo ho nehľadal vôbec. Tu sa môžeme pozrieť ja na fakt, prečo do ochrany Zeme nikdy nezasiahol Ancient One (predstavený v Doctorovi Strangeovi). Práve nálet a bombardovanie Accusermi či útok na New York sú zrejme najvhodnejšie príklady nefunkčného prepojenia MCU.

A teraz už k sľubovaným potitulkovým scénam. V tej druhej Goose v nej „vypľúva“ Tesseract na stôl Furyho. A to je asi tak všetko podstatné, čo sa v nej stane. Oveľa zaujímavejšia je však tá prvá. Marvel Studios už tradične využíva systém 2 potitulkových scén (až na Infinity War), kde jedna načrtne ďalší dej a druhá slúži skôr na pobavenie. 

 

 

Frame from scene after credits!!!!! from r/MarvelStudiosSpoilers

 

 

Tá dejovo významnejšia sleduje zrejme úvodnú polhodinu Avengers: Endgame. Stretávame totiž Black Widow, Captaina Americu, War Machina a Bannera. Hrdinovia sledujú narastajúci počet mŕtvych po celom svete, zatiaľ čo za nimi príde Rhodes so správou, že Furyho pager prestal vysielať signál. Nikto z nich netuší, kam bol vyslaný, no všetci si uvedomujú, že posledný akt Nicka Furyho nebol len tak pre srandu králikov. A tak sa snažia obísť nastavenia a vyslať signál znova.

To však nebude potrebné, keďže po rýchlej kamerovej otočke vidíme, že sa Natashina otázka (koho Fury volal) zodpovie sama. My už od potitulkovej scény z Infinity War vieme, že signál smeroval na druhú stranu vesmíru, a to konkrétne ku Carol Danvers. Tá má dosť sily na to, aby Thanosovi zavarila sama o sebe, no a spoločne s preživšími hrdinami sa im môže podariť to, čo nedokázali na prvýkrát. 

 

 

Captain Marvel in post credit scene! from r/MarvelStudiosSpoilersVďaka potitulkovej scéne vieme, že Captain Marvel nebude žiadnym veľkým esom do finálneho boja, ale bude súčasťou tímu už od začiatku. Hodila by sa aj do záberov, kde je miestami viditeľné, že v nich chýba jedna postava. Ťažko povedať, aké budú jej ďalšie kroky, no nepochybne si aj ona všimla, že zmizla polovica galaxie. Zároveň môžeme predpokladať, že ona nebude tou, ktorá zachráni Nebulu a Tonyho putujúc vesmírom bez kyslíka, vody a jedla (okej, je to Marvel, stále to môže byť úplne inak). 

 

Vzhľadom na to, že Cap má v scéne stále svoju bradu a všetky zábery z Endgame nám ho ukázali už oholeného, vieme, že potitulková scéna sa odohráva na samom začiatku. Zrejme predtým dostaneme krátky brífing o tom, ako sa na Zemi žije krátko po Thanosovom lusknutí, no tu to začína byť zaujímavé. Ak Captain Marvel dorazí na samom začiatku, čo hrdinovia robia tak dlho po jej príchode? Cap sa stihne oholiť a začať chodiť na špeciálne sedenia ľudí, ktorí sa nevedia vyrovnať so stratou toľkých blízkych a známych. 

 

Svet Marvelu: Na internet uniklo stretnutie Avengerov z Endgame. Čo znamená a kedy sa odohráva potitulková scéna z Captain Marvel?

 

Natasha sa vydáva do Ázie vyhľadať Hawkeya (jeho Thanos na 99% pripravil o celú rodinu), Thor je kdesi mimo Zeme a Rocket sa pravdepodobne taktiež odpratal na domovskú planétu. V prípade, že zase raz nejde o klamlivé zábery, ktoré majú našu pozornosť smerovať nesprávnym smerom, sa môžeme domnievať viaceré.

Tejto teórii napovedá aj stretnutie Avengerov z Endgame. Scéna sa prehrávala na stretnutí investorov Disney a jeden z nich sa prekecol. Čo sa v nej teda deje? Zábery začínajú pohľadom na známu miestnosť v sídle Avengers. Vidíme Steva, Natashu, Carol a taktiež Nebulu, ktorá hovorí, že Thanos sa asi po skončení plánu uchýlil v „záhradke“. 

 

Rocket potom hovorí o tom, ako Thanosov čin spôsobil na Zemi najväčší energetický výbuch v jej histórii. A rovnaká energia bola v tej chvíli zaznamenaná aj na inej planéte. Samozrejme, reč je o priestore, do ktorého sa Thanos uchýlil na samotnom konci Infinity War. 

