Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 27. 11. 2021 meniny má Milan

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou supermodelkou. Jej srdce ho stálo 700-tisíc eur Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou…
Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali oficiálny cover Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali…
Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí. Proti rúškam bojoval na protestoch, na súde aj pred políciou Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí.…
VIDEO: Vaša legislatíva stojí za ho*no. Majiteľ trnavskej burgrárne osočoval hygienikov, ktorí mu nariadili prevádzku zavrieť VIDEO: Vaša legislatíva stojí za ho*no. Majiteľ trnavskej…
Laura z Love Islandu: Sme obyčajní ľudia, ktorí sa na nič nehrali. Peniaze vložíme do spoločného bývania Laura z Love Islandu: Sme obyčajní ľudia, ktorí sa na nič…
Priprav sa na sneženie, najhoršia situácia bude na západe Slovenska Priprav sa na sneženie, najhoršia situácia bude na západe…
Zaujímavosti

Keby sme marihuanu na Slovensku zlegalizovali, týchto 7 vecí by vyzeralo inak

Keby bola marihuana legalizovaná na Slovensku, podnikateľských príležitostí by existovalo veľké množstvo.

Adam Novosad
17. február 2019, 11:35 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Keby sme marihuanu na Slovensku zlegalizovali, týchto 7 vecí by vyzeralo inak
Zaujímavosti
0
Adam Novosad
17. február 2019, 11:35

Keby sme marihuanu na Slovensku zlegalizovali, týchto 7 vecí by vyzeralo inak

Keby bola marihuana legalizovaná na Slovensku, podnikateľských príležitostí by existovalo veľké množstvo.

Adam Novosad
17. február 2019, 11:35
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Keby sme marihuanu na Slovensku zlegalizovali, týchto 7 vecí by vyzeralo inak
Drogy škodia fyzickému i psychickému zdraviu a mal by si sa im vyhýbať.

 

Marihuana je celosvetovým fenoménom. Na Slovensku je samozrejme stále klasifikovaná ako droga, za ktorej prechovávanie môžeš skončiť vo väzení, ale vo svetovom merítku sa spoločnosť čoraz viac v tejto oblasti liberalizuje.

 

My sme ti už v minulosti priniesli článok o tom, ako by potenciálna legalizácia mohla Slovensku pomôcť nielen po finančnej či turistickej stránke, ale aj po tej medicínskej a prírodnej.

 

Vyzbierali by sme viac daní, prilákali väčšie množstvo zvedavých turistov v čase, keď v rámci Európskej únie ešte marihuana nie je vo väčšine krajín legalizovaná, pomohli by sme mnohým chorým obyvateľom, ktorí nemajú legálnym spôsobom prístup k tejto zelenej rastline, a dokonca by sme plantážami mohli mierne vyčistiť aj vzduch.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali
6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali Zdroj: Pixabay

 

Ak ťa tieto výhody zaujali, pred pokračovaním v čítaní určite zbehni do staršieho článku, pretože tentoraz sa budeme zaoberať zaujímavými podnikateľskými nápadmi či konkrétnym využitím marihuany, ktoré by sa mohlo objaviť aj v našich uliciach, keby sa legislatíva pozmenia.

Musíme však začať postupne. Naše zákona hovoria jasnou rečou, a tak je marihuana ilegálna. Za jej prechovávanie pre vlastnú potrebu ti podľa § 171 Trestného zákona, 300/2005 Z.z, ods. 1 môžu hroziť až 3 roky vo väzení, aj keď vo väčšine prípadov sa súdy pri osobnej spotrebe zľutujú a previnilci vyviaznu s podmienkou.

 

Aj podmienka však vie nabúrať život mladého človeka, ktorý chcel iba experimentovať a namiesto toho získal zápis v registri trestov. Informovali sme ťa už aj o príbehu 16-ročného Slováka v rámci zážitku s policajnou hliadkou.

 

Aj keď by si človek mohol na prvý pohľad myslieť, že Slovensko v tomto smere zaspalo dobu a stále trestá ľudí za rastlinu, u ktorej odborníci vo výskumoch objavili aj mnohé priaznivé lekárske účinky, treba spomenúť, že naše ministerstvo spravodlivosti v posledných rokoch pracovalo na reforme súčasného zákona.

 

Tresty za prechovávanie návykových látok, čo je aj marihuana, sa mnohým ľuďom zdali príliš prísne, a tak sa mala naša drogová politika zmeniť. Mali sme byť dokonca oveľa liberálnejší a otvorenejší, ako by si od súčasnej vlády mohol očakávať.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali
6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali Zdroj: Pixabay

 

Vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská spolupracovala s generálnou prokuratúrou, právnickou obcou aj expertmi z mimovládnej oblasti a spoločne vytvorili návrh, ktorý sa mal stať základom reformy nášho zákona.

