Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 21. 5. 2019 meniny má Zina

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Miesta
0
Adam Novosad
17. február 2019, 11:35

Keby sme marihuanu na Slovensku zlegalizovali, týchto 7 vecí by vyzeralo inak

Keby bola marihuana legalizovaná na Slovensku, podnikateľských príležitostí by existovalo veľké množstvo.

Adam Novosad
17. február 2019, 11:35
Keby sme marihuanu na Slovensku zlegalizovali, týchto 7 vecí by vyzeralo inak
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Drogy škodia fyzickému i psychickému zdraviu a mal by si sa im vyhýbať.

 

Marihuana je celosvetovým fenoménom. Na Slovensku je samozrejme stále klasifikovaná ako droga, za ktorej prechovávanie môžeš skončiť vo väzení, ale vo svetovom merítku sa spoločnosť čoraz viac v tejto oblasti liberalizuje.

 

My sme ti už v minulosti priniesli článok o tom, ako by potenciálna legalizácia mohla Slovensku pomôcť nielen po finančnej či turistickej stránke, ale aj po tej medicínskej a prírodnej.

 

Vyzbierali by sme viac daní, prilákali väčšie množstvo zvedavých turistov v čase, keď v rámci Európskej únie ešte marihuana nie je vo väčšine krajín legalizovaná, pomohli by sme mnohým chorým obyvateľom, ktorí nemajú legálnym spôsobom prístup k tejto zelenej rastline, a dokonca by sme plantážami mohli mierne vyčistiť aj vzduch.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali

 

Ak ťa tieto výhody zaujali, pred pokračovaním v čítaní určite zbehni do staršieho článku, pretože tentoraz sa budeme zaoberať zaujímavými podnikateľskými nápadmi či konkrétnym využitím marihuany, ktoré by sa mohlo objaviť aj v našich uliciach, keby sa legislatíva pozmenia.

 

Musíme však začať postupne. Naše zákona hovoria jasnou rečou, a tak je marihuana ilegálna. Za jej prechovávanie pre vlastnú potrebu ti podľa § 171 Trestného zákona, 300/2005 Z.z, ods. 1 môžu hroziť až 3 roky vo väzení, aj keď vo väčšine prípadov sa súdy pri osobnej spotrebe zľutujú a previnilci vyviaznu s podmienkou.

 

Aj podmienka však vie nabúrať život mladého človeka, ktorý chcel iba experimentovať a namiesto toho získal zápis v registri trestov. Informovali sme ťa už aj o príbehu 16-ročného Slováka v rámci zážitku s policajnou hliadkou.

 

Aj keď by si človek mohol na prvý pohľad myslieť, že Slovensko v tomto smere zaspalo dobu a stále trestá ľudí za rastlinu, u ktorej odborníci vo výskumoch objavili aj mnohé priaznivé lekárske účinky, treba spomenúť, že naše ministerstvo spravodlivosti v posledných rokoch pracovalo na reforme súčasného zákona.

 

Tresty za prechovávanie návykových látok, čo je aj marihuana, sa mnohým ľuďom zdali príliš prísne, a tak sa mala naša drogová politika zmeniť. Mali sme byť dokonca oveľa liberálnejší a otvorenejší, ako by si od súčasnej vlády mohol očakávať.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali

 

Vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská spolupracovala s generálnou prokuratúrou, právnickou obcou aj expertmi z mimovládnej oblasti a spoločne vytvorili návrh, ktorý sa mal stať základom reformy nášho zákona.

 

Pôvodný plán znel tak, že by bolo dekriminalizované prechovávanie malých dávok látok ako marihuana, kokaín, heroín či extáza. O záujme terajšej vlády na znižovaní trestných sadzieb za prechovávanie návykových látok svedčí aj fakt, že tento bod bol pretlačený aj do samotného Programového vyhlásenia vlády SR, čo je dokument objasňujúci, čomu všetkému sa vláda chce venovať.

 

Nanešťastie, téma dekriminalizácie návykových látok nebola podľa súčasného ministra spravodlivosti Gábora Gála uchytená za správny koniec. „Ten prvý návrh bol aj na moje liberálnejšie postoje priširoký a neakceptovateľný. Hneď sme mali predkladať iba návrh, ktorý by upravoval množstvá alebo dekriminalizáciu pre ľahkú skupinu návykových látok. Rozdelilo to spoločnosť a bolo to za čiarou,“ povedal o prvom, podľa neho príliš benevolentnom návrhu zahŕňajúcom aj dekriminalizáciu kokaínu či heroínu v polovici decembra minulého roku.

 

Návrhu hneď začali oponovať viaceré strany na čele s členom koalície SNS. „SNS nepodporí predmetný návrh, ktorým by sa dekriminalizovali drogy ako napríklad kokaín alebo heroín. Myslíme si, že dôraz by sa mal klásť na prevenciu,“ vyhlásil krátko po medializácii návrhu reformy zákona na začiatku roku 2018 Tibor Bernaťák z tejto strany.

 

Ministerstvo zrejme nastavilo príliš liberálne podmienky, pretože reforma počítala s tým, že by boli dekriminalizované malé dávky ako 0,3 gramu kokaínu, 0,2 gramu pervitínu, 0,5 gramu heroínu či 3 tablety MDMA. Slová ako heroín či kokaín dokázali slovenskú spoločnosť vystrašiť natoľko, že bol návrh zmietnutý zo stola.