 

Svet Marvelu: Na internet uniklo stretnutie Avengerov z Endgame. Čo znamená a kedy sa odohráva potitulková scéna z Captain Marvel?

 

Hrdinovia si nie sú istí, či druhý nábeh na Thanosa dopadne inak ako naposledy, keď všetci dostali pekne na zadok. V tom sa ozve Carol, že rozhodujúcim faktorom bude tentoraz ona (že narozdiel od prvého stretu nebudú mať k dispozícii polovicu vtedajších hrdinov už akosi nikto neriešil). Rovnako tak si Avengeri zrejme neuvedomujú, že Infinity Gauntlet je značne poškodená a ani my nevieme, či Thanos stále dokáže použiť silu všetkých Infinity Stones.

 

Rhodes sa ešte Carol pýta, kde bola posledných 20 rokov, keď ju Zem toľkokrát potrebovala. Na to odpovedá, že planéty po celom vesmíre potrebujú pomoc hrdinov, no žiadna z nich nemá svojich Avengers, aby ich ochránila. V tom sa postaví Thor, privolá svoj Strombreaker, ktorý prefrčí popri Carolinej hlavy, zatiaľ čo ona sa ani len nepohne.

 

Thor len sucho poznamená, že sa mu páči a následne vidíme hrdinov letiac do vesmíru. Rocket už len humorne varuje tých, ktorí vo vesmíre neboli, aby mu neovracali loď. Tým scéna končí a ty sa asi pýtať, prečo v nej nebol Ant-Man a ani Tony.

 

Svet Marvelu: Na internet uniklo stretnutie Avengerov z Endgame. Čo znamená a kedy sa odohráva potitulková scéna z Captain Marvel?
Nebula sa predsa na Zem dostala, tak kde dopekla trčí Iron Man? Feige by ho nezabil na nedostatočný prísun kyslíka či vody, to je nám snáď všetkým jasné. Je teda možné, že je v nemocnici, na vlastnej špeciálnej misii alebo jednoducho už odmieta život hrdinu. Možno už neverí, že niečo dokážu zmeniť a nechce riskovať život (v prípade, že Pepper lusknutie prežila, sa k nej nepochybne bude chcieť veľmi vrátiť). 

A je tu aj možnosť, že sa so Scottom vybrali do Quantum Realm hľadať odpovede na otázky, ako zmeniť to, čo Thanos napáchal. Tých možností je skutočne neúrekom. Veľmi som však nerozoberal tú teóriu, ktorú som spomínal pred pár odsekmi. Hovorí o tom, že Avengers sa vyberú poraziť Thanosa a zvrátiť jeho čin s pomocou Captain Marvel.

 

Bohužiaľ, ani tentokrát im to nevyjde a Thanos ich znova porazí (možno s ďalšími novými záporákmi, keďže sa hovorí, že Thanos na to vo filme nebude sám). Thanos pravdepodobne nikoho nezabije, keďže na to nemá dôvod. Hrdinov porazí a daruje im život, len aby pochopili, že proti nemu nemajú žiadnu šancu. 

 

Svet Marvelu: Na internet uniklo stretnutie Avengerov z Endgame. Čo znamená a kedy sa odohráva potitulková scéna z Captain Marvel?

 

Vracajú sa teda na Zem a snažia sa zmieriť s tým, čo sa stalo. Cap začína prepadať depresiám a Natasha sa rozhodne vyhľadať svojho priateľa Clinta, z ktorého sa stal akýsi assassin. Osud vesmíru je spečatený, keď sa v tom pred bránou Avengers strediska objavuje Scott Lang a nepochybne má nejaký plán.

 

Stále nevieme, akú rolu v tom zohráva Tony a ako sa Scott dostane z Quantum Realm, no po 2. porážke Thanosom sa zrejme hrdinovia pustia do alternatívneho riešenia – cestovania v čase. To všetko je však len teória a my si na jej potvrdenie budeme musieť počkať minimálne do ďalšieho traileru. Ani tam nám však Marvel nemusí prezradiť dejové linky Endgame. Čo si o tom všetkom myslíš ty?

PS: Captain America nakoniec nie je The First Avenger.

 

PS2: Carol získala svoje schopnosti podobne ako v komiksoch. Po strete s technológiou Kree. Avšak, skutočne pramenia práve z Tesseractu, čo jej v boji s Thanosom dáva určitú výhodu.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
31
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.