Pôvodný plán znel tak, že by bolo dekriminalizované prechovávanie malých dávok látok ako marihuana, kokaín, heroín či extáza. O záujme terajšej vlády na znižovaní trestných sadzieb za prechovávanie návykových látok svedčí aj fakt, že tento bod bol pretlačený aj do samotného Programového vyhlásenia vlády SR, čo je dokument objasňujúci, čomu všetkému sa vláda chce venovať.

 

Nanešťastie, téma dekriminalizácie návykových látok nebola podľa súčasného ministra spravodlivosti Gábora Gála uchytená za správny koniec. „Ten prvý návrh bol aj na moje liberálnejšie postoje priširoký a neakceptovateľný. Hneď sme mali predkladať iba návrh, ktorý by upravoval množstvá alebo dekriminalizáciu pre ľahkú skupinu návykových látok. Rozdelilo to spoločnosť a bolo to za čiarou,“ povedal o prvom, podľa neho príliš benevolentnom návrhu zahŕňajúcom aj dekriminalizáciu kokaínu či heroínu v polovici decembra minulého roku.

 

Návrhu hneď začali oponovať viaceré strany na čele s členom koalície SNS. „SNS nepodporí predmetný návrh, ktorým by sa dekriminalizovali drogy ako napríklad kokaín alebo heroín. Myslíme si, že dôraz by sa mal klásť na prevenciu,“ vyhlásil krátko po medializácii návrhu reformy zákona na začiatku roku 2018 Tibor Bernaťák z tejto strany.

 

Ministerstvo zrejme nastavilo príliš liberálne podmienky, pretože reforma počítala s tým, že by boli dekriminalizované malé dávky ako 0,3 gramu kokaínu, 0,2 gramu pervitínu, 0,5 gramu heroínu či 3 tablety MDMA. Slová ako heroín či kokaín dokázali slovenskú spoločnosť vystrašiť natoľko, že bol návrh zmietnutý zo stola.

Vráťme sa však k marihuane. Vtedajší návrh chcel v zákone klasifikovať prechovávanie marihuany do 1 gramu len ako priestupok a nie ako trestný čin, za ktorý by ľudia mohli dostať pokutu do výšky 165 €.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali
6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali Zdroj: EU2016SK

 

Nešlo o radikálne zvoľnenie, pretože pokuta by nasledovala len pri prvom priestupku, ak by ťa s gramom marihuany chytili policajti opäť, mohol by si zase skončiť pred súdom a vo väzení či s podmienkou.

 

Aj keby išlo o liberalizáciu našej drogovej politiky, žiadny z týchto návrhov cez parlament neprešiel, a tak platí zákon citovaný hneď na začiatku článku. Za marihuanu na osobnú spotrebu môžeš dostať 3 roky väzenia.

 

Keby však tento návrh prešiel, ba čo viac, keby bola marihuana v našej krajine legalizovaná a správne regulovaná, otvoril by sa priestor na toľko podnikateľských nápadov a zlepšovákov, že by sme z legalizácie mohli vyjsť ako spokojná spoločnosť.

 

Nepochopiteľne ilegálny kanabidiol?

Hneď na začiatku si musíme uvedomiť, že Slovensko je jednou z mála krajín, kde by si za prechovávanie látky kanabidiol mohol skončiť vo väzení. Kanabidiol je jednou z viac ako 100 chemických látok, ktoré by si mohol nájsť v rastline konope, a drvivá väčšina krajín v Európe ho nijak nezakazuje.

Nejde o psychoaktívnu látku ako THC, ale o látku schopnú nájsť využitie v mnohých medicínskych oblastiach. Aby sme to uviedli na správnu mieru, keďže nie je psychoaktívny ako THC, človeku po užití nespôsobuje žiadne stavy eufórie či veselosti. Výskumy prišli na to, že kanabidiol, možno ho poznáš aj pod skratkou CBD, vie pôsobiť protizápalovo, antidepresívne aj antipsychoticky.

 

Preukázateľne pomáha pri ochrane buniek proti nedostatku kyslíku a vie pomôcť aj pacientom s epilepsiou či cukrovkou. Nejde o žiadny zázračný liek, ale neexistuje žiadny dôvod, prečo by mal v našej legislatíve zostávať klasifikovaný ako ilegálna látka. Existuje spôsob, ako by si sa k výrobku s obsahom látok THC a CBD mohol dostať aj na Slovensku, pretože je v našej krajine registrovaný sprej Sativex.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali
6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali Zdroj: Pixabay

 

Lenže, ako uvádza Denník N, nemá ministerstvo schválenú cenu, nemôže byť dodávaný na našom území a aj keby to tak nebolo, lekári by ho mohli predpísať len na špeciálny recept s modrým pruhom označujúci psychoaktívne látky.