 

Vráťme sa však k marihuane. Vtedajší návrh chcel v zákone klasifikovať prechovávanie marihuany do 1 gramu len ako priestupok a nie ako trestný čin, za ktorý by ľudia mohli dostať pokutu do výšky 165 €.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali

 

Nešlo o radikálne zvoľnenie, pretože pokuta by nasledovala len pri prvom priestupku, ak by ťa s gramom marihuany chytili policajti opäť, mohol by si zase skončiť pred súdom a vo väzení či s podmienkou.

 

Aj keby išlo o liberalizáciu našej drogovej politiky, žiadny z týchto návrhov cez parlament neprešiel, a tak platí zákon citovaný hneď na začiatku článku. Za marihuanu na osobnú spotrebu môžeš dostať 3 roky väzenia.

 

Keby však tento návrh prešiel, ba čo viac, keby bola marihuana v našej krajine legalizovaná a správne regulovaná, otvoril by sa priestor na toľko podnikateľských nápadov a zlepšovákov, že by sme z legalizácie mohli vyjsť ako spokojná spoločnosť.

 

Nepochopiteľne ilegálny kanabidiol?

Hneď na začiatku si musíme uvedomiť, že Slovensko je jednou z mála krajín, kde by si za prechovávanie látky kanabidiol mohol skončiť vo väzení. Kanabidiol je jednou z viac ako 100 chemických látok, ktoré by si mohol nájsť v rastline konope, a drvivá väčšina krajín v Európe ho nijak nezakazuje.

 

Nejde o psychoaktívnu látku ako THC, ale o látku schopnú nájsť využitie v mnohých medicínskych oblastiach. Aby sme to uviedli na správnu mieru, keďže nie je psychoaktívny ako THC, človeku po užití nespôsobuje žiadne stavy eufórie či veselosti. Výskumy prišli na to, že kanabidiol, možno ho poznáš aj pod skratkou CBD, vie pôsobiť protizápalovo, antidepresívne aj antipsychoticky.

 

Preukázateľne pomáha pri ochrane buniek proti nedostatku kyslíku a vie pomôcť aj pacientom s epilepsiou či cukrovkou. Nejde o žiadny zázračný liek, ale neexistuje žiadny dôvod, prečo by mal v našej legislatíve zostávať klasifikovaný ako ilegálna látka. Existuje spôsob, ako by si sa k výrobku s obsahom látok THC a CBD mohol dostať aj na Slovensku, pretože je v našej krajine registrovaný sprej Sativex.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali

 

Lenže, ako uvádza Denník N, nemá ministerstvo schválenú cenu, nemôže byť dodávaný na našom území a aj keby to tak nebolo, lekári by ho mohli predpísať len na špeciálny recept s modrým pruhom označujúci psychoaktívne látky.

 

Keby sme na Slovensku mohli začať so zmenami legislatívy v oblasti drogovej politiky, kanabidiol by mal byť zlegalizovaný prakticky okamžite. Veď jeho zakazovaním dokonca porušujeme Európsku chartu práv pacientov. Keby sme kanabidiol legalizovali, mohli by sa k tejto látke dostať mnohí Slováci, ktorí by na vlastnej koži zistili, aké pozitívne účinky má na organizmus. Nie sú pri ňom registrované takmer žiadne vedľajšie negatívne účinky, takže by sa do našej krajiny mohli dostať výrobcovia rôznych prípravkov a liečiv z kanabidiolu.

 

Donáška marihuany až pred dvere?

Náš úvodný bod síce nerozprával o podnikateľskom pláne, ale nemohli sme ho vynechať, pretože zakazovanie kanabidiolu jednoducho nemá zmysel. Keby sme však marihuanu legalizovali a začali jej pestovanie, spracovanie, distribúciu a predaj regulovať na štátnej úrovni, pokojne by u nás mohla vzniknúť donášková služba, ktorá by ti ju doručila priamo pred dvere.

 

Ak sa často pohybuješ v zahraničí, určite si zaregistroval službu Uber Eats, kde ľudia doručujú jedlo z reštaurácií zákazníkom priamo domov a zarábajú na tom podobne, ako keby vozili ľudí so svojím autom v rámci štandardného Uber. Samozrejme, nejde o žiadnu prevratnú novinku.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali

 

V mnohých krajinách už aplikácie na donášku marihuanu fungujú, veď v USA fungujú služby ako Eaze, ktorá doručuje výrobky s obsahom kanabidiolu (CBD), alebo služba Budly, ktorá po Kalifornii rozváža medicínsku marihuanu licencovaným pacientom. Určite si už počul aj o legalizácii marihuany v Kanade.

 

V tamojšej provincii Ontário najskôr umožnili predaj marihuany prostredníctvom internetového obchodu, kde si vyberieš produkt podľa svojich predstáv a domov ti ho za 5 dolárov doručí priamo kanadská pošta.

 

Vieš si predstaviť, že by Slovenská pošta krátko po zavedení platobných terminálov na bankové karty začala oficiálne rozvážať aj marihuanu? So správne nastavenými reguláciami by sa mohli doručovaniu marihuany venovať aj súkromné firmy, a tak by si ľudia mohli nechať doručiť napríklad medicínsku marihuanu priamo domov.

 

Marihuanová scéna v Bratislave?

 

Exkluzívny obsah pre predplatiteľov REFRESHER+
PREDPLATIŤ
Máš už predplatené? Prihlásiť sa
PREČO SI PREDPLATIŤ?

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako fungujú marihuanové kaviarne v Amsterdame
 • Ako by takéto kaviarne mohli fungovať v Bratislave
 • Kde by ťa po ubytovaní ponúkli aj legálnym gramom tejto rastliny
 • Čo by mohli po legalizácii Slováci vyrábať
 • Ako by dane z predaja marihuany vedeli pomôcť školstvu

Ohodnoť článok
4
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.