 

Keby sme na Slovensku mohli začať so zmenami legislatívy v oblasti drogovej politiky, kanabidiol by mal byť zlegalizovaný prakticky okamžite. Veď jeho zakazovaním dokonca porušujeme Európsku chartu práv pacientov. Keby sme kanabidiol legalizovali, mohli by sa k tejto látke dostať mnohí Slováci, ktorí by na vlastnej koži zistili, aké pozitívne účinky má na organizmus. Nie sú pri ňom registrované takmer žiadne vedľajšie negatívne účinky, takže by sa do našej krajiny mohli dostať výrobcovia rôznych prípravkov a liečiv z kanabidiolu.

 

Donáška marihuany až pred dvere?

Náš úvodný bod síce nerozprával o podnikateľskom pláne, ale nemohli sme ho vynechať, pretože zakazovanie kanabidiolu jednoducho nemá zmysel. Keby sme však marihuanu legalizovali a začali jej pestovanie, spracovanie, distribúciu a predaj regulovať na štátnej úrovni, pokojne by u nás mohla vzniknúť donášková služba, ktorá by ti ju doručila priamo pred dvere.

Ak sa často pohybuješ v zahraničí, určite si zaregistroval službu Uber Eats, kde ľudia doručujú jedlo z reštaurácií zákazníkom priamo domov a zarábajú na tom podobne, ako keby vozili ľudí so svojím autom v rámci štandardného Uber. Samozrejme, nejde o žiadnu prevratnú novinku.

 

6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali
6 marihuanových nápadov, ktoré by zabodovali na Slovensku, keby sme rastlinu legalizovali Zdroj: Marijuana.com

 

V mnohých krajinách už aplikácie na donášku marihuanu fungujú, veď v USA fungujú služby ako Eaze, ktorá doručuje výrobky s obsahom kanabidiolu (CBD), alebo služba Budly, ktorá po Kalifornii rozváža medicínsku marihuanu licencovaným pacientom. Určite si už počul aj o legalizácii marihuany v Kanade.

 

V tamojšej provincii Ontário najskôr umožnili predaj marihuany prostredníctvom internetového obchodu, kde si vyberieš produkt podľa svojich predstáv a domov ti ho za 5 dolárov doručí priamo kanadská pošta.

 

Vieš si predstaviť, že by Slovenská pošta krátko po zavedení platobných terminálov na bankové karty začala oficiálne rozvážať aj marihuanu? So správne nastavenými reguláciami by sa mohli doručovaniu marihuany venovať aj súkromné firmy, a tak by si ľudia mohli nechať doručiť napríklad medicínsku marihuanu priamo domov.

 

Marihuanová scéna v Bratislave?

 

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+41% článku dočítajú len predplatitelia. Pridaj sa medzi nich a podpor kvalitný obsah!Odomkni všetký články na REFRESHERi s predplatnýmPodpor kvalitný obsah a dočítaj článok s predplatným REFRESHER+Tento článok dočítajú iba predplatitelia. Pridaj sa k námUff... Tento článok sme zamkli. Pridaj sa k tisícom predplatiteľov REFRESHER+ a čítaj ďalej.Toto musíš dočítať! Stať sa predplatiteľom REFRESHER+ je easy
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 63074 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako fungujú marihuanové kaviarne v Amsterdame
  • Ako by takéto kaviarne mohli fungovať v Bratislave
  • Kde by ťa po ubytovaní ponúkli aj legálnym gramom tejto rastliny
  • Čo by mohli po legalizácii Slováci vyrábať
  • Ako by dane z predaja marihuany vedeli pomôcť školstvu

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou supermodelkou. Jej srdce ho stálo 700-tisíc eur Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou…
Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali oficiálny cover Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali…
Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí. Proti rúškam bojoval na protestoch, na súde aj pred políciou Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí. Proti…
VIDEO: Vaša legislatíva stojí za ho*no. Majiteľ trnavskej burgrárne osočoval hygienikov, ktorí mu nariadili prevádzku zavrieť VIDEO: Vaša legislatíva stojí za ho*no. Majiteľ trnavskej burgrárne…
Laura z Love Islandu: Sme obyčajní ľudia, ktorí sa na nič nehrali. Peniaze vložíme do spoločného bývania Laura z Love Islandu: Sme obyčajní ľudia, ktorí sa na nič nehrali.…
Priprav sa na sneženie, najhoršia situácia bude na západe Slovenska Priprav sa na sneženie, najhoršia situácia bude na západe Slovenska
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.